BUITENLAND. nadat de vporzitter nogmaals, na overleg met gedeputeerde staten, de meest geruststellende verzekeringen aangaande de stoombo had gedaaiSyiNa.^zeeMlmpele debammLwaluSij nog eens de voor en ter sprake gebragt en waarin herhiMiÉR^,^^^' puteerde staten zich mengden, om h'fTOtwfeeiiwn^ voltehouden en nader toetelichtei^jSerh-giftkle,. de voorzitter het voorstel van getim3uttrgj.dC* staten, om de verdere behandeling van deze zaak uittestellen tot de najaarsvergadering. Dit voorstel vond ernstige bestrijding. De heer Pierssens stelde eene motie voor, waarbij bepaald wordt, de boot niet in de vaart te brengen; de heer de Jonge van Ellemeet stelt voor de boot niet in de geregelde vaart te brengen en van gedeputeerde staten een nieuw voorstel, nog in deze zitting, te vragen. We derom hebben daarover uitgestrekte discussien plaats, sub-amendementen worden voorgesteld en verworpen en eindelijk bet voorstel van den heer de Jonge van Ellemeet aangenomen met 18 tegen 9 stemmen. Daardoor zijn de andere voorstellen vervallen. Nadat nog over een nader adres van de spoorbootmaatschappij gehandeld iswordt de vergadering verdaagd tot den 18 Julij, op een nader te bepalen uur. Met genoegen vernemen wij, dat de mannen- zangvereeniging Zondag aanstaande een muzie kaal genot bereidtin den tuin der sociëteit. Vorige jaren hebben ons geleerd, dat dit genot lang niet te verwerpen is, omdat het bij gunstig wedernatuur en kunst beiden te genieten geeft. Wij verwachten dan ook de meeste be langstelling in de gewaardeerde poging onzer dilettanten die gaarne hunne krachten dienst baar maken aan het genoegen van het algemeen. Als officieel kunnen wij mededeelen, dat in het naburige Wemeldinge drie lijders aan de cholera zijn bezweken, allen kinderen behoo- rende tot hetzelfde gezin afkomstig uit Belgie en werkzaam aan het kanaal. In de vergadering van den gemeente-raad te Krabbendijke is gisteren ontslag uit hunne betrekkingen aangeboden door de lieeren G. van DoomL. J. Eijbaard en D. Blok de eerste wethouder en allen leden van den raad. Tevens verzocht de heer wethouder W. van Liere als zoodanig zijn ontslag. Ter vervanging van den heer Jan Janze Mol als lid van den gemeenteraad te Oudelande op verzoek eervol ontslagenis als zoodanig benoemd met 9 van de 16 uitgebragte stem men de heer Aarnout Westveeren ter ver vanging van den heer Adriaan van Lieremet der woon naar elders vertrokkenmede met 9 van de 16 uitgebragte stemmende heer Ma- rinus Dregge. De gemeente telt 36 kiezers. Wij vernemen, dat door den heer P. L. Tho mas grondeigenaar te Hulstop een stuk land in den Willem Anna polder, gemeente Kapelle, eene steenbakkerij zal worden gebouwd. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het water in het kanaal te laten, en alzoo op het vereischte peil te brengen. Onder reserve deelt men ons mede, dat de afdamming der Ooster-Schelde niet meer zal worden herbesteed, maar door het rijk voor eigen rekening zal worden uitgevoerd. Uit Zierikzee wordt van 6 Julij geschreven. Den 3 dezer, des morgens ten 9 ure, strandde bij eene hevige vlaag, op de hoogte van het Schaapskooitje, de Engelsche schooner Isabella kapt. E. Stormkomende van Newcastle met eene lading steenkolen en bestemd naar deze stad. Het schip werd spoedig lek, zoodat be sloten werd het te verlaten, waarop de groote boot werd over boord gezet, die, terwijl men bezig was daarin goederen te bergen, door de zware zee werd stuk geslagen. Men was dus verpligt aan boord te blijven. Tegen hoog water liet de kapitein zeil zettendaar het onmogelijk was ankers uit te brengenhet groote zeil en marszeil gingen hierbij verloren. De toestand werd hoe langer