&Êm Jx Benoemingen. BUITENLAND. f Asy eeii op zich zelt staande stqat Gfij$^jwaartoe thans te eer de mogelijkheid bestaat,' nu de stad Luxemburg heeft opgehouden: eene bonds- vesting te ziju. Yan zijn kant zal Frankrijk die vesting niet langer tegenover dat land ge plaatst zien en uit dien hoofde hoopt het Luxem- burgscli gouvernement, ten deze op den steun van het kabinet van Parijs te kunnen rekenen. Z. M. heeft met ingang van den lOden dezer, tot leden van den raad van state be noemd de heeren: J. J. van Muikengepen sioneerd luitenant-generaal; lid van de tweede kamer der Staten-GeneraalN. Trakranen oud-president der factory van de Nederlandsche handelmaatschappij te Batavia; en mr. O. W. Stavenisse de Brauivsecretaris-generaal van het departement van oorlog. De Staats-Courant deelt een uitvoerig over- zigt mede van de maatregelen, genomen door de besturen van de 198 gemeenten in Zuid- Holland tot wering der cholera. Dit overzigt is bewerkt naar de opgaven, die tot den 21 Junij bij den commissaris des konings zijn ingekomen en bevat de volgende afdeelingen finantieele maatregelen; publicatien aan de in gezetenen van sommige gemeenten gerigt; ver spreiding der brochure van dr. Bleeleer of van andere geschriften; benoeming eener cholera- commissie; schorsing van kermissen en jaar markten; zorg voor zuiver drinkwater; reini ging van huizen, slooten, wegen, enz.; zuive ring van privaten; voorziening in geneeskun dige hulp; het verkrijgbaarstellen van genees middelen uitdeeling van levensmiddelen en andere behoeften; afzondering van gezonden; inrigting van lokalen tot, verpleging der cho lera-! ij dersreiniging en desinfectie van de omgeving van lijders; maatregelen bij de be graving van overledenen aan de choleramaat regelen van bijzonderen aard en algemeene be- rigten. Geene voorbereidende maatregelen zijn genomen door de gemeenten AmeideNieuw- Beijerland, Gouderak, Hardinxveld, Lexmond, Oostvoorne, Stolwijk en Tienhoven. In de bij het laatste ontwerp van wet tot beteugeling der veeziektegevoegde memorie van toelichting zegt de minister van binnen- landsche zaken, dat er gestrenger maatregelen moeten genomen worden om de veeziekte te stuiten. Dit ontwerp geeft alsnu de regering de magt om met de minst mogelijke formali teiten cle aangetaste en waar het noodig blijkt ook de verdachte runderen, zoo spoedig mo gelijk, dat is op het meett gunstig oogenblik te onteigenen en af te maken. De regering beroept zich op het voorbeeld van Engeland en Belgie en op het artikel van Dr. Staring, in den Gids van Maart jl. verschenen. Deze wet is als eene onteigeninswet te beschouwen en bepaalt de schadeloosstelling op 2/3 der waarde die het vee in gezonden toestand zou hebben. Volgens onze berigten betreffende den oogst worden de drukke bezigheden aan denzelven door den aanhoudenden regen in de laatste dagen gestoord. Hier en daar begint dit reeds na- deeligen invloed op de tarwe uitteoefenen, waar van ruim de helft gesneden te velde ligt. Nog slechts een gering gedeelte is in de schuur en het andere staat nog ongesneden; alles wach tende op drooger weersgesteldheid. Op vele plaatsen wordt de ziekte in het loof der aardappelen waargenomenook bij eenigen in de knoltot nog toe evenwel in geringe graad. Men wacht een ruime opbrengst van de ap- pelboomen, wier takken schier overladen, door den wind menige verligting hebben bekomen. Uit het oostelijk gedeelte van Zuid-Beve land schrijft men onsdat sedert eenige dagen de ziekte onder de varkens aldaar sterk toe neemt, en menige arbeider zich teleurgesteld ziet in de hoop van in den aanstaanden winter over eenigen voorraad spek te kunnen beschikken. Zierikzee 0 Aug. Gisteren