nietmaar zeker ie hetdat von Bismarck met slimheid zijne zaak heeft overlegd. Er moet eene nieuwe kamer gekozen wordenvóór deze bijeenkomt is misschien de vonk in het kruid geworpen, en is de oorlog eenmaal uitgebro ken dan zal hij voor de nieuwe kamer ver schijnen met de vraag, om de noodige fondsen tot voorzetting van den dan bestaanden krijg; welke fondsen, in zoodanig geval, moeijelijk zullen kunnen geweigerd worden. Intusschen blijft zich in Pruissen de grootst mogelijke weerzin openbaren bij de manschappendie tot den krijg worden opgeroepen. In Oostenrijk is de regering minder nog op haar gemak, en geen wonder, want haar dreigt het gevaar van twee kanten. Reeds verzekert men, dat Yenetie in staat van beleg zal wor den gesteld en de Oostenrijksehe autoriteiten hebben afgekondigd, dat zij streng de hand zullen houden aan het besluitwaarbij bepaald wordt, dat allen die het land verlaten, om bij Italië dienst te nemen, met den dood zullen worden gestraft. Maar dergelijke maatregelen kunnen den stroom niet keerendie dagelijks in kracht wint. Van alle kanten openbaart zich de lust, om onder Garibaldi ten strijde te trekken en zoo ergensdan zeker zal in Italië geen duurzame vrede kunnen komen, zonder dat bloedige botsingen zijn voorafgegaan. Engeland blijft zeer voor den vrede gestemd en toont zich bereid, om medetewerken tot het congres, dat de gelukkige oplossing der han gende vraagstukken zal moeten geven. In Frankrijk zegt mendat de politiek nog steeds den loop der gebeurtenissen blijft af wachten en, dat, van die zij de althans, geene hinderpalen te wachten zijn. Het gerucht, dat een Turksch leger in de Donau-vorstendommen zou zijn binnengerukt, wordt nu weder tegengesproken, en de prins von Holienzollern heeft bezit genomen van zijn nieu wen titel en met eene toegejuichte rede zijne betrekking aanvaard. In Amerika is door het congres een belang rijk besluit genomen. Onlangs was voorgesteld, om de vertegenwoordigers der vroeger oproe rige staten weder in liet congres toetelaten onder voorwaarde, dat zij zouden toestemmen in eenige voorgestelde wijzigingen in de con stitutie van den bond. De republikeinsche partij had gehoopt, dat men lang met de behande ling van dit voorstel wachten zou, maar tegen hun pogen in is het voorstel terstond in be handeling gebragt en is het met eene zeer groote meerderheid aangenomen. In Belgie raken de gemoederen in beweging door de aanstaande verkiezingen. Van de kle rikale zijde wordt beweerddat zij zeker de overhand zullen krijgen, althans dat de liberale meerderheid slechts zoo klein zal kunnen zijn, dat het kabinet onmogelijk kan aanblijven. Vooral in Gent vreest mendat de liberalen het onderspit zullen delven en daardoor vooral zou het kabinet een geduchte steun verliezen. Uit Munchen schrijft men dd. 22 Mei: Er beerscht hier eene groote verbittering. De koning was met zijn stalknecht dezer dagen afwezig, zonder dat men wist waar hij zich ophield. De legerorder wachtte op zijne on- derteekening. Hij bevond zich te Zurich bij Richard Wagner. Heden viert hij met dezen zijn verjaardag in eene jagthut. fister meister wil niet meer blijvenook v. d. Pfordtcn wil aftreden. Beiden zijn overeengekomen hun ont slag te nemen, als Wagner weder invloed krijgt. De landdag komt heden bijeen, en de koning is afwezig. Men beweerde dezer dagen dat graaf von Bismarck in de Malkasten te Dusseldorf was gezien. De opmerkingdat dit niet waar schijnlijk was, dat liij niets met de schilders had te maken, werd beantwoord niet de woor den toch welmen heeft hem te Berlijn niet goed getroffen Het photografisch portret van Ferdinand Blind ligt te Stuttgart voor alle winkelramen te zien met immortellen omkranst. Men noemt hem een tweeden Willem Teil. De Manchester Guardian verzekertdat het eiland Sardinië, reeds voor vijf jaren, aan Frankrijk was toegezegd en tlians aan het keizerrijk zal worden