BUITENLAND. ning te kennen gegeven, dat de zaak der in voering van liet O. I. straf-wetboek, de aitre- ding van den heer Thorbecke niet regtvaar- digt. Het voorstel van dezen, om de zaak uit te stellen, had moeten aangenomen worden. De heer van Twist heeft even als andere spre kers verklaard, dat hij zich zeer goed met het finantieële stelsel van den heer van Bossc kon vereenigen. Vele leden hebben aange drongen op de opzegging van het traktaat met Pruissen tegen den sluikhandel. Morgen zullen de ministers antwoorden. Inmiddels zijn al de uitzonderingswetten wegens de plaatselijke be lastingen aangenomen. Het was bekend, dat de memorie van beant woording op het voorloopig verslag, nopens de cultuurwet, was ingekomen en binnen weinige dagen publiek zou worden gemaakt. Het Dag blad dit mededeelendein zijne berigten spreekt van de anti-cultuurwet. Wij laten gaarne aan ieder dagblad zijne vrijheid om re geringszaken, naar eigen overtuiging, te beoor- deelen maar meenen dat het de dagbladpers niet voegt, om waar zij berigten mededeelt van hetgeen op het openbaar gebied voorvaltin die berigten de zaken te noemen met namen, door hare individuele opinie uitgedacht. De minister van koloniën heeft gisteren de residentie verlaten om gedurende korten tijd, tot geheel herstel zijner gezondheidin het buitenland te vertoeven. Zaturdag 11. is door burgemeester en wet- O O houders alhier, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, aanbesteed, het inrigten van de zoogenaamde politiewacht tot telegraaf-kan- toorwaarvan aannemer geworden is FI. Elle- frinkmetselaar alhier voor 944,Het is te hopen dat geene bezwaren aan de uitvoe ring van dit werk in den weg zullen gesteld worden daar het voor de burgerij zeker een onschatbaar gemak zal opleveren, wanneer het druk bezocht telegraafkantoor in het midden der stad zal geplaatst zijn. Nog slechts korte dagen de grasmaand in- O getreden, zien wij hier in de meer beschutte weiden reeds het melkvee grazen, dat zich te goed doet aan het jonge malsclie gras. Voor de liefhebbers van versche grasboter be staat dus vooruitzigt op een spoedig voldoen aan hun verlangen. Dingsdag jl. zijn voor het provinciaal geregts- hof in Zeelandde pleidooijen aangevangen en Donderdag afgeloopen in de civile zaak van den heer P. Dronkers en de Nederlandsche maatschappij tot indijking der op en aanwas sen in de Ooster-Scheldeappellanten tegen den heer C. A. van Renterghem te Goes, geïn timeerde. De grondslag dezer belangrijke pro cedure, die reeds sedert het jaar 1853 aanhan gig isbestaat in eene possessoire actie, door den heer van Renterghem tegen bovengenoemde maatschappij ingesteldtot handhaving in het bezit van eenige slikken, schorren, enz, ge legen voor den zeedijk van den Reigersberg- schen polder, onder de gemeente Fort Bath. Na verschillende incidentele vonnissen-, werd eindelijk de zaak den 30 Junij 1862 door de arrondissements-regtbank te Goes, ten voor- deele van den heer van, Renterghem beslist. Tegen dit vonnis kwam de heer Drunkers even als de maatschappij nu in hooger beroep. Voor den heer Dronkers trad thans op mr. Vlielander Hein en voor de maatschappij mr. BLussébeide advokaten te 's Hageterwijl voor den geïntimeerden optraden mr Borsius en mr. van Deinseadvokaten te Middelburg. De conclusie door het openbaar ministerie te nemen is bepaald op 1 Mei a. s. De 22c algemeene vergadering van het Ne- derlandsch onderwijzers-genootschap zal dit jaar gehouden worden te Deventer van den 18 tot den 20 Juljj. Zij zal worden voorafgegaan door eene redete houden door den heer mr. C. L. Kniphorst, schoolopziener in het 2° district van Drenthe. Naar wij vernemen is in een te Amsterdam in het