1866. N». 63. DINGSDAG 14 AUGUSTUS. 5Bste Jaargang. tot het aannemen en toelaten van LEER LINGEN op de scholen voor lager en meer uitgebreid lager-onderwijs, Putolicatio. liOKSSCHK COl MKT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal J' 1,35. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiSu worden a 15 et. de regei geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels, a 1,30 behalve het zegelregt. De Iintending van advertentiëii kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bels:eiid.ma3s.ln§;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend Dat. de plaatselijke school-commissie ter voldoe ning aan het bepaalde bij art. 6 der verordening regelende het onderwijs in deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad den 17 Julij 1866. zijnde de Nederduitsche scholen en de Fransehe school voor meisjes, alsmede op de bewaarscholen, zitting, houden zal ten raadhuize, op de voorzaal, Woens dag 22 Augustus e. k. des middags 12 ure. En noodigen een ieder uitom Van die gelegen heid gebruik te maken tot het opgeven van de kinderen, die men na de groote vacantie verlangt op een der bedoelde scholen te zenden, aangezien dit zonder de toelating der school-commissie, niet vermag te ge schieden. Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Goessche Courant zal aan deze de noodige publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes, den 11 Augustus 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gezien het reglement op het brandwezen en de verordening regelende de loting en jaarlijksche aan vulling der manschappen van het personeel lot be diening der brandspuiten. Noodigen bij deze de ingezetenen uitdie genegen zijnzich als vrijwilliger bij de brandweer te ver binden, om zich in den loop dezer maand daartoe te vervoegen ter secretarie der gemeente, alwaar de inteekenlijst voorhanden is. Gedaan te Goes, den 11 Augustus 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAÜBEEN De Secretaris, H. C. PILAAR. Dit kabinetzoö schrijft de heer Groen is geen antirevolutionair kabinet; o.ok geen kabinet der christelijk-historische rigting. En in het zelfde deel zijner Studiën en Schetsen lezen wijik vertrouw dat de heer Mij er zelf duidelijk zal doen uitkomendat de leden van deze regering als leden der christelijk- historische rigting in het gansche land bekend niets terug nemen van hunne individueele overtuiging omtrent de noodzakelijkheid van eene degelijke (school) wetsherziening." Vol gens deze twee verzekeringen van den heer Groen schijnen dus de persoonlijke overtuiging en de staatkundige rigting der ministers niet langer de rigting der regering te bepalen en staan wij nu voor een ministeriewaarvan de leden hunne eigene overtuiging en beginselen verloochenen, om in eene andere rigting te re geren dan die de hunne is. Gesteld nudat de natie werkelijk behoefte had aan en verlangde naar een christelijk-historisch kabinet, dan zou zij weinig gebaat zijn met personen, die'de rig ting toegedaan op den voorgrond zettendat zij die niet volgen zullen. Neemt men daar entegen aanJ, dat de behoefte en wensch der natie eene andere is, dan zal zij de vervullling daarvan toch wel liefst niet toevertrouwd zien aan personen, die beiden openbaar hebben mis kend. En wat te denken van de personen zeiven, die aldus zich leenen, om tegen hun geweten in het regeringsbeleid te voeren Waar lijk de heer G. had het vertrouwen in dit kabinet bij vriend en vijand niet sterker kun nen schokken, dan door, zooals hij doet, daarop den schijn te werpen van de ergerlijkste staat kundige hypocrisie. Bijna zou men denken dat zijn doel was, om alzoo een onvermijdelijk struikelblok op den weg van het ministerie te leggen, om de regering over te brengen, niet alleen bij volbloed christelijk-historische man nen, maar vooral bij dezulken, die ook dien overeenkomstig willen regeren. Bijna, zoo voe gen wij er bijzou men wenschendat die wensch vervuld werd, om het bewijs te ver krijgen dat de wensch van den heer Groen niet nationaal is, en om alzoo te komen tot een kabinet