De generaal von Beyer heeft te Kassei eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij wordt bekend gemaaktdat bet keurvorstendom bezet is en de souvereine magt van den keurvorst geschorst. Verder zijn de ministers ontslagen en het beleid van zaken in handen der te genwoordige referendarissen gesteldonder toe- zigt van den pruissischen commissaris. Ook hebben de verschillende administratien in last verder geene gelden voor rekening van den keurvorst uit te keeren. Wat den keurvorst zei ven betreft, deze is reeds volgens een telegramnaar Stettin ge zonden. Zoo één vorst verdient heeft zijn rijk te verliezendan is het zeker deze wiens ne gatief bestuur en volstrekte weigering, om eenige regeringsdaad tot stand te brengenreeds jaren lang de grootste ramp voor Hessen was. Uit het leger bij Göttingen wordt van den 19den gemeld: Onder de hoogere officieren is een komplot tegen den koning van Hanover gesmeed.; het feit 6 zamenzweerders. Gisteren was in de straten van Göttingen een plakkaat aangeplaktvolgens hetwelk Zr. Ms. adjudant- generaal von Tschirnitzheden zou worden ge fusilleerd tevens zal een adjudant den kogel ontvangen. De kommandant van het 3de re- gement infanterie onderschepte eene aan von Tschirnitz gerigte dépeche, brak haar open en overhandigde haar den koning. De dépêche kwam uit het vijandelijke leger en verraadde, dat hij daarmede in correspondentie stond. De minister van oorlog heeft, naar aanleiding van dit komplot, zijn ontslag genomen. Een luitenant heeft zich in de gevangenis om het leven gebragt; terwijl nog een der zamenzweer ders er in geslaagd is te vlugten en bereids bij het Pruissisch leger ingelijfd is. De verschillende landendoor pruissische troepen bezet, hebben veel te lijden; zij worden door oorlogscontributien zwaar geteisterd. Om een voorbeeld aan te halen van de manier waarop gehandeld wordt, behoeft slechts te worden vermelddat aan de officieren te Dres den voor hunne middagtafel wijn naar discretie en drie entrées moet worden verschaft. In. .het» congres te Washington is een voorstel ingediend en aan het comité voor bui- tenlandsche zaken gerenvoijeerdstrekkende ter verklaring, dat het congres zich niet kan vereenigen met de politiek van den president Johnson ten opzigte der fenians, en dat hij mitsdien wordt uitgenoodigd eene andere po litiek jegens hen aan te nemennamelijk door jegens hen dezelfde gedragslijn te volgen, die Engeland tijdens den Amerikaanschen burger oorlog heeft gevolgd, met andere woordenmet inachtneming eener strikte neutraliteit, de beide partijen als oorlogvoerenden te beschouwen. De N. Pr. Ztg. het binnenrukken der Pruissen in Bohemen mededeelendevoegt er bij dat dit geschiedde onder biddend opzien tot God den Heer." De troepen waren zoo vol geestdrift en zagen er zoo prachtig uit, dat men eene parade dacht bij te wonen. Tot 's namid dags 5 uur had men nog geen kanongebulder gehoord, waaruit men afleidde dat Friedland in het bezit der Pruissen was, en het legerkorps van Clam digt bij Reichenberg staat. De voorsteden van Dresden zijn schier onbewoondbijna al de personen daar in der tijd gevestigd hebben een goed heenkomen ge zocht. Dat de toestand der bevolking niet zeer aangenaam is blijkt o. a. hieruitdat op 21 dezer groot gebrek aan levensmiddelen, vooral aan brood bestond; eensdeels was dit het gevolg der buitengewone ophooping van consumenten het leger was toen 80,000 man sterk ten andere waren vele bakkerijen verlaten uithoofde men voor ongeregeldheden vreesde. Juist hier door werd verwezenlijkt, hetgeen waarvoor men aanvankelijk zonder veel grond angst had ge koesterd. De militairen drongen met geweld de winkels binnenroofden den aanwezigen voorraad brood, enz. en begingen daarbij andere buitensporigheden. De Pruississche dagbladen hebben eene proclamatie van den maarschalk Benedek aan zijn leger medegedeeld, waarin hij met schimp en smaad van het Pruissische leger en van de Pruissische regering spreekt. De procla matie nu is ten eenenmale verdicht. De maar schalk geeft in zijne proclamatie te kennen dat de keizer zijne getrouwe onderdanen te wapen geroepen heeft, om zijn