MAR KTBERI G T E N. STOOMSCHEPEN SPOORBOOT m MIDDELBURG. klaard wordt, of het dan ook de wapenen keeren zal tegen den ouden bondgenoot aan wien het reeds zooveel te danken heeft. Er zijn geruchten in Parijs, dat eerlang een leger naar den Rijn zal oprukken en men verheugt zich reeds in het vooruitzigt, een bezoek aan Berlijn te zullen brengenals de Pruissen zich vrolijk gaan maken te Weenen. In Spanje is weder een nieuw ministerie op getreden waarvan Narvaez het hoofd is. Het ministerie O'Donnell heeft voor een Spaansch kabinet zich lang staande gehouden, maar des niettemin weinig verrigt waardoor het zich roem verworven heeft. De prins van Hohenzollern is thans ook door de Porte erkend en waarschijnlijk wel is deze zaak gemakkelijker tot stand gekomen, omdat men bij zoovele aangelegenheden van grooter belangweinig tijd vond om aan dergelijke kleine zaken groot gewigt te hechten. - j... - De Courier du Bas Rhin verhaalt het vol gende aangaande generaal Clarn Gallas. "Twee ërlei beschuldiging wordt tegen hem ingebragt. Toen zijn korps in de valleijen van de Elbe en de Iser stond, werd het niet weinig in zijne bewegingen belemmerd omdat het land goed van den generaal in de onmiddellijke na bijheid lag. De troepen moesten verscheidene marschen en contramarschen maken, om deze uitgestrekte bezitting te sparen; in enkele ge vallen hadden zij veertien uren lang gemar cheerd voor dat zij in het gevecht kwamen, hetwelk niet weinig bijdroeg om den Pruissen de overwinning gemakkelijk te maken. In den slag van Königgratz had Clam Gallas in last de heuvels van Ohlumachter den Oostenrijk- schen linkervleugelmet batterijen te bezetten. Het had zwaar geregend en de wegen waren voor het vervoer van geschut bijna onbruikbaar. De generaal vond het nu maar beter het bevel niet uit te voeren; de heuvels bleven onbe zet en gelijk men weet, namen de Pruissen hier te midden van het gevecht eene stelling in, waardoor de strijd iu hun voordeel werd beslist." Te Berlijn is de directeur van een der schouwburgen, Wallner, als spion in hechtenis genomen. Zijn schouwburg is gesloten. Ook een Oostenrijkseh majoor, die van zijn pensi oen leefde, is gevat. Hij had van de troepen bewegingen naar Weenen berigt gezonden. Zijn berigt was in een vat boter verborgen. De Oostenrijkers hebben den 10 dezer in den vroegen morgen eene sterke verken ning met de artillerie gedaan, bij Londrone, doch werden door de vrijwilligers met de ba jonet tot voorbij Azzo teruggeslagenwelke plaats door de vrijwilligers bezet is. Garibaldi heeft, in een rijtuig gezeten, daar hij wegens zijne bekomen kwetsuren niet loopen konhet gevecht bijgewoond. Latere berigten uit Rovigo verzekeren dat de Oostenrijkers al hun ge schut in de vestingen achterlaten, na het te hebben vernageld. Een in de Fransche taal te Londen ver schijnend Dagblad beweert, dat het program ma van keizer Napoleontot oplossing van de tegenwoordige verwikkelingenop het vol gende nederkomt: Oostenrijk moet een zuiver Duitsch-slavonisch rijk wordenmet schadever goeding in Duitsch grondgebied voor het af staan van Venetie; Pruissen moet vergroot en versterkt worden door uitbreiding zijner gren zen in het Noorden der Oostzee en het Dan- newirkein het Zuiden tot de Saksische en Boheemsche bergen; in het Westen tot den regteroever van de Weser. De Rijnprovincie moet, met toestemming der bevolking, bij Frank rijk worden ingelijfd. Het grondgebied tusschen den Rijn, de Wezer, de Zuidelijke bergen van Bohemen ^n de Inn moet in 5 of 6 staten ieder van 4 of 5 millioen inwoners, worden verdeeld. Evenzoo moet Italië met goedkeuring der bevolkingverdeeld worden in verschillende staten. Er moet een permanent Europesch con gres worden