BUITENLAND. gemeente aanvaard. Prins Hendrik heeft na mens de familie van den hertog, de commissie bedankt. De plegtigheid werd door muziek af gewisseld en door fraai weder begunstigd. Er heersehte veel levendigheid. Bij kon. besluit van den 25n Junij jl., n°. GO, is bepaald, dat het bij besluit van den 20" Junij 1863n°. 72aan den beer T. J. Stieltjes verleend ontslag als adviseur bij het departement van koloniënals nog wordt ge acht te zijn verleend eervol. De berigten omtrent de cholera wijzen geene merkbare verandering aan in de laatste dagen. Gelukkig vermeerdert de ziekte niet. De meeste gevallen kwamen nog in Utrecht voor, terwijl in ruim dertig gemeenten, waar zij vroeger werd waargenomen, geene gevallen meer voorkwamen. De Groninger Courant schrijft, dat de bij dragen, om den heer Thorbecke een nationaal geschenk aan te bieden met die uit het bui tenland, slechts ongeveer zeven honderd gulden bedragen, eene som, die de ontwerpers van het plan op verre na niet genoegzaam achten, om daarvoor een geschenk te verkrijgen, dat den naam van nationaal verdient. Naar wij vernemen zal, te rekenen van den 15 Julij aanstaande het rijkstelegraafkantoor alhier geopend zijn met onbeperkte dagdienst. Tot tweeden telegrafist is bereids benoemd de heer L. F. Smeltzer, thans te Rotterdam. Met groot genoegen zal zeker het publiek dit be- rigt vernemen en getuigen, dat met lofwaar- digen spoed gevolg gegeven is aan de vervul ling van eene bestaande behoefte. Evenzoo zien wij met blijdschapdat het nieuwe kantoor aan de Groote markt met rassche schreden de voltooijing nadertzoodat wij ons eerlang in eene dubbele verbetering hopen te verblijden. Mogt dan nog aan eene andere behoefte worden voldaan en een tweede besteller aan het kan toor toegevoegd worden. Reeds nu ondervindt de expeditie der telegrammen nog al eens ver traging door het gemis aan personeel om die te bestellen maar als het gebruik van de lijn toeneemtzal zich dit nog meer doen gevoe len Waar eene zoo merkbare vooruitgang en verbetering mag geconstateerd worden, zou het jammer zijn als deze uitbreiding achter bleef en daardoor het genot belemmerd werd. Gisterenkort na den middag, hadden wij hier weder zwaar onweder met plasregenop verschillende plaatsen heeft het sterk gehageld en zijn stukken ijs gevallen, die, gemeten, de grootte van 2 a 3 ned. duimen hadden. In de gemeenten 'sHeer Arendskerke, Heinkens- zand en 's Gravenpolder moet daardoor veel schade veroorzaakt zijn aan de veldvruchten, voornamelijk hebben de boonen onherstelbaar geledende moestuinen leveren het droevig gezigt op, dat schier al het voorhandene verloren is. Overigens luiden de berigten over den stand van den oogst bijzonder gunstig en be loven de te veld staande gewassen met uit zondering van het vlaseen rijken oogst. In het N. Amer. blad de Grondwet van 6 Julij leest men: Jl. Woensdag namiddag had er te Michihan een allerdroevigst ongeluk plaats. Mr. Poelman eenige maanden geleden uit Waarde, prov. ZeelandNederlandnaar hier overgekomen was dien namiddag bezig met boomen hakken in het bosch, aan den Grand Haven weg, op eeni- gen afstand van de brug, en werd door een door hem omgehakten boom, die eene verkeerde rigting in het vallen namdermate aan het hoofd en voorhoofd gewonddat hij oogen- blikkelijk ineenzakte en een lijk was. De over ledene was 29 jaren oud, en stor.d bekend als een stil, vlijtig, en oppassend mensck. Hij laat eene vrouw na, voor wie dit verlies dub bel zwaar is, daar zij op reis twee kinderen verloren heeft, en zich nu alleen in "het land liarer vreemdelingschap" bevindt. Maandag voormiddag is de ijzeren stoom boot, de Zeelanddezer dagen uit Engeland te Vlissingen binnen gekomen, te