VRIJDAG 19 OCTOBER Goes, wordt gevraagd een I860. IV. 82. 53ste Jaargang. - GOESSCHE COURANT De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag eu Donderdag avoud, uitgezonderd op feestdagen. J'rijs per kwartaal f 1,95. fr. p. p. ƒ1.95». Gewone udvertentiëii worden a 15 et. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels, a 1,80 behalve het zegelregt. De Inzending van advertentiSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bij de Hoogere Burgerschool te Leeraar ln de üymi&stiek op eene jaarwedde van 30®9Sollicitan ten worden nitgenoodigd hunne bewijzen van bevoegdheid vrachtvrij intezenden aan den heer Burgemeester, vóór den 3 November a. s. Bij gelijke bekwaamheid zal de voorkeur ge weven worden aan zoodanige sollicitanten die bevoegd en bereid zijn zich tevens als HUIS ONDERWIJZER in de vakken van gewoon lager onderwijs in de gemeente te vestigen. 3sols.e22.ca.3ocv £&,l3L±ia.g;„ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend dat door den raad dezer gemeentein zijne ver gadering van den 17 dezer, is INGETROKKEN en BUITEN WERKING GESTELD De VERORDENING tegen den uitvoer van Vee in deze gemeente v astgesteld door »den gemeenteraadden 9 October 1865 -»en afgekondigd den volgenden dag." Hieraan zal door afkondiging, aanplakking en plaat sing in de Ooessche Courantopenbare bekendheid gegeven worden. Gedaan te Goesden 18 October 1866. Burg. en Weth. voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. In de openbare school voor gewoon lager Onderwijs te Yersehe, wordt te gen 1 November 1866, een Hiilp-Gnderwljaer gevraagd op eene jaarwedde van f 350, De daartoe noodige stukken vóór 25 Octo ber a. s. franco intezenden aan den Burge meester. Burgemeester eu wethouders van Yersehe, W. van OEVEREN. De Secretaris J. J. de GRAAFF. Terwijl wij dankdaar blijven waardeeren, dat Z. M. de koning, bij de onlangs gegeven pro clamatie, zich boven de partijen beeft gesteld en zijn volk dus geheel vrij laat in de keus, die de uitdrukking van bet volksgevoelen voor den troon moet brengen, weegt de vraag ons des te zwaarder in welke rigting moet die keus worden uitgebragt Juist met bet oog op de feitenwaarop wij in de proclamatie gewezen worden, meenen wij, dat voor de natie eene onbedriegelijke aanwij zing is, in de geschiedenis van bet verleden. Er was geene zaraenstemming tusschen het ministerie en de kamer; de vraag is: boe kan deze worden verkregen? Zal men de minderheid versterken? Maar al ware dit niet ongerijmdomdat sedert jaren bewezen is, dat die minderheid in de kamer ook de minderheid der natie ver tegenwoordigtdan zou nog de geschiedenis der laatste weken ons leeren, dat daardoor evenmin de gewensebte overeenstemming be reikbaar is. Of keurden niet de uitnemendste leden dier minderheid de gedragslijn van bet ministerie af? Zarnenstemmino' tusschen regering en verte genwoordiging de regering een middenpunt waarop de blikken des volks zich met vertrou wen kunnen rigtendat is alleen denkbaar als de regering het karakterde beginselende wenscben der natie vertegenwoordigt. Dat geschiedt alleen danwanneer de rege ring waarlijk liberaal is zamengesteld. Men denke aan de liberale kabinettendie van 184953 en wederom van 186266 eenen levensduur haddenzooals geen ander, dat tus schen deze beiden bet. A'oer in banden nam. De meeste wisselingen van ministerien hadden plaatsdoor de wanhopende worstelingen van conservatieve of gemengde kabinetten, om, te gen den geest der natie in, het regeringsbeleid te voeren. Die gedurige en voor 's lands belang nadee- lige afwisseling zal ophoudenals bet volk een parig en duidelijk verklaart, dat bet in vrij zinnigen geest wensebt geregeerd te worden. Daardoor zal men voor den koning de ge vraagde maar duidelijke