ingesteldten einde de geschillen tusschen al de genoemde staten te beslechten Volgens Italiaansche berigten heeft den 11 Julij eene ontmoeting plaats gehad tusschen de beide mobiele kolonnes der nationale garde en de Oostenrijkers te Leprese; het gevecht heeft den geheelen dag geduurd. De kolonnes hebben de eerste cantonnièra bezet, waarbij zij 75 gevangenen maakten. Van de manschap pen der kolonnes werden slechts eenige gekwetst en niemand gedood. De voorwaarden van Pruissen (betreffende de vredes-parlementairen) waren vervat in den brief, dien prins von Reuss aan den keizer heeft gebragt. Onder anderen moet daarin bepaald zijn dat Oostenrijk uitgesloten zal worden van den Duitschen bond; dat het uitsluitend opperbe vel over de land- en zeemagt van den bond aan Pruissen zal worden opgedragenzoomede de diplomatieke vertegenwoordiging van Duits land in het buitenland; voorts eischt Pruissen de inlijving van de hertogdommen en een ge deelte van het door de Pruissen bezette grond gebied. Bestedingen. Op Donderdag 26 Julij a. s.herbesteding van het maken van een dam door de Ooster-Schelde, de levering van ballasthet leggen van de spoorbaan tusschen Bergen-op-Zoom en Woensdrecht en het ma ken van eenige verdere werken. Gemengde norlgton. De te Parijs verschijnende Gazette de Médèeine behelst een recept, dat ook aan onze huismoeders zeker welkom zal zijn, het middel namelijk, om het taaiste soepvleesch malsch te maken. Volgens het geleerde blad bestaat het middel eenvoudig hierindat menwanneer de soep geschuimd is en het vocht hevig kookt, in den soep ketel twee lepels redelijk goeden cognac werpt op elke drie pond vleesch, die zich in den ketel bevinden Het vleesch zal dan steeds buitengewoon malsch zijn, zonder dat de soep of het vleesch naar den sterken drank smaakt. De stad Drammen in Noorwegen, bekend door haren belangrijken houthandel, en 8 a 9 duizend inwoners tellende is geheel door brand ver nield. Zes duizend personen zijn daardoor geheel van huisvesting beroofd. Voor de vakante betrekking van hoofdonderwijzer aan de Bildt (Utrecht) hebben zich maar 75 sollicitanten aangemeld. Een Oos tenrijker bedelde in Pruissen. Op de vraag waarom hij niet liever naar zijn land ging, om deel te nemen aan den strijd, antwoordde hij: „och, dan nemen de Pruissen mij toch gevangen en het is dus beter om maar hier te blijven." Te Arnhem klaagt men, dat er dezen zomer geen$ reizigers komenen in bet daaraangrenzende Rozendaal is het zoo vol met be zoekers, dat er geene plaats in logementen of bij particulieren te verkrijgen is. Onder Voorschoten is een man door een zonnesteek doodelijk getroffen. Tegen den kapellaan te Eindhoven is een proces verbaal opgemaakt ter zake van het houden eener processie, op eene daarvoor bij de wet niet geoor loofde publieke plaats. Het nieuwerwetsche moord tuig, waarmede de Pruissen zoo goede zaken gemaakt hebben, valt zoo in den smaakdat alle gouverne menten zich haasten om hunne legers te voorzien van geweren, die zooveel maar mogelijk is, vermoorden kunnen. Een schippers vrouw te Zwolle is plot seling krankzinnig geworden terwijl zij met baren man op het schip zat te eten. Eerst wierp zij alles wat tot het eeten behoorde, daarna hare kleederen over boord, en vervolgens wilde zij naar beneden gaan, om haar kind te halen en dit ook in het water te werpen. Ton haar man zich daartegen verzette, ontstont er eene worsteling waarna de man een vin ger werd afgebeten. Gelnkkig kwam er hulp op dagen en werd de vrouw tot bedaren gebragt. Bin nen veertien dagen was het daar ter stede het tweede geval van plotseling ontstane krankzinnigheid. In Friesland wordt zooveel hooi gewonnen dat sommige boeren een dubbelen voorraad