1866. V. 4». DINGSDAG 5 JUNI J. oA Jaargang. BINMEiSILAIMDSCHE BERICTEINl. i.'SVSa* goessuie iiiiKtvr. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. i Prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiCn worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels, jS ttf0tï a ƒ1,30, behalve het zegelregt. - -inns, -r i De Inzending van advertentiëu kan geschieden tot vóór drie aren des namiddags op den dag der uitgave. 4. Het nieuwe ministerie treedt onder geene gunstige voorteekenen op. Het bestaat uit heterogene bestanddeelenten minste indien de ledenwier rigting vroeger bekend was, op den miüisterieelen zetel aan hunne beginselen ge- tróuw blijven. Nemen wij aan, dat de algemeene klèür conservatief zal zijn, dan is er toch mins tens één element indat eene onverdraagzame rigting voorstaat en, die zich te minder in dat kabinet vindén moetwanneer het mogt blijken tusschen antirevolutionairen en liberalen te willen staan. De conservatieven hebben vroe ger nog wel eens getoond iets te kunnen over stappen maar de antirevolutionair pur sang mag dit, krachtens zijn geloof, niet. Zal er nu eene transactie plaats hebben, die niet veel belooft, of kan het kabinet blijven be staan zonder deze? Wij spreken nog niet van de onbekende grootheden op staatkundig gebied, die daarin zitting hebben.De ministers van oorlog en van marine hebben geene staatkundige ante cedenten (iets wat men thans over het hoofd schijnt te zien, alsof er vroeger geen verwijt van werd gemaakt) van parlementair of staat kundig leven, en men mag dus vaststellen, dat Ömtrenf het nieuwe ministerie te gelijk eene zekerheid en eene onzekerheid bestaat, die niet wonder veel doen hopen. In verband hiermede merken wij opdat het voor de natie staat in efen dubbelzinnig licht. Er zou een kabinet van Zuylen komen. Daartegen ging eenig ge mompel op en de rationale rigting begreep in tijds, dat, als zij flinkweg, onder eigen vlag, he't schip bevrachtte en in zee zondhet ver lies van schip en lading onvermijdelijk was. Eensklaps werd het dus een ministerie Mijer. Maar de heer v. Zuylen nam toch zitting in het kabinet, zoo dat men nu van zelf tot de vraag komtwelk element daarin zal predo mineren, indien men ten minste mag aannemen, dat de heer Mijer niet tot de Groene-partij is overgegaan. Noch met het oog op de aanleiding tot de ministerieele crisis, noch met het oog op de regtmatige eischen en wezenlijke belan gen der natie, is die onzekerheid goed, en al krijgen wij ook een programma, dat deze of die rigting bepaald op den voorgrond steltmen kan niet gerust zijnwaar de eene of andere bedoeling kennelijk verborgen gehou den wordt. 't Is ook geen gunstig voorteekendat de generalissimus van het reactionaire leger, met gelijk wantrouwen bezield, het nieuwe bewind alleen daarom met eenige schijnbare welwillend heid begroet, omdat hij hoop, maar ook slechts hoop hééft, dat hij meer gedaan krijgen zal, dan hij van een ander ministerie kon verwach ten. Even als de kleine hond in het versje van van Alphen, die heel dankbaar kwispel staartte, maar naar den hondenaard wel iets meer wilde, is hij steeds dankbaar, maar on voldaan. Wij weten wat dit in zijn mond zegt, en durven daarom gerust voorspellendat wanneer het nieuwe bewind niet in alles zijne bevelen en wenschen dient, alras de storm kan opsteken van die zijde, van waar men nu nog gunstige wind verwacht. En eindelijkwat laat zich hopen van de conservatievendie in het Dagblad vertegenwoordigd worden? Ach! teleurgestelde hoop kan tot zulke vreemde hou dingen leiden. Het is dan ook in het oog- loopend dat het orgaan met de zaak verlegen is; want moge het ook al menige paradox verkondigd hebben, zelden schreef het grooter ongerijmdheid dan in deze oogenblikken nu het zegt eene neutrale houding aantenemen maar met sympathie. Wij begrijpen ten minste niet hoe het mogelijk is, om bij het gering ste gevoel slechts van sympathie neutraal te kunnen zijn, want voor wie men ook die sym pathie gevoele, zoodra zij bestaat moet immers de neutraliteit ophouden. En mogt het Dagblad eene neutraliteit bedoelen als die van sommige staten van Europa, die zich onthouden van partij te kiezen en zich aan eene of andere zijde te scharen, al hebben zij ook sympathie