Benoemingen. BUITENLAND. Gemengde loensten. vertegenwoordiging, in strijd met eene ge trouwe naleving der grondwetbare roeping beeft miskend en niet meer geaclit kan worden de denkwijze en den zin der natie uittedruk- ken, en dat onder deze omstandigheden rede nen aanwezig zijn, om eene duidelijke verkla ring van de natie te vragen. Dezer dagen werd medegedeelddat de heer P. Mijerbenoemd gouv.-gen, van Ned. Indie bereids ontvangen had 60,000 als voorschot en 33,000 als kosten van uitrusting. Het Dagblad verzekert niet te weten of en hoeveel aan den nieuw benoemden betaald zoude zijn. Het voegt er echter bijter geruststelling dat de heer Mijer niets minder zal ontvangen hebben dan zijne voorgangers. Wijders wordt medegedeeld, dat de heer Mijer reeds plaats genomen heeft, om met de Fransche mail in November te vertrekken en dus het vaderland verlaten zal op 19 Nov., den dag, waarop de nieuw gekozen kamer der staten-generaal bijeenkomen zal. In de raadsvergadering van jl. Dingsdag is 1". Eenige ingekomen stukken medegedeeld. 2". Op het verzoek van de dijksdirectie van den Goesschen polder besloten het beheer dier wegen aan haar overtelaten, onder zekere be palingen door burgemeester en wethouders voorgesteld. 3». Aan C. Cornu, de verzochte verlenging van pacht toegestaanwaarover ter vorige ver gadering de stemmen staakten. 4 Het verzoek van N. Remijnom ver mindering van cijns op zijne korenmolenaf gewezen. 5". Het verzoek van J. van Aardeom grond op erfpacht bij het telegraafkantoor, aange houden. 6". Het verzoek van J. Dekker Lz.tot het bouwen tusschen de hoogere burgerschool en zijne woning, toegestaan. 7". De begrooting van het burgerlijk-arm bestuur voor 1867 gesteld in handen der finan- tieele commissie. 8 Op het genomen ontslag door de leden der gezondheidscommissie, besloten die heeren uittenoodigen op hun genomen besluit terug- tekomcn, en 9,.. De finantieele commissie, en die voorde strafverordeningen herbenoemd. Ilansweert 2 October. Heden middag kwam de jeugdige maar reeds beruchte stoomboot Zeeland," die, zoo als men weet, dienst zal doen op de Wester-Scheldealhier aan. Ofschoon er in de haven zulk eene goede gelegenheid is om aanteleggen blijft zij echter op het stroom, en worden de passagiers er met oen bootje heen gebragt, dat maar vol strekt niet prettig is. Bij ongunstig weer schijnt zij in de haven te zullen komen. Het is te hopen dat hierin verandering kome. Over de al of niet geschiktheid natuurlijk het stilzwijgen bewarende, geloof ik dat het voor het oostelijke des eilands een gemakke lijk communicatie middel is, dat zeker velen zal uitlokken er gebruik van te maken. Het was mooi weer en snel kliefde het bootje de Schelde. Uit Batavia wordt met de laatste mail ge schreven Op het terrein van algemeen bestuur zouden wij onze lezers in Nederland veel kunnen ver halen wat gedaan moest wordenmaar niet gedaan is; maar op feiten kunnen wij hen niet ver gasten want er schijnt hier op het oogenblik algemeene vacantia te bestaan. Nu de heer P. Mijer van uit den Haag Indie regeert, is er ook eigenlijk hier geene rege ring noodig, te minder daar zijne maatregelen zoo algemeene goedkeuring vinden; en attendant van hetgeen gebeuren kanmaken onze troepen militaire en onze oorlogsche pen maritime promenades. De inlijving der Pasumah-landen bij het Ned. Indisch grondgebied is thans een fait accompli gewordende inboorlingen hebben het nutte- looze van verderen tegenstand ingezien en zich, naar 't schijnt te goedertrouwaan het Neder- landsche gezag onderworpen. Een gedeelte der expeditionnaire troepen is te Batavia terugge keerd, en de geheele expeditie kan als volko men geslaagd worden beschouwd, hoewel zij zware offers gekost heeft. Het voorloopig