BUITENLAND. »De houding d®ï Khuntt^^tiroothertogelij ke Regering zal dits sfeehg -ön^iidig wezen, en de gezant heeft laswmiptelijk dienovereen komstig te handelen." De berigten omtrent de choleradoor de Staats-Courant medegedeeld, toonen aan dat schier overal de ziekteschoon dan ook lang zaam, vermindert. In de laatste dagen was Utrecht het meest bezochtmaar te Leiden en te Dellt waren de gevallen belangrijk minder. De algemeene vergadering der broederschap van kandidaat-notarissen in Nederland zal dit jaar te Middelburg gehouden worden en wel den 20 Augustus. Door den minister van binnenl. zaken is bepaalddat het toelatings-examen van hen die als kweekelingen aan 's rijks veeartsenij school wenschen te worden opgenomenwe gens het voorkomen van cholera-gevallen te Utrecht, is uitgesteld tot donderdag den 6n September e. k. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter kennis van belangheb bende gebragtdat wegens het voorkomen van choleragevallen te Utrecht het toelatings examen van hen die als kweekelingen aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskun digen wenschen te worden opgeleid, is uitgesteld en wel voor hen die tegen den 2den Julij a. s. zijn opgeroepen tot den 23sten Augustus e. k. en voor hen die tegen den 5 Julij a. s. zijn opgeroepen tot den 27sten Augustus. De hoofdcommissie tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van wijlen Z. K. H. hertog Karei Bernard van Saksen- Weimar heeft bekend gemaakt, dat de onthulling van dat gedenk teeken zal plaats hebben te 's Gravenhage op Donderda r 28 Junijdes namiddags ten 3 ure. De officieren en oud-officieren der land- en zee- magt, allen die met de militaire Willems-orde zijn versierd, en de deputatien van het zilveren en het metalen kruis zijn uitgenoodigd, de pleg- tigheid bij te wonen. Het Handelsblad deelt de droevige tijding mededat dr. Sarphatidie zich in vele opzig- ten verdienstelijk heeft gemaakt jegens de hoofdstad en het vaderland, aan wien men voornamelijk de stichting van het Paleis voor Volksvlijt te danken heeft, na korte ongesteld heid overleden is. Uit Zwolle schrijft mendat de gevolgen van den oorlog zich daar reeds doen gevoelen. De verzending van visch naar Duitschland heeft geheel opgehouden. Dien ten gevolge wordt de paling, die in de vorige week 60 de 100 IS opbragt, nu voor 35 verkocht, en de snoek, die toen 40 gelden kon, vind nu tot 25 nou geen aftrek. O O Uit Sneek wordt gemeld, dat de heer A. Moens, predikant aldaar, aan de gemeente be kend gemaakt heeft, dat hij de benoeming tot lid van de tweede kamer der staten generaal heeft aangenomen. Wegens de heerschende ziekie zal de 22ste algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers genootschap te Deventer, op 18 19 en 20 Julij niet worden gehouden. Uit Oosterhout wordt geschreven: De eerste nieuwe aardappelen zijn in het begin dezer week alhier ter markt aangevoerd, en verkocht tegen den prijs van omstreeks 7 het mud. Het gewas belooft eene ruime opbrengst, even als bijna alle andere te veld staande vruchten. De vroeger, zoo men meende, schadelijke droogte, is door malschen regen afgewisseld geworden, zonder echter aan het hooijen hinderlijk te zijn. Ook dit product belooft eene bijna dubbele opbrengst van het verleden jaar, even als de rogge, die zoowel in graan, als stroo, den landman een rijken oogst voorspelt. Uit de Lier meldt men dat in verscheidene j aren de roggevelden niet zoo schoon en veel belovend hebben gestaan als thans. Op een roggeakker vindt men o. a. aren, die de bui tengewone lengte van 2.30 tot 2.35 el hebben. Z. M. heeft pensioen verleend ten bedrage van 775, aan M. de Leeuw weduwe van II. C. van Deinsein leven ontvanger der di recte belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Goes. ALGEMEEN OYERZIGT. 