MARKTBERIGTEN. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beües. GRAANBERIGTEN. De Patrie deelt mede dat de. volgende hoofdpunten nog tusschen Oostenrijk en Italië moeten worden uitgemaakt. 10. Regeling der Lombardisch-Yenetiaansche schuld die Italië zou moeten overnemen; 2o. de overdragt van het. onroerende oorlogsmaterieel in de Yeneti- aansche vestingen aan Italië en de teruggave van het -roerende materieel aan Oostenrijk; 3». de regeling van de grensquestie aan de zijde van Verona en het Garda-meer. Men denkt dat, als Oostenrijk eene te groote schadeloos stelling mogt vorderenItalië zijne eischen eenigzins lager zou stellen. Eindelijk moet nog de .wijze worden vastgesteld waarop de ves tingen door de Oostenrijkers ontruimd en door de Jtaliaanscke troepen in bezit zullen worden genomen. •Ten slotte herinnert de Patrie dat de questie nopens de volksstemming, tusschen Italië en Fïaijkjijk nog niet is uitgemaakt. Blijkens den wekelijkschen staat der vee ziekte te Londen, zijn in de week, eindi gende den T Septemberaangetast 99 runderen tégen 198 in de daaraan voorafgegane week. I-n het- geheel zijn, sedert de veeziekte uitbrak, 263,324 runderen aangetast, waarvan 84,710 werden afgemaakt124,287 stierven en 33,327 herstelden. In die week werden 206 schapen aangetast, waardoor het totaal aangetasten het getal van 6131 heeft bereikt. De moeijelijkheden tusschen Saksen en Pruissen vermeerderen met eiken dagzoodat de onderhandelingen volstrekt niet vorderen. Het Saksische leger, dat reeds bevel had ontvan gen om op te rukkenheeft thans tegen-bevel gekregen en er zullen maatregelen worden geno men voor een langdurig verblijf der Saksische troepen op Oostenrijksch grondgebied. - Het Mémorial Diplomatique meldt, dat keizer Frans Jozef toen hij den Italiaanschen Generaal Ménabrea ten gehooré ontving, zou gezegd-hebben: »De afstand van Yenetie is es"*&idt "dp berekend geWëest, dm het nationaal gevoel te kwestenmaar om uitvoering te ge ven aan verbindtenissenvan te voren met kei zer: Napoleon aangegaan, en naar luid waar van Oostenrijkzegevierend of overwonnen zich-moest leenen tot vervulling van het Fran- sehe programma van 1859." Deze woorden zijn inderdaad wel geschikt om de overgevoeligheid van Italië te bevredigen. De afstand van Ve- netie wordt dus door den keizer van Oosten rijk voorgesteld, als een gevolg van den veldtogt in 1859waardoor er voor de eigenliefde van Italië niets beleedigends meer in is. De Russische regering heeft een besluit genomen, dat men even belangrijk noemt als de afschaffing der lijfeigenschap. Zij heeft na melijk alle strafbepalingen opgeheven, die tot heden werden toegepast op degenendie de kerk van den staat (de grieksche) verlieten. In de haven te New-York is den 22 Aug. een hevige brand ontstaan, tengevolge van het ontploffen van eene lading petroleum in het schip Barlett. Zeventien schepen met de ladingen twee dokken, goederen in entrepot enz., eene waarde van 2millioenzijn vernielden daarenboven zijn verscheidene personen der be manning van de schepen2 vrouwen en 4 kin deren verbrand. In eene vergadering van liberale leden van den Nassauschen landdag is met alge- meene stemmen besloten aan den koning van Pruissen en graaf Bismarck een adres te zenden, houdende erkenning der inlijving van het her togdom Nassau bij Pruissen, een verzoek om een met 's lands belang overeenkomende be schikking over de domeinen. Eene commissie van zeven leden is met de overhandiging van het adres belast. Op nieuw hoort men in Engeland van be wegingen van Fenians. Nadat men reeds sints eenigen tijd de kenmerken daarvan te Liver pool had bespeurd, zonder achter het ware van de zaak te kunnen