VRIJDAG 20 JI L1J. 538te Jaargang. 1866. N». 56. PLAATSELIJK BESTUUR TANGOES. BINNENLANPSCHE BERICTEN. .Port Bath. Ingeleverd 16 stembrieljes herkozen de aftredende leden, zijnde A. Blok met 15, F. W. de Groofen Chr. Zandee, beide met 14 stemmen. 'S Heer Abtskerke. 23 kiezers. 10 stem men uitgebragt, heide aftredende -leden herko zen als Jacobus de Jager met 8 en Adriaan Noels met 6 stemmen. Rilland. Uitgebragt 26 stemmen; herkozen de aftredende leden A. Blok Az. Jr. met 18 en A. Butijn met 17 stemmen. Benoemingen. BUITENLAND. WW*-* GOESSCHE COEEAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal f 1,J5. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertenllën worden 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels* a ƒ1,30, behalve het zegelregt. De Inzending van advertentiSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. BclxencimalïLiiag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: dat de gemeenteraad, heden in zijne openbare zitting heeft besloten, dat de JAARMARKT binnen deze gemeente, uit hoofde van de heersehende ziekte, in dit jaar NIET zal gehouden worden. Gedaan te Goes, den 10 Julij 1866. Burg. en Weth. voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. Te 's Hage heeft zich eene commissie ge vormd tot het verzamelen van pluksel, linnen enz.om daarmede de gewonden in Duitsland te hulp te komen. De commissie bestaat ten deele uit mannen, wier namen steeds onder de antirevolutionairen worden genoemd; men vindt er ook onder een, zoo wij meenen, thans genaturaliseerd Pruissiseh onderdaan. Men zou welhaast denken, dat het voornemen is, om vooral de gewonde Pruissen met Hollandsche verhanden te genezen omdat er van Duitsche legers gesproken wordtde benaming gemeen lijk gegeven aan de legers die tegen Oosten rijk strijdenterwijl de naam van Oostenrijk niet wordt genoemd. De vraag rijst dus of dit geschiedt omdat het bekend is, dat de sympa thie hier te lande meer voor Oostenrijk dan voor Pruissen is en men hier dus het liefdewerk alleen ten voordeele van de aanvallende mo gendheid wil aanwenden. Gaarne ondersteunen wij iedere poging om wel te doen, ook aan hen, voor wie wij overigens geene sympathie gevoelen kunnen, maar wij gelooven dat de poging der Haagsche heeren beter gelukken zal als zij Oostenrijk niet buiten sluiten. Is het hun doel weldan is het goed dat men zich niet late misleiden, is het hun oogmerk niet, dan zouden ze weldoen met er rond voor uit te komen. Onze neutrale staat moet, zelfs niet in dit opzigt, zijn standpunt verlaten en het goede werk zal er des te beter om zijn als het vriend en vijand omvat. GOES, 19 Julij 1866. Uitslag der verkiezingen van periodiek aftre dende gemeenteraads-leden Dingsdag nacht heeft zich onder Rilland een geval van cholera voorgedaan. Een arbeider van Zandvliet gekomen, om aan den spoorweg te werkenis daardoor aangetast en den vol genden morgen overleden. Het voorval had plaats in eene herberg onder Maire en onder scheidene personen, die in den loop van dien dag dat herbergje bezochten en daar korter of langer vertoefden, -zijn geheel onkundig gelaten van het voorgevallene, terwijl eerst lang daarna, als de burgemeester vau het gebeurde kennis bekomen hadde lokalen enz. werden gedes infecteerd en de noodige voorzorgen genomen. Yan de 51 adspirant kweekelingen voor de rijks kweekschool van onderwijzers te Haarlem, zijn 10 als zoodanig geplaatst, in het eerste of laagste studie-jaar. Als no. 1 komt onder dat getal voor A. W. Swart van Goes. Uit Harlingen wordt geschreven: Uit eene zekere bron kan gemeld worden, dat de vee houders te Bergambacht en andere Zuid-Hol- landsche dorpen en besmette streken het voor nemen hebben, om hun vee listiglijkonder den naam van Friesch of Groninger veenaar Engeland te doen uitvoerennu dat rijk zijne havens weder voor het vee uit onze Noordelijke provinciën heeft opengesteld. Het is alzoo zaak, dat er scherp het oog gehouden worde op den invoer van vee uit andere provinciënopdat niet andermaal de uitvoer naar Engeland over ons gansche land worde