I860. IN". 58. VRIJDAG 37 JULIJ. 53,te Jaargang. B1NNENLANDSCHE BERICTEN. fis er t GOESSCHE COURANT. Be uitgave dezer Courant geschiedt Baandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,7b. fr. p. p. ƒ1,90. n Gewone advertentie» worden a 15 et. de regel geplaatst. Oeboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels, a ƒ1,20, behalve het zegelregt. N De inzending van advertentiSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den Gremoente-raad. te Goos ten raadhuize aldaar, OP MAANDAG DEN 30 JULIJ 1866, des avonds ten 7 ure. PUSTEN VAN BÉÜA\DEI,I\G 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Overlegging gemeente rekening over 1865. 3. Rekening vereebiging van werklieden 1865. Wij vereenigen ons geheel met de redenering van het Dagbladdat de maatregel, onlangs omtrent eene goedkoope uitgave van het Bijblad genomenalleen dan waarde hebben zalwan neer de geachte leden der tweede kamer, zoo wel als de ministers zorgen dat hunne rede voeringen dadelijk daarin kunnen worden opgenomen. Zeer wenschelijk zouden wij ook de bepaling achtendat de verslagen eener och tendzitting des avonds door de sprekers werden gerevideerden die van eene avondzitting den volgenden morgenterwijl de uitgave dan toch moest plaats hebbenal hadden sommige spre kers zich nog aan de revisie der proeven ont trokken. Maar vooral zouden wij ons vereenigen met het denkbeeld, om de redevoeringen bij wijze van uittreksel te gevenindien daartegen geene groote bezwaren waren. Er zijn toch ledendie eene spreekmanie hebbenschoon zij doorgaans weinig nieuws in de discussie men gen. Over het algemeen zijn de redevoeringen, met zeer enkele uitzonderingen, variatien, op het zelfde thema en is er weinig stichtends in om ze allen geheel te lezen. Wij erkennen echter gaarne, dat er toch bezwaren zijn, die bij zoodanige inrigting van het Bijblad, niet mogen voorbij gezien worden. Vooreerst ge- looven wijdat het aan de spoedige uitgave schaden zou. Wanneer toch de redevoeringen bij wijze van uittreksel gegeven wordenzou het hobg noodig zijn', om den leden tijd te geven naauwkeurig nategaan, of de verslagen juist wdrenof de denkbeelden goed waren opgevat, of de aaneenhechting daarvan den gang zóó wedergaf, als de sprekers moeten verlangen. En wij zouden er dan bezwaar in zien, om, zooals boven aangehaald werd, de sprekers voorttedrijven, of des noods zonder hun visum de verslagen van het door hen ge sprokéne te geven. In de tweede plaats be twisten wij de stelling van het Dagblad, dat een verslagbij wijze van uittrekseleen zoo danig zijn zouwaarop de partijgeest geenen invloed had uitgeoefend. De ondervinding heeft geleerddat de partijgeest juist ruim spel heeft wanneer zoodanige uittreksels gegeven worden daar, bij eene onjuiste voorstelling van verband en zamenhang, het zeer gemakkelijk is, den sprekers eene geheel strijdige bedoeling met hunne woorden toetekennen. Daarom komt ons de meer beknopte wijze van wedergeven, ook meer gevaarlijk voor, en zouden wij voorshands maar liever alles hebben, te meer omdat de onkosten voor de schatkist, vooral bij ruimer inteekening op het Bijblad, niet zoo groot kunnen wezendat men daarom eene andere wijze zou moeten kiezen. GOES, 26 Julij 1866. Naar wij vernemen, zou de Tweede Kamer der Staten-Generaaltot hervatting van hare werkzaamheden, worden bijeengeroepen tegen het begin der volgende maand. Omtrent het gerucht door de Heldersche Courant in omloop gebracht, dat er in het kabinet oneenigheid tusschën de heeren Mijer en Heemskerkministers van koloniën en van binnenlandsche zaken, zou zijn ontstaan, is niets naders bekend geworden. Het Dagblad van 's Gravenhage spreekt het wel ten sterkste tegen, doch het heeft veel te dikwijls zelf in het licht gesteld, hoe weinig men dergelijke tegenspraak vertrouwen kandan dat het nu zou kunnen verwachten, dat wij zijn woord als een evangelie zouden aannemen. De tijd zal leeren wat er van zij; maar de ervaring heeft ons reeds geleerd, dat er toch doorgaans