35un]erfij&eii 8tanÖ. GEMEENTE-RAAD te GOES, den 4 Mei 1866. Van 28 April tot 5 Mei 1866. heeft onze taal verrijkt met-een nieuw woord en-een briefje-geschreven'over het modernisme. De be roemde tragedienne Adelaide Ristori is voornemems weldra het tooneel vaarwel te zeggen. De ver- kooping van schilderijen van den heer de Kat van Dordrecht, die te Parijs plaats heeft, heeft de twee eerste dagen ruim 200,000 frcs. opgebragt. Het aantal zelfmoorden neemt te Weenen schrikbarend toe. In de afgeloopen maand hebben 20 personen zich het leven benomen; 41 deden pogingen daartoe die verijdeld zijn; 6 personen werden vermoord; 3 kwamen door onvoorzigtigheid van anderen om ter wijl 23 aan de gevolgen van onheilen overleden. OPENBARE VERGADERING van den Afwezig de heer mr. J. H. de Laat de Kanter buiten de .gemeente, met en de lieer.mr. P. H. Saaij- mans Vader zonder kennisgeving. De notulen der twee laatste vergaderingen worden gelezen en gearrèsteerd. 1 vDe1-Vobrittiër deelt' als iflgëkomen stukken mede: 'Brief vaü heeren gedeputeerde staten, houdende berigt van den ontvangst der wijziging van de ver ordening tegen den invoer van vee in deze gemeente, die bereids is afgekondigd. ó,.Het jaarverslag van de commissie voor het mid delbaar onderwijs in deze-gemeente over 1865, hetwelk in het jaarverslag der gemeente zal worden opgenomen. c. Het proces-verbaal der kasopneming bij den ge meente-ontvanger, op den 30 April jl.waaruit blijkt dat 'alles in orde en 3886,61» voorhanden was. d. Verzoek van A. de Klerk, pachter van het nacht werk, om verhooging van schadevergoeding hem door den raad vroeger tot een bedrag van 150,toe gestaan ter zake van het springen van den beerput. De Voorzitter zegt, dat die zaak is een fait accompli en. op het vroeger genomen besluit bezwaarlijk terug gekomen kan worden; hij stelt mitsdien voor het ver zoek te wijzen van de hand. 'Waartoe zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming wordt besloten. e. De rekening'van het fonds van kazernering over 1865, weLke zal worden gesteld in handen der vaste commissie voor het finantiewezen. en /.Eenige staatsbladen, welke bij de overige wor den gevoegd. De Voorzitter brengt in herinneringdat vroeger door de polderbesturen aan het middel van straten en Wegen werden..berta%ld,26. cjt. per bunder voor onder houd van wegen en 13 ct. tot afkoop der tollen. Daar thans die lasten aan de gemeente zijn over gegaan hebben buTg. en weth. gemeend zich te moeten wenden tot de polder-besturen der Breede Watering en van den Goesschen Polder, met verzoek om die 39 ct. per bunder voor dit en volgende jaren aan de gemeente uittekeeren. Daarop is in de jongste algemeene vergadering van ingelanden der Breede Watering een gunstig besluit gevallen en de uitkeering voor 3 jaren toegezegdter wijl ook de Goessche polder gelijke toezegging, doch alleen voor het loopende jaar heeft gedaan. Aan de orde is de benoeming van een gemeente geneesheer. De heer - van den Bosch vraagt of ér niet eerst uit gemaakt moet worden of de benoeming ad vitam dan wel voor een bepaalden tijd zal geschieden De Voorzitter antwoordt daarop, dat in de straks te behandelen instructie voor den geneesheerheel meester en vroedvrouw der gemeente door burg. en weth. wordt voorgesteld om de benoeming te doen voor 3 jaardaar evenwel de beslissing van invloed zou kunnen zijn op de te doene benoeming doet de voorzitter een prealabel voorstel om de benoeming te doen voor -den tijd van' 3 jaar'welk voorstel in be handeling wordt gebragt. De heer mr. de Knokke van der Meuten vraagt of er. redenen, bestaan, om de benoeming te doen voor 8 j'fiar? - De Voorzitter antwoordt daaropdat daardoor de gelegenheid geopend wordt voor andere sollicitanten en dat, indjeu de benoemden aan alle hunne verplig- tiiigen voldoen zij steeds op nieuw kunnen worden benoemd. De heer Broes van Dort zegt met genoegen kennis genomen -te hebben van het voorstel van burg. en weth. omdat, het zoo geheel in overeenstemming is met zijne eigene denkbeelden. Hij verklaart zich een vijand van benoemingen ad vitam voor betrekkingen waarvoor geen examen of vergelijkend examen vereischt wordt en waarop alzoo meerdere personen kunnen geacht worden gelijke reg- ten en aanspraken te hebben, omdat wanneer het blijkt, dat men zich in de appreciatie van de geschiktheid of bekwaamheid van den kandidaat heeft bedrogen het later uiterst moeijelijk zoo niet geheel onmoge lijk wordt om op de eenmaal gedane benoeming terug te komen. Geldt dit reeds voor zoodanige stedelijke, ambte naren, wier