MARKTBERIGTEN. «ftöüertetitien. Een telegram uit St. Petersburg van 16 April zegt: Heden namiddag ten 4 ure, toen de keizerna afloop eener wandeling in den zomertuinin zijn rijtuig stapteschoot een onbekende op Z. M. een pistool af. De keizer is ongedeerd gebleven. De schuldige is gear resteerd en het onderzoek dezer zaak begonnen. Een telegram uit St. Petersburg meldt omtrent den aanslag op het leven van den kei zer, dat diens leven gered werd, door een boer Ossip Iranow, die de hand van den moorde naar afwendde. Z. M. heeft dien boer in den adelstand verheven. In de straten en schouw burgen heerschte eene grenzenlooze vreugde over de gelukkige redding van den keizer. De moordenaar is een Rus. De gezondheidstoestand van Florence Nigh tingale de Engelsche filantropisteberoemd wegens haren menschlievenden arbeid in den Krimschen oorlog en onder cholera lijdersis zeer geschokt en zij moet hare kamer houden. Het pauselijk legioendat te Antibes wordt gevormd, zou Maandag vertrekken; reeds waren bevelen voor zijne inscheping gegeven. Vern.its men echter niet meer dan 30 man per kompagnie heeft kunnen aanwerven, is het vertrek tot 1 Julij uitgesteld, in de hoop dat het kader tegen dien tijd voltallig zal zijn. Zoo als bekend is, is de stad Port-au- Prince door een verschrikkelijken brand ver woest: twee derden der stad, schrijft men dd. 24 Maart, zijn in de asch gelegd. Een groot deel der bevolking is zonder dak. Het juiste getal huizen, dat verbrand is, kan men niet opgeven het wordt op ongeveer 1500 geschat. Wat het verlies aan waarde van allerlei aard aangaat, dit is zeer groot, en veel meer dan de stad kan dragen, welke eerst na langen tijd het hoofd zal kunnen opbeuren. Des Maandags morgens ten acht ure is de brand ontstaan in het huis van John Hepburn op het plein Geffrard. Voortgedreven door een hevigen oostewind naar dat deel der stad, het welk- ziek- naar den zeekant uitstrekt, verslond het vuur weldra al de groote handelshuizen, welke zich op de plaats bevonden. Van daar woedde de brand naar het zuiden voortmar - des middags werden door een westewind, w<4ke nog heviger dan de vorige was, de vlammen naar de tegenovergestelde zijde gewend, welke men gehoopt had dat behouden zou gebleven zijnen in weinige uren had het vuur het oostelijk einde der stad, dat zich naar het veld van Mars uitstrekt, bereikt. De tijding dezer ramp kon slechts door par ticuliere brieven in Europa bekend worden, daar de landsdrukkerij en bijna alle inrigtin- van dien aard verbrand zijn. Ook de Köln. Zeit. bespreekt thans de mogelijkheid der aftreding van graaf von Bis marck. Men weet dat deze aan zijne voeten lijdt. De Berlijners bewerendat de oorzaak daarvan is, »dat hij te ver is gegaan." Ook andere woordspelingen van dezen aard zijn in omloopzoo alswelke wissels aan kooplieden thans het aangenaamst zijnein preassische Regierungs-wechsel (wissel en wisseling). Als von Bismarck valt is dit hoofdzakelijk aan zijn voorstel tot bondshervorming toe te schrijven, dat, zonder de liberalen met hem te verzoenen, de conservatieven van hem vervreemd heeft. Intusschen is er nog niets zekers van bekend en blijft het meer een hopen dan een zeker wetenwaartoe misschien vooral aanleiding heeft gegeven zoowel de ziekte als een woord van von Bismarck zei ven: als ik minister blijf, is de oorlog onvermijdelijk." De petroleum-streken in Pensylvanie zijn weder het tooneel geweest van een ont- zettenden brand, die eene vreesselijke verwoes ting heeft aangerigt. De brand begon aan de Oceanbron, waar twee mannen bezig waren eene kuip te breeuwen, die 200 vaten olie bevatte. Een gat dat op eene of andere wijze in den bodem geraakte, deed de olie uitvloeijen, die, zich verspreidendein aanraking kwam met