BUITENLAND. F tuin en O. van Rees te Utrecht hebben later de verklaring afgelegddat zij zich met bo venstaand advies vereenigen en ook naar hunne overtuiging de tweede kamer volkomen bevoegd is, om over alle regeringsdaden een afkeurend oordeel uit te spreken. De proclamatie des konings is aan de ge meente-besturen ter afkondiging toegezonden bij circulaire van den heer commissaris des konings van den 14 dezer, waarin o. a. wordt te kennen gegevendat Z. M. wel verre van op eene bepaalde keuze aantedringenslechts verlangt, dat eene getrouwe en algemeene op komst der kiezers blijk geve van de belang stelling der natie en van hare gehechtheid aan onze grondwettige instellingen. In een volgend nummer komen wij op deze belangrijke circulaire terug. Men zal gelezen hebben dat dezer dagen door sommigen gesproken werd van een schrij- van uit Indiewaarin beweerd werd dat af schaffing der heerendiensten noodwendig tot oproer zoude leiden. Van andere kanten werd gezegddat zoodanig schrijven niet bestond. Het orgaan van het ministerie heeft nu gezegd, dat het meent wel te wetendat zoodanig stuk ontvangen is en dat de regering nu ver- pligt is, het publiek te maken of het bestaan officieel tegen te spreken. Dit zal wel de in leiding zijn van eene mededeeling in de Staats courant waarop het ministerie door het Dag blad laat voorbereiden. Het kabinet kan in tusschen verzekerd zijn, dat de natie gaarne, ook zonder dergelijke omwegentot kennis der waarheid komt. In liet ministerieel orgaan wordt gezegd, dat in Junij 11. van 93,180 kiezers, niet meer dan 43,747 opgekomen zijn. Er bleven volgens de berekening van het orgaan dus 59,433 kiezers achter. Wij kennen de Haagsche manier van aftrekken niet en het zal daaraan wel toeteschrij- ven zijn dat naar onze berekening een onnoozel getal van 10,000 kiezers te veel bij de te huis geblevenen wordt berekend. Maar het klinkt nu zeker nog veel sterker, als dan later van 60,000 kiezers, die moeten opkomen, gesproken wordt en men moet zoo naauw niet op eenige duizenden zien, waar het er op aankomt om het volk goed en naar waarheid voortelichten. Zekere heer mr. H. C. du Boisheeft aan de kiezers in Nederland qen brief gerigt, waarin hij zich kandidaat stelt bij de aanstaande ver kiezingen. Wij hebben dus naast den eeuwigen kandidaat een passe-partout gekregendie de niet onaardige speculatie maakt, dat toch wel een of ander district hem zal kunnen gebrui ken. De politieke geloofsbelijdenis door deze onbekende grootheid afgelegdis op de meeste punten zeer rekbaar en de kandidaat is dus niet alleen voor alle districten disponibel, maar mis schien ookalthans naar zijne meening, voor onderscheidene partijen bruikbaar. De staten van de voornaamste in-, uit- en doorgevoerde handels-artikelengedurende de maand Augustus, zijn bij ons ontvangen, en lig gen ter inzage van belangstellende aan het bu reau van deze courant. Wij hadden ons voorgesteld nog eens breed voerig terugtekomenop de feestelijke opening van het kanaal door Zuid-Bevelandwaarvan wij reeds een kort berigt gavenmaar het is zoo uitvoerig in andere dagbladen omschreven dat wij meenen van die taak ons te kunnen ontslaan. Alleen willen wij eene misstelling in ons vorig berigt verbeteren. Daarin was gezegd, dat de muziek der Rotterdamsche schut terij aan boord van het koninklijk jacht zich bevondmaar later bleek onsdat dit het mu ziekcorps was van de schutterij te Middelburg. Voorts meenen wij ook nog hulde te moeten brengen aan allendie tot opluistering van het feestdoor het aanbrengen van versieringen het houden van aanspraken, enz., het hunne hebben bijgedragenvooral omdat een en ander duidelijk getuigde van de waardeering van het voorregt, dat nu een belangrijke stap gedaan isom den wensch te verwezenlijkendat Zee