dat, in welke rigting dan ook, alle dubbelzinnigheid schuwt en getrouw de kleur wedergeeft, die men in deszelfs leden heeft leeren kennen. De heer Groen is niet in de kamer versche nen en heeft zijnen vrienden het verdriet ge spaard van door hem gekapitteld te worden. Tegen over dezen is dat zeer beleefdmaar te genover zijne committenten is het bezwaarlijk te verantwoorden. Zijne vreemde houding zou eenigermate verklaard worden, indien het waar heid is, dat hij alsnog het mandaat zal neder- leggen en voor goed afzien van de betrekking van volksvertegenwoordiger, immers zoolang de regering niet geheel en al in zijne rigting is. Maar wordt daardoor opgehelderd, waarom de heer Groen niet verscheenschoon hij zijne geloofsbrieven tot onderzoek inzond, minder dan ooit is dan te begrijpen, wat de heer Groen eigenlijk wil. Toen hij, onder het ministerie Thorbecke zitting had, ging hij henenomdat hij van zijne tegenstanders toch nooit gedaan kon krijgenwat hij als het eenige redmiddel des vaderlands wenschte, dat geschieden zou. Eindelijk komen zijne vrienden en geestver wanten aan het roerzij beginnen hunne taak met de verzekeringdat zij aan de vele gemoeds bezwaren (waarop de heer Groen ook steeds wijst) te gemoet zullen komen, en in plaats van nu moedig den strijd te aanvaarden, wat hij doen moestindien het waarheid isdat zijne bedoelingen de ware zijn en dat een groot deel der natie hunne wenschen in zijn streven ziet opgelostzien wij hem talmen en weifelen uitstellen en verontschuldigenom eindelijk heentegaan en zelfs niet de minste poging te wagen. Is dat de handeling van iemand die sterk is door de bewustheid van de deugdelijk heid zijner zaak Is dat opregte overtuiging, dat hij bij uitsluiting van alle anderen het goede voor heeft? Is dat de gemoedelijke strijder voor de hoogste en dierbaarste belangen des volks? Moest dan daarom zooveel geschreven worden, om de kiezers in beweging te brengen, om den weg aftebakenen, dien hij volgen zou? Is de liefde tot het volk opregt en welgemeend, als men terugdeinst voor mogelijke teleurstelling; als men de gelegenheid om goed te doen prijs geeftomdat die niet ruim genoeg isals men om zijne vrienden te sparen, zoovele duizen den in den steek laat? Zeker hebben allen met klimmende verwachting uitgezien wat de heer Groen doen zou, nu hij eindelijk de er kende voorstanders zijner rigting op het kussen ziet en waarop loopt alles uit op een dood laconischifc: doe niets en blijf te huis Het Dagblad is nog al ingenomen met het besluit der kamerom de Indische begrooting nog eens te overwegen, maar zegt toch, dat de ledendie voor eene onmiddellijke behan deling stemden, het ook zeer goed meenden, al stonden zijDayèZacZpatronentegenover hun orgaan. Het Dagblad permitteert zich deze afwijking van de opinie zijner beschermers, welstaans halve want het weet zeer goeddat algemeen de overhaaste behandeling zou afgekeurd zijn, en nu het besluit eenmaal genomen waskon het de meerderheid gerust gelijk geven. Maar eigenlijk is het blijdedat de zaken dezen loop genomen hebben, want het weet zeer goeddatdaar de heeren conservatieven niet al te trouw opgekomen waren, en nog geen haast maken, om te komen, de kansen vrij slecht stondenen het is het Dagblad wel niet te doen om de zaak in eene voltallige kamer te laten behandelenmaar het zou niet gaarne zien dat de gewigtige discussien gevoerd werden, voor al de reservetroepen zijn aangeruktdaar er niet een gemist kan worden, om het doel te bereiken. Over de waarheiddat de wijzi gingen in de begrooting eene geheel andere rigting in het beleid der Indische regering aangeven, werd zeker met opzet niet veel ge sproken, omdat men wel gaarne met deze begrooting eene andere rigting binnen gesmok keld had. Het orgaan mag inmiddels eerst nog wel eens leeren tellen, alvorens het uit het aantal aanwezige leden gevolgtrekkingen maakt. Dingsdag, zoo schreef het in no. 186, waren 15 en Woensdag nagenoeg 80 leden afwezig. Volgens het Bijblad echter, dat de namen op-

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1