1866. N°. 86. VRIJDAG 3 NOVEMBER. 53'" Jaargang. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. h»»» '*s£3* A wSVyj»A -$2»» GOESSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. I'rjjs per kwartaal 1,35. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlEu worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels, a ƒ1,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentlCn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bels-endmakilng;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaarontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stembriefjes en het opmaken der gedane stemming ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gehouden den 30 October en 1 No vember, uit welk laatste proces-verbaal is gebleken, dat van de 1112 geldige stembriefjes de meeste stemmen waren uitgebragt op de heeren mr. J. H. de LAAT de KANTER 501 en mr. P. H. SAAIJMANS YADER 303 stemmen; zoodat niemand de volstrekte meer derheid heeft bekomen en er mitsdien tusschen die heeren eene herstemming moet plaats hebben. Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet ter kennis van een ieder die bet aangaatdat afschriften van genoemde processen-verbaal, ter gewone plaatse in deze gemeente zijn aangeplakt en dat gelijke af schriften ter secretarie ter inzage zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks (uitgenomen des Zondags) van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure zullen voorhanden zijn. Goes, den 1 November 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Ofschoon nog niet uit alle kies-districten be- rigten omtrent den uitslag der stemming zijn ingekomen, kan toch reeds met zekerheid wor den gezegd, dat de liberale beginselen, in de herkiezing van het meerendeel der negendertig mannen, zich duidelijk hebben uitgesproken. In zeer enkele districten moge het gelukt zijn, om door allerlei kunstmiddelen de kiezers op het dwaalspoor te brengenmaar wanneer men den nu reeds bekenden uitslag stelt tegenover de snorkerijen der kleine party die beweerde, dat de natie zich als een eenig man aan de zijde van het ministerie zoude scharendan is er nu geen twijfel meer aan, of de natie heeft haren Koning een waardig antwoord ge geven en toont, hem te willen steunen, door de bevestiging der grondwettige grondslagen van zijnen troon. Men merke vooral ophoe in sommige districten waarin de ministerieele partij pleeg den scepter te voeren, haar het gezag ernstig werd betwist. Eene herstemming in Delft, in Gorinchem en elders is reeds grooter zedelijke nederlaag dan aan de andere zijde het verlies van een enkel lid. Wanneer zulke stevige steunsels als een Hoekwateruitste kende zuilen als een Kien, waggelen, dan blijkt wel dat het gezond verstand in Nederland zegeviert. Nu eenmaal de meerderheid der negen-en-dertig mannen herkozen is, en, zooals te Leeuwarden de steunpilaren der ministeri- eelen zijn omgeworpen twijfelen wij niet of de eindverklaring des volks zal duidelijk genoeg zijn. Zoo blijkt reeds, dat, met welke drog redenen men de menigte zocht te misleiden, de waarheid weder haren triomf zal vieren, en het zal weldra boven alle bedenking zijn, dat de meerderheid der kamer, de vertegenwoor digster was van de meerderheid des volks. Nog één stap, nog eenmaal ten strijde voor de verdedigers van onze dierbaarste voorregten, en wij naderen aan die bestendigheid der regering die de koning vraagtdie het volk wenscht. GOES1 November 1866. Aan het algemeen overzigt van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad wordt het volgende ontleend »Van Palembang zijn sints ons laatste over zigt nadereeenigzins geruststellende tijdingen, ontvangen. Het schijnt dat de opstand zich hoofdzakelijk tot de pas onderworpen Pasumah landen heeft bepaald; een klein magtvertoon is voldoende geweest om in de Moesi Oeloe de gestoorde rust te herstellen. In de Pasu mah is het verzet nog niet bedwongen, doch de sterkte Tebat Seroet is na een vrij lang durig beleg in den nacht van den 28 Augus tus door de opstandelingen