BUITENLAND. neesheer, bestaande uit de heeren, (alphabetisch gesteld) CallenfelsFokker, van Renterghem en Verschoor. Benoeming in eene volgende vergadering. 4°. vastgesteld de rekeningen der leenbank, van de gildenfondsen en gemeente-apotheek, alsmede de begrooting voor laatstgemelde in- rigting. 6°. besloten het armbestuur te magtigen tot verbetering van 't onderwijs op de weezen en armenschool. 6°. hebben de stemmen gestaakt over het verzoek van de firma wed. Sterkman cy Zoon om remissie of vermindering van boeten voor te late oplevering der draaibrug. 7°. verlof verleend aan H. Ellcfrink om op erfpachtsgrond te bouwen, en 8°. de verordening tegen den Invoer van vee gewijzigd en die uit Noord-Beveland toegestaan. De overige zaken zijn aangehouden. De verschillende Surinaamsche dagbladen zijn opgevuld met beschouwingen, aanmerkin gen, klagten en grieven over het kies-regle- ment. Zoo wij uit particuliere berigten ver nemen, vindt het kies-reglement ook velerzijd- sche adhaesie en medewerking, en moet men vooral niet te veel hechten aan het alarm dat de Kolonist en de West-Indiër slaan. Een der redacteurs van de Kolonist staat aan het hoofd der beweging, en waarlijk, als men dat blad met eenige aandacht leest, dan moet men zich ergeren over de oppositie, quand même, die daar tegen het gouvernement wordt gevoerd. Dit is geen eerlijke, flinke oppositie, maar het wordt alzoo een opzetten van het volk tegen de regering. Indien het waar is, zooals er door \elen in Parimaribo wordt beweerd, dat de heer Winkels, de bedoelde redacteur, allerlei pogingen aanwendt om lid van de koloniale staten te worden, dan is deze wijze van han delen al zeer afkeuringswaardig. In een artikel in no. 34 van hetGouverne- mensiblad, onder de rubriek: Ingezonden stukken, wordt de wijze van oppositie voeren van de Kolonist streng gelaakt. Dit stuk is zeer be langrijk doch wel wat scherpwat echter de gewoonte der Surinaamsche bladen schijnt te zijn. Het toelatingsexamen, om als kweekeling aan 's rijks veeartsenijschool te worden opgenomen, zal gehouden worden: Donderdag 5 Julij e. k. 's voormiddags elf ure. Tegen betaling van 200 's jaars kunnen als kweekeling worden opgenomen zij, die op 1 Sept. 1866 hun 17e jaar hebben bereikt, doch niet ouder zijn dan 24 jaren, en tegen betaling van 50 's jaars, die alleen onderwijs, doch geen huisvesting ver langen. Aanvragen in persoon of schriftelijk mits portvrijaan den directeur der school met overlegging der vereischte certificaten. Naar men verneemt heeft Z. M. de ko ning bij kabinet schrijven aan den minister van oorlog te kennen gegeven dat het uitreiken van het metalen kruis definitief en onherroe pelijk als gesloten is verklaard. Het schijnt dat menigvuldige aanvragen om dat kruis, door personen eigenlijk tot het dragen daarvan niet bevoegd, tot deze verklaring aanleiding heeft gegeven. Bij Zr. Ms. besluit van den 20 Maart 11., no. 60Jiijn in de eerste plaats van het regt van registratie vrijgesteld, de aan de formaliteit van registratie onderhevige acten van beëedi- mns van ambtenaren en van bedienden en leden van bijzondere admmistratiën en commissiën noch bezoldigingnoch belooningnoch abon nement voor kantoorkosten genietende; en is in de tweede plaats kwijtschelding, en mitsdien magtiging tot teruggave verleend van het re- gistratieregt, geheven op de acten van beëediging van veldwachters, sedert het ontstaan hier te lande van de heerschende veeziekte, voor het toëzigt op de daaromtrent gemaakte verorde ningen aangesteldvoor zoo verre zij noch be zoldiging, noch belooning genieten. Uit eene goede bron verneemt mendat het berigt, overgenomen uit het Handelsblad, om trent de te verwachten bevorderingen bij het wapen der artilleriezoo al niet