goed regt te verdedigen en maant al zijne soldaten aan, om hun pligt te doen door onverzaagd den dood in 'taangezigt te treden. Maar van de Pruissen wordt in de proclamatie met geen enkel woord gewag gemaaktveel minder beschimpt hij den vijand. De te Gerona in Spanje in opstand ge komen soldaten zijn ten getale van 700 naar Frankrijk gevlugtzij zijn onmiddellijk ont wapend en naar Ceret gezonden. Berigten u t Madrid van 23 dezer melden dat een 100tal soldaten gedood én gewond zijn. In geheel Spanje heerscht rust. De officieren van de te Madrid in opstand gekomen rege- menten hebben zich dapper van hun pligt ge kweten. Dertien zijn gedood en negen gewond bij hun pogen om de troepen tot gehoorzaam heid over te halen. Den 25 zouden de serge anten en korporaals der opstandelingen gefu silleerd worden. Xjaatste Berigten. H. M. de koningin van Engeland heeft het ontslag van hare ministers aangenomen en aan lord Derby opgedragen om een nieuw kabinet te vormenzamengesteld uit leden van de tory- partij en van de leden der gematigde rigting. Lord Stanley zal in het nieuwe kabinet zitting nemen als hoofd van het departement van bui- tenlandsche zakenterwijl ook de heeren Dis raeliCranboree en Buhver Lytton deel van het kabinet zullen uitmaken. Een telegram uit Berlijn van 27 Junij namiddag, zegt: Het Pruissische legercorps aan de Elbeheeft in den afgeloopen nacht bij Turgau eene gelukkige ontmoeting gehad. Ze ven officieren en 500 man der Oostenrijkers werden gevangen genemen. Tusschen Ponte-Cafaro en Londrone heeft een gevecht plaats gehad, waarbij de Italiaan- sche vrijwilligers de Oostenrijkers met verlies van eenige dooden hebben afgeslagen. De vrij willigers hebben geene verliezen geleden. Gromonsclo toeristen. Een Engelsch dagblad vermeldt als eene bijzon derheid, dat men in den omtrek van Brora Zalurdag 11. in den winter verplaatst was, De heuvels waren met eene laag sneeuw overdekt en de straten van het dorp vertoonden geheel het aanzien van den winter. Sullebanen eu werpen met sneeuwballen waren aan de orde. De gemeenteraad van 'sGravenhage wil eene leening doen van maar 180,000, maar ondanks de aanbevelingen van het Dagblad willen de Hage naars niet bijten. Dat heeft men van de conserva tieve rigting te wachten. Vreemd is het intusschen, dat het Dagblad deze mislukking toeschrijft daaraan, dat de aandacht er niet op gevestigd is. Immers schreef het zulke lange artikelen in het veel gelezen blad om de zaak aan te bevelen. Men heeft in Enge land proeven genomen met het niet ontploffend kruid en de beste resultaten verkregen. Vijf tonnen met dit kruid gevuld werden aan het vuur blootgesteld zonder dat er de minste ontploffing plaats had. Een reiziger op den spoorweg naar Mechelen heeft eene poging tot zelfmoord gedaan door, terwijl de trein in vollen gang was, uit den wagen te springen. Hij is er echter slechts in geslaagd otn een zijner beenen te breken en zal misschien nu wel van zijne lust genezen zijn. Volgens sommige bladen zal het monument voor den hertog van Saksen Weimarte 's Gravenhage opgerigt, eerlang onthuldigd worden. In Amerika wil men eene stad bouwen, die onder- aardsch wordt verwarmd. Men zal in plaats van door de gewone schoorsteenen, den rook der haarden en kagchels door de riolen en kanalen onder den grond der stad leiden, en de gezamenlijke rookmassa door een reusachtigen schoorsteen, die tegelijk voor alge- meene rookkamer dienen zal, laten ontsnappen. Men zal daarbij echter dienen-te bepalen tot welken graad ieder stooken mag, ten einde voortekomen, dat de respective wandelaars zich de voeten niet branden. Twee zoontjes van een kapitein te Nijmegen15 en 13 jaren oud, zijn aldaar metvbaden- verdronken. Het portret, dat H. M. de koningin van Engeland aan den bankier Feabody (den menschlievenden Ame rikaan die zoo vele weldaden aan de stad Londen heeft bewezen) zal schenkenzal binnen weinige we ken gereed zijn. Het is de eerste maal, dat koningin Victoria zuik een geschenk maakt aan een particulier. H. M. is gekleed in een zwart zijden kleed, afgezet met hermelijn en met een zwart fluweelen sleep. Het hoofdtooisel bestaat uit een