BUITENLAND. serenade bragt, bestond in ééne hanuoniea-pééne - fluit en ééne trompet, en de ministèren djvllaag- sche leden der kamer hebben den sigaren geleverd. Een leverancier ran geest drift heeft men nergens kunnen vinden. 'TT.j» *2/ jl. r.211 Heinkenszand 4 October. Gisteren vierde d§> R. C. gemeente het heugelijke feest der inze gening hunner nieuwe en schoone kerk. Reeds in den vroegen morgen wapperde de nationale driekleur aan alle kanten van het ruime kerk- terreindat tot opluistering van het feest smaakvol versierd was. De Zeer Eerw. heer A. Tomasdeken en pastoor te 's Heerenhoek, geadsisteerd door onderscheiden Eerw. Heeren Geestelijken verrigtte de plegtige inzegening. Daarna begaf zich de priesterschaar, vergezeld door kerk- en armmeesters en van de leden der bouwcommissiedie alle eene flambouw droegenin processie naar de oude kerk om plegtig het Allerheiligste sacrament des altaars aftehalen. Genaderd tot op den drempel van het nieuwe kerkgebouwdeden zich de majes- teuse toonen hooren van het nieuwe orgel en onder het zingen van den schoonen lofzang: Adoro te, werd het Allerheiligste op het nieuwe altaar gebragt, hetgeen blijkbaar op alle ge- loovigeneen diepen indruk maakte. Ver volgens werd het H. Misoffer opgedragen door den Zeer-Eerw. heer P. Aenstoots pastoor dier gemeente. Onder deze H. dienst betrad de Zeer-Eerw. heer IISchluten pastoor te Vlis- singenden kansel en hield naar aanleiding der tekstwoorden III Reg. IX 3 Ik heb dit huishetwelk gij gebouwd hebt geheiligdom mijnen naam daar te plaatsen voor altijden mijn oogen en mijn hart zullen er wezen ten allen tijde;" eene redevoeringwaarin Z.-Ew. op eene duidelijke en treffende wijze deze 2 punten behandelde1° Het bouwen van kerken ter openbare Godsvereering is aan den drieëe- nigen God welgevallig. 2e de bouw dezer kerk draagt vele kenteekenen van het bijzon der welbehagen Gods. Openlijk bragt Z.-Ew. hulde aan den beminden herder der gemeente, voor de moeite en opofferingen, die hij zich ge troost aan de brave gemeentenarenaan alle geloovigen, als ook aan de achtbare plaatse lijke autoriteiten daarbij aanwezigdie alle het hunne hebben bijgedragen, om dit groote en schoone werk tot stand te brengen. Na de H. dienst werd plegtig het Te Deurn gezongen en werd verder de dag in gepaste vrolijkheid doorgebragt. Des avonds was het terrein der kerk schitterend verlichtterwijl eindelijk het feest gesloten werd door het afsteken van een schoon vuurwerk. Lang nog zal deze feestelijke dag in her innering blijvenwaarop de kath. gemeente in het bezit gekomen is, niet alleen van een nieuw en passendmaar wat meer isvan een zoo schoon kerkgebouw, dat de bewondering van een ieder wegdraagt. Eere daarom aan den heer P. W. Schrauiven die het plan heeft ge maakt en zelf het werk heeft aangelegd, maar door omstandigheden daarvan moest afzien. Maar des te meer eer en lof aan den heer H. R. Hendriks van 's Hertogenbosch die zelf standig het werk opvatte zich het vertrouwen van het kerkbestuur allezins waardig gemaakt, en het schoone werk op meesterlijke wijze voortgezet en voltooid heeft. Moge de glorie van God en de godsvrucht der geloovigen door dezen nieuwen tempel be vorderd worden. Ingezonden ALGEMEEN OVERZIGT. Terwijl men zich nog altijd behelpen moet met de geschiedenis van den laatsten tijd, omdat er geene nieuwe voorvallen zijnbespreekt men druk het protest van den koning van Han over, waarin de handelwijze van Pruissen op scherpe wijze wordt voortgesteld. Er spreekt een toon in van edele verontwaardiging, die zich in den mond van den ongelukkigen vorst zeer wel laat plaatsen. Sommigen keuren het af, dat door dit protest de gemoederen in de ge annexeerde landen opgehitst worden, maar het is kenn elijkdat deze afkeuring alleen .van de zijde der Pruissens vrienden komt, want geen regtschapen hart zal het misbil- lijkendat de door onregt en geweld verdre ven vorst het luide uitspreekt, dat hij zijne Tegten niet opgeeft en op de onwankelbare gehechtheid zijner onderdanen rekent. De keizer van Frankrijk blijft voortdurend ongesteld en van tijd tot tijd loopen er on rustbarende geruchten. De spoedige terugkomst van den keizer wordt met deze geruchten in verband gebragt