komen, heeft de au toriteit te Dublin twee policie-ambtenaren overgezondendie zich in gemeenschap hebben gesteld met de politie te Liverpool, met het gevolgdat er eene huiszoeking heeft plaats gehadwaaruit bleek dat de vermoedens daar omtrent gegrond waren geweest. De personen, die men in dat huis meende te overvallen, hadden onraad bespeurd en zich uit de voeten gemaakt, doch met achterlating van voorwerpen, welker bestemming geen twijfel overliet. Berlijn, 10 September. In de heden ge houden zitting van het Heerenhuis is de annexatie-voordragt aan de orde gesteld. De commissie adviseerde tot onveranderde aanne ming. De heer vort Maltzahn stelde het van alle zijden ondersteunde amendement voor om het ontwerp aan te nemen in de door de kamer der afgevaardigden vastgestelde bewoordingen. Vóór dat de debatten werden geopend protes teerde de heer Busche-StreithorstHanoversch kamerheer, tegen de aanhechting van Hanover. Moge dat land thans voor het geweld bukken - zeide hjj immer zal het zijne dynastie jetrouw blijven en op God vertrouwendie ter zijner tijd hulp verleent." De heer von Brunneck Jacobauachtte den termijn (1 Oct. 1867) te kort gesteld voor de invoering der Pruissische constitutie in de veroverde landen. Nadat de heer von Klützow nog had aangedrongen op verschooniug der particuliere eigendommenis de voordragt ten slotte met groote meerder heid aangenomen, zooals zij door de Tweede Kamer was vastgesteld. In den omtrek van Zwolle zijn de landbouwers begonnen om ook zoetemelksche kaas te maken, en wel met zoo goed gevolgdat zijtengevolge van verzending naar het buitenland aanzienlijke bestel lingen bekomen hebben. In Engeland bestaat het voornemen, om een oude mannen- en vrouwenhuis opterigten voor paarden, die zieh bij de wedrennen beroemd hebben gemaakt. Een Amerikaansch blad verhaalt: Op het been en de dij van mr. Jones die onlangs te Piqua, Ohio, door den bliksem getroffen en gedood werd, en op den rug van zijn zoontje, vond men eene juiste afdeeling van den boom waar onder zijtijdens het ongeluk plaats had, stonden. Een nieuwe industrie wordt thans te Londen uitgeoefend. De voorstanders daarvan gaan met eene pet naar de kerksteken dat hoofddeksel in den zak en verwijderen zieh dan uit den tempel, gedekt met de hoeden van de aandaehtigsten der toehoorders. In eene der laatste zittingen van de tweede kamer werden eenige afdeelingen van de Indische begrooting met den hamerslag van den president afgedaan. De Utrechtsche afgevaardigdede heer Kiendie een weinig in den dut geraakt wasmeende, voor een oogenblik ontwakendedat men aan het stemmen was en riep, tot groot vermaak der kamervoor. De Chicago bladen melden van een Duitscher, die eene groote kolonie wormen in zijn oor had. Een doctor zou er 19 uitgenomen hebben. Volgens eene aan- teekening van graaf Chesterfield was de zomer van 1766 volkomen gelijk aan die van 1866. Op den 1 Augustus van 1766 schreef hij aan zijn zoon; nog nooit hadden "wij eenen zoo regenachtigen zomer, want wij hebben sedert 1 Maart niet een dag ge had waarop het niet regende. Over eenige dagen zullen te Parijs in veiling worden gebragt twee col- lectien van bijzonderen aard. De eerste verzameling bestaat uit bretelsuit de vroegste tijden en aan de beroemdste personen toebehoord hebbende. De tweede verzameling bestaat uit 23,000 couranten-stroo- ken, waarvan de oudste tot het jaar 1600 opklimt. Onder de zonderlinge premiën, die door sommige bladen aan hunne inteekenaars worden uitgereikt, behoort zeker die van het bladgetiteldle Vin de Bordeaux. De uitgever belooft namelijk aan ieder, die een abonnement voor een jaar neemtdat 20 frs. kost, een vat (300 flesschen) Medoc 