BUITENLAND. <mz. in hun eigen element te zien spartelen, •m men verwacht dat dit tooneel een der meest belangwekkende van de geheele expositie zijn zal. Benoem i n gen. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Oud-Vossemeer, de heer M. W. J. de Visser, candidaat notaris en gemeente ontvanger te TboleD. ALGEMEEN OVERZIGT. De conferentie! In dat eene woord ligt de gedachte, die op dit oogenblik de politieke we reld beheerscht, en het is jammer genoeg, dat de tijd der zamenkomst gedurig wordt ver traagd waar allen even nieuwsgierig zijn om te weten, wat achter die conferentie verborgen wordt gehouden. Zal zij het middel zijn, dat de onderscheidene gouvernementen gretig te baat nemen, om de oorlogsplannen te begraven en met fatsoen tot eene ontwapening over te gaan? Wie zou het niet wenschen? De groote Bismarck zeker nietmaar buiten hem zeker wel alles, wat op den naam van mensch meent aanspraak te mogen maken. Mogen wij een der vele geruchten gelooven, dan zou Oosten rijk zich tot elke schikking bereid verklaard hebben, mits maar bij geene der mogendheden sprake was van vergrooting van grondgebied. En juist daarin ligt het hoofdpunt van den strijd. Doch, wij hebben nu reeds zoolang ge duld moeten oefenenwij willen nog eenen korten tijd wachten liever dan in gissingen ons verdiependie allen even veel waarschijn lijkheid hebben als de berigtendie er aan leiding toe geven. Laat ons voor het oogenblik tevreden zijn, dat uien confereren wil, alvorens de wapenen tegen elkander te gebruiken, en ons vasthouden aan de hoop, dat de onderscheidene gouvernementen het bloed en het geld hunner volken te liefhebben, om ze noodeloos te ver spillen. Naar luid der verzekeringen uit Frankrijk is men daar zeer vredelievend gestemd en zal het niet ontbreken aan de bemiddeling dezer rege ring, oin tot eene vreedzame oplossing te komen. Napoleon zal gaarne van de gelegenheid gebruik maken als deze buiten zijn openlijk toedoen zich voordoetmaar hij wil den schijn niet hebben dat iets door hem zou zijn geprovo ceerd. Intussclien trekt het de aandacht, dat volgens een telegram, de regering eene leening van niet minder dan 500 millioen wil sluiten. In Spanje begint men er ook aan tc denken, om niet achter te blijven bij mogelijke gebeur tenissen en bereids is bevel gegeven, om het staande leger op 85,000 man te brengen. Sedert al die verwikkelingen in een ander deel van Europa, is de aandacht eenigzins afgeleid van het schiereiland, maar wat daar vroeger reeds grond van bezorgdheid gaf is nog niet weg genomen. Slechts kan men zich verheugen dat voor het oogenblik daar de partijen rust nemen. Zal het misschien zijn om zich toe te rusten tot eenen nieuwen kamp? In Hongarije laat men, bij den algemeenen nood, de bijzondere wenschen en belangen voor een oogenblik rusten, maar vergeet ze daarom niet. Oostenrijk zal er zich op kunnen voor bereiden datwanneer eenmaal de nu drei gende bezwaren door eene conferentie of op welke andere wijze ook zullen weggenomen zijn, in eigen boezem de moeijelijkheden weder zul len oprijzen. En ligt zou het kunnen zijn dat zij te drukkender werdennaarmate door andere oorzaken de krachten van het gouver nement meer worden uitgeput. De nieuwe vorst van Rumenie vestigt zich in zijnen nieuwen staat, alsof daarbuiten niets omging. Het schijnt dat de bevolking aanvan kelijk met de gedane keus tevreden is en de eischen van Turkije zullen thans minder gehoor vinden, zoodat men bijna zeggen zou, dat wat elders bezwaren geeftvoor dezen staat niet onvoordeelig is. Italië is misschien wel het meest van alle staten in de weer en in Yenetie vooral worden krachtige toebereidselen gemaakt, om zich te verdedigen. Men zegt, dat in Tyrol onderschei dene