BUITENLAND. spoorweg tusschen Rotterdam en Dordrecht op nieuw vertraagd worden. Bij de aftreding van het vorige ministerie was een wets-ontwerpwaarin de rigting van dien weg werd bepaaldvan den raad van state teruggekomen en gereed, om aan de staten- generaal aangeboden te worden. Thans zalnaar wij vernemenhet ministerie de lijn over IJsselmonde op nieuw laten onder zoeken zoodat wijnu wij aan het einde van het langdurig onderzoek meenden te zijnwaar schijnlijk de geheele baan van dat onderzoek nog eens zullen moeten afloopenomde he mel weet wanneeraan het zuiderspoor te wor den gehecht. (N. R. C.) Uit Assen vernemen wijDe boekweit, hoe wel geleden hebbende door den feilen wind belooft nog een goede opbrengst. De rogge geeft veel stroo, maar hét beschot gaat het middelmatige niet te boven. Overal in Drenthe zijn de appelboomen goed beladen. De aard appelziekte vertoont zich op bijna eiken akker. Men schrijft uit Tilburg, 18 Augustus. Gis teren namiddag omstreeks zes ure brak er een onweder boven deze plaats los. Na een feilen bliksemstraal en een zwaren donderslag zag men rook te voorschijn komen uit de spits van den toren der groote kerk alhier. De brandklokken lieten zich onmiddellijk hooren, terwijl de spuiten ook dadelijk aanwezig waren, doch deze konden geen hulp verleenenom reden men daarmede het brandende gedeelte niet kon bereiken. Eene handspuit werd te hulp genomendoch thans was in de hoogte gebrek aan water. Het ergste deed zich dus voorzien, ja zelfs vreesde men voor de geheele kerkdaar men reeds begonnen was, om daar uit het kostbaarste naar veiliger plaatsen over- tebrengen. Inmiddels is het echter, boven ver wachting, mogen gelukken, het vuur te keer te gaanen verdere schade te voorkomendie thans slechts op eenige honderde guldens be groot wordt. Uit 's Hertogenbosch wordt geschrevenDe handelaars in ooft hebben in de afgeloopen week nog niet genoegzaam ondervondenzoo het schijntdat onrijp fruit, alhier geen koo- pers meer vindt, maar het bureau van politie da delijk tot bergplaats wordt aangewezen voor datwat men schadelijk voor de gezondheid acht, zoo als ook weder heden heeft plaats gehad, om nogmaals tot voorbeeld van anderen te strekken, die liever goede prijzen maken, dan wel op zulke wijze hunne waar van de hand te doen ALGEMEEN OVERZIGT. De laatste dagen hebben aan den politieken toestand van Europa een meer vredelievend aanzien gegevenen voor het oogenblik schijnt men meer gerust te kunnen zijn omtrent de plannen van Frankrijk. Wel is hel merkwaar dig dat zoowel de eene als de andere groote mogendheid Pruissen rustig laat voortgaan dat de koningen en heerscherszonder er veel kennis van te nemen, laten afzetten en verdrij ven, dat men één persoon schier geheel meester laat van landen en volkenmaar waar ieder zijn belang in den vrede ziet, moeten velen dan ook maar berusten in de gebeurtenissen. Of het zoo blijven zalY Of de lijdelijke hou ding niet wordt aangenomen, om naderhand meer kracht te kunnen ontwikkelen Wij wil len daarin niet vooruit loopenmaar verheu gen ons, dat er geene oorlogzuchtige geruch ten zijnschoon dan ook met de waarschuwing voor oogendat er omtrent deplannen van Napoleon niets bekend is en dat men daarom niet te veel op het oogenblik moet vertrouwen. Niet minder verdient de redewaarmede Bismarck Pruissens plannen aan de kamer me degedeeld heeft de aandacht. Hij erkent daarin, dat de geannexeerde volken hunnen weerzin niet verbergen, om door Pruissen te worden ingeslokt, maar vertrouwtdat de onvermijde lijke overgang verzacht zal worden door de deel name aan voortgaande ontwikkeling, en zegt, dat de regtmatige eigenaardigheden zullen geëerbie digd worden. Zoo zou de beul tot een zijner pa- tienten kunnen zeggenik zal u met de meeste voorkomendheid behandelen, u een zijden koord om den hals doen maar inmiddels u verwor gen. Er blijft in die Pruissische