BUITENLAND. W^eüuem endat bij Z. M. besluit vay.,25 1^ '^an^Wffien stadgenoot den hfcër j i Mcule>i$ieder*mptrooiis verleend, voor de-eerste isVoeritebaè te lande, van eenen'vér^bïfs-jji ?d&i Vuufhaarfzijner azijninakerij. Het.sèj^iK&" «tóij^kerij algemeen in NederlaneF&pji eenfe-Silli^eroudérde wijze plaats beeften $e verbeteringen door den geoctroijeerde aan'ge- bragt, teweegbrengen: 1». Besparing van l/a der brandstof. 2°. Meer dan verdubbelde snelheid in het verzuren. 3«. Ruim 10 pCt. meer zuiver azijnzuur. Wij mogen ons verheugen, dat ook in ons midden, op industrieel gebied, nog leven en voor uitgang waargenomen wordt, niettegenstaande de ondernemingen op dat gebied, in de laatste jaren niet vele vruchten hebben opgeleverd. Omtrent den brand te Haaften op 9 Junij wordt het volgende geschrevenDe brand die zich in den namiddag ongeveer half vier uur openbaarde, nam, niettegenstaande de hulp der brandspuiten, bij de langdurige droogte en de rieten daken der woningen zoo snel toe, dat er binnen weinige uren negen-en-zestig huizen en vele schuren en hooibergen geheel eene prooi der vlammen zijn geworden. De ontsteltenis, de ontroering bij zoo allerwege heerschenden brand wprpn zoo „algemeen dat er aan geene redcling van voorwerpen te denken wasvan (jaar, dat er slechts bij enkele huisgezinnen iets, dat niet noemenswaardig isvan den inboedel aan die verwoesting is ontrukt, ofschoon zelfs nog- van dat gereddedat men op den open baren weg gebragt had, daar nog door het vuur werd vernield. Opmerkelijk is het, dat de kerk, de predikants- en onderwijzerswoning niet mede verbrand zijn, daar de vlam in hare zoo korte nabijheid woedde, en ook het schoollokaal aan hare vernieling ten prijs werd. De gegoeden zoowel als de behoeftigen, die als ware het geen toevlugtsoord hebben zien treurende en wee- nende op die puinhoopen neder, waar zij, wei nige uren vroeger, nog hunne verblijf- en rust plaats vonden. Het is intusschen gelukkig dat er geen verlies van menschenlevens te betreu ren zijn. Donderdag ochtend is, in de fabrieken van den heer Petrus Regout, te Maastricht, een geduchte brand uitgebroken. Gelukkig werd geen der hoofdgebouwen aangetast en kunnen dus de werkzaamheden geregeld worden voortgezet. Van de 72 gebouwen zijn 6 geheel vernield. De woningenbureauxovens en werkplaatsen Bleven behouden. Verbrand zijn een magazijn der werksters, een magazijn met de voorwer pen, die voor de tentoonstelling waren bestemd, zes paardenstallen, de bergplaats voor embal lage en het manden-magazijn. Het koetshuis heeft veel geleden; de paarden en voertuigen zijn gered. De schade wordt begroot op 50,000 a 60,000. Alles is verzekerd. In den nacht van 12 Junij zijn Pruissische soldaten in het Limburgsche dorpje Vaels ge komen, waar zij door hunne vechtpartijen en baldadigheden de rust hebben verstoord. De marechausées hebben hen met behulp van de bevolking verdreven. Woensdag zou bij een landbouwer in Wees- perkarspel vee onteigend en afgemaakt worden. De boer weigerde den toegang tot zijne woning en eene menigte, met geweren en bijlen, was gereed om zich te verzetten met geweld. Er is toen een detachement dragonders aangerukt, die den toegang hebben verschaft en zoowel het afmaken als onteigenen is zonder verdere stoornis afgeloopen. Bij de jongste verkiezing in het kiesdistrict Arnhem bragt een der wethouders van eene Veluwsche gemeente de stembus over en stelde die aan de bevoegde autoriteit in de hoofdplaats ter handterwijl hij met zekeren trots zeide »hier heb ik meer dan 80 Keucheniusjes in." De Tijd deelt een pauselijken brief mede gericht aan de redactie van dat blad, waarin de kerkvoogd aan de katholieken zijnen dank betuigt voor de hem toegezonden giften en Waarin, onder meer