liet Z. M. behaagde eenige duizende zijner onderdanen te laten vermoorden of verminken door de Oostenrijkers. Hanover zucht nog steedsom niet geannex eerd te worden en wil nudat de koning, ten behoeve van zijnen zoonafstand van den troon zal doen. Zijne Pruissische majesteit zal echter even weinig consideratie gebruiken met den zoon als met den vader. Nassau worstelt ook, om buiten de omar ming van Pruissen te blijven, maar schijnt nog minder kans te hebben, en het verdient op merking, dat de beide laatste staten in de laatste jaren gezegend waren met eene regering, die eene uitmuntende voorbereiding was, om Pruissisch te worden. Rusland ziet met leede oogen Pruissen zoo groot worden en zou wel gaarne een spaak in het wiel stekenmaar zoolang de andere mogendheden het geduldig aanzienaarzelt het, om eene poging te doenom dit te beletten. Br is dus wel eenige kans, dat vooreerst de genadige annexatie-plannen zullen doorgaan, maar het laat zich ook zeker voorspellendat daaruit geen duurzamen vrede voortkomen zal en dat Pruissen, in zijn streven om groot te wordenvoorbijzietwat Oostenrijks voorbeeld zoo ruimschoots kan leeren, dat eene gedwongen vereeniging van verschillende statenwaarbij gewaardeerde nationaliteiten worden opgeofferd, noch aan de inwendige rust, noch aan den bestendigen vrede, in het algemeen, bevor derlijk is. Italië denkt er aanom Yenetie aantenemen maar, vreemd genoeg, maakt het toch compli menten, om als geschenk te ontvangen, wat het met de wapenen had willen veroveren. Maar Oostenrijk is zoo slimofn zich den weg te banenom een deel van zijne schuld op Italië over te brengenen daarom zeker gaat de overdragt niet zoo gaaf. Oostenrijk mag ook waarlijk wel een weinig te gemoet geko men worden, want bij den tamelijken last, dien het reeds te dragen heeft, zullen nu nog 20 millioen oorlogskosten komen, die het aan Pruissen betalen moet, en de respectieve fond senhouders zienniet zonder zorg, dat daar voor nieuwe leeningen zullen noodig zijn. In een opzigt zal echter de loop van zaken daar gunstig op de finantien kunnen werken. Men denkt er namelijk aan, om eenige schadelijke misbruiken afteschaffen, en zal, onder anderen, de vrijstellingen van lasten intrekken, die tot hiertoe genoten werden door hen, die ze het best van allen konden betalen. Spanje zit, niet alleen politiek, maar ook finantieelop den duur schrikkelijk in de war. De regering is er reeds toe gekomenom van de geestelijkheid eenige bijdragen te vragen ten einde in den desolaten toestand te hulp te komen. Indien langs dien weg geld kan verkregen worden, dan zal het wel zijn op voorwaarden, die aan den zedelijken vooruit gang in Spanje, niet bevorderlijk zullen zijn. Wij ontleenen aan een Amerikaansch blad het volgendeDe berigten uit Zuid-Amerika zijn zeer belangrijk. ChiliPeruBolivia en Ecua dor zouden, naar men berigt, eene alliantie gevormd hebbenom Cuba vrij te maken van Spanje, en ook Venezuela en Columbia vei- zocht hebben zich aan te sluiten. De drie eerst genoemde republieken zouden geld geven en de andere manschappen, terwijl men ook op hulp van de Ver. Staten rekent, door middel van emigratie der Zuidelijken naar Cuba. In Bogota is alles rijp voor eene revolutie. In Chili heerscht groote ontevredenheid, en verwacht men eene spoedige verandering van bestuur. Peru staat op den rand eener revolutie. Aan de landengte heerscht groote ontevredenheid over het gouvernement. Op het eiland Cuba is een opstand uitge broken en een groot gedeelte der bevolking wil onafhankelijkheid van het Spaansche gou vernement. Ook meldt men dat er Chilische stoomers met hulptroepen voor de opstande lingen aan boordop het eiland geland waren en dat de opstand in alle plaatsen zijne ver takkingen had. De ratificatie der vredesvoorwaarden zal, naar men te Weenen onderstelta. s. Don derdag plaats hebbenterwijl dien dag tevens de betaling in klinkende munt zal