JUMJ 1866. BIJBLAD 10.2. ©WSAWl» TJITTEEKSEL uit het JAAEVEESLAG VAN DE CS-OIElSJS, HOOFDSTUK XI. HOOFDSTUK XII. VAN DEN TOESTAND DEE GEMEENTE OVER HET JAAR 1865. Vervolg. GEMEENTE POLICIE. a. Openbare veiligheid, Voor deze is gewaakt, door een commissaris van policievier agenten der eerste en vier van de tweede idasse, de laatste hoofd zakelijk voor de nachtdienst. Bijzonderheden daaromtrent zijn niet te vermelden. De brandbluschmiddelen worden door de zorg der directie in zeer goeden staat onderhouden; van brand bleven wij gelukkig verschoond. Het personeel bij de brandweer is voltallig gehouden en de gewone oefeningen hebben plaats gehad. De straatverlichting met gaz voldeed weder algemeen; bij de nieuwe draaibrug is daarin eenige verandering te weeg gebragt, waardoor het getal lantaarns met twee is vermeerderd. Meldenswaardige ongelukken of rampen, bijzondere daden van moed en zelfopoffering zijn niet ter onzer kennis gekomen. b. Huis van bewaring Het getal in bewaring gestelde personen bedroeg 22, waarvan 21 mannelijke en 1 vrouwelijke ln het personeel van het collegie van heeren regenten ontstond in I86S geen verandering. De cipier is dezelfde gebleven even als de bewaarder Jacs. van de Velde. Bij de indienststelling van het nieuwe huis van arrest en van bewaring op den 1 September 1805 zijn nog in dienst getre den; als schrijver of adjunct-cipier Nicolaas Le Due, als bewaar ster HeiuK Magda, Wellerwed0. Hagedoorn en als bewaarder Jan Kwak, terwijl den 10 October in laatstgemelde betrekking nog is geplaatst F. W. Bcglinger. De voeding en het onderhoud der gevangenen is aanbesteed geweest tegen 52 cent daags per persoon en de geneeskundige behandeling tegen 20 cent per persoon 'sweeks. De gezondheidstoestand der gevangenen was zeer voldoende. Voor rekening der gemeente zijn vier personen wegens policie - overtreding in het gesticht geweestwaarvan de kosten hebben bedragen voor voeding1,92 gebruik van mobilair en klecdingstukken - 0,12 Zamen 2,04 Voor het rijk hebben de kosten der gevangenen in het geheel bedragen voor 254 personen, bij afwisseling in het gesticht aan wezig geweestals volgt Onderhoud en voeding1689,44 Geneeskundige verzorging - 255,60 Onderhoud der gebouwen- 9, Onderhoud en aankoop van mobilair - 3878,69 Schoonhouden der localen- 39,955 Aankoop van klompen- 18, Idem n kammen- 4,20 Schoolbelioeften- 25,59 Leesboeken- - 9,80 Vuur en licht- 425,61 Kosten van bestuur: Schrijfloon- 200, Bureau-behoeften- 98,21 Jaarwedde cipier- 606,66 Indemniteit voor huishuur 8/m- 100, Jaarwedde oudste bewaarder- 500, Indemniteit voor huishuur 8/m- 50, Jaarwedde schrijver of adjunct-cipier 4/m - 100, Idem 1 bewaarder 4/m- 100,— Idem 1 dito 2'/a/m- 62,60 Idem bewaarster 4/m. - 83,55 Totaal 8052,56* De cipier heeft daarenboven nog genoten voor het bewaken van policie-gevangencn uit de kantons Goes en Heinkenszand eene toelage van de gemeenten ad 60, Nog geniet een der bewaarders sedert hel in gebruik nemen van het nieuwe geslicht, voor het houden van toezigt op het stoken der verwarmingstoestellen, eene jaarlijksche toelage van 150, Geene vreemdelingen zijn in 1865 uitgeleid volgens de wet van den 15 Augustus 1849. Van vijf zijn de reis- en verblijf- passen geviseerd een dito is verlengd, afgegeven zijn er geene. LANDBOUW. De oogst van 1865 was zeer bevredigend. Tarwe gaf op de kleigronden eenen voldoenden oogst, doch op de ligtere werd het gewas door de langdurige droogte eenig- zins benadeeld. Rogge gaf eene gewenschte opbrengst. Gerst. De wintergerst leverde eene goede opbrengstde zomergerst leed veel door de droogte en gaf daardoor een 'ge ring beschot. Vlas. Kan men als totaal mislukt beschouwen; ofschoon dit hier weinig geteeld wordtis dit te betreuren om de vlasserij die door een ingezeten van deze gemeente gedreven wordt, onder de gemeente Kloetinge en waarin in den winter, als de andere werkzaamheden voor den arbeider hebben opgehouden, 10 a 12 personen hun brood verdienen. Haver leverde een gering gewas door de langdurige droogte. Koolzaad. Gaf eene vrij voldoende opbrengst, die zoo ze al niet ruim mag genoemd wordendoor de hooge prijzen als zeer goed kan aangemerkt worden. Meekrap. De. twee- en driejarige leverde een vrij goed be schot en ook de nieuw geplante kiemen sloegen goed aan. Erwten. Gaven eene goede opbrengst en stroo van uitmun tende kwaliteit. Paardeboonen. Zijn niet zoo gunstig ontwikkeld; van de uit- zaaijing af leed dit gewas veel door de droogte Opmerkelijk is het, ofschoon wij daarvan geen reden geven kunnen, dat de op reijen gezaaide zoo veel meer opbraglen dan de andere. Wortelgewassen. Gaven eene gewenschte opbrengst. Klaver. Leverde eene goede hoeveelheid voeder. Aardappelen. Hebben een zeer middelmatig gewas opgeleverd. Enkele soorten waren zelfs tot spijs niet te gebruiken, ofschoon de gewone ziekte dier vrucht minder dan in vorige jaren werd bespeurd. Knollen hebben door hare ruime opbrengst in het groot ge brek aan veevoeder .grootendeels voorzien. Graslanden en hooi hebben door de aanhoudende droogte bijna niets opgeleverd. Rundvee, boter en kaas. Het vee bleef van ziekte verschoond, zuivel was schaars en de boter mitsdien duur. Omtrent het overig gedeelte van den veestapel is niets bijzon ders te vermeldenhetgeen ook van de bloemisterij, tuinierderij, boomkweekerij enz. kan gezegd worden De wegen zijn in vrij goeden staat en worden behoorlijk on derhouden. De middenprijzen der voortbrengselen van den landbouw hier ter markt gebragt, waren als volgt: Tarwe 7,61 per mud. Rogge 5,50 n i Winter gerst - 4,35 u Zomer - 5,97 Haver - 5,41 u u Groene Erwten - 7,04 n n Witte boonen - 11,50 n n Bruine - 10,55 n Paarden - 5,98 Koolzaad - 12,51 Aardappelen - 2,22 Boter - 1,23 het <8 Eijeren - 2,81 de honderd.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 5