1866. i\». 47. DINGS DAG 19 JUNIJ. 53ste Jaargang. Een Kruiwagen en een bos Sleutels. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente 's HEERENHOEKmaken Bekend, dat de lESLOïTIMLlS te 's Heerenhoek, krachtens genomen raadsbesluit 1 «g gg" SCÜOrSten alzoo NIET zal ge houden worden. BINNENLANPSCHE BERIGTEN. -♦>»>& >5 -C23>» GOESSCHE COt RAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. GSewone advertenticn worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels, 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bij dit nomrner behoort het BIJBLAD no. 2, vervolg en slot van het verhort VEESLAG van den toestand der Gemeente Goes, over het jaar 1865, alsmede het VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad op 11 dezer. Pulblicatl©. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis der ingezetenen Dat de heeren N. J. F-. VERSCHOOR genees heer en J. KOOMANheelmeester dezer gemeente in de Soepkokerij zullen zitting houden op Don derdag den, 21 dezerdes middags ten een ure, tot het gratis Vaccineren of Hervaccineren. Zij noodigen met aandrang de ingezetenen uit, om van deze aangebodene gelegenheid gebruik te maken, en met ter zijde stelling van alle vooroordeelen, een middel aan te wenden dat door de Voorzienigheid is aangewezen om tegen de verschrikkelijke kinder ziekte zich en de zijnen te behoeden. Goes, den 16 Junij 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. P 1L A A R. Aan het BUREAU VAN POLICIE te GOES, is voorhanden en terug te bekomen 's Heerenhoek 12 Junij 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. B. REMIJNBurgemeester J. G. P. TIMANS, Secretaris. Nu de verkiezingen grootendeels zijn afge- loopen, mag het geconstateerd worden, dat de stand der partijen in de kamer in het minst niet veranderd is en dat al de woelingen der conserva tieven en zoogenoemde nationalen niets hebben opgeleverd. Slechts in 's Gravenhage is een lid der liberale partij uitgevallen, maar in Sneek daarentegen is een conservatief lid door een li beraal vervangen. Het orgaan heeft zijne pogin gen bekroond gezien, en waarljjk er was alles aan gewaagdde teleurstelling zou dus al te bitter geweest zjjn. Wij gelooven dan ook, dat, al is het district waartoe de residentie behoort, het eenige waar de liberale beginselen over boord geworpen zijn uit den afloop der verkiezing niet mag opgemaakt wordendat de kern der kiezers aldaar zich aan de zijde der lichtschu wende districten zou hebben geschaard. De wijze, waarop de uitkomst te 's Hage verkregen werd, geeft alle hoop dat de nieuw gekozen afge vaardigde slechts een zeker deel der kiezers vertegenwoordigt, terwjjl tegenover deze, ove rigens bedroevende uitkomst, menig verbljjdend teeken staat, dat men over het algemeen in ons vaderland de vrijzinnige beginselen getrouw bljjft, ja zelfs meer en meer tot dezen nadert. De uitslag der stemmingen, die nog moeten plaats hebben, laat zich ook vrjj wel berekenen, maar tevens, dat daardoor de verhouding in de kamer niet veranderen zal. Men moge in 'sHage mee- nen, dat daar de behoudspartjj een zegen be haald heeft maar indien het orgaan hierin al gelijk mogt hebben, dan kan het niet ontken nen, dat deze ééne benoeming, voor het nieuwe bewind, maar eene schrale overwinning is. De kiezersbewerking, in het district 's Gra venhage schjjnt de krachten zoo geabsorbeerd te hebben, dat het Dagblad een zijner aange bedene patronen in den steek heeft moeten laten, waardoor de partijdie zoozeer op hare overwinning te 'sHage stoft, eene niet onbe- teekenende nederlaag heeft geleden. Eene her stemming over den heer Wintgens, over den vertegenwoordiger, die zoovele jaren achtereen hetzelfde district vertegenwoordigde die steeds aan de spits stond der bestrijders van de afge- tredene ministerienover den mandiezoo zijne nederigheid het al niet verlangde, toch door velen nog onlangs aangewezen werd als minister in een conservatief kabinet. Al