geschieden van de gedeeltelijke schadeloosstelling aan Pruis sen voor gemaakte oorlogskosten. De vreemde troepen zullen dus het Oostenrijksch grondge bied zoo spoedig mogelijk kunnen verlaten. Het geld zal worden bijeengebragt door ac cepten van bankiers, die bij de bank in zilver zullen worden gedisconteerd. Aartshertog Albrecht heeft zijn onslag ge vraagd als opperbevelhebber van het leger. Men maakt er uit op, dat er ernstige oneenigheden bestaan tusschen de leden van het Oostenrijk- sche keizershuiszij zouden deels van militairen, deels van politieken aard zijn. George Peabodyde Amerikaanwiens weldadigheid ten opzigte der armen in Enge land door koningin Victoria officieel werd er kend, gaat ook in zijn eigen land voort zijne mildheid op ongekende wijze te betoonen. Aan de stad Boston heeft hij een millioen dollars gegeven om armenwoningen te bouwen. Drie scholen stichtte hij in den staat Massachusetts, elk voor 50,000 dollarsterwijl hij aan vier arme bloedverwanten gelijke som heeft ge schonken. De wapenstilstand tusschen Italië en Oos tenrijk gesloten zal drie weken duren. Dit tijdsverloop is te kort dan dat Oostenrijk er veel op vertrouwen kan. Het moet er op be dacht zijn, om Istrie en Triest tegen eene over rompeling te dekken en met dit doel worden er weder troepen uit Oostenrijk naar noordelijk Italië gezonden. Den 22sten Julij is te Lissabon de wet tot onteigening der kloostergoederen afgekon digd. Zij bepaalt, dat de vaste goederen van de kloostersde godsdienstige vereenigingen de godvruchtige en liefdadige gestichten bin nen zes maanden openlijk geveild en verkocht worden ten bate der schatkist, en dat deze jaarlijks drie percent van de opbrengst der veiling als rente aan de tegenwoordige bezitters zal uitkeerenzijnde het aan de kloosters enz. voor het vervolg verboden vaste goederen te koopen. Het Volksblad voor Stad en Land bevat het volgende verbaalvoor welks waarheid het instaat: »De vier nachten vóór zijn vertrek naar het leger heeft de koning van Pruissen geen oog geslotenomdat hijzooals ligt te begrijpen isin de grootste spanning verkeerde. Zijne omgeving, die zeer bezorgd voor hem was, smeekte hem den nacht voor zijne afreis, dat hij toch trachten zou eenige uren rust te nemen. De koning gaf aan dat verzoek ge hoor. De officier van de wacht hoorde hem echter nog een half uur lang met gejaagde schreden heen en weder loopen. Bezorgdheid met den dierbaren vorst bragt hem er toe een onbemerkten blik te werpen door de half ge opende deur, en toen zag hij, hoe de koning zich op de knieën wierp, en drie kwartier lang met innigheid den Heer der Heerscharen en Ko ning aller Koningen om Zijne hulp smeekte, Zijnen bijstand tegen den vijand inriep en al zijn zorgen en nooden aan het Vaderhart legde. Weinige dagen later werdt de overwinning bij Koniggratz behaald. De koning van Pruissen heeft uit het hoofdkwartier Nikolsburg bevel gegeven tot het verleenen van verlof aan alle manschappendie ter aanvulling van de bataljons der landweer onder de wapens waren geroepen. Ten gevolge van den wapenstilstand zullen die bataljons tot op 502 man worden verminderd, en de voor elk bataljon opgeroepen 300 man alsnu on- middelijk naar huis gezonden. Uit Hanover schrijft men dd. 3 Aug: Gisteren avond hebben het dagelijks bestuur en de gemeenteraad beslotenkoning George te verzoeken, ten behoeve van zijn zoon afstand van de regering te doen. De koningin die van dit voornemen kennis had bekomen, heeft er zich niet tegen willen verklaren, maar verheelde toch niet haar leedwezen, dat die stap juist van dit regeringsligchaam moest uitgaan. Voorts circuleert onder de burgerij een adres aan den koning van Pruissen, houdende verzoek, dat het land niet bij Pruissen worde ingelijfd en zijn eigen dynastie moge behouden. De Pruis sische commissaris heeft zich niet tegen het circuleren en opzenden van dit adres verzet, maar zijne toestemming