lokaal Diiigentia gehouden vergadering van werkbazen, in het vak van timmeren, met eenparige stemmen besloten het loon hunner gezellen op billijke wijze te verhoogen. De Staats-Courant geeft eene mededeeling van den minister van binnenlandsche zakendat door een van de leden der commissie wegens de veetyphus worst onderzocht is, die blijk baar uit vleescli van zieke runderen afkomstig en uit slecht vet was zamengesteld. Zij was uit wendig slap en beschimmeld en bleek sterk ge rookt en gepeperd te zijn. Men wordt gewaar schuwd tegen het gebruik van zoodanige worst, die als hoogst schadelijk voor de gezondheid beschouwd wordt. Ten gevolge van het verbod tot invoer van vee uit Nederland.is de aanvoer uit Frank rijk belangrijk toegenomen. Verschillende boo ten zijn tusschen de Engelsche en Fransche havens, in de vaart gebragt, bestemd voor het vervoer van vee. Intusschen schijnt de Lon- densche handelaar niet met de kwaliteit te vre- den te zijn. Eiken dag als het ware wordt er in de dagbladen op gewezen, dat het noodza kelijk is dit besluit in te trekken, of althans te wijzigen. In den Morning Post wordt de raad gegeven, om Isle of Grain, dat door de wateren van den Theems en den Medway in gesloten is, tot een abattoir voor al het bui- tenlandsche in te rigtenterwijl het vleeseh uitmuntend per spoorweg naar de hoofdstad zou kunnen worden vervoerd, zijnde de afstand slechts 35 mijlen. De zeereis zou, indien men aan dezen raad gehoor gaf, niet alleen met zes uren verminderd worden, maar aangezien dit eiland van vruclitbare weiden en uitmun tend water voorzien is, zou er allezins gelegen heid zijn, om het vee geheel van de doorge stane vermoeienissen te doen herstellen. Wij ontleenen aan de laatste mail-berigten het volgende Wederom kunnen wij óns overzigt aanvan gen met eene uitmuntende tijdingdie wij trouwens reeds iu ons vorig nommer hebben aangekondigd. Onze lezers herinneren zich wei- ligt, dat hij besluit van 3 Fepteuiber 1864 eene regeling der heerediensten was vastgesteld, waarvan het hoofdbeginsel wasdat van geen dienstpligtige meer dan 52 werkdagen iu het jaar zouden worden gevorderdtenzij meer werk dagen mogten benoodigd zijn. Tegen deze be perking als het beginsel der regeling geheel omverwerpende, zijn wij toenmaals krachtig opgekomen, niet zonder beschuldigd te worden van vrijzinnige onverzadelijkheid. Thans is het hoofdbezwaar tegen die regeling weggenomen, want bij de nu afgekondigde verordening om trent de heerediensten is bepaald, dat in geen geval (behalve natuurlijk in dat van overstroo ming of andere dergelijke volksrampen, waarbij overal iedereen tot hulp gehouden is) meer dan 52 dagen gedwongen arbeid per jaar van elk dienstpligtige gevorderd worden zal. Dit is een zeer groote vooruitgang waarvoor de vrienden der inïandsche bevolking aan de regering op- regten dank verschuldigd zijn. i V» De moeijelijkheden irf het bekomen vaneen voldoend getal arbeiders voor den Samarang- schen spoorweg schijnen uit den weg geruimd te zijn, en volgens eén Samarangsch dagblad hebben de vroeger aangenomen Chinezen den arbeid hervat. Uit een bij de .Tav. Crt. gevoegden staat blijkt, dat het rijstgewas over het algemeen genomen gunstig staat. Terwijl op de Zuidkust van Borneo de rust bijna hersteld is, nemen de zaken op de Noord kust ook van lieverlede eene meer gunstige wendingzoodat een spoedig einde van de be staande onlusten mag worden te gemoet gezien. Door eene hinderlaag is den vijand op de Noordkust een gevoelig verlies toegebragt, waarbij een der hoofdopstandelingen met de wapens in de hand werd gevat. Daarop heeft zich terstond eene Alfoersche kampong onderworpen, wier hoofd verzocht den eed van trouw