onder het dwangstelsel zou willen mogelijkheden denkbaar zijn, maar dat het intusschen best isom zich niet aan naargees tige denkbeelden en verwachtingen overtegeven want tegenover al die uiteenloopende geruch ten en dat harrewarren der kabinetten van Oos tenrijk en Pruissen, staat de waarheid, dat Europa vrij algemeen tegefi den oorlog gestemd isen dat ook de twistende mogendheden Oostenrijk niet het minst, zich wel ernstig zullen bedenkenalvorens zij de vonk werpen in het kruid. Met groote belangstelling vraagt menwat in dezen de opinie is van Frankrijkdaar het keizerlijk gouvernement nog altijd zorgvuldig zich wachtom iets van zijne plannen en in- zigten te openbaren. Nu eens wil men dat Bismarck en Napoleon ééne lijn trekken en dat de laatste zeer gaarne den strijd zou zien, waarvan hij, voor zich en voor Frankrijk, eenen voordeeligen afloop zoude wenschenen dan we der verzekert men dat Frankrijk ongaarne aan de Pruissisohe plannen voet geven zou. Intus schen zijn in Frankrijk de gemoederen minder rustig over eigen aangelegenheden dan het wel schijnt. De discussien in den senaat hebben daartoe ook eene natuurlijke aanleiding gege ven. Zoo langzaam aan begint de vrijheids zucht zich meer te openbaren en blijkt het, dat men voor de ontwikkeling der vrijzinnige denkbeelden niet zoo bevreesd isdat men op den duur bukken. De toenadering, die men tusschen Italië en Pruissen in den laatsten tijd meende te be speuren, zal ook al geene gevolgen hebben, zooals de geruehten zeiden. Keizer Napoleon moet aan koning Victor Emanuel het'alterna tief gesteld hebben, eene alliantie met Pruis sen of met Frankrijk. Natuurlijk zal de keuze tusschen deze twee spoedig beslist zijn en de schaal naar de zijde van Frankrijk overhellen. De Italiaansche regering blijft voortdurend met hare finantieele moeijelijkheden kampen en vindt, ook al in die lastige geldgeschiedenis eene belemmering, om te handelen, zooals zij anders gaarne zoude doen. In Engeland is men weder begonnen met -«de oude qusestie over de kerkelijke belasting. Een voorstel om de Iersche Katholieken een voorregt te schenkendat, naar men meent hun te lang werd onthoudenheeft aanleiding gegeven tot ernstige discussienmaar er is nog geene beslissing in de zaak genomen. Voort durend worden er meetings gehouden over de reformbillen algemeen wint het gevoelen veld, dat de tweede lezing daarvan zal doorgaan. Als eene bijdrage hoe verderfelijk de oorlog op de welvaart der strijdende natiën werken moét, kan dienen, dat eene ofiflcieele opgave van de Deensche regering het feit constateert, dat de buitengewone uitgaven, ten behoeve van het leger, in den laatsten oorlog, niet minder dan 25 millioen guldens hebben bedragen. De laatste berigten uit Mexico zijn verre van bemoedigend. Een drietal der bende, die het Belgisch gezantschap heeft aangevallen, is ge vangen genomenmaar uit de verklaringen van dezen is geblekendat de hoofden van den op- stand in voortdurende betrekking staan met de aanzienlijksten van Mexicoen dat dus de uit/igten voor de keizerlijke regering niet be moedigend zijn. De Morning post geeft een statistiek over- zigt van den loop der veeziekte, waaruit on der anderen bljjkt, dat sedert medio Februarij, alzoo in zes wekenhet aantal ziektegevallen met 34 pCt. is verminderdnamelijk van 18351 op 4653. De Post dringt er op aan, dat de wettelijke bepalingen steeds zoo streng mogelijk zullen worden gehandhaafdaangezien hieraan voor een goed deel dit resultaat te wijten is. Nieuw York, 4 April. Een proclamatie van. Johnson verklaart den opstand in de zui delijke staten geëindigd. De commissie voor de finantien in den se naat heeft het aanhangige plan tot eene lee ning goedgekeurd. Een Luxemburgsch dagblad behelst een verslag over den stand der cholera te Dickirch en zegt daarbij als inleiding: »Het is beter, dat de waarheid bekend is dan het land door geruchten schrik aan te jagen." De cholera woedde het eerst hevig op donderdag vóór paschen. Niettegenstaand de bevolking zeer gedund is, blijft het aantal sterfgevallen aan zienlijk; Dingsdag werden 18, Woensdag 30, Donderdag 36 personen (van circa 2600 in woners) begraven. Ook de doodgravers bezwe ken aan de ziekte, en daar men geen perso nen kon vinden om de lijken te begraven, werden de pompiers door den chef bijeenge roepen, en door deze vereeniging alstoen be sloten, zich met het delven der graven en de