voorkomt: dat Z. H. te 'midden der bittere kwellingen, welke hem druk- 'ken, een grooten troost gevonden heeft in de jblijken van liefdedie hem uit Nederland ge worden zijnen dat het hem op nieuw geble ken isdat de Nederlandsehejkatholieken ijve rig voortgaan met standvastig te volharden in de belijdenis der heilige godsdienst en van hare heilrijke leer en dat zij met geheel hun hart verfoeijen »de veelvuldige verpestende dwalin gen, waarmede zij, die alle waarheid en gereg- tigheid haten, in onze ongelukkige dagen aller geest en hart trachten te bederven en alle zoo menschelijke als goddelijke wetten pogen te vernietigen." De paus brengt te dezer gelegenheid ook hoogen lof toe, aan zijne geliefde zonen" de redacteuren van de Tijddie zich zoo krachtig beijveren om de zaak dér godsdienst te ver dedigen, de booze hinderlagen der vijanden te ontdekken en de rampzalige dwalingen te weer leggen. En ook aan anderen brengt Z. H. gaarne dien lof, die in het Koningrijk der Ne derlanden, insgelijks in hunne dagbladen, aan de verdediging der katholieke zaak al hunne krachten wijden. Voor eenige dagen werd ons toegezonden het 22e jaarverslag van de Nederlandsche vereeni- ging tot afschaffing van sterken drankmet beleefd verzoek, om daarvan in ons blad mel ding te maken. De vereenigingzoo werd ons geschreven, heeft noch in Goes, noch in Zuid- Éeveland eenige relatie, en in het verslag trok het onze aandachtdat daarin gezegd wordt de provincie Zeeland staat nog steeds, en on danks aangewende pogingen, in verhouding tot de andere gemeenten achter in de deelneming aan deze vereeniging. In zeker opzigt vinden wij dit een niet ongelukkig verschijnsel. Indien toch de deelneming aan die vereeniging meest daar in het leven moet geroepen worden, waar eene bepaalde behoefte daartoe leidt, dan kun nen wij met het oog op onze omgeving, met blijdschap zeggen dat die behoefte bier niet dringt. Wij zullen niet bewerendat hier geen misbruik wordt gemaakt, dat het gebruik hier niet vaak plaats heeft Onder omstandigheden, waarbij men evenzeer aan misbruik moet den ken maar gelukkig zijn de verschijnselen hier zeldzaamdie het noodzakelijk schijnen te ma ken, dat de afschaffing hier meerderen bijval mogt vinden. Niemand zal ontkennen, dat de zaak haar bepaald nut heeft, dat de vereeniging in vele gevallen weldadig heeft gewerkt, en wie zich opgewekt gevoelt, om hare pogingen te onder steunen doet zeker geen onnut werk. Daarom hebben wij niet geaarzeld, om aan het verlan gen te voldoenom de aandacht op de zaak te vestigenal rneenen wij ook dat boven de po gingen om het kwaad te beteugelen, die staan, die door ontwikkeling en beschaving van den mensch het kwaad zoeken voortekomen. KANTONGEREGT. Gepasseerde Zaturdag 16 dezer stonden voor den kantonregter alhier teregt lo. De heer J. J. v, d. B. en drie mede beklaag den, wegens het ruimen, vervoeren en uitstorten van beer op eene andere dan de daartoe aangewezen plaats, binnen de gemeente Goes. 2«. J. M.wegens het met een wagen, bespannen met paardenrijden over het klinkerpad langs de Wijngaardstraat te Goes. 3o. C. K.wegens het met een wagen, bespannen met paarden vervoeren van mestspecie door de be bouwde kom der gemeente Goes, zonder daartoe toe stemming te hebben gevraagd en verkregen. 