groote wegen ondermijnd zijn. Rusland schijnt weder gunstig gestemd om de Elbe-hertogdommen, althans gedeeltelijk aan Denemarken terug te geven. Mogt daarop wor den aangedrongen dan zou er vooral van de zijde van Pruissen bezwaarlijk aan een bevre digend resultaat der conferentie kunnen gedacht worden. Men wil weten, dat koningin Olga een schrijven van den czaar naar Weenen heeft overgebragt. Rusland zou aangeraden hebben, alle voorstellen betrekkelijk Venetië van de hand te wijzen, en de hoop hebben geuit, dat men door de aanspraken van den hertog van Oldenburg op den Sleeswijk-Holsteinschen troon te ondersteunen, tot een vergelijk zou komen in de in Duitsland bestaande conflic ten. Rusland zou voorts de vroegere vriend schappelijke betrekkingen tusschen de kabi netten van Weenen en Petersburg weder wen schen hersteld te zien. In eene der laatst gehouden zittingen van het lagerhuis is gehandeld over het wetsvoorstel van een lid, den heer Clayom het politieke stemregt te verleenen aan ieder man, die een staatsexamen in het lezen, schrijven en reke nen goed zou doorstaan. Het is door den mi nister Gladstone bestredenals niet voegend in het Engelsche kiesstelsel, als ondoelmatig op zich zelf, en als bezwaarlijk toe te passen. Het voorstel vond ook verdedigershet werd door een lid aanbevolen, als een middel, om de invoering van het algemeene stemregt voor te komendoor een ander als een middel om het onderwijs en de verspreiding van nuttige kundigheden te bevorderen. De heer Bright verklaarde zich nadruk kelijk tegen het voorstel: wetenschappelijke kenniszeide hijwas iets geheel anders dan politiek doorzigt; geleerden waren dikwijls ongeschikt voor het werkelijke leven, en al leen aan praktische mannen kon het stemregt veilig worden toevertrouwd. Hij verklaarde zich ook tegen het algemeene stemregt, maar wilde instandhouding van het oude en in Engeland inheemsche beginseldat hijdie behoorlijk gehuisvest is, geacht kan worden vereischten te bezitten, die waarborg voor de goede uit oefening van politieke regten opleveren; door de steeds ruimere toepassing van het beginsel, dat is, door verlaging van den census, kon het stemregt allengs uitbreiding erlangen met de toenemende welvaart en beschaving. In Saksen klaagt men dat er zoo vele dienstmeisjes met het leger meetrekken, om als vrijwilligers in de kazernen dienst te doen en dat werk teverrigten, waarvoor de vrouw meer eigenaardig berekend is dan de man. Er zijn bijna geen keuken- of kindermeiden te krijgen; de meesten zijn uit liefde voor het vaderland en zijn verdedigers, naar de grenzen gerukt. De dochter van koningin Pomaré is ge huwd met den oudsten zoon van een protes- tantschen zendeling, een Duitscher van af komst, Müliling geheeten. De prinses draagt den naam van Borabora en is te Parijs opge voed. Frankrijk moet aan keizer Maximiliaan den raad gegeven hebben, om, in plaats van Oostenrijksche, Zwitsersche vrijwilligers aan te werveninzonderheid uit de katholieke kantons. Zwitserland is geene zeevarende mogendheid en zou zich dus om den toorn der vereenigde staten niet zwaar bekommeren. De heer de Merode bevindt zich weder te Rome. Volgens het door hem ontworpen plan is een begin gemaakt met de zamenstelling van het tweede bataljon zouaven. Een voornaam Belgisch fabriekant heeft, door de Merode daar toe aangespoord, 500 karabijnen aan de pause lijke regering geschonken, om daarmede de 500 rekruten te wapenen die grootendeels in Hol land aangeworven en reeds op weg naar Rome zijn. Het zouavenkorps telt nu 1570 man; vele voormalige officieren namen als gewoon soldaat daarbij dienst. Het gebrek aan geld heeft reeds tot ernstige klagten aanleiding gegeven men verhaalt zelfs, dat een kardinaaldie 20,000 