Zoo even is officieel berigt ontvangen dat de voormalige vesting Königgratz, die sedert Mei dezes jaars met nieuwe verdedigingswerken werd voorzien, gekapituleerd heeft. Van 27 Junij tot 3 Julijdus in slechts 6 dagenheb ben onze troepen 116 kanonnen en een aan tal vaandels op den vijand veroverd en 20,000 gevangenen gemaakt. De divisie-generaal Hitter v. Gartringen is gesneuveld, alsmede de ko lonel van het 2e regement dragonders en nog zeer veel officieren. Zij stierven voor de roem en de eer van Pruissenen hun dood zal rijke vruchten voor het vaderland dragen. Prins Windischgratz heeft in den slag van Königgratz vier wonden bekomen. De dooden en gewonden aan de zijde der Oostenrijkers worden op minstens 18,000 geschat. Aan de studenten in de godgeleerdheid, die vrij zijn van de dienst, heeft de Pruissische regering den wensch kenbaar gemaaktdat zij gedurende den veldtogt zich als ziekenver plegers bij de troepen aansluiten. Het geschenk, dat de keizer van Oos tenrijk aan den keizer van Frankrijk gedaan heeft, bestaat geenszins uit eene enkele stad, zoo als men ten onregte wel eens meent. Ve- netiehet Venetiaansch gedeelte van het Lom- bardisch-Venetiaansch koningrijk, bevat 22 Italiaansche steden, 239 vlekken, 3213 dor pen met 2 '/3 millioen inwoners. De France verneemt uit Weenen, dat ge neraal John chef van den generalen staf van den aarts-hertog Albrechi, in de plaats van Be- nedek tot opperbevelhebber van het Oestenrijk- sche Noordelijk leger is benoemd. De toestand van het Oostenrijksche leger na den slag bij Königgratz zooals de koning van Pruissen het treffen van 3 Julij genoemd heeft, is geenszins zoo hopeloos als men aan vankelijk meende en, zeggen de Oostenrijkers, op verre na niet zoo als die van de Pruissen na den slag bij Jena. Het gros van het leger. 70,000 man heeft zich met geschut en bagages, dus in vrij ordelijken toestand, naar Hohen- brack teruggetrokken; 20,000 man, waaronder de Saksers, hebben zich naar Brünn gerigt; 30,000 .moeten zich in het gebergte op de grenzen van Glatz teruggetrokken hebben. De veldmaarschalk Hess zou nu die troepen naar Olrnütz voeren, om daar het leger te reorga niseren. Men rekent het geheel bedrag op 140,000. Uit noordelijk Italië komen nu 200,000 man beschikbaarvoegt men hierbij eene nieuwe ligting en het getal vrijwilligers, dan kan het leger weder op een half millioen wordengebragt. Er zijn echter eenige weken noodig eer dit tot stand is gekomen. De wapenstilstand zal daar toe moeten strekken. Maar juist daarom vreesde men, dat Pruissen er niet in zou bewilligen. Napoleon echter is een man, voor wien ook de graaf von Bismarck zijne gewone hardnek kigheid eenigermate aflegt. De Wiener Pr esse van Zaturdag zegt dat dien dag, den 7, des morgens een wa penstilstand met Pruissen is gesloten, en dat het gevaar voor een inval in de hoofdstad"al- zoo niet meer bestaat, De voorwaarden van den wapenstilstand zijn nog niet bekend. Men verneemtzegt genoemd bladdat zij voor ons niet zoo ongunstig zijn, als zij wel schijnen. In een naschrift geeft het als voorwaarden ophet uti possidetisonder dien verstande dat ook Königgratz, Jozefstad en Theresien- stad zullen worden ontruimd. Ook met Italië, zegt het, zal de wapenstil stand spoedig worden geslotendaar keizer Napoleon in het Yenetiaansche hoofdkwartier heeft doen verklaren, dat hij het sluiten van een wapenstilstand met Oostenrijk zooveel te nadrukkelijker verlangde, omdat hij bezit wilde nemen van Yenetie en een commissaris zou zenden, om feitelijk dat bezit te aanvaarden. In overeenstemming daarmede zou een deel van het fransche occupatieleger te Rome naar Venetie op marsch zijn, terwijl bovendien de fransche vloot in de Middellandsche zee lan dingstroepen naar Venetie zou overbrengen. Den 5 Julij is te Londen het huwelijk voltrokken van prinses Helenaderde dochter van koningin Victoriamet prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein. De prins zal den