't Is wel natuurlijkdatnu de oorlog een maal uitgebarsten isieder dagelijks met ver langen naar berigten uitzietmaar de nieuws gierigheid wordt maar spaarzaam voldaan en het ergste van allen isdat men ieder oogenblik gewaarschuwd wordt, om op de berigten, die er nog gegeven wordengeen staat te maken daar er niet een te vertrouwen is. Sommigen meenendat de zaken der Pruissen niet gunstig zouden staanomdat men niets verneemten het toch wel waarschijnlijk is, dat zij, die voor een groot deel meester zijn van de tele graaflijnen in onderscheidene rigtingen, wel van hunne heldendaden zouden laten spreken, indien zij ze bedreven hadden. Het meest aannemelijke is, dat er nog niet veel bijzonders is voorgevallen. Algemeen is men verbaasd over de hande lingen van den maarschalk Benedekopperbe velhebbervan het Oostenrijksche leger. Niemand begrijptwaarom hij de Pruissen zoo lang de handen vrij gelaten heeft en hun gelegenheid gaf, om zich van sterke stellingen meester te maken. Wel meent men, dat dit alles zich later ophelderen zal, en dat er dan geen grond van verwijt zal wezen, maar voor het oogenblik had men toch liever gezien, dat hij Dresden niet aan zijn lot had overgelaten. Yreemd is het zeker, dat de Pruissen in de hoofdsteden van Saksen en van Hanover meester zijn, terwijl de legers dier beide landen, hun grond prijsgevende aan den vijandoprukken naar andere oordenzij het dan ook om daar dien vijand zijnen euvelmoed betaald te zetten. De koning van Hanover is bij zijn leger en niet naar Enge1 and vertrokkenzooals men ons onlangs had doen gelooven. De koning van Italië heeft een manifest aan zijne onderdanen gerigt, waarin hij de aanlei ding tot den oorlog uiteenzet. Zijne legermagt is strijdvaardig, en uit de bekend gemaakte legerplannen blijkt, dat het niet alleen te doen is, om Venetie bij het Italiaansche koningrijk te voegen, maar, dat men verder wil gaan, en altijd zoo de wapenen der party dit niet beletten Oostenrijk nog gevoeliger slagen toebrengen. Garibaldi speelt, in de berigten, een groote rol, maar men verzekert, dat hij nog zoo lij dende is, dat hij zich maar moeijelyk bewe gen kan. In Engeland is plotseling eene ministerieele crisis ontstaandie in de gevolgen hoogst be langrijk zijn kan. Indien het aangeboden ont slag der ministers, door de koningin wordt aangenomen en een tory-kabinet optreedt, dan zou wel eens eene andere politieke rigting gevolgd kunnen- worden. Met belangstelling ziet men daarom den uitslag tegemoet. Blijft het ministerie, dan zou eene ontbinding van het huis der gemeenten aanstaande zijnen de verkiezingstrijdin deze oogenblikkenkan niet gewenscht worden. Opmerkelijk is het, dat de val van het kabinet veroorzaakt zoude zijn, door eene wetdie men meendedat de goed keuring van de meerderheid des volks wegdroeg terwijl het nu voorgesteld wordtals zou het beginsel dier wet, uitbreiding van het kiesregt, door de bevolking niet gedeeld worden. Omtrent de gedragslijndie keizer Napoleon volgen zalis niets naders bekend. Alleen is in strijd met vroegere verzekeringen, thans verspreid, dat de sympathie van het kabinet der Tuilerien, volstrekt niet meer aan de zijde van Pruissen dan aan die van Oostenrijk zijn. Het schijnt, dat van hooger hand een wenk I gegeven isom dezedoor een dagblad ge- I maakte opmerking, verder te verspreiden. In Spanje is weder een opstand