land door een spoorweg met de overige pro vinciën moge verbonden worden. Uit Heinkenszand schrijft men ons, dat Don derdag 11 October de 40° verjaardag van den burgemeester aldaar rar. C. van Cittersdoor de ingezetenen met het uitsteken van vlaggen, het afsteken van vuurwerken enz., plegtig en met opgewektheid is gevierd. De uitslag van het najaars-examen in de vo rige week te Middelburg gehouden was, dat van 5 adspiranten als hoofd-onderwijzers 1 werd toe gelaten; van de 18 als hulp-onderwijzers zijn 10 toegelaten 1 als hoofd-onderwijzeres werd toegelaten; van 5 adspiranten als hulp-onder wijzeres 4; als onderwijzer in de wiskunde had den zich 6 aangemeldmaar zonder gunstig gevolg1 als onderwijzer in het teekenen en 1 in de landbouwkunde toegelaten; 5 als on derwijzer en 4 als onderwijzeres in de fransche taalwaarvan toegelaten 1 onderwijzer en 1 onderwijzeres; 2 als onderwijzeres in de engel- sche taal toegelaten en 4 in de handwerken voor meisjeswaarvan toegelaten 3. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft iu de vorige week vrijgesproken en onmiddel lijk in vrijheid doen stellen, een persoon, die van moedwillige brandstichting beschuldigd was. Deze vrijgesprokene had niet minder dan bijna vijf maanden in preventieve gevangenschap moe ten doorbrengen. Te gelijkertijd werd voor dat hof eene andere zaak behandelddie eerst reeds de regtbank te Middelburg had bezig gehouden. Bij een uit voerig arrest werd ten tweedenmale in deze zaak beslist en de beschuldigde nu veroordeeld tot eene geldboete van 75 ets. Uit Steenwijk schrijft men De heer Leem bruggeneen groot landeigenaar uit Holland, heeft op zijne uitgebreide boerderij in deze environs een oogstfeest gevierd, gelijk in Duitsch- land geschiedt. Al het mannelijk en vrouwelijk personeel, ten bedrage van p. m. 70 personen, heeft aan onderscheidene volksvermakelijkheden deelgenomen en is na afloop daarvan op ruime schaal getracteerd. Hierop wees de eigenaar in eene populaire rede op het doel van het feest, waarna prijsuitdeeling plaats had; een der arbeiders bedankte daarna den traktant uit naam van allen, waarop men met een vrolijk lied eindigde. ALGEMEEN OVERZIGT. De uitwisseling van de ratificatien van het Oostenrijksch-Italiaansch verdrag heeft Donder dag plaats gehad, en daarmede heeft de laatste moeijelijkheid tusschen deze twee rijken een einde genomen. De Venetianen zullen nu nog moeten beslissen, of zij zich aan Italië verbin den zullen, maar omtrent den uitslag der volks stemming daaromtrent koestert men geene vrees. De geruchten betreffende den gezondheids toestand van keizer Napoleon blijven zeer af wisselend. Soms zijn die zeer onrustbarend dan weder zegt men: de keizer is geheel her steld. Het laat zich intusschen niet miskennen dat de mogelijkheid eener meer zorgwekkende wending in 's keizers toestand velen bekommerd. Al nam Frankrijk geen deel aan den gewa- penden strijd der laatste maanden, Frankrijks regering zat niet stil en oefende grooten invloed uit. Ook tot het beëindigen der laatste onder handelingen heeft Frankrijk veel bijgedragen en hoe men over Napoleon en zijn bestuur oor- deelezeker is het, dat hij met onmiskenbaar talent en met kracht en vastheid het overwigt in Europa beheerscht, en dat belangrijke wisse lingen in de Fransche regering tot geen minder belangrijke gebeurtenissen in ons werelddeel aanleiding zouden kunnen geven. De moeijelijkheden tusschen Pruissen en Sak sen zijn, volgens sommige berigten, ook geheel uit den weg geruimd, naar men zegt, doordat koning Johan zich zou hebben geschikt naar de eischen van Bismarck of, wil men liever, van koning Wilhelm. In Engeland gaat men voort met de meetings ten gunste der hervorming van het kiesstelsel. De laatste bijeenkomst te Leeds w erd door 