als ongegrond dan ten minste als zeer voorbarig is te be schouwen. N. R. Ct. Als een bewijs hoe duur de roekeloosheid van sommige ouders, om hunne kinderen on bewaakt achter te laten, soms betaald wordt, diene het volgende schrijven uit Wemeldinge: In den morgen van jl. Maandag verliet eene vrouw hare woningdrie liarer kinderen te bed achterlatende. De oudsteeen knaapje van vier jaren, wien het wegblijven der moeder zeker te lang duurde, stond op en schijnt met het vuur te hebben gespeeld. Altans toen de moeder, ruim een uur daarna te huis kwam, en een buurman op de reuk van het schroei- jende vleesch reeds was toegeloopen om het brandend kind te blusschen, vond zij haar lieve ling deerlijk door brandwonden verminkt en reeds buiten staat eenig geluid voort te brengen. Niet tegenstaande spoedig aangebragte geneeskun dige hulp, is het kind, na een smartelijk lijden van eenige uren overleden. Herhaalde waarschu wing voor onnadenkende ouders. De Tijd N.-H. C. berigt dat het prachtige album, waarin het adres, dat de geschenken geleidt der Nederlandsche katholieken voor paus Pius IX, ter hand gesteld is, aan mgr. Oreglia di San Stefano, nuntius te 's Hage die alvorens te Brussel als nuntius op te tre den, zich gisteren (Maandag) naar Rome heeft begeven, en persoonlijk de geschenken Z. H. zal overhandigen. Het eindcijfer der bijdragen is nog aanmerkelijk geklommen. Behalve de intresten van de prolongatiën, ten voordeele der vrijwillige bijdragen geslotenen die 561,25 hebben opgebragt, zijn er nog zoo veel bijdragen ingekomen dat de eindsom tot 194,730,73 is geklommen. Twee zilveren horologiën zijn ingekomen en te gelde ge maakt: het eerste dat door twee gezusters als het dierbaar aandenken aan hun overleden vader werd geschonken, bragt 25het andere ƒ11 op. Al wat in goud gegeven is, munten, penningen, sieraden,- alsook de servetbanden van verguld zilver, zal aan den paus worden ter hand gesteld. Rotterdam, 11 Maart. Reeds sedert eenige jaren is hier ter stedt, de kwestie besproken, in hoever het wenschelijk zou zijn op de Rot- terdamsche markt de granen niet meer bij de maat, maar bij het gewigt te verkoopen. Gis teren namiddag is dit onderwerp ook in be handeling genomen in de algemeene vergadering van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouwen wel bepaaldelijk naar aanleiding eerier daaromtrent onlangs medegedeelde cir culaire van de heeren Gebrs. van Stolk, ter aanprijzing van den verkoop bij het gewigt. Er werden zeer uitvoerige discussiën over deze zaak gevoerdwaarbij de voor- en nadeelen werden uiteengezet, maar ten slotte kwam men tot dit resultaat: »De afdeeling besluit: het wenschelijke uit te spreken dat de handel in granen, in het vervolg, in het algemeen belang, bij het gewigt en niet bij de maat geschiedt." Deze conclusie werd met algemeene stemmen aangenomen. Uit Franeker wordt geschrevenReeds sedert lang hoorde men de bijzondere school alhier niet zoo roemen en aanprijzenals bij 't begin harer oprigtingen sommige oudersniet te vreden met het daar gegeven onderwijs, zonden hunne kinderen naar de openbare scholen. Dezer dagen hebbentengevolge van 't ver- hoogen van 't schoolgeldeen vijftigtal leer lingen de bijzondere school verlaten, zoodat bij velen 't geld zwaarder schijnt te wegen dan godsdienstige overtuiging. ALGEMEEN OVERZIGT. Ofschoon in den politieleen toestand geene werkelijke verandering gekomen is, meenen wij toch te mogen verzekeren, dat de hoop op den voortdurenden vrede bestendigd wordt. Pruissen schijnt meer gezind om aan vredes voorstellen het oor te leenenen al had men ook geene sombere gedachten voor de toekomst, is het toch zeker, dat, waar eene dergelijke gezindheid zich openbaartbij die mogendheid die de meeste gevaren