vergezeld doen gaan van de woorden »te laat." De Spaansche Gaceta bevat eene circulaire, waarin de geestelijkheid verzocht wordt, de schatkist te gemoet te komen door vrijwillig een deel van hare bezoldiging af te staan. De koning van Pruissen wordt te Carls- blad verwachtwaar vermoedelijk de vrede zal worden geteekend. Welk een uitgebreidheid de bierproductie in de stad Munchen heeft gekregen, blijkt uit de ambtelijke bescheiden volgens welke van de maand Julij 1865 tot 23 Mei 1866 in de aldaar bestaande 15 brouwerijenniet minder dan 249,143 schepels mout in 12,499 brouwsels tot bier verkookt zijn. Daar nu van iedere schepel mout 5 gulden aan den staat en 2 gulden aan de stad belasting wordt betaaldmoeten er 1,245,715 gulden aan den staat en 498,286 gulden aan de stad, te zamen 1,744,001 gul den op het bier geheven worden. C3-osa2L©33LS:<3.© xaoi'iston^ Mr. James Shea een rijke oude vrijer te St. Lois, stierf onlangs en heeft 100,000 nagelalen aan het hospitaal der zusters van liefdadigheid in die stad. Blijkens advertentie in het Dagblad zijn bij de wed. Lazare en Z:onBuitenhof te 's Gravenhage ministerieele portefeuilles in ruime keuze voorradig. Een jong mensch, die wat veel genever gebruikt had, ook al te 's Hagekreeg in den zin om zich ter ruste te leggen in eene mand met eijeren, met dat gevolg, dat de eijeren meest allen braken en de liefhebber met den inhoud geheel overdekt werd. Een Fransch- man heeft nu een geweer uitgevonden waarbij het naaldgeweer niets is. Het schiet 100 schoten in ééue minuut, is zeer ligt tê behandelen en gevaar van springen bestaat er niet. Men verwacht dus, dat in den volgenden veldtogt de koning van Pruissen en Disnarek met deze geweren het werk der vernietiging der vijandelijke legers alleen zullen ondernemen en dat het leger slechts tegenwoordig zal zijn om te applaudiseren. Door den nieuwen Trans-Atlantische» telegraaf, zal het nieuws uit Europa zoo spoedig naar Amerika worden overgebragt, dat als er op 1 Sept. des nachts ten 12 ure brand te Parijs ontstaat, bij onmiddellijke overbrenging, dit nieuws reeds den 31 Augustus des avonds ten 9 y., uur te New-York bekend zal zijn. Te Rijnsburgwaar de cholera hevig heerschtheeft het bestuur bevolen teertonnen te brandenvele in woners hebbenuit godsdienstige bezwaren zich daar tegen verzet. De Christelijke tegenstanders hebben de teertonnen in het water geworpen en de personen met het branden belast, mishandeld. Voor de be trekking van secretaris in de gemeente Zijpe (N.-Hol- land) hebben niet minder dan 114 sollicitanten zich aangemeld. Als een bewijs van de verregaande ligtziunigheid onzer dagen, die met het heiligste spot, voert men aan, dat nu al uitgestrooid wordt, dat men den koning van Pruissen Willem den Veroveraar zal noemen en Bismarck tot een prins maken wil. Te Leeuwarden is een kanarievogel van tweelingen beval len. Uit vier eijeren kwamen vijf jonge kanarievogels te voorschijn. De jonggeborene zijn springlevend maar wat klein van stuk. Een Fransch kapitein heeft een boek uitgegevenwaarin beweerd wordtdat 's meDschen bestemming en ontwikkeling op aarde alleen afhangt van het magnetisme. Zelfs het katholicisme in den kerkelijke» staat is eene magnetische werking. De zalm-visscherij gaat zeer voordeelig, zoodat de groote zalmen verkocht worden tegen 70 en 80 ets. per half ned. pond. Ook in het Westland wordt eene schut- ters-vereenigiug opgerigtzoodat de schietwoede ook de tuinboeren bevangen heeft. Een schietliefhebber te Lavaux (Luxemburg) vermaakte zich met op raven te schieten. Hij stond met het geweer tusschen de voeten, te wachten op de komst der vogels, toen plot seling het geweer afging en hem de kaak verbrijzelde, zoodat hij na weinige uren onder schrikkelijke pijnen overleed. De nieuwe minister van oorlog heeft bepaald, dat de soldaten hun bajonetscheeden mogen

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3