BINNENLANDSCHE BERIGTEN. tïe paidijuit, dat bij deze gelegenheid nM^fe'l^gSj^/'iiatelgkheden, te gen den heer^^'de "tti&iopdischt; voor zijnen vriend Mijev^eeh. |j;rboin van loftuitingen over heeft, en hem tot een model van regt- vaardigheid verheftwaar deze niets anders deed, dan de gedachten en wenschen van zijnen voorganger tot werkelijkheid te maken, nadat de koning het besluit daartoe leidende getee- kend had. De uitslag der herstemmingen in de vorige week, heeft niemand kunnen verrassen; want mogt ookmet het oog op sommige districten de wensch gekoesterd zijn, dat zij eindelijk eens door anderen mogten vertegenwoordigd worden, men kende de omstandigheden en de gesteld heid der partijen te goedom niet vooraf overtuigd te zijndat het weder den ouden weg zoude gaan. Het is dan ook alleen het Dagbladdat hier eene schitterende overwin ning zietzeker omdat mannen als Kien aan onzen parlementairen hemel zullen blijven schitteren. Er kan hier geene sprake zijn van eene overwinning door eene of andere partij behaald. Of zal het iemand in de gedachten komen, om te zeggendat bijv. in het kies district Arnhem de liberale partij ditmaal eene nederlaag leeddaar het overbekend isdat de zuiver liberale elementendie Arnhem zelf ople vert altijd overstemd worden door de massa stemmenden, die uit de dompige onderdeelen van het district naar de stembus worden ge jaagd. Doch, wat ook de dagbladmannen schreeuwende partij waarvoor zij ijveren heeft in de kamer niets gewonnenen wij zullen spoedig genoeg zienwat er is van die over winning, als de lijnen in de kamer afgeba kend worden. Toch was het Dingsdag een dag van bemoediging voor het ministeriezoo als er gezegd wordt. Een nieuw bewijs dat het zoodanige hartsterking uoodig had, en een zeker voorteeken, dat het den strijd zal moeten op geven, als de vruchten der schitterende over winning niet worden geplukt. Maar wat wij vooral durven betwisten is de stelling, dat de openbare meening gekeerd zoude zijnwant zijn de districten zich gelijk gebleven en heeft men dezelfde personen weder afgevaardigd, die sedert vele jaren zitting haddendan moeten wij eerder tot de conclusie komen, dat de mee ning in die districten precies dezelfde gebleven is. Voegt men daarbijdat de overwinning door vele kunstmiddelen verkregen werddan is het duidelijk genoeg, dat hier aan geene verandering van meening kan worden gedacht, en dat deze redenering slechts den moeijelijk te verkroppen spijt verbergen moetover de treurige ervaring, dat al het geschreeuw van het Dagblad geen enkelen nieuwen bondgenoot won en slechts een wegstervende echo nalaat. In zijne laatste parlementaire studienommer zesentwintigzegt de heer Groendat het terug- keeren in de kamer hem eene »hartaangrij- pende taakoplegt. Wat anders zal men daarbij denken, dan dat hij zich voorstelt zijnen vriend en bondgenootde geheel eenige specialiteit voor buitenlandsche zaken, eens duchtig de ooren te wasschen, omdat hij na langen strijd wet den heer Groen,nu minister geworden zijnde, zegtin mijn hart ben ik voor hemmaar als minister sta ik tegenover hem. Doch, zoo bij zich zei ven redekavelende en studerendeis de heer G. zeker tot de conclusie gekomen, dat die hart brekende onderneming wel wat veel van hem gevergd was, en hij bindt daarom, voor het eindigen van zijne 26e schets, in en zegt, dat hij welligt eenig deel aan het debat zal ne men in de haast geëindigde zitting." De hartverscheurende tooneelen zullen dus vermoe