490 VERGADERING VAN DEN 17 AUGUSTUS 1866. De meeste secten ontstonden door den invloed der philosophie (wereldwijsheid) wier streven was en is, de godsdienst met de rede in overeenstemming te brengen. In dezen zin is de alhier bestaande bijzondere school bepaaldelijk geene secteschool. Het doel waar zij naar streeft, is, het on derwijs te doordringen met het catholijk, d. i. algemeen christe lijk element, zooals dit door die kerken der christenheid wordt erkend, al liet de praktijk veel te wenschen over. De gebrek kige toepassing lag niet in het beginsel, maar in het verwaar- loozen van dat beginsel. De christelijke bijzondere school is positief, in tegenstelling met het neutrale karakter, dat de wet aan de openbare school voorschrijft; dit voorschrift is echter in ons oog iets denkbeel digs, een onbereikbaar ideaal. Er is dus een schijn van waarheid in de qualificatie der bijzon dere school door de schoolcommissie, namelijk in zoover het evan gelisch christendom, even als voor 1800 jaren, wordt genoemd eene secte die overal wedersproken wordt. Even als toen ontbreekt het doorgaans aan ernstig onderzoek daardoor wordt de uitspraak partijdig. Een 1800jarig bestaan dezer als secte beschimpte godsdienst heeft hare inwendige levenskracht betoond, door de geheele ver andering, ja herschepping, der zamenleving b. v. de onderlinge betrekking tusschen man en vrouw, ouders en kinderen, overheid en volk. Onderwijs en opvoeding, armenzorg, verpleging van kranken en ouden van dagen, zijn bijna uitsluitend door haar ontstaan. Deze inrigtingen zijn allengs onmisbaar geworden. Daarom wil, ja kan de staat al verklaart ze zich, ten aanzien van de godsdienstneutraaldie inrigtingen niet missen. In- tusschen ligt het in den aard der zaak, dat, waar de staat of de overheid deze instellingen beheerschenhet karakter van den heerschenden tijdgeest teruggeven, en dienstbaar worden aan de verbreiding eener zich christelijk noemende godsdienstloosheid. Ik wil echter de eerste zijn om mijne overtuiging te verklaren, dat bij zeer velen de strekking van hun streven, op hun stand punt, het voorkomen heeft van waarheid te zijn. Hierdoor, maar ook alleen hierdoor, heb ik het voordeel dat ik volstrekt niet buitensluit goede trouw hunner zijds in hunne meeningen. Doch in het licht des evangelie's is die meening eene verderfelijke dwaling.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 46