BUITENLAND. STOOMSCHEPEN SPOORBOOT VAN MIDDËLRURG. ALGEMEEN OVERZIGT. Wat is waarheid? Zoo wordt men iederen dag gedrongen te vragen, bij zoovele uiteenloopende geruchten, als omtrent de krijgsdaden der Oos tenrijkers, Pruissen en Italianen worden me degedeeld. Slechts dit is nu zekerdat de Italianen, bij Custozza, door de Oostenrijkers geslagen zijnmaar omtrent de gevechten tusschen Oostenrijkers en Pruissen valt weinig met. zekerheid te zeggen. De laatsten vooral zenden voortdurend zwetsende telegrammen, als of zij heeren en meesters der wereld waren, en moet men ook aannemen, dat, tegen den wensch van alle weidenkenden, in sommige gevechten, de Oostenrijkers het onderspit hebben gedolven, niemand gelooft aan de opgaven van zoovele duizenden als door de Bismarcksche trawanten zouden zijn gevangen genomen of verslagen. Wij weten nu eenmaaldat de Pruissische taktiek medebrengt, om zich alles aantematigenmaar worden door de gebeurtenissen der laatste da gen, hoe langer zoo meer versterkt in het verlangenals er dan toch gevochten moet wor den, te mogen hooren, dat de snoevende over weldigers een duchtige les ontvangen hebben. Wij deelen hieronder eenige berigten van het oorlogstooneel mede, maar zullen onze lezers niet in den war brengen met de eindelooze telegrammen, die, of elkander tegenspreken, of juist het tegendeel zeggen van hetgeen gisteren werd medegedeeld. Het schijnt ook zeker, dat het aan de Ha- noveranen niet gelukt is zich een doortogt te banen en dat de koning zich heeft overgegeven, onder verpanding van zijn eere-woord, dat hij de wapenen in dezen oorlog niet tegen Pruissen op vatten zal. Vreemd blijft het altijd, dat men het den Pruissen zoo vrij laat, om zich in on derscheidene landen te vestigen en wij zouden vreezen, dat indien de overmoed van den ge- nadigen vorst niet door een diepe vernedering beperkt en het hem onmogelijk gemaakt wordt, om zijne heerschzuchtige luimen bot te vieren, er alle kans isdat later daardoor ernstige Euro- pesclle verwikkelingen kunnen ontstaan. Het nieuwe Engelsche ministerie schijnt nog niet zamengesteld. Men houdt het er intusschen voordat lord Derby gemakkelijk slagen zal, om een nieuw ministerie zamen te stellen en zelfs, dat het door vele liberalen zal worden ondersteund. De volksmenigte is met den loop der zaken minder tevreden en kan het den te genstanders van de wijziging der kieswet niet vergevendat zij aan dezedoor de menigte ge wensch te zaak, zulke bezwaren hebben in den weg gelegd. Men heeft sommige leden van het hoogerhuis, die tegen de wet gestemd hebben, persoonlijk beleedigd. Uit Frankrijk schrijft men, dat sommige een oorlogzuchtige boodschap van den keizer ver wachten dat prins Napoleon evenzeer oorlog zuchtige wenschen koestertdat daarentegen de keizerin zeer voor Oostenrijk gestemd is maar er is nog niets gebeurd, dat grond geeft aan het vermoeden, als zou er sprake van eene interventie zijn. Alleen loopt het in het oog, dat de dagbladen tegenover Pruissen een afkeu renden toon voeren. De koning en koningin van Belgie zijn, on danks al de Europesche bezwaren, toch naar Engeland vertrokken, om tegenwoordig te zijn bij het huwelijk van eene der Engelsche prin sessen. Omtrent Spanje en den opstand aldaar zijn geene nadere berigten, maar wel is verzekerd, dat de zaak ernstiger was, dan men het eerst had doen voorkomen. Er wordt te Parijs ge zegd, dat er eene vertraging zal plaats hebben van minstens 30 dagen in de aanstaande beta ling van de coupon der Spaansche buitenland- sche schuldeen berigt dat wel niet verwon deren zal bij de ervaring, dat Spanje niet veel noodig heeft, om in zijne interestbetaling te vertragen. Uit Nachod wordt van den 27 gemeld dat de daar geleverde veldslag ontegenzegge lijk ten voordeele der Pruissen is beslist. De strjjd duurde van 's morgens 10 </2 