200,000 personen bijgewoond Daar hield de heer Bright zeer opgewonden redevoeringen tegen de hoogere standen en hij raadde de arbeiders aan, om zich bij den middenstand aan te sluiten. De Septemberfeesten te Brusseldie om de cholera uitgesteld waren, worden nu nog gevierd en met geen minder geestdrift, niet omdat het de Septemberfeestenmaar omdat het feesten zjjn waarvoor de sympathie in deze maand niet minder groot isdan zij in de vorige zou geweest zijn. De toestand van keizerin Charlotte verbeterd zich. De geneesheeren verzekeren, dat zij ge heel herstellen zal en zij is bereids naar haar kasteel te Miramar teruggekeerd. Eenige heeren te Berlijn hadden het plan opgevat den kroonprins een eeredegen en prins Frederik Karei eene eeresabel aan te bieden. Daar zich geene personen van betee- kenis aan het hoofd stelden, begon men met anonieme uitnoodigingen te verbreiden, en werden 5000 thaler bijeengebragt. Enkele ho telhouders en lieden,die er speculatie van maken, kwamen den degen en de sabel nu bij de prinsen aanbieden. De kroonprins weigerde de aanneming en las den heeren de les, terwijl prins Frederik Karei de heeren met de sabel niet wilde ontvangen. In de hospitalen te Parijs worden proeven genomen met een nieuw middel dat bestemd is de chloroform en den zwavel-aether te ver vangen en het ligchaam tijdelijk geheel ge voelloos maakt. Dat middel werd reeds in 1799 door Humphrey Davy ontdekt; het was het zuivere azot-protoxyd hetwelk hij lach-gas noemde. Hij raadde de aanwending daarvan aan bij heelkundige operatiën. Eenige jaren vóór de uitvinding van de be dwelming door aether kwam een Amerikaan, Horace Wells, op het denkbeeld om proeven met het lach-gas te nemen. Zij gelukten vol komen maar toen hij in het publiek er mede optrad was hij ongelukkig genoeg, om zijne eerste proeven te zien mislukken en hij werd als kwakzalver uitgefloten. Hij vertrok naar Europa, maar de faam was hem vooruit en ook hier werd hij als een bedrieger beschouwd. Wanhopend maakte hij een einde aan zijn leven, door zijne aderen te openen; dit althans heeft hij door zijne uitvinding gewonnen, dat hij zonder pijn stierf. Zijn lach-gas toch beantwoordt volkomen aan de bedoeling. De lijders, die het inademen, zijn ongevoelig voor elke smart. Sommigen verliezen gedurende eenigen tijd hun bewustzijn. Anderen hooren en zien alles wat om hen ge beurt. Merkwaardig is het echter dat velen, ook zij die hun bewustzijn geheel behouden, buiten staat zijn zich te bewegen Gremensao Toeristen. In de Amerikaanscbe dagbladen vindt men het ver haal van een tweegevecht, hetwelk onlangs heeft plaats gehad tusschen mevrouw Martha Stewart en mevrouw Robertsbeiden woonachtig te San Antonio, in Texas. De dames bedienden zich daartoe van pistolen. Me vrouw Stewart is in dit gevecht zwaar gewond. Een Hamburger koopman, die zijne betalingen had gestaakt, bleef eenige dagen van de beurs. Toen hij met zijne schuldeischcrs een accoord van 40 procent had getroffenen voor het eerst de beurs weer be zocht trad een zijner bekenden hem te gemoet en sprak Sedert ik u niet gezien heb zijt gij zeer in uw voordeel veranderd, gij ziet er waarlijk 60 procent beter uit. Woensdag 11. zijn te 's Hage eenige vogels uit de lucht gevallendie terstond dood waren. Er schijnt iets in de atmosfeer daar te zijndat doo- delijk is voor hetgeen eene hooge vlugt nemen wil. In den gemeenteraad van Yianen had onlangs eene stemming plaats ter benoeming van een commissaris over armen goederen. De uitslag was, dat al de briefjes in blanco warenzeker omdat de twee per sonen, op de voordragt gesteldbeiden zoo voortref felijk waren dat men tusschen hen beiden niet wist te kiezen. Vrijdag werd uit het tuchthuis te 's Her_

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2