1866. N°. 33. VRIJDAG 27 APRIL. 53ste Jaargang TlAAimÏÏK BESTUUR VAN GOES. Herijk der Maten en Gewigten. Putolicatie. GOESSCHE COUBANT. De uitgave dezer Courant geschiedt .Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal 1,35. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlën worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks» en doodberigten van 1-6 regels, a 1,30 behalve het zegelregt. De inzending van adVertentlGn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bij dit nommer behooren twee BIJVOEG SELSeen met Advertentiën en een houdende ver slag van het verhandelde in den Gemeente-raad op Vrijdag 20 dezer. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat de herijk der Nederlandsche maten en gewig- teu, over den jare 1866, in deze provincie zal worden aangevangen den 1 Mei aanstaande en gesloten den 31 Julij daaraanvolgende. Dat tot den herijk BINNEN DEZE GEMEENTE, ook speciaal voor 's Heer Hendrikskinderen, ,'s Graven polder, Kattendijke c. a., 's Heer Abtskerke c. a. Wolf aartsdijk en Kloetinge, alsmede voor de overige gemeenten van dit district van waar men zulks ver kiezen zal, zal worden gevaceerd in het locaal van den IJK in de zoogenaamde Hooge Boomenvan Dings- dag 29 Mei tot en met Dingsdag den 31 Julij e. k. dagelijks, zon- en feestdagen uitgezonderd, van des morgens ten 8 tot des middags ten 12 ure. Dat, wat de gemeenten ten platten lande betreft zal worden gevaceerd als volgt: Te COLIJNSPLAAT, ook voor Cats; op Dingsdag den 1 Mei van des namiddags 1 tot 7 ure voor Cats; op Woensdag den 2 Mei van des voormiddags 812 ure, alsmede van des namiddags 2 tot 6 ure en op Donderdag 3 Mei van des voormiddags 812 ure en des namiddags 2 tot 6 ure en op Donderdag den 3 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure en des namiddags 2 tot 6 ure voor Colijnsplaat. Te WISSENKERKE, ook voor Camperland en Geersdijk; op Yrijdag den 4 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure voor Camperlandvan des namiddags 2 tot 6 ure voor Geersdijk; op Zaturdag den 5 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure en des namiddags 1 tot 6 ure, alsmede op Maandag den 7 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure en des namiddags 1 tot 6 ure voor Wissenkerke. Te CORTGENEop Dingsdag den 8 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 5 ure. Te FORT BATHop Woensdag den 9 Mei van des namiddags 1 tot 6 ure. Te KRABBENDIJKE, ook voor Waarde en Rilland; op Donderdag den 10 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure voor Waarde; van des namiddags 1 tot 6 ure voor Rilland; op Yrijdag den 11 Mei van des voor middags 8 tót 12 ure en van des namiddags 1 tot 6 ure, alsmede op Zaturdag den 12 Mei van des voor middags 8 tot 11 ure voor Krdbbendijke. Te KRUININGEN, op Zaturdag den 12 Mei van des namiddags 1 tot 6 ure, alsmede op Maandag den 14 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 6 ure. TeKAPELLE, ook voor Yerseke, Yersekendam, ScJiore en Wemeldinge; op Dingsdag den 15 Mei van des voormiddags 8 tot des namiddags 1 ure voor Sclwre en des namiddags van 2 tot 7 ure voor Yerseke en Yersekendam; op Woensdag den 16 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure en des namiddags van 2 tot 6 ure voor Wemeldinge; op Donderdag den 17 Mei van des voormiddags 8 tot 11 ure en des na middags 3 tot 7 ure voor Kapélle. Te HOEDEKENSKERKE, op Vrijdag den 18 Mei van des .voormiddags 10 tot 12 ure en van des na middags 1 tot 3 ure. Te BAARLAND, ook voor Oudelande en Ellewouts- dijk; op Vrijdag den 18 Mei van des namiddags 4 tot 7 ure alsmede op Zaturdag 19 Mei van des voor middags 8 tot 10 ure voor Baarland, van des voor middags 10 tot 12 ure voor Oudelande en van des namiddags 2 tot 7 ure voor Mlewoutsdijk. Te HEINKENSZANDook voor 's Heer Arends- kerkeBorsselen, ,%HeerenhoeJc, Briewegen, Nisse en Ovezand; op Maandag den 21 Mei van des voormid dags 8 tot 12 ure en des namiddags 1 tot 6 ure voor 's Heer Arendskerke; op Dingsdag den 22 Mei van des voormiddags 8 tot 12 en des namiddags van 1 tot 6 ure voor Heikenszand; op Woensdag den 23 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure voor Borsselen; en van des namiddags 1 tot 7 ure voor 's Heerenhoek; op Donderdag den 24 Mei van des voormiddags 8 tot 12 ure voor Driewegen; des namiddags van 1 tot 3 ure voor Nisse en van 3 tot 6 ure voor Ovezand. Wordende de belanghebbenden herinnerddat ook de landbouwers hunne maten en gewigten moeten laten herijken; dat de kleine gewigten voor goud- en zilver- handel en de medicinale greinen aan eene jaarlijksche verificatie zijn onderworpendat alle strijkels van welke maten ook jaarlijks herijkt moeten worden en dat de maten en gewigten behoorlijk schoongemaakt tot