VERGADERING VAN DEN 17 AUGUSTUS 1866. 489 begunstiging bestaat van een gedeelte der burgers ten koste van een ander gedeelte. Het bewijs daarvoor is inen evenwel schul dig gebleven. Spreker deinst niet terug voor de toepassing zijner beginselen ook op het middelbaar onderwijsvan daar zijn voorstel om zoo ver te gaan als de wet toelaat. Men wijst op het onvoldoende der voorgestelde wijzigingen, om de gemeente-finantien te stijventoegestemd. Men kan niet alles in eens doen. Om het evenwigt te herstellen tusschen ontvangsten en uitgaven kunnen twee middelen worden aange wend: Vermeerdering der inkomsten en vermindering der uitgaven; alleen de eerste wordt aanvankelijk voorgesteld. Wat betreft vermindering van uitgavenzoo zijn voor 't oogenblik de handen bijna geheel gebonden, en spreker zal er nooit aan denken om aangegane verbindtenissen te verbreken. De plaatselijke schoolcommissie instemmend met dit gedeelte van het berigt der commissie van toezigt op het middelbaar on derwijs resumeert de argumenten van den voorstellerals ware zijne begeerte, „dat de openbare school, naar de meening van „de kleinere helft der burgerij, zou moeten plaats maken voor „het bijzonder onderwijs." Doch hierin dwaalt de commissie grootelijks, en neemt zij den schijn aan van verdacht maken. Neenvrijheid van onderwijs, behoudens de gestelde waarborgen staat bij ons op de voorgrondgeene zoogenaamde vrijheid, ware vrijheid, ook voor de regten der minderheid, maar geen schijn vrijheid die daarop neerkomt, dat men onder den vorm van belastin gen anderen voor zich laat betalenook hen die er geen ge bruik van kunnen noch mogen makenzonder verloochening van hun beginseldeze hebben nu vrijheid hunne eigene scholen ge heel en in de kosten der openbare scholen een gedeelte te betalen. Het is zeker geen bewijs van onpartijdigheid wanneer de plaatselijke schoolcommissie de bijzondere school qualificeert als toepassing der leer „dwingt ze om integaan." Dit heeft het voor komen van profanatie. Verder noemt de schoolcommissie de bijzondere school secte school. Wat bedoelt ze daarmede? Wat is secteSecte beteekent om trent het godsdienstige, wat in de politiek partijen, in kunsten en wetenschappen scholen heet. Het duidt aan eene afscheiding uit eene bestaande vereeniging, ontsproten uit het verschil van meeningen.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 45