geschiktheid voor hunne betrekking meer binnen den gezigtskring valt der leden van den ge meenteraad, dan zal het a fortiori het geval zijn, als er sprake is van de benoeming van een' gemeente geneesheer of gemeente-heelmeester. Wat toch vraagt spreker is het criterium waar naar de gemeenteraad over de geschiktheid of bekwaam heid der verschillende adspiranten naar die betrekking zal oordeelenzonder den een' of anderen in zijne regten en belangen te kort te doen? Allen hebben op loffelijke wijze hun diploma als doctor in de ge neeskunde verkregen en alzoo gelijkelijk voldaan aan de voorwaarden in de oproeping bedoelt. Allen heb ben gedurende langer of koi ter tijd de geneeskun dige practijk in deze gemeente uitgeoefenden ge toond dat het hun daarbij noch aan ijver, noch aan bekwaamheden ontbrak. Allen zijn ingezetenen der gemeente en helpen hunne schatten en lasten ten be hoeve der gemeente-kas opbrengen. Wat zal dan nu het beginsel zijn dat de raadsleden in de keuze moet leiden Spreker gelooft dat deze vraag niet zoo gemakke lijk te beantwoorden is als wel oppervlakkig schijnt; en dat, ook bij de strikste onpartijdigheid der leden, persoonlijke sympathieën en anti-jiathieen niet geheel zonder invloed zullen blijven op de benoeming. Ten einde de gevolgen fiiervan zooveel mogelijk onschadelijk te maken; acht spreker geen middel zoo gepast als eene tijdelijke benoeming van den kandidaat die de meeste stemmen zal hebben bekomen; met bepaling, dat hij, na expiratie van den gestelden ter mijn zal aftreden doch weder verkiesbaar zal zijn. Spreker erkent ook dan nog de mogelijkheid eener keuze die, niet geheel op een' billijken maatstaf be rustdoch men heeft dan het drieledig voordeel: lo. dat men zooveel mogelijk, ieders regten en be langen heeft in het oog gehouden. 2o. dat men op de gedane benoeming na expiratie van den gestelden termijn, kan terugkomen, en 3o. dat de weldadige prikkel van het eigenbelang den titularis zal aansporen tot ijverige pligtsbetrach- ting, voor zoover bet bekende voorschrift dat men de deugd om haar zelve beminnen moetmogt blijken hiertoe onvoldoende te zijn. Niemand verder het woord verlangende wordt tot de benoeming overgegaan, waarbij de heeren Broes van Dort en van den Bosch als stemopnemers fun geren; en blijkt bij de opening dat zijn uitgebragt op de heeren doctoren N. J. F. Verschoor 5, C. A. van Renterghem 2, G. T. Callenfels en A. P. Fokker ieder eene stemzoodat de heer Verschoor met vol strekte meerderheid benoemd is. Wordt alsnu overgegfraif'tdt de behandeling van de voorgestelde wijziging in de instructie voor den geneesheer, heelmeester en vroedvrouw? Bij het gewijzigde art. 1 wordt bepaald, dat die titularissen zullen worden benoemd voor 3 jaar. De heer van Dort vraagt of dat artikel inbreuk kan maken op de verkregen regten van den tegen- woordigen heelmeester en vroedvrouw? De Voorzitter antwoordtdat burg. en weth. van oordeel zijn, dat die toepassing alleen kan gelden bij volgende benoemingen. De heer Verhagen daarentegen is van meening dat die toepassing zich ook kan uitstrekken tot de reeds in functie zijndenals zijnde bij hunne benoeming niet bepaald dat die ad vitam geschied is; zij hebben dus alleeu eene benoeming verkregen tot wederop zegging. o De Voorzitter zegt, in antwoord daarop, dat het hier altijd een gebruik is geweest de benoemingen zonder tijdsbepaling te doenen vermeent dat indien men daarvan afwijkt, dit vooraf uitdrukkelijk moet bepaald worden en bij de aanstelling vermeld dat dit niet is geweest met de tegenwoordige titularissen en dus de nu te wijzigen instructie op die personen geene terug werkende kracht kan hebben. De heer Verhagen blijft bij zijn persoonlijk gevoe len, dat indien de benoeming zonder tijdsbepaling is geschieddit beschouwd moet worden als tot weder opzegging. 1 a Si- Het nieuw artikel 1 in stemming gebragt wordt aangenomen met 8 tegen 1 stem die van den heer Verhagen. De overige gewijzigde artikelen leveren weinig stof tot discussie en worden even als de instructie in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Thans stelt de Voorzitter aan de orde de behan deling eener verordening voor de openbare gezond heids-commissie, welke burg. en weth. zoodanig urgent achten, uithoofde der zich verspreidende ziekte in ons vaderland, dat zij voorstellen die dadelijk in behan deling te nemen. De heer Verhagen zou wel gewenscht hebben dat die vooraf bij de leden ware rondgezonden; uithoofde evenwel van de urgentie, die hij volmondig erkent zal hij het voorstel daartoe niet