aanbragtde uitzigten helderder en de goede verwachting zekerder wordt. Ook spreekt men van de mogelijkheid eener gebeurteniswaarop men zich misschien minder verwachtte en die zonder twijfel schier alles beslissen zou. Men meentdat von Bis marck zal aftreden! Het door hem geopperde denkbeeld van een Duitsch parlement, heeft velen van zijne voorstanders van hem afkeerig gemaakten hij schijnt het geraden te achten om in tijds zich terug te trekken. Zeker zullen de Pruissische onderdaneneenige wei nigen uitgezonderd, zich reeds bij voorbaat verheugen en nog liever het heengaan van den eersten minister ziendan de mogelijke lau weren, die een oorlog door hem geprovoceerd, zou kunnen aanbrengen. Het gerucht ver- eischt nog nadere bevestiging, maar zooveel schijnt wel zeker, dat er nu gedacht wordt aan ietswaarmede men voor enkele dagen zich nog niet durfde vleijen. Mogt het ge rucht verwezenlijkt worden, dan vertrouwen wijdat eerlang zelf de gedachten aan oorlog, weder tot de geschiedenis zullen behooren. De discussiën over de reformbill zijn te Lon den in vollen gang. Met veel talent wordt de wet van de eene zijde bestreden, van de andere aangeprezen. De discussie is te belang rijker, omdat zij in naauw verband staat met menig staathuishoudkundig vraagstuk en het zijn juist de personen, die op dat gebied eenen grooten naam hebben, die zich over het onderwerp voor en tegen laten hooren, in het parlement. Het is moeijelijk ie berekenen, wat in het eind het lot der wet wezen zal, maar, ook met het oog op de vrij algemeene sym pathie, die zij in het land vindt, schijnt de aanneming waarschijnlijk. Vóór eenige jaren zou een dergelijk voorstel ook in Engeland onverdeelde afkeuring gevonden hebben, maar reeds de wijze waarop het denkbeeld nu ont vangen werd, toont hoe de gedachten in den laatsten tijd veranderd zijn op dit punt.- On der de voorstanders der wet vindt men ook de beroemde Stuart MUI, die gezegd heeft, wel at meer dan dat te wenschen, maar de wet, te 'en aannemen, omdat dan reeds veel zou gewon ien zijn. In Frankrijk is men over den loop der zaken in Duitschland volstrekt niet gerust. Wel heeft men getracht het publiek te vreden te stellen door een artikel in den Constitutionéldat de uitdrukking der regering zou moeten zijn, maar de Parijsehe beurs heeft getoond, dat zij daarin nog maar weinig vertrouwen stelde. Indien ook al Napoleon werkelijk denkt aan plannen en wenschenzooals hem in den laatsten tijd zijn toegeschreven, dan zal hij wel zorgen, die bedekt te houden. Het is juist de overtuiging daarvan, die het publiek, ondanks alle verzeke ringen, ongerust doet zjjn. In Amerika blijven de staatkundige partijen onderling twistenterwijl de zwaarden rusten. De gezindheid jegens Engeland blijft op den duur vijandig. De proclamatie van den presi dent waarbij hij verklaart dat voortaan het militaire regeringsstelsel in de Zuidelijke staten zal opgeheven zijn, heeft vooral aan de demo craten een groot genoegen geven. Aan den anderen kant meent men, dat daardoor aan de radicalen eene nieuwe aanleiding zal gegeven zijn, om op verdere maatregelen aan te dringen tot gelijk stelling. Als in Italië het eene onweder zich schijnt te verwijderen broeit al spoedig weder eene nieuwe bui. In den laatsten tijd hebben de reactionairen weder meer van zich doen hooren en op sommige plaatsen is men tot ontbinding van de gemeente-raden en van de nationale garde moeten overgaan. Gelukkig, dat men daarentegen in de laatste dagen herhaaldelijk leest, dat de finantieele nood in liet Zuidelijk koningrijk niet zoo groot is, als sommigen die deden voorkomen. 'tZal daar zijn als elders, als er maar geld is, dan volgt het overige ge makkelijk.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2