Benoemingen. BUITENLAND. bondshervonning voor de bondsvergadering zal worden gebragt. Wij mogen echter verwachten, dat onze regering genoeg doorzigt zal hebben, om den strik te ontwijken, die haar door de pruissisclie .politiek wordt gespannen. HH. MM. de koning en koningin zijn den 10 dezer, des middags ten 3 ure uit de resi dentie te Amsterdam aangekomen Onmiddel lijk hebben HH. MM. zich op het balcon van het paleis, aan de talrijke volksmenigte, die HH. MM. met geestdrift begroette, vertoond. Aan de N. Rott. Ct.. wordt uit de residentie medegedeeld, dat in den loop> dezer of in het begin der volgende weekde lang verwachte promotie bij het leger zal plaats hebben. Twee of drie generaals en verdere officieren van hoo- geren rang zullen gepensioneerd worden. De algemeene synodale commissie der Nederl. hervormde kerk heeft, krachtens art. 59 van het algemeen reglement, op uitnoodiging van den Minister van justitie, belast met de zaken der Hervormde eeredienst, enz. tegen den 18 dezer eene buitengewone synode beschreven, ter zake van het koninklijk besluit van 9 Febr. jl.en bepaaldelijk van art. 6 van dit besluit, volgens hetwelk de algemeene synode drie van hare leden moet aanwijzen, om zitting te ne men in het algemeen collegie van toezigt op de kerkelijke administratien der hervormden. Naar wij vernemen zal het schip, dat onlangs voor het fort Batli in de Schelde gezonken is, door middel van kruid geligt worden en zal het Belgische gouvernement de kosten daarvan dragen. Heden voormiddag is de blinde en bejaarde vrouw van A. Bniinsliof.j wonende in de Bogt van Guinee, door een zolderluik naar beneden gevallen en onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd. De commissiën door gedeputeerde staten uit •hun midden volgens art. 10 al. 2 der wet, regelende de onteigening ten algemeenen nutte, van den 28 Augustus 1851 Staatsblad no. 125) benoemd om, bijgestaan door een inge nieur bij de staatsspoorwegen en de burgemees ters der betrokken gemeenten, de bezwaren der belanghebbenden aan te hooren welke tegen het plan van aanleg der spoorweg- en ka- naalwerken in deze provincie mogten worden ingebragt, bestaan uit de heeren jhr. T'. D. van Citters en J. P. I. Buteux voor het eiland Zuid-Beveland, en de heeren J. P. I. Buteux en mr. J. C. R. van der Bilt voor het eiland. Walcheren. IJzendijke, 8 April. Voor de bedijking der schorren te Biervliet is verleden Vrijdag de eerste zode gelegdwelke plegtigheiddoor eene menigte belangstellenden bijgewoond en door het aldaar bestaande liefhebberij-muziek gezelschap werd opgeluisterd. Het uitsteken der vlaggenzoowel van openbare als bijzondere gebouwengetuigde van de algemeene ingenomenheid met dezen aanvang. Men schrijft uit Groningen van 6 April: Wij vernemendat blijkens een berigt van Z. M. gezant te Londen, de lórds van den Privy Council van oordeel zijndat voor het oogenblik niet kan worden getreden in het de zerzijds gedaan verzoekom opheffing van het gedaan verbod van invoer van veevoor zoo ver betreft Friesland en Groningen. Echter worden door de regering voortdurend pogin gen aangewendom die opheffing te verkrijgen. (P. G. Ct.) Sedert de schorsing, zoo schrijft men uit Harlingen, van den vrijen invoer van vee in Engeland, kan men hier ter stede merkbaar gevoelendat de handel en het vervoer er schade door lijden. In het vorige jaar werden soms des Vrijdags 70 wagens met vee per spoor aangevoerdheden slechts tweeen op den laatsten trein, die hoofdzakelijk als veetrein alleen op gemelden dag rijdt, was geen enkel rund aangebragt. G. C. Het is ons