OSutgerfijlicii Stanö, STOOMSCHEPEN SPOORBOOT VAN MIDDELBURG. van (les avonds 10 tot des morgens 5 ure ge sloten zullen zijn, en dat zoodra de alarm-marsch geslagen wordt, alle vrouwen, kinderen, am bachtsgezellen en leerlingen de straat verlaten en zich naar huis begeven moeten, terwijl te vens alle huisdeuren gesloten en de vensters bij nacht verlicht moeten worden. De berigten uit Como en omstreken ma ken eenparig melding van de geestdrift waar mede Garibaldi overal ontvangen is. Te Como waren den 14den ongeveer 4000 vrijwilligers bijeenwaaronder vele jongelingen van 15 jaar; de meesten echter zijn ferme, krachtige man nen, waaruit een geducht korps te vormen is. Nog weinig vrijwilligers zijn volkomen van uniformen voorziende een mist de roode kiel, den ander ontbreekt de grijze, met rood af gezette broek, den derden het voorgeschreven hoofddeksel, doch vrolijk zijn zij allen en bran dend van verlangen, om den strijd te begin nen. Onder de manschappen heerscht het vaste geloof, dat Garibaldi hen over de tyroler ber gen regelregt het Oostenrijksche zal doen bin nenrukken. Te Londen wordt het regtsgeding ge voerd tegen zekeren Georgs die den minister von Bismarck een brief geschreven heeft, waarin hij zegt de taak van Karei Blind te zullen overnemen en met dolk of vergift den Pruis- sischen premier om het leven te zullen brengen. In de oorlogsverklaring, welke generaal Lamamiora aan Oostenrijk heeft toegezonden, wordt gezegd, dat Oostenrijk reeds sedert eene eeuw oorzaak is van verdeeldheden en onbe rekenbare schade.. Thans is de Italiaansche natie geconstitueerd. Oostenrijk miskent haar, door eene der edelste provinciën te blijven on derdrukken, waarvan het een uitgestrekt getran cheerd kamp maakt, om het bestaan van Italië te bedreigen. Het Italiaansche volk is van het eene einde tot het andere van het schiereiland opgestaan. Uit dien hoofde heeft hij, aan wien de behartiging der regten van het volk en de -verdediging der integriteit van het grondge bied toevertrouwd is, den oorlog verklaard. De Pruissen hebben den 21 Junij de strand- batterij aan den Dollart vernageld. Daarna heeft het te Emden aanwezig garnizoen de wapens nedergelegd en is de stad overgegeven aan den kommandant Sienzel der Pruissische kan- nonneerboot, op dezelfde voorwaarden als de stad Stade. De Pruissen zijn in Opper-Silezië op Oos- tenrijksch grondgebied getreden. Het bondsbestuur heeft kennis gekregen, dat morgen de vijandelijkheden in Italië zul len beginnen. De keurvorst van Hessen is nog niet ver trokken, daar de Iandsstenden hunne toestem ming niet willen geven, tot het overbrengen der staatskas, waarin zich 17Vi millioen gul den bevindt, naar Hanau. Parijs 22 Junij. De Moniteur meldt in zijne avond-editie, dat de Pruissen den keurvorst van Hessendie te Kassei was gebleven, heb ben gevangen genomen. Yenetie en Triest zijn in staat van beleg verklaard. Men verzekert, dat Donderdag ochtend een aanval van de Italiaansche vrijscharen tegen Tyrol heeft plaats gehad. Eene dépêche verzekert dat de Eanover- anen zich vereenigen met de bondstroepen, In een telegram, voorkomende in het dagblad le Temps, wordt gezegd, dat de Pruissen op Oostenrijksch grondgebied zijn getreden aan den kant van Oderberg. Keulen23 Junij. Vrijdag hebben de Oos tenrijkers en de legers der geallieerden Gies- sen (in Hessen) bezet. In Italië zal men althans het plan daartoe bestaat in plaats van eene gedwongen leening uit te schrijven, 600 millioen opnemen op de kloostergoederendie krachtens de nieuwe wet staatseigendom zijn geworden. De aandee- len zullen tegen 80 pet. worden uitgegeven. Men weet thans met zekerheid, dat het berigt omtrent een gevecht bij Friedberg vol komen onwaar is. Noch Pruissische, nockDarm- stadtsche of andere troepen bevonden zich in die streek en het gekeele berigt schijnt ont sproten in de ontstelde verbeelding der Frank- forters, die, eenige schoten hoorende, meenden dat er slag werd