delijk tot September worden uitgesteld. Doch, ook daarop verwachte men zich niet te zeker, want wordt de heer G. overtuigd dat er geene kans is op een doeltreffend parlementair initia tief, dan wil hij vrij zijn, om den strijd voort- tezetten buiten de kamer. Zeker, om weder door Studiën en Schetsen op het volk, achter de kiezerste werken. Er is dus veel waar schijnlijkheid, dat de ontrouwe vriend gespaard zal wordenals het blijktdat er met dit ministerie toch ook niets is aantevangen. Yoor dit uiterste geval rekent de heer G. op de veerkracht van het volk, en stelt zich voor, dat die ten gunste van zijne meeningen zich zal openbaren. Onwillekeurig rijst hierbij de vraag; of de oogen van den onvermoeiden drij ver dan nooit zullen geopend worden. Of is het nog niet klaar genoeg geblekendat het volkin welke beteekenis men het woord neme, maar weinig sympathie gevoeld voor de groene theorien. Wij eerbiedigen de on wankelbare overtuiging van den heer G.dat zijne zaak deugdelijk is, maar houden het er ook voordat hij de maatschappij nog altijd beschouwtzooals hij die wenschten niet zooals die, in onzen tijd, werkelijk bestaat. GOES, 2 Julij 1866. De commissie der (Economische spijsuitdee- ling, deed jl. Vrijdag, in tegenwoordigheid van heeren gecommitteerden uit den gemeenteraad rekening en verantwoording over het jaar 186%. Daaruit bleek dat gedurende 15 we ken, driemalen per week aan 228 huisgezin nen of eenloopende personen, in 't geheel 16608 portien zijn uitgereikt, tot welk einde door de ingezetenen voor eene som van 1051.78was ingeschreven. Bij een vergelijk met vroe gere dienstjaren (in 186'4 werden 261 en in 186'/s 274 huisgezinnen bedeeld) is het ver blijdend te zien, dat bij eene toenemende be volking de nijvere hand zich er meer en meer op toelegt om in eigen onderhoud te voorzien, waartoe het zachte wintersaizoen ook zeker heeft medegewerkt. De burgerijwij twijfelen er niet aan zal zeker de belanglooze bemoeijingen der com missie op prijs stellen, die in den tijd, dat zoo menige, anders werkzame, daglooner de noodige verdiensten mist, hem doelmatig te ge- moet komt en bij eene nieuwe roeping tot hervatting harer werkzaamheden hare mede werking met vertrouwen verleenen. Bij den secretaris van de districts-commissie voor de gewapende dienstzijn de volgende col lecten ontvangen uit de gemeenten: Bath Cats- Colijnsplaat - Goes- 'sHr.Abtskerke- 'sHeerArends- kerke - 'sHeerenhoek. - Heinkenszand - Kapelle - Kattendijkeen Wilhelmina- dorp 4,61 6,75 12,— 38,98» 5,- 14,70 7,50 22,18 20,— - 11,43' Kloetinge Krabbendijke. Kruiningen. Nisse Oudelande Ovezand Rilland. Schore Wemeldinge Wissenkerke (N.B.). Wolfaartsdijk Yerseke 16,16s - 4,65 - 23,23 - 4,- - 6.44 - 3,- - 9,04 - 5,- - 15,80 - 23,11s - 28,81 - 14,— Op verre na ligt onze spoorbaan er nog niet en reeds betreuren wij een ongeluk, den werk man M. Goverseheden morgen overkomen. Behulpzaam bij het vervoeren langs de rails van de met grind gevulde vrachtwagens schijnt hij gestruikeld te zijn en zijn de wielen over zijn been seloopen, waardoor het op twee plaat sen gebroken is. Kruidingen30 Junij 1866. Woensdag en Donderdag jl., dagen waarop het kermis zou ge weest zijn heerschte er hier eene vrij groote levendigheid. Een bewijs dat het volksgevoel zich weet te uiten en het denkbeeld van kermis niet is weg te nemen. Nu, alleen hij die met kregelige gewaarwording elk vermaak be schouwd kan dit willen. Op den eersten dag gaf het