■gebruik van bare geconsessioneerdeu, door haar bekostigenden, voor hare rekening onderhouden wordende eigendom, en staat zij ten dien respecte gelijk met ieder individu, ieder eigenaar, ieder ondernemerieder concessionaris. De heffing van het sas- en havengeld moet dus niet worden beheerscht door de gemeentewet, maar als bijzondere concessie bij koninklijk be sluit worden geregeld en verzekerd. Uwe commissie is dus van oordeeldatom de heffing van het sas- en havengeld op wettelijke en vormelijke wijze te be stendigen door dezen gemeenteraad zal behooren te worden vastgesteld o. een tarief naar hetwelk het sas- en havengeld voortaan zal geheven worden; h. de verpligtingen en voorwaarden onder welke het gebruik van de haven en het sas voor het publiek zal worden opengesteld. Op welk een en ander de koninklijke goedkeuring en bekrach tiging zal behooren te worden gevraagd. Tot het maken van een ontwerp in dien geest stelt uwe com missie voor deze aangelegenheid te reuvoijeren naar de vaste commissie voor het finantie-wezen. Burg. en weth. nemen het voorstel der commissie om de stukken in handen der financiële commissie te stellen over en wordt dit in beraadslaging gebragt. De heer Verhagen komt het bedenkelijk voor, dat op deze belasting niet van toepassing zou zijn, wat alle andere belastingen beheerscht, en dit dus eene heffing zou kunnen zijn buiten de gemeentewet om. Hij verklaart dit niet te kunnen aannemen en dus de zienswijze der commissie niet te deelen. De Voorzitter wil gaarne, door de zaak aantehouden, den heer Verhagen de gelegenheid geven, om zijn gevoelen meer ontwik keld in den raad te brengen, ook opdat, indien zijn gevoelen mogt opgaan, van de finantiele commissie geen nutteloos werk zou gevergd worden. Daarmede neemt de heer Verhagen genoegen, zullende het rap port inmiddels bij de leden worden rondgezonden. Wordt gelezen brief van Gedeputeerde Staten van 1 Junij, houdende mededeeling dat het laatste artikel van de ter vorige ver gadering vastgestelde verordening voor de openbare gezondheids commissie hen is voorgekomen in strijd met de wet te zijn en uit dien hoofde ter vernietiging aan Z. M. den koning is voorgedragen. De Voorzitter stelt voor de beslissing daarop aftewachten. De heer Verhagen geeft in bedenking om nu reeds te be raadslagen over de wijziging der verordening, door het intrekken van het bedoelde art. 17, ten einde daardoor de vernietiging voortekomen. Dhr. mr. 8. Vader ondersteunt dat denkbeeld. Dhr. van de Putte is overtuigd dat, zoo in eenige verordening de bestredene bepaling omtrent het binnentreden der woningen noodig is, dit zeker in deze bet geval is. Dhr. mr. de Kanter is van meening dat eene discussie over het besproken onderwerp geheel overbodig en onvruchtbaar zou wezen, waarom hij voorstelt de deliberation over dit punt te eindigen en aftewachten wat de hooge regering in dezen zal beslissen. Op voorstel van den voorzitter wordt de discussie over dit onderwerp gestaakt, tea einde de leden die zulks mogten ver langen in de gelegenheid te stellen een schriftelijk voorstel aan den Voorzitter intezenden. De Voorzitter doet mededeeling, dat op het voorstel van den heer van den Boschtot wijziging van de tarieven van school gelden de rapporten zijn ingekomen van de commissie van toe- zigt over het middelbaar en lager onderwijs. Hij stelt voor die zaak aan te houden en de stukken inmid dels voor één dag bij de commissie rondtezenden. De heer van den Bosch neemt daarmede genoegen en wordt alzoo besloten. Wordt gelezen het rapport en voorstel der financiële commissie, op het verzoek van den heer mr. van Voorst "Vaderom het jagtregt van 4 B.84 R. bouwland aftekoopen welk rapport hoofdzakelijk inhoudt, dat het gedeelte waarvan men het jagtregt wil afkoopen, juist gelegen is aan de uiterste grens der Goessche jagtdus veel minder nadeel te weeg brengt dan wanneer men uiteenloopende stukken daar uitneemtwaardoor de uitoefening van de jagt zeer belemmerd wordt en veel van het genot aan den jager ontneemt. Zij stelt mitsdien voor den afkoop in dit geval te stellen op 5 gulden per bunder of liever op de ronde som van 25,voor de partijovereenkomende met ongeveer 25 cent pachtwaarde per jaarzoo als men in den