afgestaan. Het bezit van Sardinië is voor Frankrijk van het grootste gewigt met het oog op Algerie. - Mazzini heeft een brief geschreven aan de leden zijner partijwaarbij hij hen uitnoo- digt, deel te nemen aan de bevrijding van Ve- netie en zich bij den koning aan te sluiten, onder voorbehoud, dat zij later hunne staat kundige beginselen kunnen doen gelden. Een gedeelte zijner partijdie van de Unita Italiana hebben op dien grond verklaard, dat zij hem niet meer als het hoofd erkennen en dit blad schorsen omdat zij het niet meer eens zijn met Mazzini. In West-Vlaanderen heeft een lid der klericale partij een adres gerigt aan gedepu teerde statenverzoekende, dat op de kiezers lijsten alle militairen zullen geschrapt worden omdat hun domicilie niet afhankelijk is van henmaar van hunne militaire overhederDe liberale vereeniging heeft een adres daartegen over publiek gemaakt, waarin zij zin voor zin en woord voor woord hetzelfde zegt te kun nen vragen voor geestelijkenomdat ook het domicilie van dezen afhankelijk is van de gees telijke overheid. In eene correspondentie, den toestand besprekende waarin Pruissen door het mobi liseren van het leger gebragt isworden de treurigste bijzonderheden hieromtrent openbaar gemaakt. De meeste zaken staan stil, de open- b ire ambtsbetrekkingen worden slechts ten deele waargenomen, en de burgers worden geruineerd. Zelfs de openbare rust wordt bedreigd daar door het stilstaan der werkzaamheden van ver schillende groote fabrieken, de arbeiders, die niet onder de termen van dienstpligtigheid ver vielen, broodeloos zijn geworden. Men rekende, dat alleen te Reichenbach en Gleiwitz 20,000 arbeiders broodeloos zijn. Dit getal zal spoe dig nog vergroot worden, daar men voorziet dat nog veel meer fabrieken gedwongen zullen zijn hare werkzaamheden te staken. De politiedienaren zijn onmagtig om genoeg zaam in de dienst te voorzienwaarom voor name inwoners onderling een korps rustbe waarders hebben opgerigt. De kleine kapita listen bestormen de spaarbanken om hunne spaarpenningen op te eischen. Te Dantzig moet de toevloed dezer lieden zóó groot zijn geweest, dat men de militaire magt moest inroepen om de orde te handhaven. Hierdoor is, als door een tooverslag, een massa geld uit de circu latie geraakt, waaruit dan ook schaarste aan gemunt geld ontstaan is. Verscheidene fail lissementen hebben reeds plaats gehad, en men voorzag dat er nog veel zullen volgen. De Spaansche bladen bevatten thans het officieel rapport van den kommandant van het eskader dat Valparaiso heeft gebombardeerd. De admiraal erkent in de eerste plaats, dat liij zich in de treurige noodzakelijkheid heeft ge zien om zijne kanonnen te rigten op eene weer- looze bevolking en daarop, wetende dat er geen gevecht zou worden geleverd het blijkt dan ook dat zijn vuur onbeantwoord gebleven is deelt hij in bijzonderheden al de manoeuvres mededie hij zijne schepen en kanonnen heeft laten uitvoeren. Men zou zich in de golf van Lepanto wanen, op het oogenblik dat Don Juan van Oostenrijk zich gereed maakte om de Turk- sche vloot aan te tasten. En dit alles om te strijden tegen een afwezigen vijand en eene stad te beschieten die zich niet verdedigde. Na dit feit volbragt te hebben was zijne eerste zorg zich te vergewissen of er ook vele menschen- levens bij verloren zijnde Engelsche admiraal stelde hem gerust: slechts vier waren er bij het bombardement omgekomen. Het bombardement is, door dit rapport, nog belagchelijk bovendien geworden. De leverantie van koffij voor vier Pruis- sische legerkorpsen is aan de firma Bader te Berlijn gegund. Volgens het door de regering met haar gesloten contract zal zijzoolang het leger mobiel isdagelijks 4000 pond gebrande koffij moeten leveren. Het Oostenrijksch gouvernement laat thans onder de Magyaren en Slavoniers dui zenden vliegende blaadjes verspreiden, krijgs zangen behelzende, niet alleen