hoe hagchelijker. De reddingkotter snelde, zoodra het alhier be kend werd, ter assistentie, die het schip in ^inleenden staat aan het havenhoofd op de jjffiikken bragt, alwaar aan de ekwipaadje, door "usscherikomst van den cohsulairen agent, den Peer II. A. van IJsselsteyn, dé noodige hulp as verleend. Gedurende den nacht werd er aanhoudend gepompt en een gedeelte der la ding gelost, zoodat het schip, dat veel gele den heeft, den volgenden morgen in de haven kon gebragt worden. Vrijdag 11. heeft de onderwijzers-vereeniging in het 2" en 3schooldistrict van Zeeland hare algemeene vergadering gehouden te Zierikzee. Aldaar is door onderscheidene onderwijzers de vraag beantwoord of de bewering gegrond is dat elk onderwijzer zijne eigene leerwijze moet hebben de prijs vooi het teekenen van voor werpen uit de vormleer, met krijt op het zwarte bord, werd behaald door den heer Letzerhulp onderwijzer te Zierikzee, den eenigen, die zich daarvoor had aangemeld. Na eenige huishou delijke werkzaamheden werden eenige opgege ven punten van bespreking behandeld, en de vergadering met een vriendschappelijken maal tijd besloten. In de zitting der provinciale staten van Zuid- Holland heeft een der leden de heer Virnly bij de behandeling van de posten voor subsi dien ten behoeve van de Eeredienstgezegd te moeten verklaren dat in die vergadering- leden gevonden worden (waaronder hij behoort) die niet genegen zijn voor het vervolg der gelijke posten goed te keuren. Uit Zutphen schrijft men: Hoewel de oor logvoerende partijen druk corresponderen over een wapenstilstand, blijft Pruissen zich tot den krijg toerusten hetgeen blijkt uit de fameus hoog opgedreven prijzen voor paarden, welke nog altijd door dat gouvernement worden be steed, en vaak gekocht met zulk eene gejaagd heid, dat verkoopers de paarden van de hand zetten terwijl ze nog voor bar of wagen werk- 1 zaam zijn. Dezer dagen is de eerste aflevering uitgeko men van de volksuitgave van het beroemde werk van Motleijde opkomst van de Neder- landsche republiek. Het was een gelukkig denk beeld, om langs dezen weg dit werk toeganke lijk te maken voor alle standen, terwijl de lage prijs waarvoor het verkrijgbaar is, hopen doet, dat het eerlang in veler handen zijn zal. Ingaande p0. Augustus a. s. worden te 's Hage de traktementen van de hoofdonder-wijzers aan de openbare lagere scholen met ƒ200 verhoogd. Tot heden genieten genoemde hoofdonderwijzers eene jaarwedde van ƒ1200, benevens vrije woningvuur en licht. Het aantal reizigers is dit jaar zooveel kleiner dan andere jaren, dat naar men ver zekert de hollandsche spoorweg alle dagen duizend gulden en de rijnspoorweg, vijfen twintig honderd minder ontvangt, dan in het vorige jaar. Benoem 1 ngen. Z. M. heeft benoemd tot officier van gezondheid 3^ klasse bij de Ned. marine den heer A. W. van Benterghem. ALGEMEEN OVERZIGT. Weken lang stonden wij voor de vraag: zal er oorlog komen of nietdagen achtereen waren wij in spanning, om te weten wie overwonnen had, en thans zijn wij weder voor een ander dilemma geplaatstzal de wapenstilstand aan genomen worden en tot vrede leidenof wachten wij op nieuw een bloedigen en moorddadigen strijd? De dagbladen deelen daaromtrent de meest tegenstrijdige berigten mede en verzeke ren heden even sterk, dat de oorlog op nieuw ontbranden zalals zij gisteren geloofden dat het zwaard weldra weder in de schede zal rus ten. Het laat zich begrijpendat de strijdvoe- rende partijen niet zoo gemakkelijk besluiten tot het eene of tot het andere, want de over- winnenden meenen te mogen eisclien en de overwonnenen zouden zich willen wreken. Toch blijft de hoop levendat men niet andermaal tot den