Benoemingen, BUITENLAND. uitbarsting der cholera reeds geen voedsel en dus geen slagtoffers vond. Heeft de cholera reeds vele gezondheidsmaatre gelen uitgelokt,haar woeden zal tot een zegen kun nen zijn voor Nederland als de oogen opengaan en gemeentebesturen en bijzondere personen doen wat te doen valtals maatregelen genomen wor den om ongezonde woningen te slechtenvuile grachten en slooten te reinigen en rein te houdenriolen zoo te bouwendat ze geen besmetting verspreidenmesthoopen en var- kensmesterij uit de stad te verwijderen. Is de gezondheid en het leven van een aanzienlijk deel onzer bevolking geen uitgaaf van duizen den, geen aanhcudende zorg waard? Of moeten cholera en typhus ons blijven toeroepenhoe wilt gijdat ik u verlaat »bevolking van Nederland, zoolang gij op en onder uwen bodem kunstmatigalleilei broei nesten voor mijne voeding onderhoudt?" Gorinchem20 JulijDezer dagen werd me degedeeld, dat op militairen, in den omtrek van Asperen surveillerende ter bewaking eener afsluitingslijn ter voorkoming der veeziekte was geschoten. Ter opheldering van dit feit kan het volgende dienenDe vader van J. J. v. d. W.te Asperen, wilde ter eere van zijn zoon, die bruidegom was, met een geweer schietenvolgens gewoonte op het platte land doch werd daarin door dien zoon ter voorko ming van ongelukken verhinderdwaarop deze zelf het geweer afschoot. Toevallig geschiedde dit in de nabijheid van surveillerende soldaten die daarvan hevig schriktenen na zich van hunnen schrik hersteld te hebbenden dader grepenhem voor hun arrestant verklaarden en met een touw gekneveld naar hier opbrag- ten. Hij is echter spoedig door de justitie op vrije voeten gesteld. Naar men verzekert, wordt de sterke drank door de surveillerenden niet ontzien; hieruit ontstaan twist en^vechtpartijen. Dit was ook nu het geval geweestzij waren gevallen en hadden zich gewond aan de grind maar waren dit niet door het schot. (N. en Adv. bl. v. Gorinchem.) Dezer dagen overleed te Rotterdam een on gehuwd inwoner, die o. a. aan acht zijner vrien den ieder 100 heeft nagelaten, ten einde gezamenlijk een plaizierreisje naar Frankfort te doenmet dien verstandedatwanneer een of meer van het achttal niet verkiezen mogten van de partij te zijn, hun aandeel bij dat der overblijvenden zal moeten gevoegd worden. Voorts heeft hij aan zijn knecht, die zijne zaak voortzet, al het gereedschap geschonken, bene vens een jaar vrijdom van huur en hem tevens 2 per week toegelegd, voor het tot aan den dood onderhouden van een honddie den over ledene had toebehoord. De kamer van koophandel en fabrieken te Breda, heeft dezer dagen pogingen aangewend, omin navolging van een aantal gemeenten, zoo in Nederland als het buitenland, den graan handel en hiertoe behoorende artikelen, bene vens dien van zaden en peulvruchten, in onze streken voortaan uitsluitend per gewigt te doen plaats hebben. De heer V. A. koopman in boomschors te O., kwam voor eenige dagen op Pruissisch grond gebied. Men maakte weinig omslag met hem, en zette hem voorloopig in gijzeling. V. A. is het ellendig verblijf, waarin men hem had opgesloten, des nachts ontvlugt en hier in den omtrek bij zijne betrekkingen gekomen. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden is het niet raadzaam, dat de reizigers Pruissen naderen. Tot griffier bij het kantongeregt te Heinkenszand, is benoemd mr. C. B. TT. Tape, advocaat (e Aalten. ALGEMEEN OVERZIGT. Zeker heeft ieder met blijdschap de tijding begroet, dat een wapenstilstand werkelijk tot stand was gekomen, en dat door Oostenrijk belangrijke concessien zijn gedaandie den vrede kunnen bevorderen. Het geoefend oog- onzer ervaren politici ziet daaruit wel voor de toekomst een aantal verwikkelingen geboren wordendie nog eens tot congressen en di plomatieke onderhandelingen kunnen leiden maar wie zou niet wenschen dat hoe inge wikkeld die kwestien ook zijn mogen, de pen voortaan de plaats zal innemen van het zwaard. Indien Oostenrijk blijft bij het nu aangenomen denkbeeld om uit'den Bond te blijven en Pruis sen de vrije hand tot reconstructie van dezen te laten, dan zal het een geheel andere stelling innemen, maar men is daar te lande van ge dachte, dat het voor de inwendige ontwikkeling voordeelig zal wezen, en dringt er daarom op aan dat het plan zijn beslag krijge. De Oostenrijksche wapenen zijn in de laatste dagen gelukkiger geweest dan vroeger en de Italianen hebben noch ter zee noch te land den strijd tegen hen kunnen volhouden. Ofschoon het van Italiaansche ziide^ ontkend wordt, heb ben zij toch bij Lissa in een vrij belangrijk zeegevecht eene nederlaag geleden en ook de troepen onder Garibaldi hebben ditmaal de Oostenrijkers niet kunnen overwinnen. Intusschen heeft zich in het Pruissiche leger een vijand opgedaan, die meer nog dan Oos tenrijk te vreezen is en met wien geen wa penstilstand te sluiten valt. De cholera heeft zich ook in de gelederen van den koning bij de gratie Gods geopenbaard en het zou wel eens kunnen zijn, dat daardoor de kracht van Pruissen erger geknot werd dan door bloe dige gevechten. Alles wijst er dus wel henen dat het tijd wordt om den vrede te sluiten. Veel zal er afhangen van de eischen die Pruissen stelt. Maar al kan het ook dat alles verkrijgen, wat het overmoedig vraagt, het heeft in zedelijke kracht niet gewonnen. En als het al er in- slaagt, om zich van eenige kleinere staten meester te maken, dan zal het daardoor veelligi later ondervinden, dat annexatie ten koste van na tionaliteiten nimmer bestendigen vrede geeft. Mogtin de tegenwoordige omstandigheden de vrede getroffen wordendan zal Oostenrijk zeker finantieele lasten zich zien opleggen die in dat rijkmeer dan in anderendrukken zullen. Men spreekt reeds van eene som van 200 millioen oorlogskostendoor Oostenrijk te betalen. En schoon men zegt, dat daarentegen Venetie met een deel van de Oostenrijksche schuld zal belast wordenzal er- toch altijd voor Oostenrijk meer te betalen blijven, dan met de belangen van dit reeds zoo zwaar be laste rijk overeentebrengen is. Uit Mexico zijn geene gunstige berigten om trent den oorlog daar. De Juaristen hebben onderscheidene overwinningen behaald over de keizerlijke troepen, en de toestand van keizer Maximiliaan wordt steeds moeijelijker. Toch zullen de Fransche troepennaar men wil van daar teruggeroepen worden en de nieuwe keizer zal zich dan, waarschijnlijk, moeijelijk kunnen handhaven. Ook uit Brazilië blijven geruchten van oorlog en van bloedige veldslagen. In één veldslag, tusschen de beide legers geleverd, zijn meer dan 12000 man gevallen. De Europesche zaken gaan niet naar den zin en naar de berekening van keizer Napoleon. Ongaarne zal deze een nieuw Duitsch keizerrijk zien verrijzen, en het zal wel daarom zijn, dat hij de scheiding tusschen Oostenrijk en het noordelijk Duitschland bevorderen wilomdat hij meent, dat een wedijver tusschen twee inagtenin Duitschlandvoor zijne berekenin gen en plannen voordeelig zal kunnen zijn. Men schrijft uit Oost-Friesland, dat in de aanzienlijke steden en in de meeste plattelands gemeenten van deze landstreek, adressen in gereedheid worden gebragtwaarbij het verlan gen wordt uitgedrukt, tot aanhechting aan Pruissen. Of deze beweging uit eene vrije keus voorkomt, dan wel, of van Pruissische zijde daartoe moeite aangewend is, wordt niet ge meld maar ieder begrijptdathoeveel lust er ook moge zijn, om Pruissisch te