den ijk moeten worden aangeboden. Moetende ieder zijne maten en gewigten ter herijking aanbieden aan den arrondissements-ijker van het dis trict waarin hij woont. Gedaan te Goes, den 23 April 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. De tweede kamer zal eerstdaags een aanvang maken met de behandeling van een onderwerp, dat teregt in hooge mate de algemeene be langstelling wekt. Het lot der cultuurwet zal beslissen over het bestaan van ons ministerie en wat meer zegt over de beginselen die voor taan in het beheer van onze O. Indische be zittingen in praktijk zullen worden gebragt. Het is bekenddat volgens sommigen de aan neming der wet hoogst wenschelijk isten einde een anderen toestand, dan de tegenwoordige, in het leven te roepenwaarbij enkelen zelfs be weren, dat de hervorming door haar bedoeld, niet radikaal genoeg is; terwijl sommigen in tegendeel van oordeel zijndat die aanneming zoowel voor moederland als kolonie hoogst ver derfelijk zal zijn, al worden onder die ook eenigen gevonden, die er voor uitkomendat hervorming noodzakelijk is geworden. Zal men in dezen een eigen oordeel zich kunnen vormen, zal men de discussien in de kamer met vrucht kunnen volgendan is het noodig zich een regt begrip te vormen van den toestand, zooals die is; van het verleden waaruit deze zich heeft ontwikkeld en van de waarschijnlijke gevolgen, die aan de aanne ming der aangeboden wet verbonden zullen zijn. Het ware voor het publiek onmogelijk ge weest daartoe te geraken, indien niet eene be kwame hand zich vaardig hetoond had, om de noodige inlichtingelf te geven en wij meenen daarom geen onnut werk te doen, als wij in eenige artikelen een kort uittreksel geven van den arbeid, die, op zich zeiven reeds hoogst gewigtigin het tegenwoordige oogenblik eene dubbele waarde heeft, Wij bedoelen de historische schetsdoor mr. P. A. S. van Limburg Brouwerin de Gids gegeven, onder den titel Java's Hervormers. Daarin wordt, naar aanleiding van het werk van den heer S. van Deventer. (Bijdrage tot de kennis van het landelijk stelsel op Java, bijeen verzameld op last van den minister van koloniën Fransen van de Putte), dat geheel uit officieele bescheiden bestaat, eene historische beschouwing gegeven van de wijze, waarop tot hiertoe onze O. I. koloniën werden beheerd; van de nadeelen die, daaraan verbonden, se dert lang eene nieuwe orde van zaken nood zakelijk maaktenterwijl door een en ander de weg gebaand wordt, om over de beginselen in de aangeboden cultuurwet gelegdeen juist en billijk oordeel te vellen. Wij hopen onze lezers geene ondienst te doen, wanneer wij hen met den inhoud van het ge schrift van den heer van L. B. bekend ma ken en nog eens, hetgeen door hem uit breeder omschrijving kortelijk is zamengevattot een beknopt overzigt herleiden. Gedurende twee eeuwen had Nederland schat ten uit O. I. getrokkenzonder er aan te den ken, dat men niet op den duur uit die bron putten konzonder door een wijs bestuur voor de vermeerdering van volkswelvaren onder de bewoners van Indie te zorgen en den Javaan voor te lichten en de hand te reikenopdat de grond met beleid en overleg door hen werd bebouwd. Uitputting was daarvan het ge volg; de grond, die zooveel aan velen had aan- gebragt, begon op zijne beurt offers te eischen en op het einde der vorige eeuwwas het niet meer twijfelachtig, dat het vroeger voor- deelig bezit een zware lastpost worden zou. De behoefte aan hervorming en verbetering van het bestuur werd nu erkendmaar om deze tot stand te brengen was eene juiste kennis van de gesteldheid der Indische maatschappij een eerste vereischte. Die kennis ontbrak nog, en toen langzamerhand voor den onderzoe kenden blik van enkelen duidelijk werd, wat er veranderd worden moestschrikte de on beschaafdheid van den woesten Javaan af; terwijl men aan den andereu kant vreesde, dat de beschaving en ontwikkeling van Indie andere bezwaren zou doen geboren worden. Reeds toen openbaarde zich, ware het ook slechts bij enkelen, de tweestrijd tusschen de overtuiging, dat Indie aanspraak op de zege ningen der beschaving had; dat het slechts door een verbeterd bestuur eene rijk vloeijende bron voor het moederland kon wezen en de vrees dat de Javaan, tot een anderen toestand gebragtde gehoorzaamheid opzeggen zoudat verbetering gindshier groote schade zou aan brengen. Toch waagde het de maarschalk Daendels die gedurende de regering van koning Bodewijk, gouverneur-generaal van Indie was, om eenige veranderingen in het inwendig bestuur te brengen en ofschoon deze niet onbelangrijk waren, kwamen zij tot stand, zonder onrust of ontevredenheid bij de bevolking te weeg te brengen. Maar minder gelukkig was hij. in de

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1