grooten menschenmoord zal overgaan, en dat de diplomatieke onderhandelingen zullen leiden tot een expedient waarin alle partijen berusten kunnen. Sedert keizer Napoleon als bemiddelaar is opgetredenmeent mendat de hoop op den vrede vermeerderd is, maar tevens verdiept men zich in gissingen, oj) welke grond slagen hij dezen zal willen vestigen. Sommi gen duchtendathoe belangloos de keizer zegt te willen werkzaam zijnop den achter grond plannen liggen, die men lang heeft on dersteld maar die nu zouden verwezenlijkt worfen. Het beste is ook thans weder, om niet vooruit te loopen en allereerst aftewachten of de zaken op het papier, dan wel op het slag- ,veld zullen beslist worden. Het kan niet zoo lang duren eer deze vraag tot beslissing komt. Een berigt uit St.. Petersburg zegt, dat de wapenstilstand wel het sluiten den van vrede ten gevolge kan hebbenindien maar niet iemand in Duitschland, die zich sterk genoeg waant Europa's goedkeuring op zijne gemaakte verove ringen te kunnen afdwingen, vergeten mogt, dat er nog andere krachtige mogendheden zijn voor welke het Europeesch evenwigt geen ijdele klank is. Kennelijk wordt hier op von Bis marck gedoelddie teregt als de groote oorzaak van den bloedigen strijd beschouwd en daarom ooit door geheel Europa verfoeid wordt. Onder de oorzaken van roem, waarmede de beroerder der volken zich zeiven bewierookt, is ook, dat het aantal der Oostenrijksche gekwetsten tot dat der Pruissische staat als 8 tot 1. Geen staatsmangeen Robespierre zelf, kan zich be roemen zonder zelf het zwaard aantegorden zoovele mensehen te hebben laten vermoorden, als de Pruissische minister, wiens naam ver eeuwigd is naast die van de bloeddorstigste dwingelanden. In het Engelsche parlement heeft een der ministers verklaard, dat de regering met alle volken in goede verstandhouding leven en zich niet in hunne zaken mengen wil. Zij wil slechts hare goede diensten aanbiedenin ver band met die van andere mogendheden, wan neer die kunnen bijdragen tot het sluiten van den vrede. Te Parijs heeft de opgewondenheid over den afstand van Venetie plaats gemaakt voor eene zekere twijfelmoedigheid, voor de toekomst. Men is ongerust over de houding van Italië, en vraagt zich af, wat Frankrijk zal moeten doen, wanneer Italië niet in den afstand be rust. Het blijkt toch, dat de Italianen nog niet van vijandelijkheden hebben afgezien. Alles wenschtdat er spoedig zekerheid moge komen. Blijkens een berigt uit Konstantinopelzou de Porte thans den prins von Hohenzollern als vorst van Rutrenieerkend hebben, onder voorwaarde, dat voortaan het dubbele der te genwoordige schatting aan Turkije zal worden uitgekeerd. Men schrijft aan de AA. Z. uit Bad Mondorf (Groothertogdom Luxemburg) van dén 5 Julij: »Een Belgisch blad liet zich onlangs uit Diedenhofen (Thionville) schrijvendat de noodige bevelen waren gegeven tot onmiddellijk vervoer van een Fransch leger van 100,000 man langs den Luxemburg-Trierer spoorweg. Tot bevestiging van dit berigt dient de zoo even in de omliggende Fransche gemeenten (aan de zuidelijke grenzen van het Groother togdom) ontvangen officieele last, om zich tot opname van 10,000 paarden gereed te houden." Generaal Vogel v. Falkenslein zou hevel ontvangen hebben van den koning, om onver wijld op Frankfort te marcheren. Men ver wachtte de spoedige uivoering van dat plan te meer, nu er over een wapenstilstand on derhandeld wordt, en dat de troepen zouden moeten blijven, waar zij zich op dat oogenblik zullen bevinden. Met een vasten voet te Frank fort te zettenzou Pruissen hetere onderhan delingen over de Main-linie kunnen beginnen.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2