morgen ten 9 ure arriveerde alhier, met de spoorboot van Mid delburg, de typografische vereenig'ing Harmonie en Vriendschapwaarbij de Goessche vereeni- ging Laurens Jz. Koster zich had aangesloten vergezeld van het muziekcorps der stedelijke schutterij tot het doen van een pleizier- togt naar deze stad. Aan de haven werden zij opgewacht en verwelkomd door de druk kers en binders ter dezer plaats, en begeleid naar het Hotel van Veen, hetwelk tot vereeni- gingsplaats bestemd was. Na het gebruiken van eenige ververschingenbegaf men zich en corps naar de Sociëteit Sint-Sebastiaan waarna men zich wederom vereenigde in het Hotel van Veen aan een gemeenschap pelijk diner. Yan half een tot 2 ure deed het muziekcorps zich hooren in Sint-Sebastiaan, en ten 4 ure in Parklust, dat uitmuntend be viel. Ten 6 ure werden zij door het muziek corps der schutterij alhier naar de stoomboot begeleiddie onder het spelen van voortreffelijke stukken, de haven i qitvoer, dat een schoon effect maakte, na een hartelijk Vaarwel!'''' door honderden te zijn toegeroepen. Thans, nu de cholera zoovele gemeenten van ons vaderland teisterten heinde en verre hare offers velt, vestigen wij de bijzondere aan dacht van het publiekmaar inzonderheid van heeren geneeskundigenop onderstaande me- dedeeling, ontleend aan een brief van een zeer geacht persoon, den heer J. A. Krajenbrink, lid van de Bataviaasche kamer van koophan del en nijverheidte Teloek-Djambi (Krawang) dd. 9 Junij jl.waarvan ons de bekendmaking met de meeste bereidwilligheid is toegestaan. »Met de laatste mail ontvingen wij in de couranten het berigtdat de cholera te Rot terdam en 's Hage was uitgebroken. Mogt die ziekte verder voortschrijden en ook in Tiel zich vertoonen, verzuim dan niet om altijd mijn oud en beproefd middel in gereedheid te heb ben, namelijk ammonia liquida, en daarin 1/6 gedeelte pepermunt-olie. Dit fleschje moet goed gesloten blijven. Bij het gebruik schudt men het even door, omdat in sterken ammo niak de pepermunt-olie naar den bodem zinkt. Bij de verschijnselen .der ziekte neemt men een bierglas, doet daar twee eetlepels met suiker in, druppelt daarin 15 droppels der doorge- schudde ammonia liquidagiet het verder voor 2/3 vol met koud water, roert alles goed door, en drinkt het geheel op. Is na verloop van een kwartier of half uur de pijn niet geheel gewekenof verergert diedan geeft men op dezelfde wijze nog 10 a 15 droppels. Zelden is het mij echter gebeurd, dat ik de tweede dosis behoefde toe te dienen. Meestal helpt de eerste dadelijk; maar zeker is het, dat ik in verscheidene jaren, dat ik dit middel heb gebruikt, wel 500 gevallen van dadelijke ge nezing heb gehad, en nimmer één enkele lijder, die mijn middel gebruikt heeftgestorven is terwijl velendie het niet hadden gebruikt gestorven zijn. De doctoren mogen nu mijn middel niet willen aannemen, dat is hunne zaak." Terwijl wij met den meesten aandrang de aandacht van deskundigen op bovenstaande mededeeling vestigenkunnen wij er bijvoegen, dat, naar wij vernemen, bovenstaande genees wijze (evenwel in verminderde gift) bij enkele cholera-patienten hier ter stede met zeer gun stig gevolg is toegepast. (Tiel. Cour.) Uit Soestdijk vernemen wij, dat gister na middag omstreeds 4% ure Z. K. H. Prins Hen drik, gelukkig, aan een gevaar ontsnapt is, dat allersehromelijkste gevolgen had kunnen te weeg brengen. Met HD gemalin van eene wandeling te rugkomende, terwijl het weder allerruwst was en de stormwind het gehoor uitterst belemmerde, naderde Z. K. H. de prins HD. paleis. Op den straatweg kwam echter een rijtuig aan, dat Z. K. H. zóó digt naderdedat de uiterste spits van den boom Z. K. H. in den rug trof, waardoor