daardoor liet leger gewonnen te hebben, waarbij steeds veel misnoegen was, over de partijdige wijze, waarop men, enkel naar gunst, de be vorderingen regelde. Eene niet onbelangrijke gebeurtenisis de plotselinge overkomst van de keizerin van Mexico, die, naar men zegt, naar Europa gekomen is, om keizer Napoleon te bewegen, dat hij zijne troepen niet terug roepe. De zaken in het nieuwe keizerrijk schijnen dus alles behalve gunstig te staan en men zou er aan gaan denken, of niet de komst van de keizerin de voorbode is, dat wel 'ra ook de keizer met den geheelen inventaris van het keizerrijk terug- keeren zal, omdat de Mexicanen het voortaan maar weder met eene eenvoudige republiek willen doen. Belgie is op nieuw door een ramp getroffen, daar, zooals men uit onderstaand berigt zien zal, weder een belangrijk deel van zijn han delskapitaal Moor brand werd vernield. Ant werpen laat veel van zich spreken, maar heeft ook nog al eens bange beproevingen te doorstaan. Reuters bureau deelde Vrijdag het vol gende mede: Frankrijk heeft eene nota aan Pruissen gerigt, waarin wordt betoogd, dat de groote veranderingenwelke de staatkundige zamenstelling van Duitschland ondergaan heeft, eene wijziging van de grenzen door afstand van grondgebied aan Frankrijk noodzakelijk maken. Gisteren heeft Frankrijk eene nadere mede- deeling gedaan, waarin van Berlijn verlangd wordt het herstel der Fransche grenzen, gelijk die bestonden in .1814. Antwerpen, 10 Aug. Heden is alhier een felle brand uitgebroken. Een entrepotbenevens vier magazijnen waarin eene groote hoeveelheid petroleum en onderscheidene partijen wolkatoen en andere goederen lagen opgestapeld, zijn totaal uitge brand. Ook het hotel de Cologne met het daaraan belendende huis is eene prooi der vlammen ge- ij.worden.. Heden avond omstreeks half elf ure woedde de brand nog voort. Men was toen evenwel de vlammen in zoover meester geworden, dat de verdere voortgang van het vuur gestuit scheen te zijn. Naar men zegt, zijn er twee personen bij dit onheil omgekomen. Ook verneemt men dat- vijf militairenten gevolge van bekomen verwondingen, van daar vervoerd moesten worden. Voor zoover men op dit oogenblik kan na gaan wordt de schade berekend op vijf a zes millioen francs. Zondag namiddag ten half vijf ure was men den brand nog geen meester, en werden onderscheidene perceelen met brandbare stoffen gevuld, ernstig bedreigd. De bekende Spaansche balling Manuël Matamoras is op 31 Julij 11. te Lausanne over leden, waar hij eene school tot opleiding van evangelisten voor Spanje had opgerigt. In de Tijd leest men het volgend berigt uit Rome: Naar men verneemt zal de paus, zich van dit jaar niet naar zijn buitenverblijf te Castelgan- dolfo begeven. De gunstige gezondheidstoe stand van den H. vader zou hem, in weerwil van de raadgevingen van zijne geneesheeren en de wenschen van het hof, om zijn verblijf gedurende het heete saizoen daar te vestigen, doen besluiten om hier te blijven. Men zegt, dat ook tot dit besluit nog andere redenen hadden bijgedragen en voornamelijk de zucht, om door besparing van zijne uitgaven nog meer aalmoezen te kunnen uitreiken. Ofschoon de huishouding van den paus zeer eenvoudig is ingerigt, vermeerderd zjjn verblijf te Cas- telgandolfo altijd de uitgaven, daar zij, die den paus daar bezoeken, steeds op het pauselijk paleis de gastvrijheid genieten en dit in de tegenwoordige moeijelijke omstandigheden de pauselijke schatkist te veel zou bezwaren. Zoo als bekend iszijn er door het Piëmonteesch gouvernement zeer vele bisschoppen van hunne zetels verbannen en tevens van hunne inkom sten beroofd, die hier nu eene schuilplaats gezocht hebben en op kosten van het pauselijk gouvernement onderhouden worden. Tot een dezer zou de H. vader gezegd hebben, toen hij hem ondersteuning verleend had»Ik heb den zak van den heiligen Franciscusdie eiken dag geledigd en ook weder door de genade van de Voorzienigheid en de aalmoezen der geloovigen gevuld wordt." Tot een anderen