waarlijk aangenaam te kunnen berigtendat de eeuwige kandidaat voor alle betrekkingende baron 01 van Wassenaar Catwijck, bij de herstemming voor een lid der provinciale staten van Zuid-Holland, eindelijk gekozen is. Jaren achtereen werd hij van het noorden tot het zuiden, bij elke verkiezing schier, tot kandidaat gesteld en telkens beslistte eene beduidende minderheid ten zijnen nadeele. Thans zijn de pogingen met gelukkiger uitslag be kroond; de vurige wenseh is vervuld en de staten van Zuid-Holland mogen zich geluk wenschen vermeerderd te zijn met een exemplaar, dat blijkens de aanbevelingen in der tijd van het Dagblad en blijkens de kandidatuur voor allerlei betrekkingen, a tout faire zal zijn. Uit Vladwedde wordt geschreven: Het 6jarig zoontje van E. Reins alhier, Maandagmorgen met andere kinderen kivietseijeren willende zoeken, geraakte door den mist van de ove rigen verwijderd, en was tot groote ontsteltenis van zijn vader, en vele anderen, des avonds nog niet weer te huis. Een groot getal inge zetenen bood aanmet den vader den verlo rene op te zoeken, dat echter, spijt alle aange wende moeite, dien nacht niet mogt geluk ken. Vroegtijdig begaf zich dezen morgen weder een groot aantal inwoners met den ho- peloozen vader, en met weinig hoop, het kind levend terug te vinden, naar alle zijden heen om den kleine op te sporen; dat dan ook aan eenigen met den vader zoekende gelukte. In Oude Rhede (koningrijk Hanover,) vond men den knaap bij een barmhartigen Israëliet, die, het jongske daar in den omtrek ziende rond walen, zich over hem ontfermde, hem in zijn huis opgenomen en liefderijk verpleegd had zoodat de vader en andere zoekende hem alsnu aldaar in gerusten slaap te bed aantroffenhij is alstoen door den hóógst gelukkigen vader en mede verblijde medezoekenden voormiddag in plegtigen optogtbegeleid door een groote schare, in triomf langs de Oosterbrug hier we der binnengeleid. Als eene goedkoope verw voor gevels en bin- nenbetimmeringen wordt het volgende aange geven: Eerst wordt de muur of het hout be streken met zinkoxyde en lijmwater, en, als dit 2 uren gedroogd heeft, met chloorzinlc en lijmwater, waarop eene chemische verbinding zoo hard, spiegelglad en glanzend als glas, ontstaat. Door toevoeging van verwstoffen kan men alle kleuren verkrijgen. Deze verw is duur zamer en 50 pCt. goedkooper dan olieverw en heeft geen onaangenamen reuk. De uitvinder heeft medailles op de tentoonstellingen te Lon den en te Parijs behaald, en verkreeg in Frank rijk eene belooning van den staat van 20,000 francs. Tot schoolopziener in het 3de schooldistrict van Zeeland is herbenoemd de heer H. Q. Janssente St. Anna-ter-Muiden. ALGEMEEN OVERZIGT. Het praten over de vraag vrede of oorlog houdt nog aan maar het blijkt wel, dat geen der partijen den oorlog wil en dat men er slechts op uit is, om de verdenking van zich te werpen, dat men den vrede heeft willen verstoren. Wij kunnen dien strijd gerust aan de beide kabinetten overlaten, die ieder van hunnen kant zeggen, dat zij slechts defensief te werk gingen en ons troosten met de ge lukkige waarheiddat het zwaard vooreerst nog rusten zal. De effektenmannen, die ge bruik gemaakt hebben van de paniek door de oorlogsgeruchten verspreidzullen zich wel dankbaar gevoelen jegens de mogendheden, die door het schrijven van enkele nota's bun vele duizenden winst hebben verse nierdat die winsten altijd met de scmtue van anderen, dikwijls genoeg met den ondergang van enkelen, gepaard gaan. De vraag is nu nog, of de zaak der Elbe-hertogdommen, die de eerste aanleiding was