ter-aarde-bestelling der lijken te belasten, en zoo zag men zelfs de eerste burgers der stad met dit treurige werk bezig. Ook bij de visi tatie der woningen en de ondersteuning der zieken in de huizen der armen hebben de sche penen der stad zich zeer moedig en lofwaardig gedragen. De drie geneesheeren werden ook aan het ziekbed gekluisterd, zoodat men vreemde doctoren moest ontbieden. In de straten der stad branden op stadskosten vurenwaarin jeneverbessen geworpen worden, om de lucht te zuiveren. Alle winkels zijn gesloten. Nie mand werkt. Monniken en liefdezusters zijn herwaarts gekomen om de zieken te verplegen en de sacramenten toe te dienen. Ook is de bisschop van Luxemburg aangekomen die de choleralijders heeft bezocht. De scholen zijn gesloten. De voorloopig hulpelooze weezen heeft men in schoollokalen gehuisvest. Vrijdag was in den gezondheidstoestand eenige verbetering merkbaar. Men hoopt dat de snelle en hevige uitbarsting der cholera, in dit zwaar beproefde stadje, ook door eene spoedige verdwijning der ziekte zal gevolgd worden. ui u. i i. "P"r Oemenga© noerigton. Een tienjarige knaap te Wurzen had de on bezonnenheid van tusschen de wieken van eenen molen door te loopenterwijl deze door den feilen wind snel voortgedreven werden. Eenige malen ge lukte het hem maar eindelijk trof hem een der wie ken aan het hoofd, zoodat hij doodelijk gewond ne- derstortte. Eenige personen te Maagdenburg zijn door de trichinen ziekte aangetastomdat zij en wel opzettelijk om te bewijzen dat zij geen gevaar vreesden van raauw trichineus varkensvleesch ge geten hadden. Onlangs werd een Ier voor het geregt in eene Amerikaansche stad gebragt. Een der Eegters vroeg hemHoe komt gij hier waarop hij antwoordde: „Twee Politie-agenten hebben mij herwaarts geleid. Dat vraag ik u niethernam de Eegter, maar ik wenschte van u te weten, of niet het misbruik van sterken drank daarvan de ware oorzaak is? "O! ja zeker, antwoordde de Ier, want de beide agenten waren dronkentoen zij mij hier bragtenTe Andijk, nabij Enkhuizen, heeft een man van reeds hoogen leeftijd en zeer bemiddeld, zich op eene eigenaardige wijze van het leven beroofd, uit droefheid om den dood zijner mede reeds hoog bejaarde vrouw. Hij dronk zich namelijk eerst goed dronken, begaf zich te bed, na daarin geplaatst te hebben eene pot met kolen, die hij aanstak en sloot de deuren zijner bedstede, 's Morgens vond men hem gestikt. De Koning van Griekenland is verloofd met de 12jarige Grootvorstin van Eusland. In de hoofdkerk te St. Petersburg had in de vorige week een groot ongeluk plaats dat echter nog gelukkig afliep. Eenige oogenblikken, voor de dienst begon, viel een lichtkroon die 850 kilo's woog, in het mid den der kerk naar beneden. Een half uur later zouden eene menigte dooden gevallen zijn, thans werden twee personen gedood en twee zwaar gekwetst. In En- gelsch Indie zijn voor eene waarde van 576, 300 fres. aan wilde dieren gedood, namelijk 350 tijgers, 516 luipaarden, 293 beeren, 99 wolven en 286 hijena's. Tegenwoordig bevindt zich te Parijs de pianist Labor, hofpianist van den Koning van Hanover. De kunstenaar is, even als zijn Koninklijke meester, blind en wel van zijne geboorte af. Hij heeft alles ge leerd door zijne zuster, die hem voorspeelde. Hij had daarbij niets anders noodig dan een paar keeren te luisteren en als hij iets driemaal gehoord had kende hij het volmaakt. Hij is zelf ook componist en zijne werken moeten uitmuntend zijn. In eene kleine Eransehe gemeente is dezer dagen iemand gestorven, die van gierigheid een waar beroep had gemaakt. Zoo was b. v. zijn hoofd nimmer door een hoed of iets anders gedekt; tijdens zijn gansche leven droeg hij steeds hetzelfde vest en dezelfde broekeen hemd besehouwde hij als een nutteloos ietste huis was hij altijd geheel naakt. Hij ging gewoonlijk met groenten, welke hij in eene groote mand droeg, naai* de markt te Charony; om nu te voorkomen, dat het hengsel van de mand de mouw van zijn vest zou bederven, sloeg hij die mouw in de hoogte, enz. Deze ongelukkige heeft gedurende vele jaren geld bijeen verzameld, zonder dit voor zich zeiven of voor een ander nuttig aan te wenden. Hij liet een vermogen na van 100,000 francs; maar weggeschonken heeft hij niets en deze gedachte was in zijn sterfuur hem een zalige troost. AANKONDIGING. Tijdtafel van de geschiedenis der provincie Zeeland. Den leerboekje voor Onderwijzers en