geleverd. Xjaatste Berigten. Het Fransche dagblad le Temps zegt, dat er Vrijdag te Görlitz een gevecht heeft plaats ge had tusschen de voorposten. De Pruissen zijn geslagen. Uit het Pruissische hoofdkwartier wordt ge meld van 23 JunijEenige detachementen van het Silezisehe legercorps rukten gisteren uit tot recognoscering van Friedelberg en Freienwol- den. Een der detachementen stootte op een regiment huzaren. De fuseliers van het 10e regiment dwongen de huzaren terug te trekken. De vijand telde 8 dooden en 5 gewondende Pruissen verloren geen enkelen man. Uit St. Petersburg wordt geschreven: de non interventie blijft de politiek der Russische regering. Officieel wordt verzekerddat alle Noord- Duitsche staten, met uitzondering van Hanover, Hessen en Nassau een verbond met Pruissen sloten. Berigten uit Yenetie melden, dat de Itali anen Zaturdag de Mincio bij Goïto zijn ge passeerd en daarna langzaam oprukten naar Roverbella. De Wiener Zeitung constateert dat de Italianen de vijandelijkheden begonnen voor den termijn door Lamarmora vastgesteld. Gemengao laorigton. In de Raarl. Cour. wordt, voor het huisgezin van een predikant op een dorp in Zeeland, eene jufvrouw gevraagddie niet minder dan de vijftien volgende eigenschappen in zich vereenigen moet: geschiktheid voor huishoudelijk werk, talent van linnen en wollen naaijen, stijven, strijken, wasch behandelen, met kin deren om te gaan, hen spelend te leeren; voorts moet zij zijn P. G.vriendelijk en innemend, vrolijk van humeur, gezond, net, hoogst beschaafd, 25 a 30 jaren oud, en liefst nog begaafd met muziekale talenten. Van het salaris voor zoovele talenten en eigenschappen wordt niet gesproken. Misschien zal eene vriende lijke behandeling alles moeten goedmaken. Uit Verviers schrijft men van den 18 II. dat het daar dien dag, nadat het de vorige dagen bijzonder warm was geweest, heeft gesneeuwd. De Pruissische soldaten die aan de Belgische grenzen staan, schijnen weinig lust te hebben om voor Bismark te vechten. Onderscheidene van hen zijn naar Belgie gedeserteerd en hebben zich op de dorpen tot veldarbeid begeven. Tengevolge der vele faillissementen te Londen zijn daar 400 klerken zonder betrekking. Onder de Engelsche schapen is eene besmettelijke ziekte uit gebarsten zoodat reeds maatregelen genomen zijn even als tegen de ziekte onder het rundvee. Nu de lief hebbers niet naar Duitsehland durven reizen, gaan de meesten naar het zuiden van Frankrijk. Dien ten gevolge zijn de hotels te Parijs opgevuld met gasten. Het geafficheerde zendingsfeest voor dit jaar is even als de vergadering der Evangelische alliantie, wegens de tijdsomstandigheden uitgesteld. Uit Pur- merend schrijft mendat de veemarkt aldaar, ondanks het verbod van uitvoer nog even levendigis als vroeger, dat het vee nog even duur en de vette koeijen zelfs zeer hoog in prijs zijn. De kalveren waren op den laatsten marktdag tien gulden hooger dan op den vorigen. In eene kleine stad in Oostenrijk heeft de burgemeester het volgende middel bedacht, om voor te komendat men gedurende de godsdienstoefeningen in de herbergen drinken zouhij heeft namelijk be paald dat ieder die, op Zondag of op andere dagen gedurende de godsdienstoefeningenbetzij in een kof- fljhuishetzij in een herberg drinkt, vrijheid heeft om zonder betalen heen te gaan. Eene vrouw te Antwerpen zag haar kind, op eenigen afstand van haar spelende, in het water vallen. Het kind werd gered, maar de moeder haddoor den schrik, haar verstand verloren. Te Bafio stierf dezer dagen een bede laar dien zelfs op zijn sterfbed nog het noodigste ontbrak. Na zijnen dood vond men niet alleen be langrijke geldswaarde bij hem, maar zelfs vreemde ef- fekten tot een bedrag van 800 fres. Het zoölo gisch genootschap te Amsterdam, N. A. M. is sedert Mei met '250 nieuwe leden en voorts met een tal van vreemde dieren verrijkt. Twee dagbladredac teurs te Brussel zijn verwoed uitgegaan, hebben el kander volgens de wetten