4o. M. S., wegens het vervoeren van boomstammen op een wagen bespannen met twee paarden door de bebouwde kom der gemeente Goes. Bo. F. S.wegens hetzelfde feit als M. S. De uitspraak in voormelde zaken is door den heer kantonregter bepaald op 23 dezer. ALGEMEEN OVERZIGT. Ofschoon de vijandelijkheden nog geen aan vang hebben genomenis het toch met ieder oogenblik te wachten. De naaste aanleiding daartoe schijnt echter 'eene "andere te 'zullen zijndan men steeds had vermoed. Oostenrijk had aan de bondsvergadering voorgesteld, om het bondsleger mobiel te maken. Pruissen verzette zich daartegen. Toch werd het voorstel aangenomen en onmiddellijk daarna verklaarde de Pruissische gezant, dat.'zijn gouvernement den bond ve'rlietwaarbij bij voorstellen voegde tot het vormen van eenen hfeüVen bond, welke voorstellen echter niets anders dan een protest van de meeste leden tegen Pruissens handel wijze uitlokten. De voornaamste der midden- staten hebben tegen de Bismarcksche handeling zich verzet en zijn dus tegen Pruissen ver- eenigd. Waar en boe de aanval geschieden zal, is natuurlijk geheel onzeker, maar dat deze onvermijdelijk iswordt door alleta erkend. De koning, door Gods genade, zal dus het genoegen kunnen hebben van een aantal zijner onderdanen te laten dooden of verminken, en de voldoening kunnen smaken, dat hij de rust in Europa heeft verstoord, en aan het materieele welvaren in alle landen, eene belangrijke be lemmering in den weg beeft gelegd. Daar nu Pruissen de aanneming van Oostenrijks voor stel als eene obrlogsverklaring", van de mid denmaten in het bijzonderwil beschouwen zoo volgt daaruit, dat Pruissen mét alle -die staten te gelijk den oorlog voeren moet, 'en zeker worden de kansén op lauweren1 en "zege- teekenen daardoor, voor het Pruissische leger, niet beter. Men komt ook weder terug op hetgeen vroeger reeds omtrent een Pruissisch-Italiaansch verbond verzekerd werd, en beweert, dat de beide mogendheden zich verbonden hebben, om, wanneer de oorlog met eene van haar is uit gebarsten, binnen 36 uren eveneens tot den aanval overtegaan. In Italië rust men zich dan ook met allen ijver toe. Venetie is in een geduchten staat van tegenweer gebragt, en de Italianen van hunne zijde laten niets na, wat hen bij hunne pogingenom Oostenrijk deze bezitting te ont nemen kan helpen. Garibaldi heeft op bepaal den last van koning Victor Emanuel Caprera verlaten, en zijne verschijning alleen zal ge noegzaam zijnom de geestdrift ten top te voeren, die reeds hoog genoeg geklommen is. De brief, door keizer Napoleon aan zijnen minister geschrevenwórdt door de meesten als weinig geruststellend beschouwd, al zijn daarin ook uitdrukkingen gebruikt, die dóór dén klank zouden moeten dienen, om rust te geven. Men beraadslaagt in de Fransche kamer steeds over de begrooting, en de regering heeft de stellige toezegging gedaan, dat, indien er meetdére uitgaven mogten noodig zijn, waarbij be paaldelijk aan oorlogskosten werd gedacht, de kamer op nieuw zou worden bijeengeroepen. Evenzoo duren de voorbereidingen voor deigroote tentoonstelling voort en de regering schijnt er niet voor te vreezendat oorlogsrumoer en ver woesting stoornis zal kunnen brengen in het grootsche plan. Het Engelsche kabinet houdt zich tamelijk onzijdig, ook hij de beraadslagingen en ver klaringen der overige mogendheden, en laat slechts gissen, dat het, zoo nqodigkrachtig zal optreden. Ook in Engelahd lijdt men reeds veel door de geldelijke nadeelén, ffie 3e oorlogs- verwachting heeft aangebragt. In Belgie is de liberale partijbij 'de -VbV- kiezingen meester gebleven van het terrein. Het ministerie heeft niet onbelangrijk gewon nen en op sommige plaatsen was de nederlaag der klerikalen zoo groot, dat zij zich daar voortaan wel van den strijd zullen terugtrekken. Te Wurzburg hebben heftige onlusten plaats gehad, tengevolge der verhoógirig van den prijs van het bier. De troepen zijn her haaldelijk tusschenbeiden moeten komen en in de kazernen geconsigneerd. De Opinione beweert, dat het bedrag der gedwongen leening door Oostenrijk uitgeschre ven, zijnde 150 milliöen fl., hu' reeds Uitge geven is ten behoeve Van de 'gèncPhén hül;_

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2