en niet onduidelijk schemert in de berigten daaromtrent eene vrees door, die, moge ze ook al te voorbarig opgevat wor den echter eenen zeer redelijken grond heeft. Prins Napoleon gaat eene reis doen naar En geland, zoo men wil, om de reform-meetings bijtewonenwaatdoor zeker aan die manifes tatie nog meer beteekenis zal gegeven worden. Pruissen doet zich thans wederin andere opzigten ook van ongunstige zijde kennen. Aan velen der afgevaardigdendie vroeger tegen het ministerie waren; maar sedert de overwin ning der naaldgeweren in bewonderaars van Bismarck veranderd zijn, worden rijk bezoldigde staatsambten geschonken, en naar het schijnt laten deze zich zulke schenkingen welgevallen. Men weet nietwie hier dieper gezonken toont te zijn, de regering, die op zulke wijze on af hankelijke mannen tot hare slaven maakt, of de begiftigden zelve, die op zoodanige wijze hunne beginselen verloochenen. Nu het vredestraktaat tusschen Oostenrijk en Italië gesloten isverwacht men al zeer spoedig de inbezitneming van Yenetie door de krijgs lieden van Victor Emanuelenzooals de dag bladen zeggenonder de schaduw hunner ba jonetten zal de volkskeuzeomtrent het al of niet aansluiten aan Italiëworden uitgebragt. De opstand op Candia is lang nog niet ge ëindigd. De opstandelingen hebben hulp ge zocht bij de Grieken, maar Frankrijk heeft gedreigd alle betrekkingen met Griekenland te zullen afbrekenwanneer niet de strikste on zijdigheid tegenover Turkije in acht genomen werd. Gomongao loorigten. Een boer te Hees wijk -fcag des avonds twee paarden in zijn korenveld loopen. Onmiddellijk liep hij naar den veldwachter om de dieren te laten schutten. Dit gebeurde en den volgenden morgen bleek, dat de boer zijn eigen paarden had laten inrekenendie hij toen na betaling der onkosten weder kon terug ha len. Te Woolwich is een gebouwwaarin schiet katoen bewaard werd, in de lucht gevlogen. Op grooten afstand was de schok zoo groot, dat men aan eene aardbeving dacht. Te Parijs wordt ernstig gedacht aan het pneumatisch brieven vervoer en men denkt dat spoedig de luchtpost daar georganiseerd wor den zal. De keizer van Frankrijk heeft 1,200,000 paar schoenen voor het leger aanbesteed en men rekent, dat de Fransche soldaten daar mede een heel eind ver kunnen komen, In de vorige week is te Ba- guéres de Luchon eene verbazende menigte sneeuw gevallen. Op de tentoonstelling te Brussel komt een nieuw graafwerktuig voor, dat men den naam geeft van excavateur. Binnen tien uren kunnen daar mede 2400 kub. ellen aarde uitgegraven en opgeladen worden. De „Posf" berigt dat het diner van den president en gevolg te Delmonicals, New-York, het kostbaarste was, dat dus verre gegeven werd. Er was een diner voor 250 personen besteld, en de kos ten waren 25,000, of 100 voor elk bord. Er wa ren acht verschilende soorten van wijn op tafel, welke van 10 20 per flesch kostten. Op de Parijsche tentoonstelling in het volgende jaar zal ook eene guil lotine voorkomen, die door stoom in beweging ge bragt wordt en waarmede zes hoofden in ééne minuut kunnen worden afgehouwen. De uitvinder van dit fraaije stuk is een Pruis. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES deu 2 October 1866. {Vervolg.) In behandeling wordt gebragt het verzoek van het dijksbestuur van den Goesschen polder, te kennen ge vende, dat er onzekerheid schijnt te bestaan in hoe ver de wegen in dien polder eigendom van hem of van de gemeente Goes zijn; dat die onzekerheid ten gevolge heeft, dat sedert ruim één jaar niets is ge daan om die wegen in bruikbaren staat te houden; dat het grasgewas aan de kanten dier wegen meer dan voldoende waarde heeft voor de kosten tot onderhoud vereischt en dat op grond daarvan het dijksbeatuw verzoektdie wegen als het eigendom van den polder te doen erkennen en bij het kadaster ten zijnen name te doen stellen. De Voorzitter rapporteert namens burg. en weth. dat de wegen in eenen polderin den regel eigen dom zijn] van ingelanden en niet van ambachtsheeren maar dat zij toch bezwaar moeten maken tot inwilli ging van het gedaan verzoek te adviseren, omdat de bedoelde wegen sedert onheugelijke jaren tot den hui- digen dag zijn bezeten door de gemeente, en ondanks alle aangewende moeite