titel van koninklijke hoogheid ontvangen en met den rang van generaal-ma/joor bij het Engelsche leger bekleed worden. Het denkbeeld om een tunnel onder het Engelsche kanaal te graven is weder boven gekomen. De heer Hawkshaw is thans wer kelijk bezig met de voorbereidende werkzaam heden. Sedert de laatste twee jaren zette hij een geologisch onderzoek voorten op dezen oogenblik worden, in de nabijheid van Dover, boringen gedaan, die aanzienlijke kosten ver oorzaken. Het Fransche gouvernement heeft daartoe ook vergunning verleend tusschen Calais en Boulogne, en in den loop van den zomer zullen de nasporingen midden in het kanaal beginnen, ten einde door een en ander den aard, de uitgestrekheid en de dikte der lagen te leeren kennen. Het plan is om niet alleen de uitgraving aan beide zijden van het kanaal tegelijk te beginnen, maar ook door middel van buizen en kokers, in het midden van het kanaal. Aan den top dezer kokers zullen stoom werktuigen de uit te graven stoffen opwerken en tevens aan de werktuigen, waardoor die uitgraving geschiedt, kracht bijzetten. De tun nel zal zich op de Fransche kust bij den noorder- en op de Engelsche bij den zuid-oos- telijken spoorweg aansluiten en alsdan eene onafgebrokene spoorlijn tusschen Londen en Parijs vormen. De cholera begint te Antwerpen en zelfs te Brussel onrustbarend te heerschen. Zaturdag jl. heeft de akademie van geneeskunde eene vergadering gehoudenom te beraadslagen over verschillende nieuwe geneesmiddelen haar voor gesteld, met name de teer. De heer Guérin, vermaard geneesheer te Parijs, maar geboren Belgheeft hier eene openbare voordragt ge houden om het publiek gerust te stellen over de cholera, welke ziekte, volgens hem, vol strekt geen gevaar oplevert als de aangetaste maar in tijds verpleegd wordt. De Italianen zijn den 9 dezer bij Ostiglia over de Po getrokken. De legers des konings en van generaal Cialdv-i hebben daarbij zamen- gewerkt. De Oostenrijkers hebben er zich niet tegen verzet. Naar het heetis het plan dei- Oostenrijkers, om zich tegen het binnenrukken van de Italianen niet te verzetten, maar zich in de vestingen te concentreren. Ostiglia ligt tegenover Rovero, noordelijk van de Italiaansche vesting Mirandola, Hen zuiden van de Oos tenrijksche vesting Legnano aan den straatweg van Nogara en naar Yerona. Xjaatste Borigten. De dagbladen van heden deelen ons de vol gende dépeches mede, door den telegraaf over- gebragt Berlijn10 Julij. Yolgens officieele kennis geving is het voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand van de hand gewezen. Tweede Dépêche.) De secretaris van legatie, de heer Tollenayis gisteren met dépêches uit Parijs hier aangekomen. Des avonds is de Fransche gezant, de heer Benedettimet den eersten secretaris van legatie en den chef der kanselarij van het gezantschap naar het hoofd kwartier vertrokken. Heden ochtend heeft de heer de Barral, de Italiaansche gezant, zich mede derwaarts begeven. Beiden hebben te voren een langdurig onderhoud gehad aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Uit Pardubitz verneemt men, dat het konink lijke hoofdkwartier morgen naar Hohenmouth en overmorgen naar Zwittau verlegd zal worden. Generaal von Gablenz is andermaal in het hoofdkwartier aangekomen, om voorstellen te doen tot het sluiten van een wapenstilstand doch werd ook ditmaal afgewezen. Breslau10 Julij. De Schlesische Zeitung deelt het volgende berigt mede uit Pardubitz gedagteekend van 8 dezer, des namiddags 4 y ure. De Pruissische voorhoede, onder bevel van den generaal Steinmetzis gisteren Wrat- zwal gepasseerd. De vaste brug over de Elbe bij Pardubitz is doorbrand vernield; teneinde het gestremde verkeer te herstellenzijn ter regter- en ter linkerzijde de voormalige schip bruggen gelegd. Florence10 Julij. Tengevolge van den over- togt der Po en de verdere bewegingen der armee van Cialdini hebben de Oostenrijkers heden nacht Rovigo verlaten, nadat zij alle fortificatiën