OSutgerfpen Stanö. grond nog niet betredpjq Derwaarts lieeft zich ook prins Napoleon begeven, die, zegt men, namens het kabinet der Tuilërien, zijn schoon vader heeft aangeraden, om zijn leger in Ye- netie te concentreren en geen inval in Tyrol of Istrie te doen. Een ander berigtgever meldt, dat dé Italianen Zich niet door den vierhoek zullen laten »ophouden," maar naar Weenen zullen rukken, om dajar den Oostenrijkers slag te leveren - misschien wel daags na de Pruissen. De gevechten bij Kissingen en Aschaf- fénburg zijn zeer heet geweest. Het verlies bij Kissingen wordt thans- aangegeven als volgt. De Pruissen verloren 1000 a 1100 man aan dopden em gekwetsten; de JBeijerscjhen, die Zeer goede gedekte stellingen hadden ingekomen, even- zööVeeï. De PruiSseh maakleh bovendien nog 500 gevangenen. Bij Aschaifenburg.waren de verliezenaan beide-, zijdjen nog grooter, eveuzoo ljet aantal krijgsgevapgenen, De directe voordeelendie Pruissen in dezen oorlog behaald heeftzijnvolgens de ofïïcieele mededeelingenbuitengewoon groot. Het ter rein hetwelk het thans bezit, beslaat 1612 vier kante mijlen (Nassau, Hessen-Darmstad en Bei- jeren niet mede gerekend, evenmin het thans genomen gedeelte van Moravie) en wordt be woond door 7 milli'oén zielen. Het oorlogs- materieel in Hanover en Bohemen buit gemaakt, is ongeloofelijk. 280 kanonnen en daaronder 200 stuks nieuw getrokken geschut, meer dan 6000 paarden en 40,000 gevangenen. Na den slag bij Koniggriitz vielen, behalve hetgeen op het slagveld gevonden werd, nog 400 leger wagens in de handen der Pru'ssen. De bijzon derheden van de veldslagen in Bohemen zijn verschrikkelijk. Zoo lieten de Oostenrijkers, bij hun terugtrekken na den slag bij Konig griitz, een veldlazaretli achter met 1135 groo- tendeels zwaar gewonden, waarvan het meer- endeel van honger en gebrek is omgekomen daar de Pruissen eerst eenige dagen later het lazareth vonden. Nadat de troepen van Cialdini in vier kolonnes den overtogt over de Po hadden be werkstelligd trokken 'zijde kavalerie voorop, den lOden Rovigo binnen. Zij werden met algemeen gejuich ontvangen. Alle huizen waren met de driekleur versierd, en de balkons en vensters met tapijten en bloemen bezaaid. Man nen en vrouwen, kinderen en grijsaardsont vingen de binnentrekkenden met levendig ge juich. Van alle kanten klonk het: »Leve Italië! leve de koning! leve het Italiaansche leger! leve CialdiniDen llden werd het hoofdkwar tier van Cialdini naar Rovigo verplaatst, ter wijl dat van den koning zich thans te Ferrara bevindt. De Provincial Correspondenz zegtdat de Pruissische regering bij de onderhandelingen, over de door Pruissen gestelde eischen, wenscht, dat de kwestie over de hertogdommen in dien zin zal worden opgelostdat zij geheel met Pruissen zullen worden vereenigd, doch voor namelijk wenscht zijdat het doel van den oor log zijdat eene hechte eenheid zal ontstaan tusschen de Duitsehe statenen wel die van hél Nöofdèh' onder dé "leidingvan Pruissen, met buitensluiting van Oostenrijks invloed. Wat de onmiddellijke verwerving van landen aangaat, wenscht Rruissen slechts de onvermijdelijke en noodzafeëljfké verbinding tusschen de Oostelijke en Westelijke provinèien. Als èeh bewijs hoe dankbaar men in Bohemen is voor den zegendat de Pruissen zich daarvan zoeken meester te maken, kan een berigt uit Praag dienen. Daarin wordt gezegddat niet alleen de welgestelde ingeze tenen de stad in grooten getale hebben verlaten maar dat zij er ook op bedacht geweest zijn om hunne paarden te verwijderen, zóodat de Pruissische generaal, na een ingesteld onder zoek, niet meer dan 6 paarden vinden kon. De stad moetbehalve eene groote voorraad levensmiddelen, 30 a 40,000 fl. in kontanten opbrengen. -•» Oostenfijksche bladén prijzen het denk beeld aan, om de lijken niet op de