tegen Pruissen welks naam aan de onwetende massa ten eenenmale onbekend is maar tegen Duitsch- land dat allen kennen en haten. Op die wijze zijn de Slavoniers zoozeer aangezet, dat de Duitsche winkeliers in Bohemen hunne winkels gesloten hebbenzoodra zij de troepen in de steden zagen komendaar zij niet anders dan eene plundering verwachtten. Te Berlijn is het geheele personeel eener apo theek voor de militaire dienst opgeroepen. De pelgrimsreis naar Mekka heeft dit jaar plaats gehadzonder dat eenige epidemi sche ziekte er uit voortgesproten is. Men mag dus dit jaar gerust zijn, dat niet weder de cholera uit het oosten Europa bezoeken zal. De Londensche bloemententoonstelling is dit jaar vrij wat minder geweest dan in vroegere jarendaar van het vaste land bijna uit geen enkelen staat inzendingen zijn gekomen; de politieke toestand was daarvan de reden. De eenigen, die wat gezonden hebben, zijn Ne derland en Belgieen met grooten lof wordt van hunne bijdragen melding gemaakt. Uit Amerika schrijft men, dat in de acte van beschuldiging van president Davis zijne beschuldiging dus omschreven wordt, dat hij op den 15 Junij 1864 met anderen te Rich mond conspireerdeom met kracht van wape nen het gouvernement der Vereenigde Staten omver te werpen. Men zegt, dat hij in den aanvang der maand Junij teregt zal staan; in middels neemt zijn gezondheid sterk af. De president heeft gelast, dat een speciaal onder zoek naar zijne gezondheidstoestand zal wor den ingesteld en dat hij in de gevangenis niet streng meer mag behandeld worden. Grem engdo Tuerlgton. De Engelsche brievenposterij heeftin het jaar 1865 18 millioen opgebragt. Aan de verschillende dag bladen te Weenen is de uitnoodigiug toegezonden om het publiek aantemanen, dagelijks ijverig in de kerken voor het behoud des vredes te bidden en tot dat einde aftezonderen, drie uren des ochtends en drie uren des avonds. De koning, bij de gratie Gods, de vader der Pruissen amuseert zich met het ont werpen en teekenen van militaire medailles en kruisen, welke verleend moeten worden voor de dappere daden, door de troepen te verrigten, in het vergieten van menschenbloed. De ernstige vraag, welke kleur van lint en van metaal gebruikt zal worden, houdt het landsvaderlijk hoofd thans bezig en men hoopt dat Z. M. daarmede niet te laat zal komen. Waarschijn lijk zal zijne Genadige Majesteit dan in overweging nemen, welk gedenkteeken er zal worden opgerigt op het graf der getrouwe onderdanen, die Z- M. in den oorlog zal laten doodschieten. Uit eene aanbeste ding van levensmiddelen voor het gesticht voor krank zinnigen op Meerenberg, mag men opmaken, dat men ook voor het volgende saizoen op een druk bezoek rekent. In Pruissen is de sympathie voor de oor logsplannen van den koning zoo groot, dat een ge deelte der contingenten geboeid naar hunne bestem ming moet gebragt worden. Bij gelegenheid der opening van de paardententoonstelling te Londen is een schandaal voorgevallen, ten gevolge van graaf Fleury's manoeuvreom de paarden te beoordeelen zonder de tegenwoordigheid der rijknechten. De graaf was door Napoleon derwaarts gezonden, om keuze van aankoop te doen. Zaturdag werd de tentoon stelling geopend en Zondag ochtend vervoegde zich graaf Fleury c. s., „in strijd met alle gebruik en ook in strijd met de bepalingen," zegt de Globe, aan het gebouw der tentoonstelling te Islington, ten einde eene bijzondere inspectie te kunnen houden. Den rijknechten der eigenaars van de ingezondene paarden wérd gelast, het gebouw te verlaten en de stalknechts, die tot de vereeniging behoorden, kre gen bevel om de paarden in de rijbaan te brengen, ten einde den graaf en zijne vrienden in de gele genheid te stellen, ze te onderzoeken en te beoor deelen. Deze omstandigheid verwekte groote ontevre denheid bij de eigenaars, die zich daarover ten sterkste

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3