verboden. (Fr. Ct.) In het Westland heeft zich de aardappelziekte weder vertoond. Ook in de Geldersche aard appelen meent men sporen daarvan te hebben opgemerkt, maar tot nog toe in zeer geringe mate. Er is een nieuw insect in Frankrijk versche nen. Het heeft den naam ontvangen van och- senheimeria taurella, en rigt groote verwoes tingen aan de tarwe. Als worm of made kruipt het insect uit den grond langs den halm opwaarts, en ver nielt de aar. Binnen vier weken na zijn ontstaan is het in een vlinder veranderd. Door de plotselinge en zeer menigvuldige verschijning van witte aren in de tarweis men het eerst op dit insect opmerkzaam ge worden. Bij Kou. besluit van 16 dezer is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Hoedekenskerke C. Goud. ALGEMEEN OVERZIGT. Gelijk de toekomst immer duisterder schijnt te worden voor de volken van Europa, zoo worden ook de vraagstukken op het politiek gebied steeds ingewikkelder. Yoor de vraag: wie zal er overwinnen, is thans schier algemeen eene andere op de lippen; wat is het eigen lijke doel van Napoleon. De vrienden van Oos tenrijk verheugden zich op de tijding, dat Frank rijk als bemiddelaar zou optreden en thans zegt men dat de Fransclie keizer met zijne bemiddeling niet in het belang van Oostenrijk, maar wel in dat van Pruissen opgetreden is. De tijd zal moeten leeren wat daarvan is, in middels gaan de Pruissen voort om zich van alles wat zij maar krijgen kunnen meester te maken, en het is bij hen de vraag niet, hoeveel menschenlevens dit kostals zij maar, natuur lijk geheel belangloos en voor de beilige zaak, alles kunnen inpakken, en voor de edelste na tionale belangen de nationaliteiten kunnen ver woesten. Ieder ziet, met ongeduld en toch met zeke ren angst, dagelijks naar de berigten uit, nu zooals de keizer van Oostenrijk bet uitdrukt, de wapenkaus zicb tegen dit rijk heeft gekeerd. Pijnlijk wordt men aangedaan hij het lezen, dat de Pruissen de stad Aschaffenburg in brand hebben geschoten en alzoo ook de eigendom men verwoesten, en het is inderdaad bespot telijk als men leest, dat de Pruissische officieren de vreemde badgasten te Kissingen zoo voor komend behandeld hebben, want behalve dat mén van geen officier, van welk land ook, iets anders verwachten zouzoo is het toch te denkendat hoe onmenschelijk ook in Pruissen de hoofdbewerkers van dezen oorlog zijn de kannibalen-geest wel niet in al de officieren zal gevaren zijn. Inderdaad men krijgt medelijden met een stand, waarin zoovele menscben, met edele gevoelens, bezield gevonden worden, en die zich toch, blindeling gehoorzamende, moeten laten gebruiken als werktuigen, om te moorden, te verwoesten en ellende over hunne mede- menschen te brengen. In Italië schijnt het zich ia de laatste dagen tot eeuige schermutselingen bepaald te hebben, en de Oostenrijkers ontwijken bepaald elk ge vecht, waar dit mogelijk is. Men meent, dat Italië nu met Pruissen overeengekomen zou zijn, om hij de voorwaarde van den vrede ook te bepalendat de constitutie in Hongarije zal worden hersteld. Deze ongevraagde inmenging in de belangen van een ander land en vooral de wijze waarop dit geschiedtkan wel niet anders zijn dan eene vrij onedele pogingom Oostenrijk ook op andere wijze te bemoeijelijken en eene soort van wraak te nemen, die in de oogen van Europa de beide staten niet rele veert en bijna van zedelijke magteloosheid getuigt. Te Londen blijft men zich neutraal houden, en de Engelsche regering heeft hare tevreden heid betuigd aan die van Frankrijk, over de pogingen door Napoleontot herstel van den vrede aangewend. Het publiek is echter nieuws gierig, met welke pogingen Engeland zoo tevre den is, met eene interventie die tot hiertoe nog niets opleverdezelfs geen wapenstilstand of met het vooruitzigtdat de vrede zal wor den gesloten met geheele opoffering van de Oostenrijksche belangen, niettegenstaande Oos tenrijk het eerst Frankrijks hulp heeft gezocht, en daarvoor aan dat rijk een kostbaar offer bragt. Uit niet een rijk verneemt men iets anders,

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1