verslag over de Indische be grooting voor 1867met zijn onophoudelijk klagen over verkwisting in Indie en verwaar- loozing der belangen van het moederlandgeeft intusschen geene aanleiding tot opgewektheid of dankbaarheid. Weinigen verwachten iets van dit ministeriezelfs voor het inlandsch onderwijsen de optreding van den heer P. Mijer als gouverneur-generaaldie velen voorspellen, zou hier algemeen als eene ramp worden be treurd. Het ontbreekt aan vertrouwen in hem en in zijne hervormingsplannen. In de gegeven omstandigheden zounaar het oordeel der meer derheid de beste keus die van den heer James Loudon zijn. Westerafdeeling van Borneo. De politieke toestand in het Sintangsche bleef, volgens ont vangen berigten, loopende tot den 23sten der vorige maand, voortdurend gunstig. Eenige hoofden van de Melawi waren in onderwerping gekomen. Uit den Alblasserwaard wordt berigt: De aardappelen zijn redelijk wel in opbrengstde smaak is uitmuntend. Over het algemeen valt het zeer mede. De prijzen loopen van 2,80 tot 3,25 het ïuud. De veeziekte is zoo goed als gewekenalthans men hoort daarvan niets meer. De officier van gezondheid der 2° klasse J. C. D. Steendijle wordt met den 6den dezer geplaatst in de rol van Z. M. wachtschip te Hellevoetsluisom ge detacheerd te worden op liet kostschip te Rotterdam. ALGEMEEN OVERZIGT. Er is ditmaal niet veel nieuws uit het bui tenland te vermelden., want de phase van be langrijke gebeurtenissen is weder voor eenigen tijd voorbij. Pruissen schermutselt nog met Oostenrijk, maar thans alleen met woorden,en met Saksen kan het maar geene overeenkomst treffendie naar den zin van het bclangelooze Pruissen is. Het patent van inbezitneming der veroverde landen zal weldra in de verschil lende gemeenten op plegtige wijze worden af gekondigd, maar het is zeker, dat de pleg- tigheid ernstig en somber zijn zalwant de meeste geannexeerden zijn ondankbaar ge noeg, om niet over hun lot te juichen. De kroonprins van Hanover, die nu, als zekere Nederlandsche kandidaat, tot den rang van eeuwig adspirant gepromoveerd is, heeft de Hanoveranen opgewekt, om getrouw te blijven aan zijnen vader en diens huis, in de hoop op betere dagen. In Italië wordt het voor het oogenblik kal mer. De opstand te Palermo laat geene sporen na. Garibaldi is weder naar Caprera vertrok ken en heeft zijnen vrijwilligers gezegddat het nu tijd voor hen was, om huiswaarts te keeren. Alleen de Romeinsche jongelingen moesten zich gereed blijven houdenwant, nog vóór het einde van dit jaar meende hij groote gebeurtenissen te kunnen voorspellen. De keizer van Frankrijk schijnt niet zoover hersteld als men het heeft doen voorkomen. Men meent althans, dat de beroemde doctor Nclaton naar Biaritz ontboden is, schoon de keizer daar meer dan eenen geneesheer bij zich heeft. De sultan heeft er eindelijk in bewilligd, om den nieuwen hospodar, den prins van Hohen- zollern te erkennen. De berigten uit Candia luiden gunstiger en er scheen meer uitzigt op spoedige herstelling der rust. De keizer van Mexico wendt nog zijne uiterste pogingen aan, om zich in zijne waardigheid te handhaven, maar de kans vermeerdert niet, dat zijn rijk lang duren zal. In Rusland houdt men zich druk bezig met het proces tegen de medepligtigen aan den aanslag op 's keizers leven dat zeer langzaam voortgaaten voorts met het huwelijk van den kroonprins die met de gewezen bruid zijns broeders in het huwelijk zal treden. Berlijn, 29 September. De voormalige koningin van Hanover heeft eindelijk giste ren ochtend de stad Hanover verlaten en zich naar Marienburg begeven, alwaar zij door eenige dames werd ontvangen. Het vertrek had zoo vroeg plaats, dat niemand in de residentie er getuige van is geweestin de voorstad Linden evenwel