bisschop, die vreesde van de weldadigheid van den H. vader misbruik te makenzeide hij Neem en neem steedsGod zal het mij mor gen misschien nog lieden weder geven." De badplaats Karlsbad, ofschoon zoo nabij het oorlogsveld gelegenis door de Pruis sen, volgens de Oostenrijkers zeiven, met al de égards behandeld, die men aan zieken ver schuldigd is. De koning zelf moet daartoe den wensch hebben uitgedrukt en ook ten op- zigte van andere badplaatsen gelijke orders hebben gegeven aan de militaire bevelhebbers. Thanswel wat laat zekeris er sprakeom de badplaatsen neutraal te verklaren. Kissingen zal daardoor nu weinig meer gebaat zijn en voor WiesbadenEms en Homburg is even zeer het saizoen voorbij. In Karlsbad zelf wordt thans de koning van Pruissen verwacht, die daar eene kuur zal ondergaan. Gelijk men weetheeft baron Rothschild een onderhoud met den koning van Pruissen gehad, aangaande de oorlogs-contributie van Frankfort. Naauwelijks was hij nu te Frank fort teruggekomen, of hij ontving tot zijne niet geringe verwondering eene telegrafische dépêche van graaf von Bismarck, inhoudende dat men hem bij vergissing had laten heen gaan en dat de koning verlangde hem nog eens te spreken. Daarop is hij naar Berlijn vertrokkenalwaar men verwacht dat de zaak nu wel geschikt zal worden. Intusschen zijn de soldaten wel niet langer bij de burgers in gekwartierd doch hier tegenover staat, dat er andermaal eene requisifio is uitgeschreven krachtens welke het stedelijk bestuur onmid dellijk ten dienste der Main-armee moet leve ren: 40,000 flesschen wijn, 20,000 pond koffij, 80,000 sigaren en 122 paarden. Daar nu al de paarden reeds door de Pruissen waren medegenomenis de autoriteit genoodzaakt daartoe paarden uit andere plaatsen in koop te ontbiedenhoewel dezezelf tegen eene zeer hooge betaling, thans bijna nergens te krijgen zijn. Men berekent dat de gezamenlijke kos ten dezer contributie op 90,000 thalers zullen komenen daar er in de openbare kas slechts een bedrag van 60,000 thalers beschikbaar is, zal het bestuur zijne toevlugt moeten nemen tot een buitengewonen omslag, of eene leening. Parijs, 10 Aug. (Partic. telegram van het Ilbl.) Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt gemelddat de keizerin van Mexico in last heeft, om een ultimatum aan keizer Napoleon medetedeelen, Mogt het gebeuren, dat keizer Napoleon zich met de voorstellen in bedoeld ultimatum vervat, niet vereenigt, dan zal keizer Maximiliaan Mexico onverwijld verlatenzoodra hij daarvan het berigt heeft verkregen, en naar Europa terugkeeren. De berigten uit Mexico omtrent den toestand, daar heerschende, zijn zeer treurig. De Oesterr. Zeit. bevat de volgende op merking Italië beschouwt tot hiertoe de stad Praag als de plaats waar de definitieve vredes-onder- handelingen zullen moeten plaats hebbenmaar daar door den afstand van Venetië geenerlei verband meer bestaat tusschen Pruissen en Italië, met betrekking tot de onderhandelingen, beveelt Parijs zich aan als zetel dier onder handelingen, uithoofde van de voor Frankrijk wegens de door het Rijk verkregen regten, ontstaande noodzakelijkheid, om aan die be sprekingen deel te nemen." Weenen, 10 Aug. Er is berigt uit Bohemen ontvangen, dat eene aanzienlijke Pruissisehel legermagt naar de Rijnprovinciën op marsch is. G-emengae uerlgton. Te Renswoude groeit bij D. van den Ham in den tuin een aardappelstruik, om welken men boonstaken heeft geplaatst, ter hoogte van circa 8 voet en een capucynererwt heeft een stengel, waar 134 goed ge vulde peulen, van 5 tot 8 erwten in de peul, hangen; de liefhebbers kunnen zich van deze buitengewone groeikracht bij hem overtuigen. Keizer Napoleon was bezig met eene badkuur te Vichy, maar daar de genezing niet spoedig volgde heeft hij besloten, de geneeskracht van het Rijn-water te beproeven. De koning van Pruissen is onverbiddelijk op het punt van de annexatie van Hanover. Men zegt dat hij op dat land zoo verlekkerd is, omdat men daar bijzonder aan den Catechismus