voor Oos tenrijk of voor Pruissen, dan betwijfelen wij, of het orgaan zulk eene neutraliteit zal kunnen volhouden. Maar het zegt op het programma te wachten en daaruit vloeit dan toch minstens voort, dat het voor het oogenblik door zijne neutraliteit toont, nog maar kleine sympathie te gevoelen. Ook van deze zijde moet alzoo de wind keeren en de vrienden worden ligt gevaar lijker dan de vijanden zelve. Vatten wij een en ander zamendan herhalen wijde voor teekenen zijn niet heel gunstig. En zien wij eindelijk niet voorbij, dat dit ministerie optreedt om de koloniale kwestie tot een eind te bren gen en dat het daarbij eenen weg bewandelen moetdie reeds door zoovele stemmen afgekeurd werd; wat is er dan voor het nieuwe minis terie te wachten? GOES, 4 Junij 1866. {Per telegraaf.) Heden middag ten half drie ure is de zitting der Eerste Kamer geopend. De minister Mijer heeft eenige mededeelingen gedaan omtrent de vorming van het kabinet en de voornemens der regering op koloniaal en binnenlandsch gebied. Uit die mededeelin gen bleek, dat de heer Mijer aanvankelijk wenschte geen deel van het kabinet uittema- ken. Volgens het zeggen van den minister, was de gedachte om den heer van Zuylen te ontbieden, van den koning uitgegaan. Nader hand waren de onderhandelingen met den heer Mijer hervat en had hij toen gemeend te moeten toegeven aan 's konings verlangendat hij de portefeuille van koloniën zou aanvaarden. Op het koloniaal gebied zouden de beginselen, door hem bij de discussie over de cultuurwet blootgelegd, de leiddraad der regering zijn. Het indienen van eene nieuwe cultuurwet zal tijd vorderen. De afdoening der koloniale begrooting zal bespoedigden inmiddels de gouverneur-generaal aangeschreven wor den dat het gebruiksregt der Javanen op den bezeten grond zal verzekerd worden. In de volgende zitting zal eene wet op het hooger onderwijs worden ingediend. De regering denkt niet aan grondwetsherziening op het punt van het lager onderwijs, maar men zal trachten de gerezen bezwarenin overeenstemming met de wet, wegtenemen, en anders eenige wij zigingen voorstellen. De finantien eischen al de zorg der regeringen er zal later gelegen heid zijn om over dit punt te discuteren. Bij koninklijk besluit is het bestuur over de zaken der Roomsch Katholieke eeredienst opge dragen aan den minister van justitie en bepaald datde staatsuitgaven, betreffende die zaken, voor de volgende dienstjaren in een afzonderlijk hoofdstuk B der begrooting voor justitie zullen, worden opgenomen. Evenzoo is bij koninklijk besluit het bestuur over de zaken der Hervormde eeredienst, aan den minister van finantien op gedragen. De Staats-Courant had medegedeeld, dat de afgetreden ministers, behalve dien van koloniën, hunne portefeuilles ter beschikking van den kor ning hadden gesteld. Den volgenden dag werd dit berigt verbeterd en gezegd, dat allen hun ontslag hadden verzocht. De dwaling gaf aan leiding dat het Dagblad aanstonds een hatelijk artikel schreef tegen de ministersdie zoo gehecht waren aan hunne portefeuilles en schoon als in het voorbijgaan later daarop terug ge komen werdblijft het niet onopgemerkt met welk een welgevallen alles, rijp en groen, aan gegrepen wordt om te lasterenal moet men er zelf een gek figuur bijmaken. In hunne vergadering van 17 Mei jl., hebben gedeputeerde staten van Zeeland vastgesteld de lijst der 55 ingezetenen in deze provincie, die in 's rijks directe belastingen het hoogst zijn aangeslagen, als: A. Tak van Poortvliet, te Middelburg 3211,36. Mr. C. van der Lek de Clercq, te Zierikzee - 3022,77. W.C.M.d.Jongev.Ellemeet,Oostkapelle- 2907,83. Jhr. W. Versluyste Domburg - 2693,76. P. Damas van Citterste Middelburg - 2458,84. W. Seydlitzte Hulst j - 2415,89s Mr. J.P.BijleveldvanSerooskerke,Middelb. - 2376,30. J. van Damme, te Kloetinge i. - 1818,32. Jhr. W. E. Boddaert, te Middelburg - 1809,26. Jhr. mr. J. P. Boddaert, te Middelburg - 1698,89s H. van Gorsel Jz., te Tholen - 1592,70- J. P. Kakebeeke, te Goes- 1500,33* J. L. Stern, te Sluis- 1489,17* J. C. Hennequin, te Sluis- 1483,65. Mr. A. M. Becius, te Middelburg - 1463,58. P. J. van Voorst Vader, te Goes - 1399,84. C. van Citterste Heinkenszand - 1292,27.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1