verklaring afleggen die moet leiden tot eene regering, waarvan men zich overeenstemming met de vertegenwoordi ging en dus voor het laud heilzame duurzaam heid mag beloven. Maar zal dit doel bereikbaar zijn, door de herkiezing van bendiezoo als men bet dwaas en onjuist uitdrukt, naar buis gezonden werden Indien er sprake kon zijn van naar buis- zenden, men vergete niet, dat de kamer ont bonden werd en dus ook de weinige ledendie schenen bet ministerie te steunenbun ont slag kregen. Neen: de ontbinding diende slechts om tot eenen zuiveren toestand te gerakenom eene kamer te laten zamenstellendie den volks geest uitdrukt. Zij was geene bestraffing van de meerderheidgelijk men bet voorsteltmaar veel meerde koning zegt bet in zijne pro clamatie, de noodzakelijke handeling om die regeringsbeginselen te bestendigen, die dui delijk gebleken zijn met de wenscben van bet groote deel der natie overeentestemmen die, niemand zal bet ontkennen, de ontwik keling en den bloei van ons volkswelvaren zoo krachtig hebben bevorderd. Toeb blijft nog bij sommigen de bedenking wegen: indien waarlijk de meerderheid der kamer hare bevoegdheid te buiten ging en de band uitstrekte naar de prserogatieven der kroon, dan kan er in geen geval aan gedacht worden, om die zelfde meerderheid weder aftevaardigen. De gevolgtrekking valt weg als men de on juistheid, de onbillijkheid der beschuldiging, waarop zij rust, in aanmerking neemt. Wij hebben de verklaring der 39 mannen geboord, dat zij verre verwijderd waren van betgeen men ben toedichttewij hebben daar enboven bet advies van bijna alle de hoogleer- aren, die aan onze boogescbolen bet staatsregt onderwjjzengelezendie als hunne gemoede lijke overtuiging uitspraken: dat de 39 zich geen oordeel hebben aangematigddat hun niet voegdedat de kamer volkomen bevoegd is, om de dadeji der regering aan strengen toets te onderwerpen zonder dat daarbij eenig ver moeden mag rijzen dat zij te kort zou willen doen aan de regten der kroon. En wie zou zulks ook maar van verre, vau zoovele ledeu der kamer kunnen denken Welk belang konden zij hebben bij eene zoo dwaze en ligtvaardige poging? Gesteld, dat de ge dachte bij ben oprees, om de hand naar 'sko- nings prerogatieven uittestrekken. Wat zou daarvan bet noodzakelijk gevolg zijn Eene strenge afkeuring en misschien feitelijk pro test der natieeene volksberoering waarvan zij zelve niet alleen de gevolgen mede zouden dragenmaar waarvan de schuld teregt op ben nederkomen zou. Kan men zich denken, dat 39 staatsburgers, mannen van verstand en we tenschap voor een groot deel in aanzienlijke ambten of althans in gewigtige betrekkingen werkzaamvoor bet meerendeel huisvaders, die voor zich en de bunnen bet meeste belang hebben bij de rust, de ordeden vooruitgang in de maatschappijkan men zich denken herhalen wij dat die allen roekeloos eene daad zouden plegen waardoor voor ben geenerlei eer of voordeel, integendeel niets dan schade en schande zou te behalen zijn? Dat bet ministerieteleurgesteld in de kans berekening omtrent zijn vermoedelijken levens duur een uit de lucht gegrepen twistappel opwierp om daardoor zijn bestaan te verze keren om des te langer op het gestoelte der eere te zetelenhet laat zich begrijpen door ieder, die beeft nagegaan, boe dit kabinet zijne levenskracht meende te zullen vinden in de tijdelijke verdeeldheid der liberalen. Het minis terie, dat voor enkele maandendoor toe vallige omstandigheden uit de minderheid dei- kamer verrees, meende dat die verdeeldheid groot genoeg was en lang genoeg duren zou, om dit kabinet eenigen tijd in stand te laten. Men had er dus belang bij, om de verdeeld heid te voeden of aantevuren waar die scheen te zullen ophouden.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1