handelingen iets middeneeuwsch, dat in onze dagen afschuw wekt, en de welgezinde heeft medelijden met die nationaliteitendie eenvoudig worden opge heven door de overmagt én die, zoo zij zich al konden troosten over het gemis van een zelf standig bestaan, toch altijd met kommer de toekomst moeten tegengaanwant die op zoo danige wijze worden geroofd, kunnen van hunnen nieuwen meester ook niet veel anders dan on- regt en geweld verwachten. In Italië houdt men zich meest bezig met de beoordeeling van de handelwijze der opper hoofden, in den laatsten strijd. De generaal Lamarmora is geheel afgetreden van het staats- tooneel en met hem andere helden van den dag om door nieuwe personen vervangen te worden. Met Oostenrijk wordt steeds over den vrede onderhandeld, en er is veel hoop, dat deze tot stand komen zalte meer daar Oostenrijk alle reden heeft om zich van verdere oorlogskosten te onthouden. Van dit laatste rijk kan men zeggen, dat het eenige millioenen opgeofferd en zich in nieuwe en groote schulden gesto ken heeftenkel om een deel van zijn gebied kwijt te raken en zijn krijgsroem door vele en treurige nederlagen te laten verduisteren. Het schijnt, dat Frankrijk geen plan heeft om Venetie zoo maar gaaf aan Italië af te staan. Wanneer het deze bezitting van Oos tenrijk overgenomen heeft, dan zal de bevol king worden uitgenoodigd om zich te verklaren, of zij eeu deel van het koningrijk Italië wil uitmaken. Waarschijnlijk echter zal dit alles maar eene zaak van vorm zijn, en kan de verwachte eind uitkomst er slechts eenigen tijd door vertraagd worden. De verklaring van Napoleondat hij geen plan heeftom de hand te slaan aan eenig gedeelte van Belgie, heeft aldaar weinig in druk gemaakt. Men had zich niet bevreesd ge maakt, en de geruststellende verzekering was dus overbodig. De klerikale partij heeftdaar te landeeen nieuw punt van twist gevonden in het verbod om processien te houden, dat, met het oog op de cholera, gegeven werd. Ook daar te lande schijnt de gevreesde ziekte nog steeds vele verwoestingen aan te rigten. De Mexicaansche keizerin is nog te Parijs werkzaamom eenige steunsels te zoeken voor den wankelenden troon, maar schijnt daarin niet gelukkig te slagen. Tntusschen komen uit Mexico steeds ongunstige berigtenen meer en meer wordt het waarschijnlijkdat het mu seum van afgezette vorsten en vorstinnen met twee pracht-exemplaren verrijkt zal worden. De aanvoer was in den laatsten tijd zoo groot, dat de verbazende uitbreiding, weldra moeite zal baren. Te Nikolsburg liet zich een Israëliet hoogst beleedigend uit over de Pruissen. Eenige mi litairen die dit hoorden vielen hem te lijf, het volk trok partij en er dreigde eene vechtpartij te ontstaantoen von Bismarck in dè uniform van majoor der landweer^ voorbijkwam. Hij vroeg wat er gaande was en de soldaten ant woordden dat de mandien zij gegrépen had den zich beleedigend over het Pruissische leger had uitgelaten. »Niet waar! riep de Israëliet »ik heb alleen op von Bismarck gescholden!" Een algemeen gelach volgde op die bekentenis waarop von Bismarck bedaard zeide»Laat den kerel loopendat hebben anderen ook al gedaan. Uit Pruissen schrijft men eenstemmig, bijna in alle dagbladen, dat de gevangenen aldaar over de behandeling ten hunnen opzigte zeer tevreden zijn. Een onzer correspondenten, zoo leest men in de Arnhemsche Courantdeelt ons daarom trent, het volgende mede, waaruit wij onze lezers willen laten oordeelen, of men zoo iets eene vrien delijke bejegening kan noemen. Te Wezel bevinden zich circa 1400 krijgs gevangenen zoo als OostenrijkersSaksen BeijerschenDarmstadtersenz. Des voor- en namiddags werken zij aldaar met schop en krui wagen aan een excercitieplein onder streng toe- zigt 2 uren dat is per dag 4 uren. Dat deze dwangarbeid niet van harte en zeer traag gaat is zeer natuurlijkook dat vele vloeken daar van het gevolg zijnmaar onnatuurlijk en