1866. N". 64. VRIJDAG 17 AUGUSTUS. 53ste Jaargang, GEMEENTE-RAAD te GOES, CONCIERGE in het nieuw schoolge bouw der Hoogere Burgerschool in deze BINNENLANDSCHE BERIGTEN. %2g»- *$9*2* $l"'5;4ü< utKssciie c< i but. De uitgave dezer Courant geschiedt ülaaudag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels, a f 1,8©, behalve het zegelregt. De Inzending van advertentlën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP VRIJDAG DEN 17 AUGUSTUS 1866, des namiddags ten 6 ure. Punten van Behandeling 1. Benoeming leeraar voor de Engelsche taal aan de hoogere burgerschool. 2. Benoeming hulp-onderwijzeres aan de Fransche meisjesschool. 3. Voorstel van den heer van den Bosch tot verhoo ging der schoolgelden. 4. Oprigting bewaarplaats voor lijken. 5. Rekening van het Gasthuis over 1865. 6. Verzoeken om remissie van aanslagen in den hoof- delijken omslag over 1865 van de heeren J. Fran sen van de Putte en Mr. P. II. Saaijraans Vader. Bolsondlm aiding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat tegen den eersten October aanstaande zal worden overgegaan tot de benoeming van een gemeenteop eeue jaarwedde van drie honderd gul den genoi van brandstof en lichten vrije woning zoodra de Directeurswoning voltooid zal zijn en in gebruik gesteld wordt. Dat zij die genegen zijn naar die betrekking te dingenmoeten zijn gehuwdbij voorkeur zonder kinderen, en hunne eigenhandig geschreven sollicitatie zullen behooreu intezenden aan den burgemeester dezer gemeente, vóór den eersten September aanstaande; waarbij door hen moet worden opgegeven hunnen leeftijd dien van hunne vrouw en kinderen en het getal dezer laatstenalsmede van hunne tegenwoor dige en vroegere betrekkingen of beroep en woonplaats. Voorts dat eerlang mede zal worden voorzien in de betrekking van LEERAAR in de Gym nastiek aan bovengenoemde schoolop eene jaar wedde van drie honderd gulden en sollicitanten naar dezelve, mede vóór den eersten September aanstaande zich schriftelijk en onder overlegging van bewijzen van bekwaamheid en geschiktheidzullen kunnen adresseren aan den burgemeester voornoemd. Gedaan te Goesden 13 Augustus 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Het Dagblad beweertdat de radicale pers zooals het de liberale bladen noemter op uit isden minister van koloniën te bewegendat hij zijne antecedenten zal verloochenen en zich in de armen werpen van hen, die hem steeds voor een domper hebben gehoudenen noemt dit een schouwspel, dat walging verwekt. Wij gelooven niet, dat de dus genaamde radicale partij zoo verzot is op den heer Mijerom vooral zijne bekeering tot andere beginselen te wenschenen meenen bescheidenlij kdat die partij krachtige mannen genoeg heeftom den heer Mijer te kunnen missen. Het walging- wekkend schouwspel bestaat dan ook alleen daarin, dat de liberale bladen eerlijk genoeg zijn, om te verklaren, dat zij den heer Mijer gaarne steunen zouden, indien hij in hunne rigting de zaken bestuurde. Tot deze verzeke ring was eenige aanleiding in de aanvankelijke houding van het kabinet en van den minister van koloniënmaar sedert het duidelijk geble- isdat daarvan bij voornoemden minister geen sprake kan zijn, wordt het tamelijk rond en open gezegd, dat men zich onmogelijk met zijne beginselen kan vereenigenen als het ge volg daarvan is, dat men het kabinet, dat in de Indische zaken zijne eenige reden van bestaan heeft, bestrijdt, dan begrijpen wij niet, hoe dat walging wekken kan, anders dan bij hen, die dui delijk gevoelendat zij tegen den stroom opwer ken, en dus wel een malaise moeten ondervinden, dat zeker niet tot de aangenaamste gewaarwor dingen behoort. Wij gelooven intusschen, dat het kabinet volkomen gerust kan zijn, dat de meerderheid der natie te weinig met de rigting van zijne leden gediend is, om daarvan een geheim te makenen even weinig reden heeft om pogingen te doen, ten einde deze speciali teiten tot andere gedachten te brengen. Meer dere walging wekt dan ook, naar ons inzien, het bewerendat men de conservatieve