uitgebarsten, die door den maarschalk Narvaez werd geleid, maar zeer spoedig onderdrukt is. Madrid zelf was het puntwaar de oproerlingen het sein gaven, en men zegt, dat 6000 man van hen zijn gevangen genomen endat de maarschalk zelf gewond is. De zaken in Rumenie schijnen eenen beteren keer te nemen, althans de Porte moet ver klaard hebben, dat er afgezien is van het voornemen, om de Donau-vorstendommen door Turken te doen bezetten. In Griekenland is alweder het ministerie ver anderd. Kunnen de Grieken geen deelnemen aan den strijd, die weldra in het hart van Europa woeden zal. Zij verlangen toch niet rustig te blijven als alles in rep en roer is. Evenzoo beroeren dè Fenians Noord-Amerika. Zij hebben een inval in Canada beproefdmaar deze is mislukt. De Koning van Pruissen heeft een biddag uitgeschreven, welk stuk het kenmerk draagt van evenveel verblinding als hypocrisie en die, met het oog op de aanleiding tot den oorlog, als eene ware godslastering kan beschouwd worden. Ten slotte komt daarin voor het volgende: Tevens zal gedurende den oorlog bij de open bare godsdienstoefeningen gebeden wordendat God onze wapenen tot overwinning onzer vij anden zegene, en ons genadiglijk geve, dat wij ook in den oorlog ons als christenen je gens hen gedragen, door de kracht van zijnen geest hen tot verzoening met ons neige, en door zijnen almagtigen bijstand ons spoedig weder een goeden, heilrijken en bestendigen vrede, voor ons en het gansche Duitsche vader land, geve." Daargelaten de ongerijmdheid van: zich in den oorlog als christenen te gedragen, wan neer men zelf dien oorlog in het leven geroe pen heeft, mag het met regt godslasterlijk heeten, als men laat bidden: dat de kracht van gods geest de harten tot verzoening neige, waar men niet alleen de harten van zich ver vreemd heeft, maar dagelijks voortgaat om door de onregtvaardigste en wreedste handelingen de harten te verbitteren. Men verbeelde zich iemand, die bezig is zijnen buurman te ver moorden en terwijl een vroom gebed doet, dat God zijne wonden moge genezen! Uit Maagdenburg schrijft men van den 19 dat het goederenverkeer op de Hannover- sche spoorwegen nog niet heropend is. Noch van noch naar Hannover kan iets worden ge zonden. Het station te Göttingen is geheel voor militaire doeleinden ingerigt en alle ver keer daardoor onmogelijk gemaakt. Dezer dagen is de Oostenrijksche voor raad op geheel onverwachte wijze aanmerkelijk vermeerderd. Er kwamen namelijk aldaar in korte tusschenpoozen uit Pruissen ongeveer 100 kisten aan, welke aangegeven werden ga- lanterien te bevattendeze kisten waren naar de Donau-vorstendommen bestemd. De amb tenaren der in- en uitgaande regten hielden de kisten aan en openden die. Zij vonden daarin zeer zwaar bewerkte geweren, welke Pruissen aan vorst Karei I van Rumenie zond. Op grond van het verbod van vervoer van wape nen en sluikerijzijn zij in beslag genomen en zullen thans bij de wapening der vrijkorpsen goede diensten bewijzen. Uit Coblentz wordt van den 19 Junij gemeldMen schijnt hier een vijandelijken aan val verwacht te hebben. Eergisteren avond zijn troepen van hier uitgerukten hebben de Nas- sausche grenzen bezet. De artillerie stond in Ehrenbreitstein bij de stukken gereed en eene afdeeling infanterie had in het Coblentzer woud post gevat. De uitgerukte troepen zijn echter gisteren teruggekeerd, zonder dat zich een vijand vertoond had. Onze stad en vesting zal waarschijnlijk wel dra in staat van beleg verklaard worden. Bij voorraad is bekend gemaakt, dat de poorten

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2