VERGADEBING VAK DEN 17 AUGUSTUS 1866. 497 eeue raadsvergadering niet te berde te worden gebragtwat is een gemeenteraad P Immers de vertegenwoordiger, de bestuurder der geheele gemeente, der universitas aan den raad is de rege ling dat isde wetgeving en bet bestuur van de huishouding der gemeente overgelatenbij die regeling mag de raad de ge meente niet splitsen de verordeningen worden voor alle inge zetenen in bet leven geroepen allen zijn daaraan onderworpen. Het openbaar onderwijs is eene staatszorg, en bij de vvet op het lager onderwijs van 1857 is dan ook aan elke gemeente de ver- pligting opgelegd te zorgen voor een voldoend getal scholen toegankelijk vooralle kinderen en voor hare rekening in de kosten van haar lager onderwijs te voorziendie kosten moeten dus betaald worden uit de gemeentekas en door belastingen gevon den waarin alle ingezetenen dragen moeten. En nu moge deze of gene om welke redenen ook voor zijne kinderen geen gebruik willen maken van de openbare school en aan de bijzondere de voorkeur geven niemand betwist hem ten deze eene vrije keuze maar die bijzonder onderwijs verlangt, moet ook lijzonder betalen en niemand kan daaruit eenige aan spraak ontleenen om ontheven te worden van bijtedragen in de vastgestelde belastingen uit welke ook de kosten van het open baar onderwijs bestreden worden. Nog ééne opmerking ten slottede wet van 1857 kent aan de gemeente-besturen de bevoegheid toe, om, niet ter bestrij ding vanmaar ter tegemoetkoming in de kosten van het open baar onderwijs schoolgeld te heffen van die bevoegdheid is hier gebruik gemaakt: een matig schoolgeld is vastgesteld. Nu be klagen zich de voorsteller en de verdediger van dat voorstel dat dit schoolgeld te laag is gesteld en wij even daardoor af breuk doen aan hunne bijzondere school. Intusschen die school is zeer bevolktten dien aanzien bestaat waarlijk geen reden tot klagen maarzoo de concurrentie bij het onderwijs alleen lijk in de schoolgelden moet gevonden worden dan verwondert het mij dat hunnerzijds nog geene enkele klagt is vernomen tegen de bijzondere schoolaan wier hoofd de heer Bloemendal als onderwijzer is geplaatstin die school toch wordt geenerlei schoolgeldonder welke benaming ook gevorderdhet onder wijs is kosteloosde schoolbehoeften worden gratis verstrekt. Ik zeg dit nietom eene klagt tegen die school te provoceren, want ik ben ingenomen met hare vrijgevigheidom dat daar door het onderwijs op eene krachtdadige wijze wordt bevorderd

Goessche Courant | 1866 | | pagina 53