474 vergadering van den 17 augustus 1866. het nemen van voorzorgs-maatregelen voor epidemiache-ziekten het verzet tegen het teer branden etc. Neenalleen de godsdienstige begrippen der bekende en tevens erkende kerkgenootschappen moeten worden geëerbiedigd door den wetgever, niet de zoogenaamde godsdienstige overtuigingen van deze en gene, deze toch zweven in de lucht, en deswegens geldt het spreekwoord zooveel hoofden, zooveel zinnen". Het volk in den waan te brengen dat dit laatste zou zijn voorgeschreven bij de grondwetmoge geschikt zijn om agitatie op te wekkenen het volk althans de dammen onder henop te ruijen tot verzet tegen zijne overheid, hij die aanspraak maken wil op eerlijke strijdvoering onthoudt zich van zulke oneerlijke middelen. Nog ééne gelijksoortige aanmerking ten slotte die u allen ongetwijfeld zal bevreemden. Van iemand, die op politiek gebied in ons midden opgetreden is, aan het hoofd eener kiesvereeniging, onder de inconstitutio nele kenspreuk steunende op den bijbel verdedigen wij de vrijheid!' mag het niet bevreemden, bij zijn debut om een voorstel te doen in zijne speciale rigtingdien bijbel ook in het geding te zien gebragt hoe zeer hij hier in deze Vergadering evenmin 'thuis behoort als in de openbare school. Het niet gebruik maken van de openbare schooldie op ker kelijk gebied neutraal moet zijn en blijven, door de zulken die geen onderscheid weten te maken tusschen kerkdienst en godsdienst wordt door den voorsteller met de volgende curieuse zinsnede verdedigd of verontschuldigd, waar hij zegt: „pligtsgevoel weerhoudt hen" zij houden zich aan het ivoord des Beer en wie niet voor mij is die is tegen mij." Moeten nu niet velen die dit lezen in den waan worden ge bragt dat Jezus dit werkelijk zoude gezegd hebben; men moge er schouderophalend om glimlagchen dat men door een beroep op eenig gezegde van dien aard, het verzet tegen de neutrale school tracht te verdedigen en te verschoonen, maar wien uwer zou dit lezende aan de waarheidsliefde van den voorsteller dur ven twijfelen. En toch mijne heerenik verzoek u thuis komende, dat zoo genaamde woord des heeren" eens op te slaan, en wel op Mar kus 9 v. 40 of Lucas 9 v. 50als wanneer gij u zult kunnen overtuigen, dat Jezus aldaar juist het tegenovergestelde wordt in den mond gelegd, namelijk:

Goessche Courant | 1866 | | pagina 30