uur tot 's namiddags 3 uur. Aan het gevecht namen 21 Pruissische en 28 Oostenrijksche bataljons bovendien eene Oostenrijksche divisie kavalle- rie en troepen uit Jozefstad deel. Het korps der Pruissische garde heeft den 28 Junij het 10e korps Oostenrijkers, on der bevel van Gablenz, na een hardnekkig ge vecht totaal verslagen. Eenige duizende hunner manschappen werden gevangen genomen, ter wijl geschut en veel krijgsmaterieel werd buit gemaakt. Het leger van prins Frederik Karei met dat van generaal Herwarth vereenigd, heeft na een gelukkig gevecht, Munchengratz inge nomen, 800 man werden gevangen gemaakt. De vijand is op Fürstenbrück teruggetrokken. Hij verloor 2000 man; de verliezen der Pruis sen zijn veel geringer. Het vijfde Pruissische legerkorps onder Steinmetzdat den 27 dezer het Oostenrijksche korps van Ramming naar Jozefstadt had teruggedreven, heeft den 28 Junij andermaal na een scherp gevecht den vijand tot den terngtogt gedwongen en belang rijke zegeteekenen buit gemaakt. De vijand leed belangrijke verliezen. Frankfort, 30 Junij. Een telegram uit Weenen van den 28 zegt, dat den vorigen dag een gevecht is geleverd bij Jozefstad, waarbij aan beide zijden groote verliezen zijn geleden. De Pruissen hadden driemaal grooter magt in het veld dan de Oostenrijkers en telden 80,000 man. Den 28sten duurde het gevecht voort. Uaatsto Serigtcn. Uit Frankfort wordt van 30 Junij berigt dat daar het gerucht liepdat de Pruissen in Bo- hemen door de Oostenrijkers zijn geslagen. Volgens een berigt uit Weenen van 28 Junij zouden de Pruissen bij Oswiexin door de Oos tenrijkers geslagen zijn. Beide berigten deelen wij mede met de her haalde opmerkingdat er voor als nog weinig met zekerheid kan gezegd worden, daar de over winning altijd aan de zijde der berigtgevers schijnt te zijn. Gr©mens<a© TDorlgton. Twee kooplieden, uit Marseille en Parijs, waren aan het bluffen over hunne groote zaken. „Om u een denkbeeld te geven," zeide de Parijzenaar„van den enormen omvang van ons kantoorzal ik u alleen zeggen, dat wij jaarlijks '2500 fres. uitgeven voor inkt." ,,'t Is ook wat," antwoordde die uit Marseille. „Ikmijn vriendbespaar jaarlijks 4000 fres., alleen door geene punten op de i's te zetten." Een En- gelsehmau, op het land wonende, kwam eens te Lon den op het bureau van een der dagbladen en vroeg „welke regel men toch volgde in het plaatsen van de leesteekens." „Dat is dood eenvoudig," ant woordde hem een van de drukkers-leerlingen „ik zet, zoo dikwijls ik ademhaal, een komma, als ik geeuwen.moet zet ik een kotnma-punt, en als ik behoefte heb aan een pruim tabakdan plaats ik een streepje." In eene school te Bamberg (nabij Charleston) waren achttien kinderen te zamen, om een klein feest te vieren. Beeds was men bezig om koek en andere versnaperingen op de tafel te zetten toen plotseling een windhoos den schoorsteen van het gebouw op het dak deed neerstorten-, dat vervolgens binnen de wanden van het vertrek viel. Al de kin deren werden onder de puinhoopen bedolvenslechts twee bleven ongedeerd, zes werden onmiddellijk ge dood een zevende stierf kort daarna en de overigen werden allen zwaar gekwetst. Op een dorp, in Frankrijk, stierf dezer dagen een huisvader plotseling, na tweemalen geniesd te hebben. Men herinnert zich dat in de vorige eeuw onderscheidene personen op gelijke wijze stierven, en sommigen raeenen, dat daar van de gewoonte dagteekent, om, als iemand niest, te zeggen: God zegene u. Eene dienstmaagd, op een dorp in Belgie, werd door haren meester, wegens wangedrag, weggezonden. Korten tijd daarna sloop zij des nachts in zijnen stal en sneed van zijn meest geliefd paard een oor af. Hare wraakneming kwam haar echter duur te staan"want zij werd ontdekt en gestraft met eene maand gevangenisstraf en 400 fres. boete. In een huisgezin te Antwerpen beerschte