1864, ter waarde van 150 franken! Een geduldig rekenaar heeft eenigen tijd besteed, om te berekenen de lengte van al de telegraaflijnen op onzen aardbol en men zegt, dat de uitkomst dier rekening zeer naauw keurig moet wezen; zijn geduld en langdurig werk hebben al zoo bekendgemaakt, dat de bovenbedoelde lengte niet minder' dan zes millioeu ellen, dus ongeveer he zesde gedeelte van den afstand der aarde van de zon. Daar behoort geduld toe! De rijkste man ter wereld is zeker wel een voornaam handelaar in zijden in Amerika, die eene jaarlijksche rente trekt van 4,071,000 dollars of 10,187,500. Voor twee vacaturen van hulp-onderwijzers te Zwolle, hebben zich 79 sollicitanten opgedaan uit onderschei dene provinciën. In het Louvre te Parijs is voor eenigen tijd onder ,een hoop, meest opgerolde schilde rijen, een meesterstuk van Arij Scheffer gevonden, dat men sedert lang verloren waande. Heden werd te 's Heer Arendskerke het stoffelijk overschot van den waardigen hoofd-onderwijzer J. Jille ter aarde besteld. Naar den wensen des overledenendoor ambtge- nooten grafwaarts gedragenwerd de lijkbaar door een aanzienlijk getal betrekkingen en vrienden gevolgd. Door den predikant der gemeente, C. Giltay, werd aan het graf eene treffende toespraak gehouden, waarin de ontslapene in korte trekken werd geschetstals liefhebbend echtgenoot en vaderals edel burger als waardig onderwijzer, als oprecht christen. De hoofd-onderwijzer D. van de Linde te Wol- faartsdijksprak mede in hartelijke woorden o: er de verdiensten van den ijverigen en getrouwen leeraar der jeugd, aan wiens 48jarigen arbeid in deze ge meente de inwoners zoo veel verplicht zijn; terwijl hij aan zijne ambtgenooten ten voorbeelde werd ge steld omals hijgeheel voor de vervulling hunner edele roeping te leven. De Z.-Bevelandsche onderwijzers verliezen in hem een hartelijk vrienddie zich zoo gaarne in hun midden bevonden die uit zijnen rijken schat van levenswijsheid zoo menig woord van onderwijzing belangstelling of deelneming liet hooren. De schoonzoon des overledenendhr. P. Traas bracht voor de bewezen belangstelling en deelneming een hartelijk woord van dank toe. Lang zal vader Jille in vereerend aandenken blijven voortleven. De gedachtenis des rechtvaardigen sal in zegening zijn. N. K. 12 Sept. 1866. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag, 13 September 1866 Nedeul. Werk. Schuld 2'A Spanje, v/s Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 é'/i i, Id. a 1000,1864, 5 Id. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 21/2 Id. Amst. (oude) 5 Id. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld. Div. in 55%. 33'/4. 59. 84%. 93%. 183. 23%. 68%. 49'yI0 55%. 30%. 74%. ƒ21.80. 27.75. 11.70. GOES 11 September 186G. Jarige Tarwe 10,— a 10,60. Nieuwe dito f 8,75. ii f 9,15. Rogge 6,45. a f 6,60. Winter Geest 5,40 a 5,50. Zomer dito 5,25. a f 5,40. Haver/ 3,25. \f 4,—. Groene Erwten f 8,— a 8,50. Koolzaad 12,50. a f 12,90. Meekrap. Heden was voor het eerst nieuwe Racine aan de markt, doch bleef, uithoofde van te hooge vraagprijs on verkocht. BOTER f 1,30 si 1,35 het N. EIJERS (Kippen) f 3,— a 3,20de 100 stuks. AMSTERDAM, 12 September 1866. Tarwe hooger. In de heden bij de Ned. handelmaatschappij gehondene koffijveiling liepen de prijzen »/4 a et. boven de getaxeerde prijzen. LONDEN, 12 September 1866, Tarwe, zeer vast, overige granen tot de prijzen van 11. Maandag verkocht. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 16 ct.JMastehiin brood. 14 ct. Tarwen Krop brood 15 jRoggen brood 13 CORRESPONDENTIE. Dc brief uit W. van C. S. gedateerd 11 Sept, is te laat ont vangen.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3