inoogsten. Uit Ure terp schrijft men, dat alcjaar dezer dagen twee kin deren vergiftigd werden door het gebruik van poeder van braaknoot. De moeder meende, dat de kinderen aan wormen leden en eene gedienstige buurvrouw raadde niet alleen het gebruik van wormkruid aan maar was zelfs zoo gedienstig om het te verschaffen. Intusschen gaf zij in plaats daarvan het genoemde poeder. Een der kinderen was spoedig overleden bij het andere is hoop op herstel. Te Amsterdam zijn twee broeders met baden verdronken. Een ge neesheer heeft opgemerkt bij de varkens van den Kau- kasus, dat niet alles wat men trichinen noemt, tot dit ras behoort, maar dat men dikwijls daarvoor een soort van wormen aanziet, die veelvuldig in varkens- vleesch worden aangetroffen. De regtbank van koop handel te Parijs heeftgedurende de maand Junij niet minder dan 116 personen in staat van faillisse ment verklaard. ïterliolijls. o Zalion. Tengevolge van het bedanken van den heer A. Comee, heeft de kerkeraad der Nederduitsche hervormde ge meente te Vlissingen tot predikant beroependen heer S. Enderli, thans te Kralingen. $unjer[tjlien Stanö. Van 7 tot 14 Julij 1866. Gehuwd Geene. Geboren: Den 8, Johannes, e. v. Judokus van Hese en Petronella Johanna van den Blerk. Johanna, d. v. Mathijs van Fraassen en Geertruid Proos. den 10 Adriana Corneliad. v. Hen- drikus van Sprang en Jannetje Verhulst, den 11, Maatje, d. v. Jan Cornelisse en Neeltje Cornelis. den 14, Jannetje, d. v. Kornelis Glerum en Jan netje Dekker. Overleden: Den 8, Marinus Gerardus, oud 10Jd., z. v. Adriaan Krijger en Margrietta Meul- meester'. den 9, Adriana Steenland, oud 90 jaren ived''. van Johannes de Lepelaar, den 14, Marijn Bakker, oud 45 jaren, geh. met Tannetje Marina Goossen. Den 26 Junij is te Ommen overleden Daniel David Iteljaan, oud 66 jaren, wedr. van Adriana van Klink. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag, 16 Julij 1866. Nederl. Werk. Schuld 2 Spanje, 2'/j Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4% ld. a 1000,1864, 5 Id. Spoor w. 5 i, Oostenrijk, Metall. 2% ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schiild 5 N.-Amerika, 1882 6 56"/,,. 81. 82%. 90. 169. 21 Vb. 60%. 44. 48%. 23. 70%». COUPONS. Oude Metalliek20,20. Nationale ld25,40. Div. in 11,35. GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM, 16 Julij 1866. Tarwe 10 a 20 ct. lager. Paardenboonen 10 ct. hooger- Van Koolzaad was 200 last aangevoerd. Zeeuwsche- en Vlaamsch X 55. 62. 63 a 64. Overmaasch 55 a 63. Elak- kcesch X 50 a 61. Meekrap, zeer weinig geveild, onveranderd, handel klein. AMSTERDAM, 16 Julij 1866. Rogge 172.—. Koolzaad 65. Raapolie 41»% A 43. Lijnolie 39 Vi a 40%. LONDEN, 16 Julij 1866. Graanmarkt. Stil. AVIGNON, 11 Julij 1866. MEEKRAP. Racine rosé fr. 26 a 28; dito palud tr. a napelsche alizabi 18/m. fr. 30,50 A 31dito 30/» fr. 31,75 a 32,25; Gemalen rosé fr. 36 a 38; dito palud fr. 40 a 42 de 50 kilo's. WOLMARKT TE GOES. Per Steen ƒ3,- a 3,80. BB STAB GOBS, JULIJ 1866. van GOES. ure. van BOTTEBDAH. ure. Dingsd. 17 'smorg. 9,30. 5,Donderd.19 10,30. 6,Zaturdag 21 'smidd. 12,30. 8,30. Dingsd. 24 'smorg. 5, Woensd. 18'smorg Vrijdag 20 Maand. 23 ZUID-BBVBLAWU. van BOTTEBDAH. ure. van GOES. ure. Dingsd. 17'smidd. 2, Woensd. 18 'smorg. 10,30. Vrijdag 20 10,30, Maandag 23 'smidd. 2,16. Donderd.l9'smorg. 5,- Zaturdag 21 6,30. Dingsd. 24 8,30, Van Tholkn. Dingsdag 17 te 1 u - Van Middelburg. Dingsdag 17 te 5 u. 30 m. Woensdag 18 5 30 Vrijdag 20 6 Zondag 22 6 30 Dingsdag 24 9 m. Woensdag 18 Vrijdag 20 Zondag 22 6 Dingsdag 24 6 fff Van Middelburg naar Zierikzee. Donderdag 19 julij 'smorg. 7,—, terug 'smidd- 6,—. 7, 6,—, Maandag

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3