BINNENLANDSCHE BERtCTEN. staat is. Het vermoeden rijst daarbijdat den graaf de handen gebonden zijn in dit ministe rie en dat hij dus, als minister, helpt doen, wat hij als graaf van Zuylen zou bestrijden. De heer Mijer heeft volgehouden, dat de heer Keuchenius, indien hij als regering moest optreden, misschien ook niet eenstemmig met den heer Groen zoude zijn. Daarin ligt de stilzwij gende erkentenis van den president minister, dat de heer Groen de behoefte der natie niet kent en dat de regering beter op de hoogte van dezen op den duur verpligt zal zijn tegen den heer Groen te strijden. De heer Mijer heeft zich, in dit debat, wel van den heer Groen zoeken los te maken, maar mag er zich op verwachtendat zijne vroegere verklaring, waarmede hij den steun van den heer Groen voor zijne verkiezing verkreeg, hem spoedig voor de oogen zal worden gehouden, om hem te laten onderzoeken of de minister van koloniën homogeen is met het kamerlid Mijer. Boven alles belangrijk achten wij de stelling van den heer Keucheniusdat de schoolwet agitatie steeds meer en meer moet worden aangewakkerd; dat men er vooral naar moet streven, om de minderheid die gemoedsbezwaren heeft, meerderheid te doen worden." Zelden werd door deze kleine partij eene zoo ronde bekente nis gedaan. De gemoedsbezwaren bestaan niet bij de meerderheid, maar men moet deze bij haar zoeken te wekken, opdat de minderheid haar doel bereike. Wij eerbiedigen ieders ^over tuiging en kunnen ons voorstellen, dat iemand, die gemoedsbezwaren heeft, het aangenaam vindt als anderen die met hem deelenmaar die opwekken en daardoor agitatie aanwakkeren, langs welken weg? waartoe? Zou het hier niet duidelijk blijkendat eene kleine party die gaarne eene groote zóu worden, om alles naar hare wenschen te schikkenin de keuze der middelen al zeer weinig kiesch isen zoo wel de rust van het land als de gemoedsrust van het volk, aan eigenbelang opofferen wil. Ten slotte ook deze discussie gaf een nieuw bewijsdat zij die van de gemoedsbezwaren van velen spreken, onderling zeer oneens zijn. Dat mogt wel het eerste en zwaarst wegende ge moedsbezwaar voor hen zijn. Zij bestrijden elkander vinniger nog dan hunne tegenstanders. De heer Keuchenius zet den heer Groen voorop en de heer Groen verschuilt zich achter den heer Keucheniuszoodat men ten slotte vragen moet of zij elkander niet beet nemen en of niet de meest revolutionaire beginselen onder de anti-revolutionairen schuilen? Misschien is daarom de naam van Christelijk-historische rig- ting zeer juist gekozen, omdat juist die historie de meeste getuigenissen geeft, dat altijd on derlinge verdeeldheid de grootste hinderpaal voor de bevordering van het ware en goede is geweest. Er is, wij aarzelen niet het ronduit te ver klaren, iets onbeschaamds in de houding van den heer Groen. Hij gaat steeds voort het ministerie te geesselen(volgens den heer Mijer) maar hij doet het uit de verte en hij blijft moedwillig terug van de plaats waar de ministers zich zouden kunnen verdedigen. Hij laat door zij nen afgevaardigden Keuchenius verklaren, dat hij afwezig blijftom de taak waaraan hij zich gewijd heeftzooveel te beter te kunnen ver vullen,als of het bestaan van ons parlement slechts een comediespel was. Hij laat zich daarover be- wierooken in brieven, door hem zeiven medege deeld, en stelt er dus zijne eer indat hij een hoogst gewigtigen last, vrijwillig opgenomen en lang genoeg afgebedeldopzettelijk niet vervult. Daarom zeker kwam de heer Groen niet, om zijn eed te doen. Maar al deed hij dien niet, hij ging stilzwijgend een contract aan met zijne commit tenten toen hij de benoeming aannam, waar aan hij bepaald ontrouw is. Indien