geen uitgiftbrief of octrooi van bedijking is op te sporen geweestwaardoor alleen aan die onzekerheid een eind zou zijn gemaakt. Intusschen zou aan de grief van het dijksbetsuur, dat de bedoelde wegen in eenen schier onbruikbaren toestand verkeeren en spoedige herstelling vorderen, welligt kunnen worden te gernoet gekomen door aan den poldertot wederopzeggens toehet regt tot verpachting der grasetting van die wegen te verleenen, onder speciaal voorbehoud van het regt van planten door de gemeente, en met den last om de wegen te herstellen en te onderhouden. Burg. en weth. stellen voor hun te magtigen met het dijksbestuur in dien geest eene overeenkomst aan- tegaanonder goedkeuring van gedeputeerde-staten. Niemand daaromtrent het woord verlangendeis alzoo met algemeene stemmen besloten. Aan de orde wordt gesteld het ter vorige verga dering behandeld verzoek van C. Cornu, om verlen ging van pacht voor den tijd van zeven jaren, van den grond gelegen aan de oostzijde der haven. Behalve de toezeggingenin het adres vermeld heeft Cornu nog aangeboden gedurende den tjjd zij ner pachtden bewusten weg te onderhoudenhet geen burg. en weth. nog te meer grond geeft om tot inwilliging te adviseren. De heer van Dort verklaart niet zeer ingenomen te zijn met onderhandsche verpachtingen van gemeente goederen en wenscht de vrije concurentie niet buiten te sluitenhij betwijfelt of de weg door de voor genomen werken in der daad zal verbeteren die weg toch is zeer begroeid met gras neemt men de grasmat en de korenaarde weg, dan vreest hijdat men in plaats van den nu zeer passabelen weg een slijkpoel zal verkrijgen. De Voorzitter is ook niet voor onderhandsche ver pachtingen dan alleen wanneer de gemeente daardoor wordt gebaatdit meent hij is hier het gevalde grond door Cornu gepachtzal verhoogd en daardoor veel verbeterd worden. De heer van de Tutte zegtdatwat de tegen woordige toestand van den weg betreftdie als rijweg totaal onbruikbaar is omdat zij ligt in den vorm eener goot. Die weg behoort, om goed te zijn, tolrond te leggenen daar dit anders toch voor re kening der gemeente zou behooren te geschieden komt het hem voordat er alle redenen zijn om het verzoek gunstig te ondersteunen. De heer Broes van Dort blijft bij zijn gevoelen, dat de weg voor voetgangers onbruikbaar zal worden door het wegnemen der korenaarde en dus ook van de grasmat. De heer Verhagen heeft vroeger het aanhoudeu van dat verzoek voorgesteldhoofdzakelijk om de inge zetenen die tegen de inwilliging bezwaar mogten heb ben in de gelegenheid te stellen die aan den raad kenbaar te maken; dewijl niemand daartegen opge komen isvalt een groot deel van zijn bezwaar tegen deze onderhandsche verpachting weg. Hij deelt overigens het gevoelen van den lieer van Dortdat de weg voor voetgangers onbruikbaar zal wordeD, doch geeft in bedenkingna het afnemen en tonrond leggen de graszoden te herleggen. De Voorzitter ziet daarin dit bezwaardat dan de afwatering van den weg zal belemmerd wordenen deelt de vrees niet dat de weg onbruikbaar zul zijn. Niemand verder het woord verlangende wordt het voorstel van burg. en weth. in stemming gebragt en aangenomen met 7 tegen 2 stemmendie van da heeren mr. de Laat de Kanter en van Dort. Wordt gelezen een verzoekschrift van N. Remijn, eigenaar van den korenmolen „de Vijf Gebroeders," zich bezwaard achtende met de betaling der 180 jaariijksche cijns, ten behoeve der gemeente op dien molen drukkende. De Voorzitter wijst op de vroegere verzoeken tot hetzelfde doel, nu laatstelijk in 1862; hij vermeent, dat de motieven die toen voor de afwijzing van het verzoek bestonden nog geldenja zelfs in ruimere mate, waarom burg. en weth. voorstellen afwijzend te beschikken. De 180,cijns representeert alleen de interest van de vroegere koopwaardede kooper wisttoen hy dien molen kochtdat er dien last op drukteer zijn dus geen redenen die in zijn voordeel pleiten. De heer Verhagen deelde vroeger het gevoelen van den heer mr. Saaijmans Vader, die omtrent de ver zoeken der korenmolenaars gunstiger gezind washij acht de cijns zoo bezwarend, dat zijns inziens de industrie der korenmolenaars geheel vernietigd wordt.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2