oneenigheiddoor dat de vader zich aan den drank overgaf en, beschonken zijnde, steeds zijn eenig en nog zeer jong kind, mishandelde. De moeder nam het wanhopend besluitom haar kind liever op eene andere wijze, dan door de langzame martelingen van haren man, te dooden; zij wierp het, in een oogen- blik van radeloosheid in het bassin. Gelukkig werd het kind spoedig door een paar voorb'jgangers opge merkt en gered. De moeder werd in hechtenis ge nomen. Binnen veertien dagen zijn te Parijs meer dan zeven en zestig brevets van uitvinding geligt, voor nieuwe vormen van dameshoeden. Tijdens het onweder van Woensdag 11., viel de bliksem in een hoop hooiop een hooiland, in de nabijheid van een Belgisch dorp, waar men juist met het inzamelen bezig was. De landman, die zelf tegenwoordig was, zeide lagehende: „nu, het vee zal er niet minder om hebben, want de oogst is dit jaar overvloedig." Toen hij een oogenblik later op de plaats kwam, waar de bliksem nedergeslagen was, vond hij zijn zoon en zijn knecht (lood achter het hooi liggen. Zij waren beiden, schuilende achter den hoop, door den bliksem getroffen. Voortdurend wordt eene menigte schapen, uit Hongarije, door Belgie gevoerd. In de vorige week kwamen aan het station te Ver- viers 32 waggons, beladen met 3,047. I5.crls.clijlio Zals.en, In de klassikale vergadering 27 Junij te Goes ge houden, zijn herbenoemd: als lid van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, de beer B, A. Overman pred. te Heinkenszand en als zijn secundus de heer Meerburg Snarenbergpred. te Kruiningenals leden van het klassikaal bestuur van Goes, de heeren A. J. J. Warnsinck en S. van Hoek, predd. te Kloe- tinge en Kapelle, en als secundus de heer J. Eenier, pred. te 's Gravenpolder. Als secundus is ook gekozen de heer van de Roemer, pred, te Krabbendijke. Tot ouderling van het klassikaal bestuur van Goes is herkozen Dr. G. T CaUenfels en als zijn secundus de heer D van der Hoek, beide oud-ouderlingen te Goes, Goes, 2 Julij. Sedert de laatste opgave in deze Courant, is nog bij den Quaestor der classe ontvan gen ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personenuit Colijnsplaat8,10uit Wissenkerke, 14,41; uit Kapelle, 14 en uit We- meldinge 5,47. Voorts ten behoeve van het Ned. Bijbelgen, uit Ellewoutsdijk1,945; uit Wemel- dinge, 4,95 en uit Waarde,/4. Eindelijk voor de Weduwe van wijlen Ds. la Lauuit Wemel- dinge 7,50. Bestedingen. Voor het maken van een dam door de Ooster-Sehelde, de levering van ballasthet leggen van de spoorbaan tusschen Bergen-op-55oom en Woensdrccht en hot maken van eenige verdere werkenzijn jl. Donderdag (de dag van besteding) geen inschrijvingsbiljetten ingekomen. lurgerfüfien Stanö. Van 23 tot 30 Junij 1866. Gehuwd Geene. Geboren Den 23 Hendricus z. v. Pieter van den Broek en Martina Kloosterman, den 26, Wilhelmina, d. v. Jan Vermaire en Johanna Pol derman. den 27, Jan Pieterz. v. Izaak Fredrik Rijkaard en Margarietlia Korstanje. den 28 Marinus, z. v. Jan Proos en Maria Keukelaar. Maria Gerardad. v. Leendert Meijler en Pietcrnella Jacoba Heijblom. den 29 Marinus Gerardus z. v. Adriaan Krijger en Margrietta Meulmeester. Overleden Den 30 Domus Kloosterman oud 59 jarengeli. met Lena de Laat. ZDIE3 STAlD GtOES. JULIJ 1866. van «SOES. Ul'e. van ROTTERDAM. Ul'e. Dingsd. 3 'smorg. 9,30. Donderd. 5 10,30. Zaturdag 7 'smidd. 1, 9,Dingsd. 10 'smorg. 5, Woensd. 4'smorg. 5 Vrijdag 6 a Maand. 9 ZUrD-BBVEIXvAlXrD, van ROTTERDAM, ure. van «SOES. ure. Dingsd. 3'smidd. 2, Woensd. 4 'smorg. 10,30 Vrijdag 6 10,30. Maandag 9 'smidd. 2,15. Donderd. 5'smorg. 5,- Zaturdag 7 6,30. Dingsd. 10 9,30. Van Middelburg. Dingsdag 3 te 5 u. 30 m. Vrijdag 6 6 Zaturdag 7 6 Dingsdag 10 9 Van Tholen. Dingsdag 3 te 1 u m. Vrijdag 6 1 K Zaturdag 7 1 Dingsdag 10 6

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3