1866. N». 69. DINSDAG 4 SEPTEMBER. jaargang. BE BIGT. GEMEENTE-RAAD te GOES, A S5P> -®2a— €T«€« GOESSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden a 15 et. de regel geplaatst, fieboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels, a 1,2O behalve het zegelregt. De Inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Van de Bijlage die bij dit no. behoorten jl. Zaturdag bij de Goessche abonné's en lezers is rondgezondenzijn nog enkele exemplaren a 35 c. verkrijgbaar bij de Uitgevers. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP D1NGSDAG DEN 4 SEPTEMBER 1866 des namiddags ten 7 ure. Punten van Behandeling 1. Herstemming over het voorstel tot het nemen van maatregelen bij het binnenkomen van schepen. 2. Aftreding en benoeming van een wethouder. 3. Verzoek van C. Cornu tot continuatie van de pacht der Oude haven. 4. Voorstel nopens het adres van de directie van den Goesschen polder. 5. Voorstel tot wijziging voorgenomene werken. 6. Beslissing tentoonstelling van landbouw. Soli.oxxca.i33 alxlng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekendDat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 11 Junij 1866 zijn gewijzigd: het besluit tot heffing van Schoolgeld op de hoo- gere burgerschool en burger-avondschool te Goes, en de verordening tot invordering der schoolgelden, waar door dezelve alsnu luiden als volgt: DE GEMEENTERAAD VAN GOES, Gelet op de artt. 232236 der wet van den 29 Junij 1851(Staatsblad no. 85) en art. 37 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs van den 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50). Besluit. Art. 1. Er zalter tegemoetkoming in de kosten der hoogere burgerschool en burger-avondschool schoolgeld geheven worden ten bedrage van 40,'sjaars voor iederen leerling van de hoo gere burgerschool in de drie laagste klassen. 50,'sjaars voor iederen leerling van de hoo gere burgerschool in de drie hoogste klassen. 4,'sjaars voor iederen leerling der burger avondschool Art. 2. Voor iederen leerling der hoogere burger school die slechts de lessen in één enkel vak wenscht bij te wonenbedraagt het schoolgeld. 5,'sjaars, indien eenmaal 's weeks. - 8,u tweemaal - 10,driemaal - 12,a vier of meermalen in dit vak anderwijs wordt gegeven. Art. 3. Het schoolgeld is verschuldigd door de ouders, voogden of verzorgers der leerlingen. Art. 4. Het schoolgeld is verschuldigd over het geheële leerjaar waarin de leerlingen worden aange nomen ook al hebben zij de scholen niet tot het einde van den cursus bezocht. Art. 5. De bepaling van het voorgaande artikel is niet toepasselijk op het schoolgeld van leerlingen. a. die van de school verwijderd worden, i. die overleden zijn. c. die de gemeente met der woon verlaten. d. die tengevolge van buitengewone omstandighe den ter beoordeeling van burgemeester en wet houders, buiten de mogelijkheid zijn de scholen verder te bezoeken, Ten opzigte van dezen kan worden volstaan met de betaling van het schoolgeld over het driemaande- lijksch tijdvak, waarin de verwijderinghet overlij den of de verandering van woonplaats voorvaltof het beletsel om de scholen langer te bezoeken ontstaat. VERORDENING Regelende de invorde- dering van het schoolgeld op de Hoogere Burgerschool en Burger-avondschool te Goes. Art. 1. Het schoolgeld wordt voldaan ten kantore van den gemeente-ontvangerin vier driemaandelijk- sche termijnen, verschijnende den 1 December, Maart, Junij en September van ieder jaar. Art. 2. Bij gebreke van voldoening geschiedt de invordering overeenkomstig de bepalingen der arti kelen 258 tot 262 der gemeentewet. Dat deze wijzigingen zijn goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 4 dezer no. 59. En opdat dit algemeen beke'nd zij zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd. Goesden 30 Augustus 1866. Burgemeester en wethouders van Goes M. .P* BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Putolicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Gezien art. 2, 3, 5, en 6 der verordening rege lende de loting en jaarlijksche aanvulling der man schappen van het personeel tot bediening der brand spuiten. Brengen ter kennis van allen die zulks