handboogschut tersgilde »dc drie Korenbloemkenseen concours naar het doel, waaraan echter weinigen buiten Kruiningen deelnamenwijl het doelschieten minder beoefend wordt. De uitgeloofde fraaije gouden medaille werd behaald door M. Glerum alhier. Den volgenden dag ontbraken slechts de kramen en dergelijke. De werkzaamheden waren gestaakt. Velen waren uit spelerijden en span den hier af, zoodat er eene talrijke menigte op de been was om zich te vermaken en voor eeni- gen tijd 's levens zorgen te vergeten. Boven dien voerde ons muziekgezelschap Eendragt maakt magtin den namiddag eenige stukken op het marktplein uit, hetgeen de levendigheid niet weinig verhoogde. Alles eindigde in de beste orde. Gisteren bragt ons muziekgezelschap «Een dragt maakt magt," op vereerende uitnoodi- ging, een bezoek aan dat te Hontenisse. Heer lijk weder begunstigde die reis. Onder het spelen van waar kan men beter zijnte Walsoor den aangekomen, waar verscheidene vlaggen wapperden, werd men aldaar door het bestuur der harmonie, die zich onlangs bij ons deed hooren, hartelijk welkom geheeten op Zeeuwsch- Vlaanderens bodem. Na van de welwillend aangebodene verver- schingen gebruik gemaakt te hebben, ging men al spelende naar het dorp Kloosterzande. Daar waren de meeste huizen met de Nederlandsche driekleuren oranjewimpels getooid. Alles ademde er eene feestelijke stemming. De omstandigheid dat het juist een kermisdag was droeg daartoe het hare bij. Aan de kunstbroeders uit Hulst en Rapen burg voorgesteld zijndetrok men gezamenlijk, bij beurten of te gelijk spelendedoor het dorp, waar eene groote menigteen daaronder vele schoonen, in bonte bevalligheid dooreen wan delde telkens blijken van hare ingenomenheid gevende. Vervolgens lieten de verschillende harmonien zich bij afwisseling op eene fraaije estrade hooren. Allen werden telkens met on verdeelden bijval begroet. Te zamen vormden zij een schoon geheel. Toen te 7 uren de muziekuitvoeringen eindigden, was men hier en daar nog korten tijd genoegelijk bijeen. Te vroeg en ongemerkt was de tijd van vertrek aangebroken. Dankbaar voor de gulle ont vangst en de betoonde gastvrijheid nam men afscheidmet wederzijdsche betuigingen der aangeknoopte kennis, die kunstzin aankweekt en den broederband versterkt, te zullen leven dig houden. In eene aangename stemming verliet men het Klooster, waar men niet minder dan elders de kunst verstaat zich een degelijk genot te scheppen, zonder de kermis. Te Walsoorden wenkte het tij tot heengaan. Onder het afsteken van eenig vuurwerk voer den de schippers Griep ons naar Hansweert terug, zonder iets voor hunne reis te willen ontvangen, als die geheel uit belangstelling voor het gezelschap gedaan hebbende, dat hun daar voor zijne dankbare hulde brengt. Dezer dagen heeft aan het groot rijks-hos pitaal te Utrecht een voldoend examen,afge legd, als officier van gezondheid 3e kalsse en zal diensvolgens ter benoeming aan Z. M. wor den voorgedragen voor de marinede heer A. W. van Renterghem. Over het algemeen is het met de cholera, in de afgeloopen weekop dezelfde hoogte ge bleven. In sommige plaatsenzooals te 's Hage en Rotterdamwaren enkele dagen de gevallen meerder, maar gering in verhouding tot de be volking, of tot vroegere cijfers. Op enkele plaatsen, zooals Delft en Gouda, bleef de ziekte kennelijk afnemen. Te Utrecht waren de meeste ziekte-gevallen en is ook het aantal der slagtoffers groot.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2