een machine-gebouw en vlam vatte aan bet fornuis. Van hier verspreidde de brand zich verder met groote snelheid, nam vijf in wer king zijnde bronnen in zijn loop op en rolde vervolgens als een vurige stroom in de Oil- Creek-rivier. In dien loop nam hij drie raf- fineerderijen, twintig of dertg andere gebouwen en verscheidene bronnen, die gebouwd werden, mede, en vertoonde een verschrikkelijken berg van zwarten rook en vlammen. Dit was on getwijfeld, die van de Maple Shade uitgezon derd, de grootste brand in Oildorado. Twin tig duizend vaten olie werden vernield en de schade wordt begroot op 150,000 dollars. In het huis der gemeenten is den 12den de discussie over de tweede lezing der reform- bill aangevangen. De zitting werd geopend met het indienen van een groot aantal peti tiën, strekkende tot ondersteuning dier wet. Daaronder was er eene uit Birmingham met 44,000 en eene uit Manchester met 73,000 onderteekeningen. Ondanks alle ingenomenheid met Garibaldi kan men toch niet nalaten te glimlachen over dien regen van brieven, dien hij over Europa uitstort. Hij neemt aan elke gebeurtenis deel met de pen en ook nu vinden wij weder een brief van hem vermeld, dien hij den 10 April aan zijne vrienden in Griekenland rigtte Waarde vriendenzoo luidt hij»niet alleen neem ik het aan deel uit te maken van uwe vereeniging, maar ik ben u ook dankbaar voor het vertrouwendat gij in mij stelt. »Ik zal mij aan de grieksche wijden met den zelfden ijver als aan mijn vaderland en ik be schouw u als mijne broeders. Dat het vaderland van Leonidas de kluisters zijner verdrukking afschudde en de schoonste dag mijns levens zal die zijn, waarop ik plaats kan nemen in uwe rangen. »Met toegenegenheid en dankbaarheid noem ik mij Ér. Garibaldi Gfomongao laerlgten. Bij de aankomst, op Zondag, van den eersten trein uit Utrecht te Amsterdam waren de reizigers in een der waggons van eene onverwachte vermeerdering van passagiers getuigen. Eene Israëlitische vrouw ligtte, i -„en alle kaartjes waren opgehaald en de trein stil Lield, hare crinoline op en twee kinderen van tien jaar ongeveer kwamen te voorschijn en verheugden zich, met hunne mama, over de kostelooze wijze van vervoer. In Groot-Brittanje worden jaarlijks over de vier millioen preeken afgeleverd. De Selma (Ala.) Times zegt, dat onlangs eene negerin 127 jaren oud, die plaats verliet. Zij is de moeder van 15 kinderen, en heeft driemaal drielingen gehad. Een heer uit Worcester Mass., heeft een brief aan zijn broeder in Mexico geschreven, welke 6 jaren on derweg was en jl. December ontvangen werd. Die brief heeft een aardig toertje gedaan. Onlangs werd in een der straatkarren te Utica, N. Y., een kind ge vonden aan welks kleedje een briefje gespeld was van den volgenden inhoud„Mijn naam is Emma Holmesmijne moeder is te armom voor mij te zorgen, en ik ben hier gelaten voor het medelijden van eenig menschlievend vriend, hopende dat ik door een of ander huisgezin moge opgenomen worden welke mij eene goede opvoeding zal geven." De Louisville Democrat zegt: Den 5 Eebr. 11. werd Michael Kingongeveer 17 jaren oudte Oakland, Kygedood door eene paalwelke door een weer barstig paard uit den grond getrokken en tegen zijn hoofd geslagen werd. Twee dagen na het ongeluk en toen men gereed was het lijk te begraven, dach ten de familie-betrekkingen van Kingdat zij duide lijke teekenen van leven bespeurden. Het lijk werd naar huis gebragt en daar verscheidene dagen gehou den. Een gerucht kwam in der tijd in omloopdat de jongen weder levend geworden was. Na het lijk verscheidene dagen gehouden te hebben, werd het naar de begraafplaats gebragt en in een graf kelder geplaatst, waar het nu ligt en door honder den onzer burgers gezien is. Het ligchaam be