aangaat: dat het REGISTER van INSCHRIJVING voor de LOTING is opgemaakt en dat het gedurende de eerste helft der maand September, des voormiddags van 9 tot des namiddags 2 ure ter secretarie ter visie zal liggen, met uitnoodiging om daarvan ken nis te nemen en verkeerdheden ontdekkende, daarvan vóór of op den 15 dier maand ter secretarie ken nis te geven met overlegging der noodige bewijs stukken. En worden de ingeschrevenen bij deze opgeroepen om te loten op Woensdag den 26 September 1866, des middags ten 12 ure, en daartoe ten gestelden dage en ure te verschijnen ten raadhuize van Goes en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan, of vooraf schriftelijk, optegeven. Gedaan te Goes, den 1 September 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris. H. C. PILAAR. Wanneer wij den minister van koloniën en zijne conservatieve medestanders telkens hooren verzekeren, dat zij niets anders verlangen, dan bedaarden vooruitgang in Indiedan worden velen door dien lieflijken klank in slaap ge wiegd en gaan zij gemakkelijk mede met hen, die beweren, dat de afgetreden minister en die aan zijne zijde stonden, onberaden en onvoor- zigtig voorwaarts wilden hollen, en het bomt hun, oningewijden in de kennis van Javaansche toestanden alleen rationeel voorom met de tegenwoordige rigting mede te gaan. Tegen over dat conservatief sirenen-lied meenen wij echter te moeten opmerkendat men al aan stonds voorbijzietdat de zoogenaamde sloo- pers-politiek haren grond heeft in de kennis van de behoefte van Indie, en dat welk oordeel men zich, van een bepaald standpunt, daarover moge aanmatigende voorstanders van deze evenzeer meenendat zij de bedachtzaamheid geen oogenblik uit het oog verliezen. Indien men de bestrijders van den vorigen minister met gelijke munt betalen wilde, en hen scheld woorden naar het hoofd slingeren, dan zou men met gelijk regt kunnen zeggendat nu de slakken-politiek voor Indie aan het roer is. Maar de zaak is te ernstigom dit spoor te volgen en eene ernstige overweging te doen wijken voor ijdel geschreeuw. Beter achten wij hetook bij de thans gevoerde discussie in de kamerandermaal er op te wijzendat hier tweeërlei standpunt is, waar tusschen men kie zen moetom een billijk oordeel te vellen. De conservatieve party formuleert steeds haar strevenbevordering van de belangen van Indie in verband met de Nederlandsche schatkist. Op pervlakkig beschouwd kan niemand er tegen hebben, dat deze twee zaken verbonden blijven, maar ieder zal moeten inzien, bij nader inden ken dat hier wel een schoone klank wordt vernomendoch ook slechts een klankdie teleurstelt en misleidt, 'tls op nieuw duidelijk gebleken in het amendement van den heer Andrceeop de motie van den heer Blussé, waarbij de uitvoering van een gewenschten maatregel afhankelijk werd gesteld van de vraag, of de schatkist daardoor schade zou kunnen lijden een amendement dat geene andere strekking had, dan de handhaving van het standpunt dei- conservatieven alles voor Indiemits alles voor de schatkist hier. Dat is de voortzetting van het onzalig spel sedert zoovele jaren met Indie gedreven. Gouden bergen worden beloofd, mits maar altijd bergen gouds herwaarts aange voerd worden. Vijftig jaren zijn verloopen sedert met dien bedachtzamen vooruitgang begonnen werd, en als er nu eindelijk eens werd doorge tast, zou men toch niet kunnen zeggendat men te overhaast handelde. Bedachtzame voor uitgang is steeds de leus van hendie eigen lijk niet vooruit willen, en als men, tot bewijs daarvoor, op de geschiedenis van eene halve eeuw wijzen kanis het geene onbedachte be schuldiging. Het wordt tijd, dat men daarvoor de oogen openedat onze natie erkennedat zulk dralen in de uitvoering van hetgeen men noodig keurt, niet altijd bedachtzaamheid is, en dat het eene onzedelijke handeling is, wan neer men de ontwikkeling der zedelijke belan gen van anderen, van eigen stoffelijk voordeel afhankelijk maakt. Men stelle daartegenover het standpunt door de tegenpartij van deze koloniale rigting in genomen die op den voorgrond steltwelke is de dringende behoefte van Indie Eene vrarm

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1