be haalt hij bij die herstemming de overwinning, al bemantelt men het gebeurde met allerlei rede nen, het feit is niet te ontkennen en getuigt van de vermeerderde kracht der liberale begin selen in het district Delft. Indien het waar heid is, wat het orgaan van den heer Wintgens en zijne partjj zegt, dat in de verkiezing van den heer Casembroot de sloopers politiek van den heer Kappeijne werd afgekeurd, dan bewjjst zeker ook het groote aantal stemmen op den heer Geverswaardoor de heer Wintgens in herstem ming kwam, dat velen, die dezen vroeger stem den zich niet langer met zjjne houding in de kamer, met zjjn oppositie-beginsel vereenigen. Gaat men na welke de houding van den heer Wintgens in de laatste jaren, in de kamer, was; denkt men aan de oneindige loftuitingen hem steeds door het Dagblad gegeven; dan mag de uitkomst der stemming te Delft wel voor het minst als eene zedelijke nederlaag worden aan gemerkt voor zijne partij. Al komt hjj dan ook in de kamer terug, het zal geen glansrijke in- togt wezen. En heeft niet op menige plaats de stemming bewezen dat de partij die het vaderland redden moet, weinig vertrouwen vindt? Voegt men daarbijdat ook over den pas be keerden lieer Kien moet worden overgestemd, dan heeft de dagbladpartij zeker veel reden om met de eenige winst die zjj deedhoog inge nomen te wezen. GOES, 18 Junij 1866. Naar men verneemt zullen de beide kamers der staten-generaal zeer spoedig worden bjjeen- geroepenten einde buitengewone credieten voor oorlog, marine en de afmaking van zieke runderen toe te staan. De commissie van rapporteurs uit de tweede kamer heeft het voorloopig verslag over de vier wets-ontwerpen betreffende de Indische begroo ting voor 1867 vastgesteld. Dat stuk zal spoe dig worden gedrukt en rondgedeeld. De minister van finantien heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in het jaar 1866 zullen aangesteld worden tien surnu merairs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accjjnsendat op den 14 Aug. e. k, eii volgende dagen het vergeljjkend examen zal worden afgenomen en dat de verzoekschrif ten om toelating tot dit examen vóór of uit- terljjk op 16 Juljj aan het ministerie van fi nantien moeten zijn ingekomen. De sollici tanten moeten den ouderdom van 19 jaren bereikt hebben en niet ouder zjjn dan 25 jaren. Zij moeten gedurende één jaar werkzaam ge weest zijn op eene directie, controle of kantoor van ontvangst der belastingen in- en uitgaande regten en accjjnsen. Niemand wordt meer dan tweemalen tot het examen toegelaten. De minister van binnenl. zaken heeft benoemd tot leden der commissien belast met het af nemen der examens ter verkrijging eener acte van bevoegdheid als leerling-apotheker, welke in den loop der maand Augustus - e. k. een aanvang zullen nemen te Middelburg: 11. P. Winkelmanapoth. te Vlissingen en J. J. A. Baert, apoth. te Middelburg, en tot plaatsver vangende leden dier commissie, P. M. de Ligny en L. Kooleheiden apothekers aldaar. De inspecteurs over het middelbaar onder wijs zijn aan het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Hage vergaderd. De berigten omtrent de cholera, in de Staats- Courant gegeven, wijzen eene niet onbelang rijke uitbreiding van de ziekte aan, zij heeft zich in de afgeloopen week, op onderscheidene plaatsen vertoond, waar zjj vroeger nog niet was waargenomen. Leiden en Delft zjjn van allen het meest bezocht, schoon het cijfer op beide plaatsen, in de laatste dagen afnemende is. In 33 gemeenten, waarin de ziekte zich vroeger vertoond had, kwamen in de laatste week geene nieuwe gevallen voor. Gisteren werd de verjaardag van H. M. de koningin door het uitsteken der vlaggen van openbare en bijzondere gebouwen herdacht. In dien het weder gunstig ware geweest was er parade gehouden maar nu moest dit achter wege hlpven en uitte zich de vreugd in het afsteken van vuurwerken des avonds.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1