slagvelden te begraven; maar te verbranden. Professor Gioppi te Padua yoert in de Medic. Zeit. de gronden aandie hiervoor pleiten, maar erkent zelf, dat men er nog niet toe komen zalen dat eerst het denkbeeld meer algemeen moet worden, om door een volgend geslacht te worden toegepast. Parijs21 Julij. De Moniteur meldt: Oostenrijk neemt het voorstel van Pruissen aan om zich van alle vijandelijkheden te onthouden gedurende vijf dagen binnen welken termijn het hof van Weenen zal moeten verklaren of het de vredespreliminairen al dan niet aanneemt. Volgens het Couri Journal zijn uit den tegenwoordigen oorlog voor de koninklijke fa milie in Engeland de volgende verwikkelingen ontstaan: De prins van Wallis is gehuwd met eene dochter van den koning van Denemarken, die van een groot gedeelte van zijn grondge bied beroofd werd door den koning van Pruissen, schoonvader der oudste dochter van de koningin, en deze verbrokkeling van Denemarken ge schiedde, zoo het heette in het belang van den hertog van Augustenburgwiens jongere broeder, prins Christiaan, thans gehuwd is met de derde dochter der koningin, prinses Helena. De volle neef der koningin de koning van Hanover, is van zijne staten ontzet door den zelfden koning van Pruissen in' wiens leger de schoonzoon van H. M. generaal is. Prins Alexander van Hessendie bevél voert over het bondslegerdat den koning van Pruissen moét bekampen, is de broeder van prins Lodewijk, den echtgenoot van prinses Alicetweede dochter der koningin. De hertog van Saksen-Coburg, broeder van prins Albert en schoonbroeder der koningin, voert bevel in het pruissische leger, dat Hanover bezet heeft, welke staat tot aan de troonsbestijging van H- M. een gedeelte van het grondgebied der koningin van Engeland uitmaakte. Eindelijk, prins Teek die onlangs met prinses Mary van Cambridge gehuwd is, heeft een rang in het leger van den keizer van Oostenrijk, en kan geroepen worden, om zich tegenover den schoonzoon en schoonbroeder der koningin in slagorde te scharen. Volgens den Constitutionnel is door den heer Ernest Bazin een nieuw geweer uitgevon den, dat bereids door keizer Napoleon is goed gekeurd en verreweg de voorkeur verdient bo ven het naaldgeweer. Het nieuwe vuurwapen maakt haantrekkerin één woordalle hoe kige gedeelten van het gewone geweer over bodig, de lading geschiedt in twee tempo's de draagkracht is grooter dan bij het naaldgeweer, en de werking nog vernielender. De electri- citeit schijnt bij dat wapen de hoofdrol te spelen; althans de Constitutionnel noemt dit geweer le fusil électrique. Gewerenonverschillig van welk modelkunnen in electrische ge weren hervormd worden. Een Amerikaansch blad deelt eene schrik kelijke moord mede. In Medina, 12 mijlen afstands van. Adrian, heeft Zondag namiddag 17' Junij een moord plaats gehadwelke in schrikkelijkheid die van Bivens bijna overtreft. De moordenaar is Isaac van Aukenen zijne slagtoffers zijn zijne vrouw, en eene stiefdoch ter, Ilattey Dewy11 jaren oud. Er ontstond twist over eene kleinigheid tusschen van Au- 'ken en zijne vrouw. Zijne twee zonen, oud 16 en 7 jaren, bevreesd wordende, liepen naar de buten om hulp. De vrouw en de dochter liepen uit het huis.achtervolgd wordende door van Auken. Laatsgenoemde haalde zijn vrouw in en, eene bijl grijpendesloeg haar met een slag tegen den grond. Zonder op te houden, liep hij voort en bij de dochter komendesloeg hij ook haar tegen den grond. Daarop gaf hij deze nog een slag op het hoofd ging toen bedaard naar het doode ligchaam zijner vrouw en begroef de bijl in haar keel en hals, bijna het hoofd van het ligchaam scheidende. Een aantal personen daar komendegaf hij zich over en ging mede naar den Vrederegter. 