doen. Na voorlezing heeft niemand eenige bedenking tegen de algemeene strekkingnoch tegen eenig bijzonder artikel en wordt zij zonder noemenswaardige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding daarvan en van art. 33 van het reglement van orde, stelt de Voorzitter voor dadelijk overtegaan tot de zamenstelling der commissie, waar toe burg. en weth. aanbevelen Als geneeskundigen de heeren G. T. Callenfels A. P. Fokker en J. Kooman Az. natuurkundige dhr. C. Walig i, scheikundige dhr. J. W. van Kerkwijk regtsgeleerde mr. J. G. de Witt Hamer; u bouwkundige dhr. J. Soutendam en u veeartsde nog te verwachten heer de Mer- vennée. Al welke heeren achtervolgens worden benoemd bij welke benoeming de heeren Broes van Dort en van den Bosch weder als stemopnemers hebben ge fungeerd Aan bet bestuur van het Gasthuis is op zijn ver zoek magtiging verleend tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrooting van 1865. Wordt medegedeeld het ingekomen verzoek van den heer mr. P. J. van Voorst Vader om het jagt- regt van 4 B. 84 R. Bouwland in den Goesschen Polder, tegen eenen billijken prijs te mogen vrijkoopen. Burg. en weth. zijn van oordeel dat die afkoop behoort geregeld te worden naar evenredigheid van de pachtsom en de grootte van het geheele jagtveld, de pachtsom gekapitaliseerd tegen den penning 20. De heer Verhagen is van oordeel dat die maatstaf te gering is, immers, dat indien er meer afkoop plaats heefthet jagen zoo zeer zal belemmerd worden dat de jagt bij volgende verpachtingen beduidend minder zal opbrengen. De Voorzitter beaamt dit en stelt voor het verzoek te stellen in handen der vaste commissie voor het finantie-wezenwaartoe wordt besloten. De Voorzitter deelt mede dat een dergelijk verzoek van den heer Verhagen is ingetrokken. Wordt gelezen een verzoekschrift van de heeren mr. P. J. van Voorst Vader mr. P. H. Saaijmans Vader en J. Fransen van de Putteom onder de redenen in aanmerking te nemen tot vermindering in den aanslag voor den hoofdei Ijken omslag, ook optenemen den tijd van verblijf of woning buiten de gemeente met 't geheel der inwonende familieleden van den aangeslagenenzulks op grond dat de billijkheid bij de toepassing der wet niet behoort te worden buiten gesloten. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit adres gesteld in handen van de vaste commissie voor het financie-wezen. Tot behandeling der ingekomen reclames tegen den hoofdelijken omslag wordt de openbare zitting ver anderd in eene beslotene. Daarna weder geopendwordt het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld tot een totaal bedrag van 19865,17 terwijl dat van de hondenbelasting waartegen geene reclames waren ingekomen wordt vermeerderd met 3 nagekomen aangiften en vastge steld tot een totaal bedrag van 421 (Intussehen hadden de heeren Mr. Mr. van Voorst Vader en de Knokke van der Meulen de vergadering verlaten). De Voorzitter zegt: dat vermits de cholera zich meer en meer verspreidt, daartegen voorzorgsmaat regelen in tijds dienen genomen te worden, en stelt voor om burg. en weth. voor die maatregelen van voor zorg een onbepaald crediet te verleenen. Waartoe wordt besloten. Op de vraag van den voorzitter of een der leden nog iets in het midden heeft te brengen, zegt de heer van den Bosch, dat door hem in de maand Januarij een voorstel tot wijziging van de tarieven der school gelden is ingediend hetwelk in het begin van Februarij bij de leden is rondgezondenen vraagt of dat nog niet terug gekomen is? De heer van de Putte zegt dat dit voorstel berust bij den voorzitter der plaatselijke schoolcommissie en eerstdaags door die commissie in behandeling zal worden genomen. Ten slotte stelt de heer van Dort voor om de jaarwedde van den gemeente-geneesheer te verhoogen met 50,en alzoo te brengen op 500, welk bedrag zijns oordeels meer zal overeenkomen met de werkzaamheden aan die betrekking verbonden; vooral daar de benoemde titularis 100,verliest als geneesheer der Godshuizen. De Voorzitter zegt zich met het gedane voorstel te kunnen vereenigen. De heer Verhagen vindt bezwaar in de inwilliging van hooger jaarweddeimmers al de sollicitanten hebben die gekend en op geen verhooging gerekend. Daar evenwel het voorstel vreemd is aan de orde van den dag, wordt de behandeling daarvan aange houden tot eene volgende vergadering. Daarna is de vergadering gesloten. Gehuwd: Izaak Fredrik Rijkaardoud 20 j., jongm. en Margarietha Korstanje, 19 j. jonged. Geboren: Den 29. Ida Corneliad.v. Marinus

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3