Neuzen ge- ariveerd, ten einde een proefreis te doen op de Wester-Schelde, om later, daartoe geschikt bevondende dienst tusschen Vlissingen, Bres- kens en Neuzen te volbrengen. De commissaris des konings in deze pro vincie een drietal leden van gedeputeerde staten, benevens de griffier, de hoofd-ingeni- eur van den waterstaat en verdere genoodig- den bevonden zich aan boord, om de reis mede te maken. Maandag morgen had te Amsterdam op de begraafplaats der Nederlandsch-Portugeescli-Is- raëlitiscke gemeente onder Ouderkerk, de plegti- ge ter aarde bestelling plaats van dr. S. Sarphati- Duizenden menschen hadden zich op den weg geschaard, om een laatste hulde te brengen aan den man, in wien Amsterdam zooveel ver liest. Behalve de familie en vrienden des over ledenen volgde een groot aantal corporaties den lijkwagen; zoowel aanzienlijken als am bachtslieden en burgers gaven een treffend ge tuigenis, dat Sarphati de man des volks is ge weest. Men schrijft uit Wieuwerd: De terpen en wieren waarop onze Friesche voorouders zich tegen het water moesten beveiligen, verdwij nen hoe langer zoo meeromdat de aarde daar van meestal zoo goed is. Nu en dan wordt er bij zulk eene afgraving nog al iets merk waardigs gevonden. Zóó heeft voor een paar dagen een schipper, die bezig was zijn schip te laden, een kruikje gevonden waarvan de inhoud wordt geschat op eene waarde van ƒ1000. 't Zijn goudstukken, en wel zooge naamde spaansche matten, die voor oudheid kenners nog al van belang kunnen zijn. Vroeger namen de R. C. jongelieden, zoo te zeggen uit eigen beweging, dienst onder de pauselijke zouaven. Hierin schijnt echter ver andering te zijn gekomen, althans voor eenige dagen is te Hoeven een geheel in uniform ge kleed zouaaf uit Rome teruggekeerden heeft thans in of rondom zijne vroegere woonplaats verscheidene makkers weten te vinden, die hem op zijne terugreis zullen vergezellen, om wel dra met eene even schitterende montering in het pauselijke leger te prijken. Volgens de Zwolsche Courant zou de theo logische school der christelijke afgescheidene gemeente, van Kampen naar Utrecht verplaatst worden. ALGEMEEN OVERZIGT. De drie vorsten, die in de laatste dagen ma nifesten hebben gegeven aan hunne legers en volken, hebben allen hun onbepaald vertrou wen uitgedrukt op de overwinning die hunne regtvaardige zaak moest behalen. Europa was dus in gespannen verwachting wie van dezen het eerst blijken zou buiten de waard te hebben gerekend. Het schijnt dat deze rol aan Italië is toebedeeld. Althans de eerste veldslag door koning Victor Emanuel aan de Oostenrijkers geleverd, is ongelukkig voor den Italiaanschen koning uitgevallen. De berigten uit Florence bevestigen dit niet alleen, maar de bewoor dingen waarin deze vervat zijn, geven duidelijk genoeg te zien, dat men eene belangrijke ne derlaag zooveel mogelijk zoekt te bemantelen. Een der prinsen is zelfs gekwetst. Italië on dervindt dus het eerst bij de oorlogsrampen, die alle partijen ondervinden de smart van nutteloos bloed en geld te hebben verspild. Dubbel bedroevend moet die ervaring zijn bij de groote en veelsoortige schade, die door den oorlog wordt geleden. Zoo lezen wij heden, dat te Milaan en te Bologna de scholen ge sloten zijn en de lokalen voor hospitalen moeten dienen. Voorwaar een treurig bewijs, dat, al wordt de strijd ook buiten de eigenlijk gezegde grenzen des lands gevoerd, toch de hoogste belangen van een volk schade lijden als de wil lekeur hunner vorsten hen aan de gevolgen van den oorlog blootstelt. Tusschen de Pruissen en Oostenrijkers schijnt nog geen belangrijk gevecht geleverd te zijn, en omtrent de schermutselingen, waarover ge schreven wordt, zijn zelfs de berigten