de Leidsche kiezers dit goedkeuren, dan mag men vragen: of ze bij gezonde zinnen zijn en niet met 's lands hoogste belangen en waardigheden spot ten. De heer Groen leggeals hij niet komen wil, zijn mandaat neder en late een ander in zjjne plaats kiezenindien hjj meent zijne voor gewende taak beter buiten de kamer te kunnen vervullen. De gemoedelijke strijder, de ge vierde generaalwordt in het oog der natie of de vreesachtige, öf de weifelende, öf de on- opregte mandie zich laat aanleunen en zelf volhoudtdat hij en zijne beginselen de red ding des vaderlands zijnmaar die van het slagveld verwijderd blijftanderen in het vuur zendthet voltallig worden der kamer belem mert door zijne caprice, en ondertusschen het twistvuur aanblaast onder vrienden en vijanden. De heer Keuchenius zeide van dezen zijnen vriend: hij is de grootste, de edelste, de voor treffelijkste staatsman GOES, 27 Augustus 1866. (Per telegraaf). De beer Groen heeft zijn ontslag ingediend als lid der kamer. Overmorgen zal de discussie hervat wordöB over de motien, ten aanzien van de handelingen der regering in zake de afdam ming der Ooster-scheldeomdat de regering de toe gezegde stukken nog niet heeft overgelegd. Met 42 tegen 8 stemmen is besloten om de Indische begrooting dadelijk te behandelen. De algemeene beraadslagingen zijn daarop geopend en zullen morgen worden voortgzet. De N. R. C. meldt: Wij vernemen met zekerheiddat de heeren Beijerinckhoofdingenieuren Caland, ingenieur van den waterstaatdoor de regering zijn aange wezen, om met twee belgische ingenieurs uit te maken de gemengde commissie van arbitrage betrekkelijk de bezwaren, door het belgisch gou vernement tegen de afdamming der Ooster- Schelde opgeworpen. Al aanstonds is de heer Beijerinck naar het terrein vertrokkenen ook de belgische ingenieurs, die eerst een uitstap naar den Haarlemmermeerpolder hebben ge maakt hebben zich reeds naar Zeeland begeven. Het schijnt dus dat de regering, die in de zitting van 11. maandag verklaard, heeft, dat er nog geenerlei instructie voor de commissie was ontworpen, en nog steeds in gebreke is gebleven de tot deze zaak betrekkelijke stukken aan de kamer over te leggende vertegenwoor diging voor een fait accompli wil plaatsen en de zaak onherroepelijk makenvoor dat de ver dere discussien die, gelijk men weet, tot na de overlegging der stukken zijn verdaagd zullen aan de orde komen. De Middelburgsche Courant deelt nog mede dat in de commissie benoemd zijn de heeren: Maushoofd-ingenieur te Bergen in Henegou wen en Baudiningenieur der bruggen en we gen te Gent. Beeds hebben zij zich, bijgestaan door den ingenieur Simonin locomet de opgedragen taak beziggehouden. Volgens de Brusselscbe correspondent aan de Amsterdamsche Courant, zou de Belgische regering, voor het geval, dat de Belgischeen Nederlandsche ingenieurs het niet eens mogten kunnen worden, verzocht hebben het geschil te onderwerpen aan de scheidsregterlijke uit spraak eener vreemde mogendheidmaar heeft het Nederlandsche kabinet geweigerd zulk eene uitspraak aantenemen. Men verneemt, dat door den minister van oorlog bevelen zijn gegeven tot oproeping in october e. k. van de verlofgangers, behoorende tot de regementen dragonders, veld-artillerie en rijdende artillerie, om gekleed en in den wa penhandel geoefend te worden. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog, in overleg met zijn ambtgenoot den minister van binnenlandsche zaken, eene aan schrijving gedaan aan de directeuren der ver schillende hoogere burgerscholen, waarin Z.Exc. den wensch heeft uitgedruktdat de jongelieden onderwijs zullen genieten in den wapenhandel. (Hbl.) De minister van finantien heeft weder een hoogst belangrijke beslissing gegevendie, in verband met zijne beschouwing van onze finan tien zeker merkwaardig is. Zijne Excell. heeft te kennen gegeven, dat kanarievogels zonder betaling van regten kunnen worden ingevoerd. Ook opgezette vogelsmits niet tot huissieraad zijn insgelijks vrij van regten. Wij weten niet, of Zijne Excell. een liefhebber van kanarievo gels is, maar voorspellen hem eene kanarie serenade zoodra de bekende firma's weder eene nieuwe bezending, «zingende de waterrol en de nachtegaalslag," zullen ontvangen. Op daartoe uitgedrukt verlangen van het de partement van finantienen daarop gunstig uitgebragt advies van deskundigen, zullen eer lang de douane-inrigtingen in de provincie Zeeland, en inzonderheid te Wemeldinge en Hansweertbelangrijke uitbreiding ondergaan en dusdoende aan eene reeds lang gevoelde behoefte worden voldaan. Ook zouden naar men verneemt, onderscheidene nieuwe gebou wen, voor genoemde dienst, aldaar worden opgerigt. (Dagblad.) Er ging dezer dagen een gerucht, dat de vesting Vlissingen in staat van verdediging zou worden gebragtomdat er aan de vesting werken gearbeid wordt en er eene ongewone werkzaamheid heerscht bij de militairen, daar ter plaatse. De zaak is eenvoudig deze: ter oefening in de vestingbouw, worden de wallen en borstweringen verbeterd en versterkten er schijnt zelfs plan te bestaanom die van ge schut te voorzien. Uit Vlissingen schrijft men dat onderschei dene geëmployeerden aan 's rijks werf aldaar naar elders zullen worden overgebragt, en men brengt dit in verband met de algeheele ophef fing van het marine-etablissement. Jl, Zaturdag voormiddag stond de eenige dagen geleden aangevoerde locomotief gereed om naar het station te worden vervoerd. Of nu de daarvoor gespannen 6 paarden geen lust hadden hunnen concurrent behulpzaam te zijn,om zijne bestemming te bereiken, zeker is dat elke aanzet vergeefs was ze lieten hem rustig staan. Een beroep op de daarbij verzamelde menigte, voornamelijk jongens, was van beter gevolg, en onder een luid,hoera! reed men hem over brug en cingel naar het spoor. In den namiddag van denzelfden dag viel een kind van den steilen kaaimuur in het water tusschen eene schuit, maar onmiddellijk gered liep zulks met eene kleine bezeering en nat pak af. Zierïkzee25 Aug. Gisteren avond ten half tien urebrak boven deze gemeente een hevige brand uitin eene schuur gevuld met hooi en granenwelke zich weldra aan twee belen dende schuren mededeelde. Een uur later waren deze drie panden, vernield. De gebouwen waren, naar wij vernemen, verzekerdde daarin geborgen veldvruchten echter niet. Uit vele plaatsen van ons vaderlandluiden de berigten omtrent de cholera in de laatste dagen gunstig. Overal, waar de ziekte meer of minder gewoed heeft, komen van tijd tot tijd nog wel gevallen voor, maar het aantal slagt» offers vermindert. Meer en meer blijkt het, dat krachtige maatregelen tot desinfectie, een gelukkig resultaat opleveren. Het is daarom te bejammerendat sommige gemeentebesturen nog altijd achterlijk of geheel nalatig zijnom dat ter harte te nemen. Zoo schrijft men ons, dat in het naburig Wemeldinge, bij geringe zorg voor de aangetastenschier niets gedaan wordt voor de gezondenen het verdient op merking, dat daar ter plaatse juist de ziekte zich bij herhaling weder vertoont. Uit de gemeente Cortgene wordt ons berigt, dat daar, gedurende twee maanden niet een sterfgeval plaats hadterwijl gedurende de ver- loopen maanden van dit jaar, slechts 11 per sonen zijn overleden. De maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft met goud bekroond eene verhandeling,

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2