tot het conflict tus- schen Oostenrijk en Pruissenal of niet voor den Bondsdag zal worden gebragt. Ook daar over schijnen wenschen en meeningen zeer uiteenteloopen. Intusschen heeft een telegram reeds gisteren het berigt aangebragtdat Pruis sen den Bondsdag buitengewoon opgeroepen heeft, en dat er sprake zou zijn van een Duitsch parlement. Terwijl men in het midden van Europa met alle deze dingen zich bezig houdt, blijven de belangen van het zuiden niet minder de aan dacht wekken. Er is een begin gemaakt met de zamenstelling van een Fransch-Ro- meinsch legioen, dat, na het vertrek der Fransche troepen, den pauselijken stoél zal moeten beschermen. Reeds vernemen wij ech ter dat men zich te Rome voorals nog maar weinig gelukkig acht met die vreemde hulp, daar het corps der Zouaven lang niet blijkt zamengesteld te zijn uit do keurbenden van andere natiën. Het kabinet van Florence is ook nog in onderhandeling over een traktaat met Pruissen, maar het durft niets ondernemen zonder de goedkeuring van Frankrijk en de zaak vordert dus slechts langzaam. Oostenrijk vergeet ook, bij eigen bezwaren, die van zijnen aartshertogden keizer van Mexico niet. De wervingen voor het Mexicaan- sche vrijwilligers-legioen zijn reeds aangevangen en men zal op die wijze trachten den wan kelenden troon in het nieuwe keizerrijk eenigen tijd te onderstutten. Het laat zich echter aan zien, dat daardoor misschien uitstelmaar Zeker geen afstel van executie zal verkregen worden, want de proefnemingdie aan de Mexicanen, door vreemde magt werd opgedrongen, valt niet in den smaak van het volk, dat zoolang on der den republikeinschen regerings vorm heeft geleefd. 'r. De Belgische kamer heeft hare werkzaam heden hervat en zal zich thans met de hér- vorming van het kiesstelsel moeten bezig hou den. Over het algemeen stelt de menigte zeer weinig belang in deze zaak, schoon het niet aan pogingen ontbreekt, om de gemoederen daarvoor op te wekken veelmeer hecht men aan den strijd over de beurzenstichtingen waartegen ook door twee nederlandsche bis schoppen protest is ingediend. Maar de zaak is langs den wettigen weg beslist en men kan er dus wel tegen worstelen en haar afkeuren of betreuren, doch het feit is niet te veran deren en men zal, als in andere gevallen, van den nood een deugd moeten maken. Voor de klerikalen is het intusschen weder eene ge- wenschte aanleiding, om het volk tegen de re gering in het harnas te jagen. Uit Engeland schrijft men, dat het eerste doodvonnis in het proces tegen de Fenians is uitgesproken. Tot hiertoe waren de schuldigen slechts met gevangenis gestraft. En in Enge land houdt men veel van de doodstraf, zoodat er weinig kans bestaat voor den veroordeelde, om zijn vonnis te zien veranderen. De Amerikaansche president Johnson heeft verklaard, dat hij het wetsontwerp tot regeling der burgerlijke regten niet zal bekrachtigen. Door den senaat zal het waarschijnlijk worden aangenomen, maar de vrienden en geestver wanten van den president vleijen zich, dat het congres dat ontwerp verwerpen zal. Over het algemeen laat de president zich krachtig gelden en moge hij ook eene magtige partij tegen zich hebben, aan energie en volharding ont breekt het hem niet. Uit Weenen schrijft men van den 8 dezer: Alle bladen geven hunne verontwaardiging te kennen over de antwoord-nota van Pruissen en dringen aan op een beroep op den bond. De bladen melden eenstemmig, dat de brief van den keizer van Rusland in algemeene bewoor dingen is vervat en op vriendschappelijke wijze

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2