van eer enz. pogen te ver moorden maar beiden schoten mis en keerden arm in arm naar de stad terug en lieten in plaats van bloed de noodige champagne stroomen. Een Pruis die te Botterdam in een logement logeerdeheeft zich door een pistoolschot in den mond, van het leven be roofd. De man meende zeker, dat het beter was dit maar zelf te doen, dan op verzoek van Bismarck de Oostenrijkers daarmede te belasten. Onder de zege ningen die de Pruissen smaken van den oorlog door Bismarck veroorzaaktis ookdat de belastingschul digen hunue lasten vooruit mogen betalen. De cholera-commissie te Dordrecht heeft eene kollekte gedaan, die bijna 3600 heeft opgebragt. Aan de weduwe van een ontvanger der belasting is een pensioen verleend van 1306, en aan de weduwe van een commies bij de belastingen een dito van 75. Den 6aen dezer maand is in een huis te Weenen een ijzingwekkend tooneel voorgevallen. Een aldaar wonende schrijnwerkerop genoemden dag van een langdurige reis huiswaarts gekeerd, vond zijn vijfjarig kind doodzijne vrouw zieltogendeen zijna oproeping, om zich naar het leger te begeven, op de deur vastgehecht. De arme manzoo zeer door het ongeluk bezochtwerd door eene beroerte getroffen en was plotseling een lijk. De vrouw op het sterfbed blieseenige oogenblikken later den laatsten adem uit Op een handelskantoor te Utrecht ontmoetten el kander dezer dagen twee boeren uit den omtrek, die nog al door den veetyphus en zijne gevolgen geleden haddenen, wachtende op den toegang tot den chef van het kautoor, eenige oogenblikken met elkander spraken: „Harmenzeide de een, „heb je geheurd dat ze Bismarck hebben willen doodschieten?'' „Ja Krijn!" was het antwoord, „dat zou eerst eene ont eigening ten algemeenen nutte geweest zijn, niet waar man „Daar kan je op an buurzei Rarmen. BESTEDINGEN en VERKOOPINGEN. Door den minister van binnenlandsehe zaken is ter kennis van gegadigden gebragt, dat in het bestek en voorwaarden wegens Het mak'en van een dam door de Ooster-Schelde ,aan levering van ballast, het leggen van de spoorb, de tusschen Bergen-op-Zoom en Woensdrecht, en het maken van eenige verdere werken de onderstaande wijzigingen zijn gebragt: Art. 15. De tijdsbepalingen een/worden vervangen door: e het geheele werk op den 1 Nov. 1S68. Art. 16. De zesde alinea luidende: „de negende en vol gende termijnen enz. vervalt. Den 22 dezer zijn te Bath 83 bund. 82 roed. 49 ell. Winter Gerst, wassende in den tweeden Engelschen polder, verkocht voor 17,976,35. Twee perceelen zijn onverkocht gelaten. K.erls.olijl£.e Zn Lsloii. De kerkeraad der hervormde gemeente te Vlissingen heeft, tengevolge van het bedanken van den heer van Toorenenbergen van Barneveld, het viertal aange vuld met den heer F. A. van Loenen predikant te Ommeren, zoodat het alsnu bestond uit den genoem den en de heeren A. Couvee te Doesburgh, E. B. Gunning te Nichtenvecht en Fijnvandraat te Zwart sluis. Daaruit is onmiddellijk beroepen dc beer A. Couvee te Doesburgh. Voor de vakature de Vijver heeft dezelfde kerke raad gemaakt dit viertalVKoningsbergen te Ha- zerswoude A. Couvee te Doesburgh; F. A. van Loe nen te Ommeren en J- EtLderlé te Kralingen. Yan 16 tot 23 Junij 1866. Gehuwd Den 20 Mozes Emanuel de Wolf oud 31 jarenjongm. en Roosje Bannet, oud 34 jarenjonged. den 21, Cornells Moens, oud 31 jarenjongm. en Johanna Kornelia Folmeroud 35 jaren jonged. Geboren: Den 23, Dirk, z. v. David Cappon en Jacoba Nonnekes. Overleden: Geene. DB STAD GOES, JUNIJ 1866. ure. van «OTTERDAM, ure. Dingsd. 26 'sroorg. 5, Donderd.28 5,30. Zaturdag 30 7, van GOES. Woensd. 27 'smorg.10, Vrijdag 29 11,— ZUID-BBVBLAJNTD. van ROTTERDAM, ure. van GOES. ure. Dingsd. 26 'smorg.10,30. Woensd. 27 'smorg. 6,- Vrijdag 39 7,- Donderd. 28 11,30. Zaturdag 30'smidd.l2,80 Van Middelburg. Dingsdag 26 te 9 u. m. Woensdag 27 10 Vrijdag 29 5 30 Van Tholen. Dingsdag 26 te 6 u m. Donderd. 28 10 Vrijdag 29 1

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3