worden, deze wel niet aangewakkerd zal zijn door den laatsten loop der gebeurtenissen. En het is bekenddat Pruissen er alleen op bedacht is om alles zooveel mogelijk naar zich toe te halen. In hevige mate heerscht te St. Peters burg de cholera; het aantal slagtoffers klimt reeds tot honderden per daghoewel het koude en regenachtige weder als een beletsel voor de uitbreiding der ziekte wordt beschouwd. Er zijn krachtige maatregelen genomenom zoo veel mogelijk de epidemie tegen te gaan. Aan de N. Pr. Z. schrijft men uit Parijs: Reeds sedert eenige weken hebben de Itali aansche bladen de opmerkzaamheid gevestigd op de uitvinding van een zekeren heer Mnra- tory die de kunst ontdekt heeft, om de ligste stof ondoordringbaar voor kogels te maken. De artillerie commissie te Parijs heeft proeven ingesteld die inderdaad verrassend zijn. Men denke zich een stof zoo ligt, dat de bekleeding van een manborst en rugslechts twee pond weegt, terwijl er een geweerkogel op afstuit. Muratory zou eertsdaags door den keizer wor den ontvangen. Ik zelf, zegt de correspondent, heb de proefnemingen bijgewoond die aan het ongeloofelijke grenzen. Munclien21 July. De ministers der mid- denstaten hebben eene conferentie gehouden waarin eene overeenkomst is tot stand gebragt. De heer von der Pfordten heeft zich naar Wee- nen begeven. Weenen 21 Julij(officieel). Gisteren namiddag is de Italiaansche vloot, bestaande uit 23 bodems, waaronder 12 gepantserde fre gatten nabij Lissa door het Oostenrijksch es kader aangevallen. In dit gevecht is een groot Italiaansch gepantserd fregat door het Oosten rijksch gepantserd fregat Ferdinand Maximiliaan in den grond geboord. Een ander Italiaansch fregat is in de lucht gesprongen. Yan de be manning dezer beide fregatten is niemand gered kunnen worden. Een Oostenrijksch schip door vier Italiaansche fregatten omringdheeft een daarvan doen stranden en de drie andere te ruggeslagen met verlies van fokkemastboeg spriet en 22 dooden en 82 gekwetsten. Het Oostenrijksch eskader is in den besten toestand tot voortzetting der gevechten. De averijen zijn van weinig beteekenis. Na een gerecht van verscheidene uren werd de Italiaansche vloot teruggeslagen en vervolgd. Lissa is totaal ontzet. Nic'olsburg22 Julij. De Pruissische troe pen gaan voort met zich langs de March tot een togt tegen Weenen te concentreren. Gis teren is van hier eene divisie zuidwaarts afge marcheerd. Heden hebben nog meer troepen daartoe bevel ontvangen. Weenen22 Julij. De wapenschorsing voor den tijd van vijf dagen is heden middag begonnen. Graaf Karolybaron Brenneren generaal Degenfeld zijn naar het Pruissische hoofdkwartier vertrokken, belast met een spe ciale zending. De cholera is in het Pruissische leger uitgebroken; er loopt een los gerucht dat de koning ziek zou zijn. Dezer dagen zijn te Brussel, met Ret oog op de heerschende choleraprocessiën ge houden. Naar aanleiding hiervan heeft het gemeentebestuur een proclamatie tot de bevol king gerigtom haar te wijzen op het nadee- lige van dergelijke verzamelingen van een groot aantal personen op één puntzij het ook in de open lucht. Deze proclamatie heeft te Brus sel een zeer gunstigen invloed uitgeoefend. - Voor eenige dagen, op den middag, heeft te Parijs een zwaar on weder gewoed, waarbij het zoo donker was, dat men ten 1 ure na den middag het licht moest opsteken. Hevige plas regens ontlastten zich daarbij over de stad en herschiepen de straten in groote beken. Des namiddags om 4 ure was het nog zoo donker dat men op 10 passen afstand iemand niet kon herkennen. Toen de Pruissen het eerste Saksische dorp binnen rukten, haastte zich een boer,

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2