regelin een geval als dithet jagtregt tauxeert. Niemand daarover het woord verlangende, is alzoo zonder hoofdelijke stemming besloten. Diezelfde commissie brengt verslag uit over het adres van dc heeren mrs. S. Vadervan Voorst Vader en J. Fransen van dc Putteom onder de in aanmerking te nemen redenen tot ver mindering in den aanslag voor den hoofdelijken omslag ook te willen begrijpen den tijd van verblijf of wonen buiten de gemeente. Zij zegt daarbij zakelijkdat het verzoek om tweederlei re denen niet voor inwilliging vatbaar is. In de eerste plaats omdat hoofdelijke omslagen moeteï? ge heven worden naar grondslagen die voor een redelijken maat staf van het inkomen der belastingschuldigen zijn te houden en dat het jaarlijks gedurende eenigen tijd betrekken van een buiten verblijf niet als een maatstaf tot vermindering van den aanslag kan worden aangenomen, maar veeleer een vermoeden van meer dere gegoedheid met zich brengt; terwijl de inwilliging van het verzoek in de tweede plaats in lijnregten strijd zou zijn met art. 6 der wet van 7 Julij 1865 die juist het bijdragen in hoof delijke omslagennaar gelang van het feitelijk langer of korter vertoeven in de woonplaats (het hoofdverblijf) heeft willen af schaffen. (Cfnder het voorlezen van dit rapport verlaten de beide heeren Vader en van de Putte de vergadering.) Het verzoek wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De heeren mr. van Voorst Vader en van de Putte komen weder ter vergadering. Op voorstel der vaste commissie voor het finantiewezen, wordt de rekening van het fonds van kazernering vastgesteld in ontvang op 170,19 uitgaaf ...- 116,43 n goed slot 53,76 met magtiging om, wanneer de fondsen dit toelaten, in den loop des jaars weder 100 op het 4 pCts. grootboek aan te koopen. Eén voorstel van de commissie over de hoogere burgerschool tot wijziging van het besluit tot heffing van schoolgeld en een voorstel van den voorzitter tot wijziging van de verordening op de invordering worden zonder discussie aangenomen. Wordt gelezen brief van dezelfde commissie voorstellende art. 1 van het besluit waarbij het getal leeraren bij de hoogere bur gerschool wordt vastgesteld te veranderendoor uittetrekken voor een leeraar in de Nederlandsche taal enz. 1600,en tegen den aanvang van het tweede studiejaar eene oproeping van sollicitanten te doen voor zoodanig leeraar, en een voor de wis kunde, terwijl de commissie ten slotte herinnert aan de behoefte aan een leeraar in het teekenen. Burg. en weth. doen het voovstel om sollicitanten op te roe pen ieder op eene jaarwedde van 1600, Dhr. mr. van Voorst Vader geeft in bedenking om de jaar wedde van den leeraar in de geschiedenis en Nederlandsche taal, te brengen in plaats van 1600,op 1400, Dhr. van den Bosch vermeentdat de vele aanvragen oorzaak zijn, dat de leeraars zoo hoog bezoldigd moeten worden, iets waarop men bij den aanvang der zaak niet schijnt bedacht ge weest te zijn. Dhr. Verhagen ziet geen reden waarom men den eenen leeraar minder zou toekennen dan een ander. Dhr. mr. de Kanter licht de zaak toe en verzoekt niet te zeer te hechten aan de omschrijving der leervakken,, waarin naar om standigheden gehandeld wordt. Dien conform wordt besloten. Burg. en weth. zien bezwaar in het verhoogen der jaarwedde van den leeraar in het teekenen waarvoor 600,is geraamd. Het niet opkomen van sollicitanten is een blijk dat die bezol diging te gering isdaarom stellen zij voor eene oproeping te doen van sollicitantendie tevens geschikt zijn tot het maken der plannenbestekken en begrootingen voor de openbare ge meentewerken en daarvoor afzonderlijk 800,uitteloven. Dhr. mr. van Voorst Vader verlaat de vergadering. Dhr. van den Bosch vreest dat niet gemakkelijk iemand zal te vinden zijn die al die vereischten in zich vereenigt. Dhr. van de Putte is van hetzelfde gevoelenmaar vermeent op grond van informatien, dat het niet onmogelijk is. Dhr. Verhagen juicht het denkbeeld toe en wenscht niets liever dan een geadmitteerd en bekwaam persoon voor de gemeente werken te verkrijgen. Ten slotte is alzoo goedgevonden en de vergadering gesloten. GOES. F. KLEEUWENS ZOON. Uitgevers der Goessche Courant.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 11