4G4 VEUCADEKING VAN DEN 17 AUGUSTUS I860. en nimmer gebruik heeft gemaakt van de in het reglement van orde voorkomende bepaling, om de sprekers, bij afwijking van het onderwerp in behandeling, daartoe terug te roepen; dat hijofschoon ook thans gezind met de meeste welwillend heid, aan elk lid tot het uiten zijner gevoelens gelegenheid te gevennogtans vreest tot interpellatie te zullen gedrongen wor den dat de bij het voorstel gevoegde memorie van toelichting vooral het laatste gedeelte, tot die vrees aanleiding geeft; dat daarbij toch wordt geleverd eene kritiek op de wet van het la ger onderwijs, een betoog, dat die wet zoude zijn in strijd met de grondwet; dat zulks welligt passend en geoorloofd zoude zijn in de vergadering der staten-generaalmaar onpassend en ongeoorloofd in die van eenen gemeente-raaddat toch elk lid van zooda'nigen raad den eed heeft afgelegd, voorgeschreven bij art. 39 der gemeentewet en alzoo trouw gezworen, niet alleen aan de grondwet, maar ook aan de wetten des rijks; dat dus de roeping der gemeente-raadsleden is, ook de wetten des rijks te eerbiedigen, nateleven, toetepassen en zij in strijd met hun nen eed zouden handelen, door die wetten te beoordeelen en te veroordeelen dat hij hoopt, dat deze eenvoudige herinnering genoegzaam zal zijn, om de discussien over het aanhangige voorstel binnen het wettelijk terrein te bepalen, en even daardoor, hem voor zitter, de onaangename taak zal worden gespaard, de sprekers tot de orde te moeten terugroepen. Hierop wordt tot de behandeling van het voorstel overgegaan en vraagt de Voorzitter den voorsteller: of hij alsnog verlangt zijn voorstel nader toetelichten. De heer van den Bosch antwoordt daarop, dat hij door het gesprokene op een moeijelijk standpunt gebragt is, en zal eerst de bestrijders van zijne voorstellen hooren. De heer Verhagen het eerst het woord gevraagd hebbende, zegt M, II. de Voorzitter! Wanneer men de toelichting van het onderwerpelijk voorstel leest, is het voor hen, die met de revolutionaire intrigues der zich noemende anti-revolutionaire partij in ons vaderland bekend zijn, volkomen duidelijk, dat, het den voorsteller hoofdzakelijk te doen schijnt te zijn, om het zoogenaamde volk achter de kiezers ook in deze gemeente tot schoolwet-agitatie opteruijen, dat is,

Goessche Courant | 1866 | | pagina 20