eenige aanleiding voor die geruchten is. Zon derling is het in ieder gevaldat het besluit omtrent de instelling der commissie tot onder zoek van het drinkwater, niet is gecontrasig neerd door den heer Heemskerk, tot wiens res sort het uitsluitend behoort en die zelf met het voorzitterschap dier commissie belast ismaar door den heer Mijer. Rotterd. Weekbl. Hansweert26 Julij. Heden nacht heeft zich onder de bemanning van een hier ter reede liggend 'schip een cholerageval voorgedaan met doodelijken afloop. Het lijk is in de Schelde neergelaten. Men deelt ons mede, dat een der stoomboo- ten de Telegraaf, gisteren van Antwerpen ko mende ter hoogte van de Steenbergsche Vliet, in aanraking gekomen is met de sleepboot Zuid-Holland, met dat gevolg, dat eerstgenoem de een zwaar lek heeft bekomen en de kapitein zich verpligt heeft gezien het schip aan de Noord-Brabandsche wal omhoog op eene plaat te zetten. De weinige passagiers (in de groote kajuit, slechts 4 in getal) zijn met de Bergsche schroef- boot naar Bergen-op-Zoom vervoerd. De lading bestaande in huiden en stukgoe deren, werd in een ligter overgeladen. De aanraking heeft plaats gehad ongeveer in het midden der groote kajuit, waardoor een gat van ongeveer twee ellenis ontstaan en het achterschip geheel ontredderd is. Te 7 uur kwam de stoomboot Zuid-Beve land daar ter plaatse, doch geen verdere hulp kunnende verleenen, heeft deze hare reis ver volgd zoodat op dit oogenblik geen nadere berigten bekend zijn omtrent het lot van dit kostbare en prachtige schipde schade moet zeer aanzienlijk zijn. Te Kadzand is een paviljoen ingerigt met al hetgeen tot het gebruik van zeebaden vereischt wordt. Het strand moet, naar men verzekert, voor een zeebad niets te wenschen overlaten. Men berigt uit Apeldoorn, 18 Julij Z. M. de koning houdt zich sedert jl. Maandag met eenige officieren uit Zutphen bezig om schiet oefeningen te houden met het naaldgeweer. (Zündnadelgewehr). Het hoofdbestuur der maatschappij tot nut van 't algemeen heeft, met het oog op de tijds omstandigheden, besloten om de algemeene ver gadering, die op 14 Augustus bepaald was voorloopig uittestellen, in het vertrouwen, dat welligt later de omstandigheden zullen gedoo- gen, haar, b. v. in de maand October, te houden. Uit Scheveningen wordt geschreven. Het branden van teer in tonnen op de straathet welk achtenswaardige en geloofbare ingezetenen alhier zich herinnerendat in 1832 bij het woeden van de cholera asiatica van zeer goed gevolg is geweest, had dezen morgen ruim een uur geduurdtoen eensklaps eenige dwee- pers te voorschijn kwamendie den maatregel in die mate afkeurden dat men het geraden oordeelde, er voorloop'g niet mede voort te gaan. Heeft men de overtuigingdat het teer- branden een aanbevelenswaardig middel is tegen de epidemie, dan vleit men zich, dat aan de dweepzucht niet zal worden toegegeven. N. Rotterd. Cour. De gemeenteraad van Deventer heeft eene verordening vastgesteld, houdende verbod om onrijp ooft te verkoopen of uitte venten., met bet oog op den naderenden tijd, waarin vaak onrijpe pruimenappelenpeeren, enz. in me nigte worden verkocht. De politie is gemag- tigd het onrijpe ooft in beslag te nemen. De boete is bepaald op 1 en verbeurd verklaring van het in beslag genomene. De verordening is van kracht tot 1 Nov. a. s. In de Purmerender Courant wordt de aan dacht gevestigd op het werkje van dr. Godefroi, de cholera en de openbare gezondheids-regeling in Nederland en daarvan gezegdde schrijver wjjst op ongezonde woningen, mestvaalten en stinkende grachten, slechts aangelegde riolen, onzuiver drinkwater, onvoldoende straatreini ging, vergiftigde voedingstoffen (brood, bier, melk) hij herinnert hoe daardoor cholera en typhus bevorderd worden en wijst op het voorbeeld van Exeter (Engeland), waar het woeden der cholera in 1832 zulke krachtige en blijvende maatregelen ter bevordering dei- gezondheid beeft uitgelokt, dat bij een later

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1