gehecht is. Een Duitsch blad beweert, dat op den weg tusschen Berlijn en Munchen eenige kroonen verloren zijn en dat de vinder geene belooning zal hebben. Tevens zegt het, dat de ministerieele portefeuilles in de meeste kleine staten in chagrin gebonden zijn. Te Gouda is een koopman in meel en in effecten failliet. De combinatie dezer beide handelsartikelen was zinrijk maar niet voordeelig. Uit Groningen wordt tegen woordig het vee in verzegelde wagens naar Harlingen vervoerd, om van daar naar Engeland te vertrekken. Te Veendam is men zeer vlug met het blusschen van brand. In de vorige week brak daar een brand uit ten half één ure des nachts, en omstreeks half twee was de spuit er reeds, die wel duizend schreden van de plaats, waar de brand was, verwijderd is. Men had dan ook de satisfactie dat alles verbrand was. Yele Oostenrijksche soldaten droegen in den laat- sten oorlog rozenkranzen met medailles om den hals, maar de orthodoxe naaldgeweren hebben er geen eer bied voor gehad. De heer Bernard heeft eene stof uitgevonden waarop alle kogels afstuiten. Hij heeft zich daarmede bekleed en toen op zich laten schieten, maar de kogels stuitten af en deerden hem niet. De naaldgeweer-raaunen zijn nu geheel uit het veld ge slagen, en Bismarck zal een proef nemen om zijne soldaten te leeren boksen. Aan eene Hollandsche dame die met hare drie dochtertjes haar intrek geno men had in een hotel te Antwerpen, is een treurig ongeluk overkomen. Zondag avond hoorden de eige naars van het hotel om hulp roepen, op de kamer door haar bewoond, en vonden de dame zich in het tapijt wentelende, terwijl hare handschoenen in brand stonden. Ook het kleed van een elfjarig dochterje dat radeloos door het vertrek liep, stond in brand. Men heeft beiden kunnen redden, maar de brandwonden der dame zijn zeer ernstig. Het onheil is veroorzaakt door dat de moeder, die hare handschoenen met vlekkenwater (naphta) had gewasschendaarmede te digt bij eene kaars was gekomen. OPENBARE VER6ABERING~ van den GEMEENTE-RAAD te GOES, den 10 Augustus 1866. Afwezig de heer mr. P. H. Saaijmans Vader, zon der kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt als ingekomen stukken mede: a. Een brief van den heer J. Kooman Az., dd. heden, houdende verzoek om zijn schrijven van den 7 dezer, om ontslag als lid van de openbare gezond heids-commissie, te willen beschouwen als niet ge schied te zijn. De Voorzitter stelt voor dit schrijven buiten be handeling te laten, waartoe wordt besloten. h. Brief van den voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur te Goes, houdende kennisgeving, dat de heer M. J. de Jongh, in de vergadering van het Armbestuur, gehouden den 31 Julij jl., door hem geïnstalleerd isalsmede dat hijin plaats van wijlen den heer L. C, de Peval, zitting heeft genomen in de afdeeling Armenzorg. c. Brief van den heer P. A. Hochart, houdende bereidverklaring tot aanneming van zijn lidmaatschap van de openbare gezondheids-commissie. De Voorzitter zegtdat die heer alstoen door hem is beëedigd en bereids door den voorzitter dier com missie is geïnstalleerd. d. Brief der openbare gezondheids-commissiehou dende verzoek om van het maken eener begrooting, voor het dienstjaar 1867, verschoond te blijven en het onbepaald crediet voor het volgende dienstjaar te verlengen. Welke missive zal worden gesteld in handen der finantiele commissie, op rapport en voorstel. e. Verzoek van mej. E. J. van Braambeek, om in aanmerking te mogen komen by de benoeming van eene hulp-onderwijzeres op de Eransche meisjesschool welke betrekking door haar, sedert 15 September 1865, is waargenomen; op welk verzoek een advies der hoofd-onderwijzeres en van den heer schoolopziener zal worden ingewonnen, ten einde in eene volgende vergadering eene benoeming te doen. Verzoek van J. Wessel, om remissie van de hondenbelasting, voor het loopende dienstjaar, welk verzoek bij de overige zal worden gevoegd, en

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3