kap a la Marie Stuart, met een kroon, terwijl de koh-i-noor en een rijk met juweelen bezet kruis de eenige versierselen zijn. Het portret is en émail op een gouden paneel gebragt de gelijkenis is treffend en men vleit zich, dat het branden der kleuren even goed zal slagen. Het por tret is 14 duim hoog en bijna 10 duim breed en het zal gevat worden in eene massief gouden lijst, voor zien van de koninklijke kroon. Het zal den heer Feabody worden ter hand gestelddie het zal bestem men om te prijken in eene kunstgalerijwelke hij te Boston stichtte. Te Montbéliard is een poging tot brandstichting gedaan in het paleis van justitie. In tijds ontdekt, gelukte het den brand in zijnen oorsprong te stuiten. De dader, een procureur bij de regtbank, Bernard genaamd, is gevat; het doel met zijne misdaad beoogd, was de vernietiging van eenige papieren, die hem konden in opspraak brengen. De Unit a ltaliana meldt, dat Garibaldi, onlangs te Sali zijnde, aan eenige zijner vrienden heeft ge zegd Deel eens aan de dames van Genua mede, dat mijne vrijwilligers geen hemden hebbenen dat ik op haar reken om ze voor hen te maken. Den 19 dezer, tegen den avond, werd zeker persoon, genaamd F. P., door een der provinciale veldwachters, belast met de surveillance in zake den veetyphus, genaamd M. K., als verdacht persoon op de grenzen van Appel scha en Srailde aangehouden. Op de vraag, waar komt ge van daan? was het antwoord: „van Groningen," en waar gaat de reis heen? „naar Heerenveen, om werk aan den spoorweg te zoeken;" waarop A. antwoordde: „neen! gij zijt een uit de kolonie?" „Jawel, dat is ook zoo. ik ben deserteur." „Nu," sprak K., „dan ben je mijn arrestant." Daarna gingen F. F. en de veld wachter M. 11. 's morgens op reis naar Makkinga; laatstgenoemde meldde zich bij den heer burgemees ter aan, ten einde rapport van een en ander te doen. Het bleek alras, dat de persoon F. P., niet was kolonist, maar een polderwerker, zoodat de veld wachter K. te vergeefs naar de gestichten is gegaan om onderzoek te doen naar de waarheid van de op gaven van F. F. A. is alzoo door den gewaanden kolonist zeer onpleizierig bij den neus gevatwant K. heeft 11 uur te vergeefs gemarcheerd. De polderjongen heeft voor zich eten en drinken toegekregen. K.erl5»clijls.o Zaltcn. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Koude- kerke (Walcheren) heeft tot predikant beroepen den heer Arius Keersthans te Zaamslag. De minister van finantien belast met het beheer der Hervormde en andere eerediensten heeft een schrij ven gerigt aan de synode en aan de verdere kerke lijke autoriteiten waarin hij zegt, dat, alhoewel de regering meent zich van alle voorschrift daaromtrent te moeten onthouden zij er toch prijs op stelt om aan de gemeenten te doen weten dat zij, de gods dienst eerbiedigende als den hechtsten steun der staten, zich vereenigt met den wensch van zoo velen die naar meer opzettelijke gelegenheid tot openbaar gebed, waar die niet gegeven wordtverlangend uitzien. De minister laat het verder geheel en met vertrou wen aan de wijsheid der kerkelijke autoriteiten over, aan dezen wensch zooveel en op die wijze gevolg te gevenals met den toestand en de behoeften van het kerkgenootschap het meest zal blijken overeen te komen. Door den minister van justitie is in gelijken zin aan de overheid der B. K. gemeenten eene aanschrij ving gerigt. Mgr. Wïlmer, bisschop van Haarlem heeft aan de geestelijkheid en de geloovigeu in zijn bisdom een schrijven gerigt, waarin er op gewezen wordt, dat de cholera-ziekte zich in onderscheidene steden en plaatsen van het bisdom heeft vertoond. Yoor elk dier plaatsen zijn reeds door den bisschop openbare gebeden en godsdienstoefeningen voorgeschrevenen tevens ten aanzien der kerkelijke vasten- en onthou- dingswet, voor zooveel noodig, maatregelen genomen. Ofschoon vertrouwende, dat God in Zijne goedheid en barmhartigheid zich over ons zal ontfermen en de gevreesde ziekte zich niet verder zal uitbreiden, heeft genoemde bisschop het toch pligtmatig geacht een herderlijk schrijven aan de geestelijkheid en de ge-

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3