3 Een bewijsstuk bedoeld bij letter O, van art. 57 der wet werd uitgereikt aan P. Vegter, ofschoon bij zijn daartoe strek kend verzoek geen bewijs was overgelegd van gevaccineerd te zijn of de kinderziekte te hebben gehaddoch hoewel het wenschelijk mag geacht worden, dat de onderwijzers zoowel als de leerlingen daartoe verpligt konden wordenzoo gaf in het oog der commissie noch de wet van 1857, noch de verorde ning der openbare gezondheid eenige aanleiding of bevoegdheid om de afgifte van het bedoelde bewijsschrift te weigeren. Ofschoon op de bijzondere school onderwijs wordt gegeven aan kinderen van verschillende Godsdienstige gezindten, acht de com missie echter dat het onderwijs op de school eenc bepaalde kerkelijke rigting heeft. De verhouding van het onderwijzend personeel tot het aantal leerlingen op die school, alsmede de toestand der schoolmeubelen en de hulpmiddelen bij het onderwijs komen de commissie vol doende voor. Geen der huisonderwijzers maakte gebruik van de bevoegdheid hem bij het le lid van art. 51 der wet toegekendook van de toepassing van het 5e lid van dat artikel werd geen gebruik gemaakt. De plaatselijke schoolcommissie was zamengesleld uil vijf leden, die allen den vereischten eed hebben afgelegd, als: J- A. A. Fransen van de Putte, voorzitterP. A. llochart Jr., J. Kooman, mr. J. G. de Witt Hamer en H. K. Dominicus vag den Bussche, secretaris. Door haar zijn geene overtredingen ontdekt waarvan proces verbaal is opgemaakt. De toepassing van art. 65 gaf tot gee nerlei moeijelijkheden aanleiding. De commissie bezocht, in commissien uit haar midden, op on geregelde tijdstippen de verschillende scholen. Op de Fransche meisjesschool had even als vroeger, na ten overstaan van de com missie gegeven blijken van gemaakte vorderingen, eenc prijsuit- deeling plaats, waarbij aan eenige leerlingen door den voorzitter met toepasselijke aanspraken boekwerken werden uitgereikt. Aan de schoolbibliotheek, daargesteld om aan verdienstelijke leerlingen als belooning boekjes ter lezing mede naar huis te gevenwerd zooverre de financiële krachten dit toelieten meerdere uitbreiding gegeven. Sedert het in werking brengen der wet op het middelbaar on derwijs en het invoeren van dat onderwijs in deze gemeente is het onderwijs in de vakken bedoeld bij art 72 der wet van 1857, aan die inrigting overgebragt. En hiermede acht de commissie hare taak volbragt, de be langen van het lager onderwijs in deze gemeente in uwe goede zorgen bij voortduring aanbevelende, betuigt zij gaarne haren dank voor de welwillende medewerking tot bevordering dier belangen in het afgeloopen jaar wederom zoo ruimschoots betoond. Goes, 12 Mei 1866. De Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, Voorzitter. VAN DEN BUSSCHE Secretaris. BIJLAGE 3. VERSLAG van den toestand der oefen school voor onderwijzers-kiveekelingen in het 4e district van Zeelandte Goes, over het jaar 1865. De oefenschool werd bij den aanvang des jaars bezocht door dertien kweekelingente weten W. Moerdijk, le Ovezande. C. N. de Beste, te Goes. C. Laurette Goes. Chr. Kole, te Kruiningen. P. Verhage, te Goes. J. Snoep, te Goes. C. Welleman, te Krabbendijke. In den loop des jaars verlieten de oefenschool W. Moerdijk, na bekomen akte van bekwaamheid als hulp onderwijzer. G. Baardolp, wegens vertrek naar elders, en J. de Koune, wegens verandering van bestemming. Bij het einde des jaars telde de -oefenschool dus nog tien kweekelingen. Over 't algemeen werden de lessen dit jaar getrouwer bijge woond dan in het vorigeofschoon meestal door wettige redenen veroorzaaktbleef het verzuim toch belangrijker dan wenschelijk is. Drie kweekelingen woonden zoo lang zij den cursus volgden, al de lessen bij. Drie kweekelingen verzuimden twee lessen. Een verzuimde drie lessen. Twee vier lessen. Een verzuimde vijf twaalf h veertien vijftien J. Welleman, te Heinkenszand. J. Visser, te Kloetinge. C. L. Rijnberg, te Goes. J. W. van de Linde, te Kapelle. G. Baardolf, te Kloetinge. Jac. de Korne, te Schore, Wekelijks werden acht lessen gegeven. Zij zijn den 7 Januarij aangevangen en werden den 50 Decem ber door het gewoon jaarlijksch examen besloten. De resultaten van het onderwijs, gelijk die bij dat examen zijn geblekenwaren in hoofdzaak van die van vorige jaren niet zeer afwijkend. De graad van veler verstandelijke ontwikkeling schijnt een niet oplehetfen beletsel tegen eene wijze van oefening die alleen wezenlijk goede vruchten kan dragen. Anderen daarentegen schenen beter besef te hebben van het doel hunner studiën en geven dan ook de hoop, dat zij dat doel zullen bereiken. In het personeel der onderwijzers had geene verandering plaats. De vakken waarover het onderwijs zich uitstrekte, waren De kennis der Natuurrekenkunde en vormleeronderwezen door den heer P. van Hieee De kennis der Nederlandsche faalder aardrijkskunde en die der opvoeding en onderwijs door den heer W. Swart De geschiedenis en den zang door den heer C. J. Witte; Omtrent de wijze waarop de lesgevende onderwijzers zich ook dit jaar wederom van hunne moeijelijke en werkzame taak kweten, heb ik niets te voegen bij den lof, daarover in vorige verslagen hun toegebragl. In weerwil van de weinige vruchten van hun onderwijs bij sommige kweekelingen op te merken, bleven zij in ijverige toe wijding hunner beste krachten volharden. Het lokaal waarin de lessen vroeger gehouden werden eerst uithoofde daaraan eene andere bestemming is gegeven verlaten en vervangen door de Fransche jongensschoolisnadat deze voor het middelbaar onderwijs was ingenomen, weder in gebruik ge nomen hoe weinig het ook voor de oefenschool geschikt moge zijn, het uitzigt is echter gegeven, dat, na voltooijing van een nieuw telegraafkantoor, het ijkkantoor naar het tegenwoordige telegraafkantoor zal worden overgebragt en het daardoor vrijval lend lokaal aan de woning van den heer van Hielevoor de oefenschool zal worden ingerigt. Van wege het rijk werd wederom een subsidie verstrekt ten bedrage van 498,82. Van deze "som is door de lesgevende onderwijzers genoten 500,-. Van de overschietende 198,82 is betaald: aan verschillende onkosten f 15,55, aan hulpmiddelen voor het onderwijs 57,27, terwijl aan de kweekelingen, zoo inboeken, als in geld toelagen zijn verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van 148, Goes, den 24 Maart 1866. De schoolopziener in het 4de district van Zeeland, J. H. de LAAT de KANTER. GOES. Drukkerij van F. KLEEUWENS ZOON, uitgevers der Goessche Courant.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 9