werden bloemen in het rijtuig geworpen, dat aldaar, onder een geleide van eene groote menigte, langzaam den weg vervolgde. Uit Parijs schrijft men: Het berigt van een plan tot ruiling van grondgebied tusschen Belgie en Nederland, waarvan de International gewaagt, is onge grond. Volgens dat plan zoude Belgie Luxem burg en Nederland Belgisch Limburg erlangen. Pruissen tracht echter bij deze combinatie zoo wel Luxemburg als Limburg in den Noord- Duitschen bond te brengenten einde daardoor aan de Belgische onafhankelijkheid bescherming te verleenen. De Luxemburgsche kwestie blijft veeleer waarschijnlijk nog voor onbepaalden tijd in statu quo. Frankrijk heeft te Berlijn het denkbeeld geopperd, om het groothertogdom onzijdig te verklaren, maar heeft hierop nog geen bevredigend antwoord ontvangen. Een onzer weekbladen vergelijkt de tegenwoordige ministers met slagtersbazen. Hunne eerste daad is ge weest tegen het vee te woeden en zij zijn nn reeds genaderd tot de afmaking van de staten generaal. Het blad vraagt, wat zij nu tot bon prooi zullen kiezenmaar voegt er tot geruststelling bijdat zij in geen geval aanleg toonen om zelfmoordenaars te wor den. Een blikslager te Delft, 44 jaren oud, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Zijne 76jarige weduwe verkeert in ziekelijken toestand. Er wordt niet bijgevoegd of de zelfmoord uit minne nijd bedreven is. Een particulier correspondent van het Handelsblad schrijftdat het gerucht stand houdt omtrent het aanstaande huwelijk van den Ita- liaanschen kroonprins met eene Oostenrijksche prinses, die 21 Julij 1858 geboren werd en dus den leeftijd van volle 8 jaren bereikt heeft. Het vermogen van den koning van Saksendat tijdelijk te Munchen in veiligheid gebragt is, bedraagt maar 31 millioen. In een tijdschrift voor pharmacie leest men het volgende: Een overoud huismiddel tegen brandwon den, van welks heilzame werking ik mij zeiven over tuigd hebis de gewone zwarte schrijfinkt. Men be strijkt daarmede de huid op de gebrande plaats, laat het droogen en zal dan bevinden, dat niet alleen de pijn spoedig verminderdmaar dat er ook zelfs geen blaar ontstaat. Bij zware brandwonden herhaalt men het bestrijken met inktnadat de eerste laag gedroogd is, nog een paar malen. Volgens sommigen zou von Bismarck thans te 's Hage zijnmaar voorloopig nog in incognito daar verblijf houden. Onder de belangrijke nieuwstijdingen van het Dagblad waarop het vaderland zeker hoogen prijs stellen zal is, dat de 2e luitenant van Söhsten op zijne reis naar Iudië van zijne echtgenoot zal vergezeld worden. On langs heeft er te New-York een zelfmoord plaats gehaddie wel zonderling is uitgevoerdmaar toch onder de categorie van ophanging moet worden ge rangschikt. Een zeer geleerd man had tot 's avonds laat gearbeid en kleedde zich uit om de nachtrust te gaan genieten. In gedachten verdiept, schijnt h(j zich te hebben vergist, althans 's morgens vond de meid haren heer aan den kapstok hangende en de klee deren op zijn bed. Een parfumuer te Parijs is op het denkbeeld gekomen, om onder iedere honderd stukken zeep, die hij uitstalt, ieder stuk in een net papier gepakt, er een te voegen met een stuk van 20 francs erbij. Hij hoopt, en er bestaat veel grond om te gelooven, dat zijne poging zal gelukken, dat de kans om het 20 francstuk te winnen, velen zal lokken een stukje zeep te koopen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES, den 2 October 1866. Afwezig de heer C. C. van den Bosch met en mr. P. H. Saaijmans Vader zonder kennisgeving. Na de resumtie der notulen maakt de Voorzitter van deze gelegenheid gebruik, om de leden van den raad beleefdelijk te herinneren aan de bepaling van

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2