met het bruggenhoofd aan de Etsch in de lucht hadden doen spingen en de bruggen hadden verbrand. Brussel10 Julij. Een hier ontvangen par ticulier berigt uit Weenen meldt, dat de Pruis sen die hoofdstad reeds tot op 30 mijlen af- stands genaderd zijn en steeds voorwaarts rukken. Florence10 Julij. Pruissen heeft officieel aan het Italiaansche gouvernement verklaard dat het den wapenstilstand niet kan aannemen, die tot grondslag hebbende den afstand van Venetie gelijk zou staan met een afzonderlij ken vrede en die ten nadeele van Pruissen en ten voordeele van Oostenrijk 150,000 man voor dezen staat beschikbaar zou stellen. Het berigt dat Pruissen den wapenstilstand weigertis officieel bevestigd. Weenen, 10 Julij. De Fransche vloot zou op weg zijn naar Venetie, aan boord hebbende den Franschen commissaris-generaal Leboeufdie last heeftom zich naar Venetie te begeven. Gelijktijdig is de generaal Froissard naar het Pruissische hoofdkwartier gezonden met last, om kennis te geven van de gewapend© tUS- sehenkomst van Frankrijk en van den wil des keizers, om Oostenrijk niet te doen ver zwakken. Het zuidelijk leger heeft de ontruiming van Venetie aangevangen en is reeds op weg naar het noorden. Gromongdo iDerigteu. Een Fransch dagblad heeft berekend, dat de tegen woordige oorlog in 12 dagen 80,000 menschenlevens verslonden heeft, en 2000 millioen franken verspild zijn. De Antwerpsche Precurseur zegt, naar aan leiding van een daarin geplaatst berigt, een schrij ven te hebben ontvangen van den hoofdredakteur van het Ilaagsche Dagblad, in welken brief uitdrukkingen voorkomen honend en beleedigend voor derden. Het is indedaad onverklaarbaar, hoe men den redacteur van het Dagblad van zoo iets kan beschuldigen. Bijna evenveel verwondering baart een berigt in een Eransch dagblad, dat bij zekeren pachter, in het kippenhok een ei gevonden is, waarop en relief te lezen stonden de woordenik ben de koningin van Gods kippen, geluk aan dengene die het ei zal eten; ongeluk aan hem die de kip zal dooden. Professor IF. Byrd Powell, die, eenige dagen geleden, te Co vington gestorven is heeft zijn hoofd nagela ten aan Mejufvr. F. II. Kimie, van Cincinnati, om door haar voor wetenschappelijke oogmerken gebezigd te worden. Yolgens de bepalingen dezer zonderlinge nalatenschap, heeft een chirurgijn het hoofd des professors afgesneden, en hetzelve is thans in bet bezit van eerstgenoemde dame. De Alexandria (V S.) Gazettemeld, dat de reizigers op den Little River weg, eenige dagen geleden, aanscbouwers waren van een vreemd landbouwkundig gezigt, dat waarschijnlijk wel eenig in zijn soort is. Twee negerinnen wa ren voor een ploeg gespannen, en werden gedreven door een neger. De negerinnen schenen vermoeid en uitgeputen ook de drijver scheen zich niet zeer gelukkig te gevoelen, De Cincinnati Commercial" geeft een verslag van eene familie bijeenkomst der Kumlers, te Middleville, Ohio. De bijeenkomst werd gehouden op het erf van Mrs. Susan Kumler, die thans in haar 87ste jaar is. Yolgens de Commer cial" heeft zij thans in leven 230 afstammelingen, nl. 21 kinderen, 84 kleinkinderen, 132 achterklein kinderen en 3 kinderen van achterkleinkinderen. Van dit aantal waren er 204 op de bijeenkomst aanwezig. In Amerika wordt eene belasting ffÉheven van de lucifers en wel 1 cent per doosje waarin zich 500 stuks bevinden. In het afgeloopen jaar heeft deze belasting aan de schatkist opgebragt de som van 1,500,000 Bij gelegenheid van de opening der paardenvleesch slagterij te Parijs, is niet alleen menig geregt gebruikt, dat uit paardenvleesch was toebereid, maar men genoot er ook salade, toebereid met paarden olie. Men verhaalt dat een Amerikaan een geweer- revolver uitgevonden heeft, waar mede men 14 a 16 schoten doen kan in ééne minuut en dat het Pruis sische gouvernement dadelijk eene bestelling gedaan heeft van 50,000 dezer lieflijke voorwerpen. Een

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3