Kweekelingen, door J. H. van Dale Hoofd-onderwijzer te Sluis. Schoon hoven, S. E. van Nooten, 1866, kl. 8o. 88 bladz. en 3 uitslaande Tabellen. Prijs 65 cents. Onze werkzame vriend, de kundige heer van Dale, heeft alzoo met de uitgave van dit belangrijke werkje de litteratuur over Zeeland op nieuw alleszins ver rijkt, en tevens eene onontbeerlijke handleiding gele verd voor hen, die zijn vroeger uitgegeven „Leesboek over Zeeland, bezitten en gebruiken. Eeeds eene op pervlakkige inzage zal een ieder overtuigen, dat hier in eenen zoo beknopt mogelijken omvang een rijk dom van stof te vinden is, en dat de zamensteller zich geene geringe moeite heeft moeten getroosten in het raadplegen van een aantal bronnen, om de geschiedenis van ons gewest aldus geleidelijk en in geregelde tijdorde te schetsen. Dat men reeds lang naar zulk eene doelmatige schets heeft uitgezien, was den schrijver niet alleen bekend, maar dat daaraan wer kelijk behoefte bestond, heeft hij tevens bespeurd, toen hij zijn „Leesboek over Zeeland" bewerkte, en daarom sloeg hij dan ook de hand weer onverdroten aan het werk, ten einde die behoefte te bevredigen. Dat hij die taak op lofwaardige wijze volbragt heeft, aarzel ik geenszins openlijk te verklaren. Volmondig stem ik het hem toedat vooral de Zeeuwsche hulponderwijzers en adspirant hoofdonderwijzers dit werkje met vrucht zullen kunnen gebruiken bij de beoefening van de geschiedenis des vaderlands in het algemeen en die van Zeeland in het bijzonder. Doch niet uitsluitend voor hen is de kennis van deze chro nologische schets eene behoefte maar elk hoofd- en hulponderwijzer in Nederland heeft daarbij groot be lang als wij letten op die feiten(met name de vier-eeuwen-lange strijd tusschen de Vlaamsche en Hollandsche Graven, en de eerste jaren van den 80ja- rigen worstelstrijd), welke zoo diep ingrijpen in de geschiedenis des Vaderlands, of in die van Holland en Zeeland in het bijzonder. Men treft toch hier enkele jaartallen aan, welke, door hun' rijkdom aan merkwaardige gebeurtenissen, gansche bladzijden vul len, en evenwel slechts daden vermelden, óf door de Zeeuwen, óf op hun erf bedreven, maar daden van gewigtigen invloed op het lot van het veege Ne derland. Ja, nu dat alles in zulk een kort bestek hier voorgesteld is, zal men voorzeker zijne achting en liefde voor de Zeeuwen en hun voorgeslacht voelen rijzen, en, bij alle billijke waardcering van hetgeen door andere gewesten is verricht, moeten erkennen, dat, van den aanvang van den gewapenden opstand tegen Spanje, „Holland en Zeeland het bolwerk der vrijheid, de ziel van den krijg en het toevlugtsoord der ballingen" waren. Wie intusschen meenen mogt, dat dit werkje alleen voor onderwijzers geschikt zoude zijn, en niet tevens voor hunne leerlingen vergist zichaangezien des schrijvers Zeeland, als Leesboek voor de Volksschool, met deze Tijdtafel, als leerboek, een uitmuntend ge heel uitmaakt; terwijl de met zooveel zorg als met naauwkeurigheid opgemaakte naamlijsten van beroemde Zeeuwen, en de tabellarische opgaven van de Graven en Gravinnen van Holland, Zeeland en Vlaanderen, de stadhouders van Holland en Zeeland en de Ko ningen van Nederland, voor iederen beoefenaar der geschiedenis ongetwijfeld hoogst welkom moeten zijn. Wanneer wij dus dit werkje, even als het boekske, waaraan het grootelijks zijn' oorsprong te danken heeft, en waarmede het in onmiddellijk verband staat, ruim schoots aanbevelendan is het mede onze vurige wensch, dat de verdienstelijke schrijver zijne aange wende moeite rijkelijk moge beloond zien, vooral daardoor ook dat de kennis van de geschiedenis onzer provincie, zoo als die thans bestaatniet al leen uit de Zeeuwsche eilanden, maar ook uit het daarbij gevoegde Zeeuwsch-Vlaanderen, zich meer en meer verbreide onder zoo velen, die tot nog toe dit gewest slechts kennen, als voor zoo verre zulks een deel uitmaakt van de algemeene geschiedenis des Va derlands, en alzoo tot bevordering en aankweeking van plichtmatige gevoelens voor een voorgeslacht, hetwelk zich zoo buitengemeen roemwaardig gemaakt heeft 1 Wolf aartsdijk, April 1866. J. van der BAAN. HLerls.elijls.eZal5.CTx; De neer F. W, Merenspredikant te Ylissingen, heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. Te Neuzen is beroepen de heer Johs. Drost, pre dikant te Goes, die voor dat beroep heeft bedankt.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3