1 'an Auken is een man van ongeveer 45 jaar, eigenaar eener groote boerderij en bevindt zich in gegoede omstandigheden. Hij heeft 5 jaar in de ohio staatsgevangenis doorgebragt, en staat bekend als een opstuivend boos mensch. Hij schijnt volstrekt geen berouw te hebben over zijne schrikkelijke misdaad, en spreekt er over met eene ijzingwekkende bedaardheid en koelbloedigheid. Laatsto Borigten, In een telegram uit Weenen, te Mannheim ontvangen wordt gemelddat de partij des vredes daar getriomfeerd heeft, zoodat Oosten rijk bereid is de Fransche voorstellen strek kende tot vorming van een nieuwen bond onder de leiding van Pruissenmet uitsluiting van Oostenrijk aantenemen. De Oostenrijksche vloot heeft nabij Lissa eene overwinning op de Italiaansche behaald maar bij Friano zijn de Oostenrijkers door de Italiaansche vrijwilligers totaal geslagen. G-orn engdo laerlgton. Dezer dagen is te Parijs een paar getrouwd, dat voor deze gelegenheid een oogenblik de gevangenis mogt verlaten- De getuigen waren allen politie-be- am'oten. Yan de mairie ging men naar de kerk en van daar naar het bruiloftsmaal- Ten tien ure ging de bruid naar de gevangenis St- Lazare en de brui degom naar die van St- Pelagie- Na verloop van twee jaren eerst zullen zij eene echtelijke woning kun nen betrekken Ten einde bij de algemeene invoe ring van hel naaldgeweer niet achter te blijven, wor den déze ook voor ons leger in gereedheid gebragt en zijn bereids 50 a 60 stuks te Delft onderhanden. Ons leger zal dus ook heel wat verwoesting kunnen aanrigten als het er op aan komt- Voor eenigen tijd werd door een kwaker het huwelijk tusschen twee leden van zijné sekte voltrokken- Broeder, zeide de kwaker na de huwelijksvoltrekking, thans zijt gij aan het einde van uwe smarten Het huwelijk was echter alles behalve gelukkig De treurende echtgenoot be klaagde zich bij den kwaker, dat zijne smart nu eerst begonnen was- Ik heb, luidde het antwoord, wel ge zegd, dal gij aan het einde uwer smarteD waart, maar niet aan welk einde. In de koninklijke fabriek te Enfield zullen vijf of zes honderd jongens en meisjes worden aangenomen tot het maken van patronen voor de van achteren te laden geweren De Engelschen zoeken zich nu in Frankrijk van slagtvee te voorzien. In de afgeloopen week werden niet minder dan 600 ossen uit het Zuiden te Calais aangevoerd. Do Engelsehe dames hebben eene petitie gezonden aan het huis der gemeenten waarbij zij ook voor haar het stemregt verlangen- De beroemde Stuart Mill heeft dit verzoekschrift ondersteund, maar de regering heeft zich tot niets anders willen verbinden dan om het aantgl optegeven der personen, die uithoofde van hun geslachtvan het kiesregt uitgesloten zijn- Een Amerikaansch blad schrijft, dat eene negerin te Geneva, die vroeger koolzwart was in de laatste zes jaren geheel blank geworden is- Men denkt er te Parijs aan om eene ridderorde intestellen voor vrouwen die naar keizerin Eugenie zal worden genoemd. In den Paltz moeten de bondsrekruten met stokken en bijlen gedwongen worden om op te marcheren. Een hongaarsch officier heeft het Oostenrijksche leger met biefstuk vergeleken; hoe meer geslagen hoe beter. Kerli.olljli-o Zalmen. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Bieze- linge heeft tot predikant beroepen den heer P. Romijn, thans te Schipluiden. 260= STAATS-LOTERIJ Prijzen yan 1000 en daarboven. 5e Klasse. 12e lijst. No. 9314 ƒ.2000,—6334 /1^00,— 10524, 5659, 10875 en 7581 ieder/1000,— Yan 14 tot 21 July 1866. Gehuwd Den 18, Gualtherus Jacob Dozij oud 25 j.jongm. en Margaretha Sara van den Boschoud 24 j.jonged. den 20 Hubreclit Karstanje, oud 28 j.jongm. en Maria Frede- rica Smithoud 21 j.jonged. Geboren: Den 15, Leonardz. v. Pieter Ma- rinus Nier se en Elisabeth Sara Visser, den 16, Tonad. v. Tona Hengsmengel. den 20, Caro lina d. v. Gerrit Schmidt en Jannetje Romein.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3