weinig te vertrouwen. Pruissen verspreidt intusschen zijn leger en schijnt het ook voortgang te ma ken en te winnen, waar het zich in onder scheidene landen, voor het oogenblik nestelt, zonder dat het hun moeijelijk gemaakt wordt, het zal te bezien staan of niet al die inge nomen positien, in Hanover, Saksen, Hessen enz. of weldra zullen moeten opgegeven wor den, als het eens ernst wordt om zich daar tegen te verzetten, of oorzaak zullen zijn, dat aan de Pruissen de handen zoo vol gegeven wordt, dat zij zich moeijelijk tegen de veree- nigde vijanden zullen kunnen staande houden. De ministerieele crisis in Engeland is nog niet geëindigd. Wel verzekeren de laatste be rigten dat de koningin het ontslag van het ministerie niet heeft aangenomenmaar het is nog geheel onzeker, wat de uitslag zijn zal van eene wending, die, vooral in het tegen woordig oogenblik, van groot gewigt is. In alle deelen des lands hebben talrijke demon- stratien plaatsten gunste van het ministerie en voor de ontbinding van het parlement. Uit Frankrijk schrijft mendat de openbare meening daar geheel en al gerigt is tegen eene Fransehe interventieten gunste van Pruissen. Aan den anderen kant hoopt mendaar te lande, ook zeer, dat Oostenrijk Venetie zal afstaan. Mogt het daartoe kunnen besluiten dan zou de aanleiding tot den oorlog met Italië weggenomen zijn, en Oostenrijk zou zijne krach ten tegenover Pruissen kunnen verdubbelen, waardoor, misschien nog spoediger dan men dacht, een einde aan den oorlog komen zou. Weenen25 Junij. In het rapport van den aartshertogopperbevelhebber van het Oosten- rijksche leger in Italië, van gisteren avond 10 urewordt gezegd, dat de Oostenrijkers, naar de Mincio oprukkende, werden aangevallen door de troepen van Victor Emanuel. De Oos tenrijkers hebben stormenderhand Monte Vento en tegen vijf ure Custozza genomen. Zij heb ben verscheidene kanonnen bemagtigd en 2000 gevangenen gemaakt. Het legér heeft met bui tengewone dapperheid en volharding gestreden, ondanks de ondragelijke hitte. Voorts wordt geconstateerd dat de koning met drie legercorpsen en de kavallerie der re serve op marsch was tegen Albaredo, in de onderstelling, dat hij de Oostenrijkers zoude ontmoeten achter de Etsch. Prins Amedeus en vele Italiaansche generaals zijn gekwetst. De aarts-hertog Albrecht heeft aan den gisteren geleverden veldslag den naam gegeven van »de slag bij Custozza." Hij constateert, dat het een hardnekkig gevecht is geweest en dat de Oostenrijkers niet zonder aanmerkelijke verliezen de overwinning hebben behaald. Eene Italiaansche legerafdeeling is den 23 de Po gepasseerd, stroomafwaarts van Poles- sellaen met aanzienlijke strijdkrachten voor waarts gerukt. De Oostenrijksche voorposten zijn teruggetrokkenzonder tegenstand te bieden. Het garnizoen te Mantua heeft den 23 een uit val gedaan tegen het Italiaanseh observatiekorps aan de linie van Curtatone, van waar het werd teruggeslagen, met achterlating van vele ge vangenen. Voorts meldt de aartshertog, onder dagteeke- ning van hedendat de Oostenrijkers gisteren avond er in geslaagd zijnde Italiaansche armee terug te drijven, tengevolge waarvan zij over de Mincio is teruggetrokken. oO Berlijn25 Junij. De Hanoveranen hebben tweemaal pogingen aangewend om tusschen Eisenach en Gotha door de linie der Pruissen heen te brekenen wel de laatste maal niet tegenstaande de overeenkomst tot een wapen stilstand die eerst heden den 25 des morgens ten 8 ure ten einde kon loopen. Zij werden door het vierde regement garde te voet terug geslagen. De Pruissen ondergingen daarbij geen verlies. Aan de zijde der Hanoveranen werden vele manschappen gewond.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2