scudi in goudstukken in de Monte di Piëta had gedeponeerddat geld slechts in Romeinsch papier kon terug bekomen. Onophoudelijk deserteren soldaten uit het pauselijk leger. -De meeste deserteurs zijn die, welke pas aangeworven waren en wien het blijk baar meer om het handgeld dan om de dienst te doen was. Vele Italianen komen met een ander doel bij het pauselijk leger, en het natio naal comité is zeker, dat zij in het beslissende oogenblik in dezen eene krachtige hulp zal vinden. Terwijl een groot deel van Belgie zich krachtig ontwikkelt, openbaart zich daar tevens een allertreurigste teruggang tot middeneeuwsche domperij. In 1789 bestonden daar 631 kloosters met 12,000 monniken en nonnen. In 1829 waren er slechts 280 geestelijke gestichten met 4791 monniken en nonnen. In 1846 waren volgens officiële statistieken die cijfers geste gen tot 779 en 11,986; dus in zeventien jaren tijds waren er 449 kloosters en 7177 geeste lijke personen meer gekomen. In 1856 waren er 998 geestelijke gestichtendus 214 meer dan in 1846, 713 meer dan in 1830 en 362 meer dan in 1789. Het aantal geestelijke per sonen bedroeg in 1856 14,630 of 2,662 meer dan in 18469893 meer dan in 1830 en 2630 meer dan in 1789. Gremengcle Toorlgton. Een New-York correspondent schrijft„Gij zult zeker wel eens van John Morissey's speelhuis ge hoord hebben. Het is een regt paleis, bevat prach tige kamers en deszelfs heerlijke maaltijden, koste lijke vvijnen en sterke drankenmaar bovenal het spel, lokken duizende slagtoffere naar het verderf. Milli- oenen dollars worden in dat huis gewonnen en ver loren. De reputatie van Morissey is zoo goed, dat niemand ooit aan de eerlijkheid van het spel twijfelt. Een New-Yorker verloor eens 63,000 op een avond doch binnen ecnc maand, veranderde het geluken hij won 72,000 van den vorigen winner. Deze persoon is ongetwijfeld de grootste wedder in de wereld, en heeft dikwijls van $10,000 tot 20,000 in een avond gewonnen en verloren. Zijn inkomen is 200,000 per jaar. Hij speelt meer voor de opwinding van het spel dan voor de winst." In een kuil, te Zutphen op een land buiten de Nieuwstadspoort, zijn dezer dagen gevonden eenige blazen gevuld met Hol- landschen jeneverte zamen circa 90 kan. Men ver moedt dat dit gedistilleerd aldaar was verborgen door sluikersdie op eene gunstige gelegenheid wachtten om het onze stad binnen te smokkelen. In de nabij heid van Olmutz hebben onlangs twee echtgenooten hun vijf-en-zeventigjarig huwelijk gevierd. Vijfen veertig afstammelingen woonden het feest bij, name lijk drie kinderen, zestien kleinzonen, 22 achter klein zonen en 4 afstammelingen van deze laatsten. De man telde 103 en de vrouw 97 jarenbeiden zijn nog vrij sterk en gezond en openden vrolijk den dans. De eigenaar van het paard, dat in de wedrennen te Ascot de overwinnig behaalde, won alleen aan weddingschap pen, bij die gelegenheid, 1050. Men zegt, dat hij dat bedrag onmiddellijk aan zijn jockey heeft geschonken K.crli.clljls.e Zalten. De heer II. J. Krol Gz.predikant te Nieuw-Vosse- meer en Halsteren, heeft het beroep naar Neuzen aan genomen. Tot leden van de synode der Nederlandsche her vormde kerk, voor zooveel deze provincie betreft, zijn door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland gekozen de heer J. P. II. Reijers, predikant te Brouwers haven, en als secundus de heer B. A. Overman, predikant te Heinkenszand. 260c STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000 en daarboven. 3e Klasse. 1° lijst. N®. 1004 5000,— n®. 3370 2000,— no. 7055 1000,—. 2* lijst. N°. 12557 25,000,— n®. 4336 en 17255, ieder 1500,—, n®. 3295 en 3933, ieder 1000, 3° lijst. N°. 3473 en 8054, ieder ƒ1000,

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3