VEKGADE1UNG VAN DEN 17 AUGUSTUS 1866. 461 eene verhoogingveeleer eene verlaging in overweging nemen. Het kan toch den voorsteller in de daad geen ernst zijn te be weren, dat men het schoolgeld slechts zoude hebben te verhoogen om een evenredig hooger bedrag aan schoolgelden in de gemeente kas te zien vloeijen. Niemand is verpligt van het openbaar middelbaar onderwijs gebruik te maken; het getal van hen, wie eene eenigzins be duidende verhooging overschillig zoude zijnis geringen niets zou, onzcs inziens, den bloei der jeugdigeinrigting zoo zeer be lemmeren, als een hoog schoolgeld te meer daar zij hare proeven nog moet afleggenen dus haar standpunt onder de goede en gezochte inrigtingen nog moet veroveren. En zoo wij ons nu mogen verheugendat velen in een matig schoolgeld een prikkel hebben gevondenom dadelijk bij de oprigting van hare diensten gebruik te maken, dit zou zeker niet het geval ge weest zijn, indien bij de onzekerheid der resultaten zich het be zwaar van een hoog schoolgeld had gevoegd. Hoofdzakelijk betreft dit de burger-avondschoolvelen van hen voor wier kin deren die inrigting in de eerste plaats is bestemd, zijn nog te weinig van het nut, dat zij kan opleveren, doordrongen, dan dat eene verhooging als door den voorsteller bedoeld, zonder ge vaar voor eene ontvolking der school zoude kunnen worden in gevoerd. De verlangde verhooging zou naar onze overtuiging het te genovergestelde teweeg brengen van hetgeen de voorsteller beoogt. Zij zou hoogst waarschijnlijk strekken tot vermindering der op brengst van de schoolgelden en bijgevolg den finantielen last voor de gemeente verzwaren. Wij moeten op de aangevoerde gronden uwe vergadering in overweging geven het voorstel van den heer van den Bosch niet aantenemen. 5o. Het advies der plaatselijke schoolcommissie, luidende: GOES, 6 Junij 1866. De plaatselijke schoolcommissie had de eer bij extract uit de notulen van het verhandelde in de openbare vergadering van den gemeenteraad van 12 Eebruarij jl. in hare handen te zien gesteld, met verzoek om raad cn berigthet voorstel van den heer C. C. van den Bosch, lid van den raad, tot verhooging der school gelden op de openbare scholen voor lager onderwijs in deze gemeente. Zij heeft van dat voorstel mot dc daarbij gevoegde nota ken-

Goessche Courant | 1866 | | pagina 17