on- menschelijk noemt hij hetom in plaats van een paard een Oostenrijker voor de kar te spannen. Van deze lieve pruissische behandeling is. ij ooggetuige geweest op dingsdag den 14 dezer des namiddags ten 3 ure, even buiten de Ber- iner thor te Wezel. De Kreuss. zegt, dat de vrede tusschen Oostenrijk en Pruissen te Praag gesloten is, en te Berlijn de vrede tusschen Pruisen en Beijeren, maar dat nog geene bijzonderheden omtrent de traktaten bekend zijn. De Wiener Presse meldt dat de cholera onder de pruissische troepen in Bohemen op de vreeselijkste wijze woedt. Dagelijks worden er ongeveer 500 slagtoffers van die ziekte begraven. In een brief aan zijn vader van een oos- tenrijksch soldaat, die door de Pruissen krijgs gevangen is gemaakt en nu in het hospitaal te Nachod verpleegd wordt, leest men het volgende »De slag bij Königgratz liep ongunstig voor ons, en de pruissen rukten tegen onze batterij op, toen ik een kogel in de borst ontving en voor dood bleef liggen. Kort daarna trok de batterij, door de stormkolonnes daartoe genood zaakt, naar eene hoogte terug, van waar zij een vernielend vuur op de Pruissen opende. Om zich tegen dat vuur te beschutten, haalden zij de lijken uit den omtrek bijeen en stapelden die op elkander tot een wal. Ook mij, dien zij voor dood hieldenlegden zij op dien stapel, die hun tot verschansing strekte en waarach ter zij het vuur cp die batterij beantwoorden. Door het vreesselijk gedruisch en de pijn mij ner wond weer tot bewustzijn gekomenbe speurde ik nu eerst in welk een vreeselijken toestand ik verkeerde. Rondom mij sloegen de kogels in de lijken en elk oogenblik kon ook ik er een verwachten. Met inspanning van al mijne krachten smeekte ik een van de pruissi sche soldaten die achter mij stondom mij uit mijn toestand te bevrijden. De soldaat liet van schrik zijn geweer vallen, en met levens gevaar daar hij nu een bres in den wal ..van lijken maken moest, redde mij de brave man en zorgde, dat ik van het slagveld werd ge dragen en naar het hospitaal van Nachod werd vervoerd." G-emengcao loerlgton. Onze oorlogs-specialiteit schijnt van een zeer be langrijk plan zwanger te gaan, namelijk om de fou- draal-schako voor de officieren wederom intevoeren. De natie ziet met gespannen verwachting den uitslag van de overweging des ministers te gemoet en het vaderland zou zeker met foudraal scbako's niet min der gelukkig zijn, dan met ongebarste bajonetscheden. Twee zusters, die elkander in geen 48 jaar gezien hadden, ontmoetten elkander onlangs te Baltimore. Zjj bleven 36 uren achtereen praten en waren, volgens de laatste berigtennog bezig. Het berigt dat een Groningsch hoogleeraar in de geneeskunde voor de cholera zou gevlugt zijn, wordt tegengesproken, hij vervroegde slechts zijne reis, toen de cholera in het huis door hem bewoond, zich vertoonde. Gedu rende het heete saizoen werd te Boston alleen on- geveer 600 ton ijs per dag gebruikt. In plaats van het naaldgeweer, dat maar eenige duizenden doo- den of verminken kon in den jongsten oorlog, wordt zeer aanbevolen het spencergeweerdat in den Ame- rikaanschen burger oorlog zooveel opgang heeft ge maakt en probaat moet zijn om in ongeloofelijk kor ten tijd al-les, wat zich aanbiedt, dood te schieten. Mis. David Smithvan Lebanon, Tenn.heeft onlangs 4 kinderen 2 meisjes en 2 jongens elk 6 pond we gende, ter wereld gebragt. Moeder en kinderen zjjn wel. In een drankwinkel te Chicago werden onlangs op een dag 6,400 glazen lager bier verkocht. De Nederlandsche leeuw begint onder het conserva tief ministerie aan eenige loslating te lijden. Volgens sommigen zou de oude kwaal (de lÏDdtworm) zich we der hebben geopenbaard. Te 's Gravenhage wordt een klerkje gevraagd van 13—16 jaar. Groote exem plaren van dien leeftijd schijnen dus niet in aan merking te komen. Te Padua is eene tooneelvoor-

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3