houdt deszelfs natuurlijke kleur, is buigzaam en warmofschoon het reeds eene maand in het graf gelegen heeft. Als eene bijzonderheid deelt men uit Heerenveen mede, dat in den nacht van 10 op 11 April bij zekeren landbouwer te F eene be langrijke multiplicatie heeft plaats gehad, daar de vrouw van een kind bevielterwijl het varken dien nacht 13 biggen, het schaap 4 lammerenhet paard 1 veulen en de hond 5 jongen ter wereld bragt, zoodat het huis, in dien nacht, roet 24 levende voor werpen werd vermeerderd. Onlangs werd te Parijs eene verzameling van zegels in lak verkocht, die 9000 nommers telde en de zegels bevatte van vele regerende huizen, van de meeste aanzienlijke fami- lien, van beroemde personen enz. De verzameling bragt 10,000 frs. op, dus ongeveer 1 fr. 25 ct. per zegel. Voor eenigen tijd las men in een dagblad van Boston eene huwelijks-aanvrage van een meisje dat door een voogd te streng naar haar zin bewaakt werd, dat verzekerde een groot vermogen bij haar huwelijk te zullen aanbrengen, en beloofde haar por tret te zullen zenden aan ieder, die 50 ets. overmaakte, terwijl zij bereid was tot op 30 mijlen van de stad overtekomenmits men haar een dollar zond. Men liet den persoondie de geadresseerde brieven kwam afhalen, bespieden, bragt hem naar de politiewacht en nu bleek, dat het een gehuwd en nog wel rijk man was. Hij had op die wijze reeds meer dan honderd brieven ontvangen en werd nu in de ge vangenis in de gelegenheid gesteld om ze op zijn gemak te leaen. In de vorige week vond de kos ter der St. Stephanuskerk te Weenen, toen hij in de doopkapel dier kerk kwameen langwerpige gesloten doos. Hij opende die, en vond daarin het lijkje van een kind van het mannelijke geslacht. Het lijkje was bijna naakt en had in zijne handjes een briefje, waarin werd medegedeeld, dat het kind drie dagen oud was, dat het den nooddoop had ontvan gen, een natuurlijken dood was gestorven, maar uit armoede niet kon begraven worden. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag, 19 April 1866. Nederl. Werk. Schuld 2 Spanjev/i Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4'/i ld. a 1000, 1864, 5 Id. Spoorw. 5 i, Oostenrijk, Metall. 2'A - Id. Amst. (oude) 5 Id. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 Oude Metalliek Nationale ld. Div. in COUPONS. 59s/i8. 35 Vs. 61. 831/s. 92%. 185. 25 '/e. 71%. 53'%«. 56,3/i9. 32Ve. 73%. ƒ.26,45. 28,-. 11,76. GRAANBERIGTEN. GOES, 17 April 1866. TARWE f 7,50 h 8,10. ROGGE 5,60 a 5,90. W. GERST f 5,60 a f6,-. Z GERST/ 5,25 a ƒ5,65. HAVER 3,50 a f 4,-. Groene ERWTEN 7,25 a f 7,50. PAAR- DENBOONEN f 7,25 a f 7,50. MEEKRAP. Met weinig handel, Onbeboofde 18 a f 18% de puike. Racine niet geveild. BOTER 1.10 a 1,15 het N. ffi. EIJERS 2,40 a 2,60 de 100 stuks. AMSTERDAM, 18 April 1866. TARWE in één doen. ROGGE stil. KOOLZAAD op na jaar '/a lager. LIJNZAAD zonder handel. RAAPOLIE vlieg. 54 op 6/w. 55 Vi. LIJNOLIE vlieg, 41 op 6/w. f 421/4. LONDEN, 18 April 1866. Engelsche en vreemde TARWE zonder kooplust, voorjaars Granen onveranderd. NEW-YORK, 7 April 1866. GRANEN vaster. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 14 ct.lMasteluin brood. 12 ct. TarwenKrop brood 13 jRoggen brood 11 Ekcrliclij Islo Zali.cn. Goes, 16 April. Bij den quaestor der klassis is voor de noodlijdende kerken en personen in ons vaderlanduit Borsselen ontvangen 4,50. In eene vorige opgaaf stond abusievelijk het gecollecteerde te Yerseke f 3,50dit moest zijn 7,50. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelnemingondervonden bij het overigden van mijn geliefde echtgenootbetuig ik ook namens mijne kinderen en bebnwd-kinderen mijnen welgemeenden dank. Wed. J. B. ARENTZ A. L. Vertregt.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3