beginse len niet onder het oog zou durven treden eene bewering, die duidelijk bewijstdat men zich met valsche voorstellingen behelpen moet daar er aan onbekendheid met hetgeen de li berale party en hare bladen steeds gedaan heb ben, niet gedacht kan worden. Het is te dik wijls, toen de conservatieve partij oppositie was, door haar gezegddat de liberalen stout en onbe schaamd warenom ze nu voor te werpendat zij zich van list en verraad moeten bedienen. Maar bovenal vermakelijk is in het DagbladwAJkel (no. 190) de vergelijking van den heer Mijer met Robert uit de opera Robert le Diable. Is deze juist, en wie zou de onjuistheid der Dagblad- beelden durven beweren dan is de heer Mijer niet onvatbaar voor de verzoekingwaarin hij gezegd wordt gebragt te zijn, dan is het bij hem ook Je tremble je fremis que décider? o cieux! maar hij mag overtuigd zijndat, al acht hij zich nog sterk genoeg, om den raad zijner Isabelle niet aantenemen: Fuyezretires vousvotre espérance est vaine de radicale pers hem met de woorden van Bertram toezingt Je aime asses pour renonger a toi. Of nu de heer Mijer gediend zal zijn met de verzekering, die hem Robertdoor Indië en het vaderland zal gegeven worden, als weldra de booze geest verslagen is, weten wij niet; maar niemand zeker zal het hem misgunnen wat, volgens het Dagbladde conservatieve partij hem met het c/ioeur aèrien toezingt: Que les cieux lui soient ouverts. GOES, 16 Augustus 1866. Maandag heeft de Tweede Kamer zooals wij bereids door een telegram in ons vorig no. meldden, eene korte zitting gehouden. Daarna is ingekomen een schrijven van den heer van Muikenhoudende kennisgeving, dat hij ophoudt lid der kamer te zijn. Voorts zijn eenige wets ontwerpen ingekomenwaaronder een tot ont eigening van perceelen voor den spoorweg van Sas-van-Gent naar de Belgische grenzen. De voorzitter heeft mededeeling gedaan van de be noemde rapporteurs voor onderscheidene aan hangige ontwerpen en tevens, dat omtrent andere ontwerpende verslagen gereed zijn. Op zijn voorstel werd besloten, om Woensdag eenige zaken in behandeling te nemen, waar onder het wetsontwerp op de waarborgs-maat- schappijen. Dien overeenkomstig is besloten. In de zitting der Tweede Kamer van Woens dag, is met 31 tegen 14 stemmen besloten, de wet op de inkwartiering, nog in deze zit ting in behandeling te nemen. Voorts zijn al de aan de orde gestelde onder werpen aangenomenalsnopens de waarborg maatschappijende inwisseling der recepissen van N. Indiëeenige naturalisatie wettenver evening van sommenvoortspruitende uit hooge prijzen ter vergoeding van onteigening ten al- gemeenen nutteonteigening voor de demping van een sloot in Mathenessevoor den spoor weg Tilburg naar de Belgische grenzen; vöor den spoorweg Meppel-Groningen. Wij hebben ontvangen de staten van de voor naamste in- uit- en doorgevoerde handelsarti kelen, gedurende de maand Junij en stellen die ter inzage van belanghebbenden, aan het bureau dezer courant. Bij ministerieele beschikking van 7 dezer, is aan J. van Aalst te Middelburgtot weder opzegging vergunning verleend voor eene schroef- stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee en het slepen van schepen tusschen Mid delburg en 's Gravenhage. De Middelburgsche Courant schrijft: Volgens een uit 's Hage ontvangen brief, heeft, voor zoover bekend is, de minister van binnenlandsche zaken nog geen besluit geno men, of de aanbesteding van het maken van den dam door de Ooster-Schelde en bijkomende werken, welke reeds den 26 Julij heeft plaats gehadzal worden goedgekeurd. De ingenieurs zoo meldt men, meenen, dat hier eene tegen werking van de aannemers wordt ondervonden die de regering zich niet mag laten welge vallen. De aannemingssom van de laagste in schrijving is nog ver boven de raming. Uit Middelburg wordt geschreven: Wij ver nemen dat door den heer D. Dronkers alhier concessie is gevraagd tot het brengen van verseh drinkwater in de gemeenten Middelburg en Vlis-

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1