ontruimd geworden, waarbij zij ongeveer 30, en wij slechts 2 man ver loren. Er is van Batavia versterking gezonden. Nadat de cholera te Soerabaija een aantal offers gevorderd hadheeft zijbegunstigd door het ongezonde jaargetijde, ook Batavia besmeten vooral onder de inlanders en mi litairen velen ten grave gesleept. De heeren van de geneeskundige dienst alhier schijnen, in strijd met het internationale sanitaire con ferentie van Konstantinopelde cholera voor niet besmettelijk te houden, en derhalve het nemen van maatregelen overbodig te achten. »Het vertrek van Z. Exc. den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië is nu vast bepaald op den 23 October, met de Fransche mail. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebragt van belanghebbendendat tot opleiding voor telegrafistna vergelijkend onderzoekzullen wordeh toegelaten ongeveer twintig leerlingen, om te Amsterdam onderrigt te ontvangen. Voor het vergelijkend onderzoek moet men zich uiterlijk voor den 28 February 1867 bij het departement van binnenlandsche zaken hebben aangemeld. Het onderzoek zal plaats hebben te 'sHage op 25 Maart 1867. Voorts zullen bij den rijks-telegraaf worden in dienst gesteld vijftien klerken, waartoe men zich uiterlijk den 30 November e. k. bij het depar tement van binnenlandsche zaken moet aan melden, terwijl het vergelijkend onderzoek zal geschieden te 'sHage op 12 December 1866. By besluit van den heer commissaris des ko- nings in Zeeland zijn benoemd tot adjunct cipier T. den Hertog, ridd. 4e kl. milit. Wil lemsorde en tot bewaarder der 2r. kl. J. Staf. Naar wij van goederhand vernemen wordt door sommige vreemde veekoopersop het platte land alhier uitgestrooiddat de gewone veemarkten dit jaar niet zullen gehouden wor den. Wij herinneren daarom aan het besluit van den gemeenteraadbehoorlijk gepubliceerd en geafligeerd, waarbij bepaald wordt, dat die veemarkten wel zullen gehouden worden. Het is niet moeijelijk te raden, waarom dit verzinsel wordt verspreidnamelijk om den landlieden het vee tot lagere prijzen afhandig temaken. Naar wij vernemen zal de eerste openbare opvoering, door de rederijkers kamer Vondel te gevenomstreeks de helft dezer maand plaats hebben. Bij die gelegenheid zal Hofdijks schoon gedichtde laatste dagen van Heemskerks beleg," in costuum worden voorgedragen, Bij de al- gemeene erkentenis, dat de kamer over uit nemende krachten beschikt, en te oordeelen naar den ijver, waarmede de voorbereidende studiën plaats hebbenmeenen wij te mogen verzekeren, dat die opvoering voor de leden van Vondel eenen aangenamen avond opleveren zal, en durven wij op eene belangstellende opkomst aandringen. Het voornemen, om by deze gelegenheid ook eene volksvoorstelling te gevenzalnaar het schijnt, niet tot uitvoering komenmaar er zullen, in plaats daarvan, voor de werkende leden eenige kaarten worden be schikbaar gesteld, ten einde bij de algemeene repetitie, op den vorigen avond, de zoodanigen toegang te verleenenvoor wie anders de dus genoemde volksopvoering dienen zou. Wij achten dit een gelukkig denkbeeldomdat zeker de dramatische kunst niet slecbts eene aanleiding tot volksvermaakmaar ook en vooral een middel tot volksopvoeding moet zijn. Men schrijft ons uit Fort Bath: Onze ge meente gaat eene bedroevende toekomst te gemoet. Schier geheel bestaande van het gar nizoen, zullen de militairen binnen 14 da gen onze wallen verlatenhet voorhanden kruid moet binnen dien tijd verzonden zijn; de kantoren met de daarbij geplaatste ambte naren, worden mede verplaatstzoodat alle ver tier ophoudt. V Uit Harlingen wordt geschrevenVrijdag is alhier uit Londen het verblijdend berigt ont vangen dat de aanvoer van vee uit de pro vinciën Friesland en Groningen kan blijven doorgaanmits al wat aan de markt komt binnen vier dagen tijds moet gedood zijn, eene bepaling die geen bezwaar in heeft, daar het van hier uitgevoerde bijna zonder uitzondering de bestemming van slagtvee heeft en zelden eene week langer leeft-

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1