te mogen afleggenen tevens eenige gijzelaars als gidsen aanbood. Tot dus vér waren aan onze zijde nog geene dooden gevallen, en werden alleen twee man schappen ligt gewond. De gezondheidstoestand bleef gunstig. Ook van MenadeTernate en Banda luidden de berigten bevredigend. De Soerabaijasche kamer van koophandel en nijverheid heeft, in een adres aan Z. Exc. den gouverneur generaal, de reactionnaire vaan der in-stand-houding van den dwangarbeid bij de suikercultuur opgestoken; tot onze verba zing heeft de Bataviasche kamer van koophan del, in strijd met hare vrijzinnige antecedenten, aan dit adres hare goedkeuring gehecht. Over deze aangelegenheid per volgende mail nader. De fabriekanten in den Oosthoek handelen naar ons inzien hoogst onverstandig, door hunne zaak van den dwangarbeid onafscheidbaar te verklarendaar de fabriekanten in Midden- Java hun een beteren weg hadden aangewezen. ALGEMEEN OVERZIGT. Zooals wij vermoed en gewenscht hadden nemen de geruchten van oorlog niet toe en schijnt het zelfs wel, dat men zich bevlijtigt, om die door vredelievende tijdingen te vervan gen. Pruissen heeft nu verklaard, dat het zich ten strijde had toegerust, omdat Oostenrijk daartoe aanleiding had gegeven, gelijk Oosten rijk vroeger verzekerde, dat het door Pruissen tot eene oorlogzuchtige houding gedwongen was. Ook de andere Duitsche staten verklaren zich meer en meer onbewimpeld tegen den oor log, en in sommige steden zijn zelfs vergade ringen gehoudenom het afgrijzen te kennen te geven van die ongelukkige pogingen om den vrede te verstoren. Wij kunnen ons dus voors hands gerust stellen en afwachten wat de tijd zal geven. Niemand is door den loop der za ken meer teleurgesteld, als de edele von Bis marck, die zoo gaarne het Duitsche bloed had zien stroomen, om den koning bij de gratie Godsden lauwer te doen verwervendat hij den oorlog noodzakelijk maaktetoen alles naar vrede henen wees. Ook de Mexicaansche keizer is lang niet op zijn gemak. Het laat zich aanziendat zijne heerschappij van korten duur zal zijn, als hij den steun der Fransche troepen moet missen en men zegtdat hij geenerlei poging aan wenden zal ooi zich te handhaven, wel over tuigd dat het hem weinig baten zou. Volgens sommigen zou hij de keizerskroon slechts aan genomen hebbenom aan de eerzucht van zijne gemalin te voldoenen indien dit waar iszal de keizerin van één dagzich slechts het regi verworven hebbenom eene plaats intenemen in het museum van onttroonde vorstendatals het zoo voortgaatzijne lo kalen zal moeten uitbreiden. Uit Parijs schrijft mendat de jongste dis- cussien in de kamer niet zonder vrucht zijn gebleven. Keizer Napoleon schijnt intezien dat hij tegen den stroom niet opwerken kan, en men verwacht eerstdaags eene reeks - van vrijzinnige maatregelen. De Franschen maken zich daarvan reeds illusien, maar zij kunnen verzekerd zijndat Napoleon de voorzigtigheid niet uit het oog verliest en dat hij slechts zoo veel toegeven zalals in zijn eigen belang zal blijken noodzakelijk te wezen. In Engeland houdt men zich thans weder met de doodstraf bezigen de regering heeft haar gevoelen op dit punt bekend gemaakt. Zij wil de moorden onderscheiden in die van den eersten en tweeden graad en slechts voor de eerste soort de doodstraf bepalen. Intus- schen bewijst dat rapport weder, hoe onhoud baar de stelling is, dat de doodstraf gunstig werken zou, om van het kwaad afteschrikken, daar het rapport voorstelt om, onder zekere be palingen de doodstraf binnen de wanden eener gevangenis te doen plaats hebben. Indien men om ander kwaad voortekomendaartoe de toe- vlugt nemen moetdan is het wel een bewijs,

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2