de prins struikelde en zich aan het hoofd bezeerde. Z. K. H. heeft een rustigen nacht doorge- bragt en zal weldra, naar wij hopen, van dit ongeval geheel hersteld zijn. Als eene bijzonderheid wordt geschreven uit Zwolledat op de zoogenaamde Jozefplaats achter den Pannekoekendijk, buiten den Kam- perdijk, alwaar de cholera in deze dagen soms huis aan huis hare offers koos, sedert 24 Julij 11., den dag waarop men begonnen is op die plaats teer te branden, geene ziektegevallen meer zijn voorgekomen. Men schrijft uit OosterhoutDaar de Roomsch- katholieken dit jaar verhinderd zijn geworden, hunne gewone jaarlijksche bedevaarten naar Kevelaar te houden, zoo heeft men deze week, van hier en uit dezen omtrek veelvuldig gebruik gemaakt van de processienaar de door de paters Redemptoristen gestichte kerk aan de Meenselsche dreef, even op het Belgisch grond gebied. Tot het mede verrigten der plegtig- heden aldaar, en het houden der feestrede, had zich derwaarts begeven de Eerw. heer J. Jl. Martens, proost van het aloude klooster St.- Catharinendal alhier. Gelijk op de meeste plaatsen hier te lande wordt ook in Engeland krachtig gewerkt tegen het verkoopen van onrijp ooft. Een Londensch blad zegt, dat men de verkoopers moest doen arresteren en daartoe 5000 speciale agenten benoemendie in staat zouden zijn, om Londen van de plaag te bevrijden. In 1859 werden er te Baltimore 2500 daartoe aangesteld en de cholera verdween in 24 uren. In Amerika maakt men thans ploegen, of eigenlijk ploegscharen, van glas. Men beweert, dat zij uitmuntend werken, onverslijtbaar zijn en niet aanhangen. In de prairiën langs de Mis- sissipi heeft men er met succes mede gewerkt. Mangels van glas gebruikt men ook sedert eenigen tijd in Engeland. Men schrijft uit Friesland »Hoe verschrikkelijk de gevolgen kunnen zijn van den beet van een dollen hondis dezer dagen bewezen te Oostereind, gemeente Hen- naarderadeel. Het meisje van den landgebrui- ker W. W. de Gaverealdaarwas voor eenigen tijd aan het aangezigt gewond door een hond. Op den negentienden dag daarna openbaarde zich de watervrees. Hoewel eerst in eene ge ringe mate verhief zij zich spoedig zoodanig dat de aanvallen allerverschrikkelijkst waren om aan te zien. Zij is dan ook spoedig be zweken. Ook op andere plaatsen moeten zich dolle honden vertoond hebben. Zoo verhaalt men, dat te Terhorne 17 koeijen zijn afge maakt die alle gebeten waren door een dollen hond. Onderscheidene gemeente-besturen heb ben dan ook last gegeven, de honden 6 we ken vast te leggen of ze een muilkorf te doen dragen. Benoemd tot beheerder van den Emmanuel-polder, de heer P. Kakebeeke Jz. ALGEMEEN OYERZIGT. De troonrede van den koning van Pruissen, die met eenig ongeduld verwacht werd, heeft de meesten teleurgesteld. Slechts in een opzigt is die medegevallen. De koning namelijk heeft zich onthouden van die brommende taal, die men, niet zonder grond, verwachtte, omdat Z. M. nog al eens gewoon is hoog optegeven van de gebeurtenissenonder zijne lands vader lijke genade voorgevallen. Maar wat men liefst daarin gelezen hadde plannen omtrent de in- slokking van grootere en kleinere staten, daar van wordt met geen woord gerept. Voorts heeft Z. M. zijne verwachting uitgedrukt, dat de kamerbedwelmd door den roem der naald geweren nu ook maarzonder slag of stoot hare goedkeuring hechten zal aan alle3, wat tot hiertoe onwettigs geschied is. Velen ver wachten, dat deze laatste wensch vervuld zal wordenen dat de kamer zich nu volgzaam zal betoonen. Het laat zich echter moeijelijk den ken, dat de liberale partij in Pruissen plot seling eenen anderen weg zal inslaan, omdat

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2