Het Verbeteren en Onderhouden der gewone Aarde-, Kram-, Hijs en Steenglooijüngs-Werken, enz., aan den Zeedijk van genoemde Watering, gedurende het dienst jaar 1866. In Italië is en blijft de geldkwestie aan de orde van den dag. Het ministerie wil zeer spoedig zijne finantieele plannen in behande ling brengen, en maakt van deze zaak, niet onnatuurlijkeene kabinets-kwestie. Intussehen zijnde Italiaansche gezanten gemagtigdom te verklaren, dat het gouvernement aan zijne verpligting kan voldoen, zonder toevlugt te nemen tot een buitenlandsch krediet. Ook in Spanje beheerscht dezelfde magt eenigermate den toestand. De gouverneur van de bank heeft daar zijn ontslag genomen, en de geldelijke verwikkelingen zijn niet ver minderd. Uit Engeland schrijft mendat de veeziekte daar verminderd. De iduiüwis-agitatie in Noord-Amerika neemt af en men vleit zich, .dat daardoor de geest drift voor deze beweging, ook in Ierland, zal afnemen, wanneer daar het vuur niet wordt aangestookt daor woelgeesten van over den r 1 De ultra-katholieke Mondeeen blad dat niet zal geacht worden vijandig jegens Rome gezind te zijn, geeft de volgende schets van den toestand in den Kerkelijken Staat: »De Romeinsche administratie is grooten- deels verdorven; het land ligt open aan alle zijdende politie die in geval van eene volks beweging vereiseht zou wordenis ten eenen- male onvoldoende; de adel, ofschoon hij belang heeft bij de instandhouding van het pauselijk gouvernement, zal voor een gedeelte verraad plegenvoor een gedeelte vlugtende burgerij zal, gewillig of uit vrees, voor de omwente ling zwichtende massa van het volkvan dat krachtige volkdat van het oude Rome zijne getrouwheid als erfdeel heeft bewaard, zal niet gewapend worden om den pausdien het lief heeft, te verdedigen. Een gedeelte van den jongen Romeinsehen adel is lui en onwetenden ongevoelig voor de grootheid van haar vaderland en somtijds helaasvijan dig jegens het pausdomwaaraan hij alles is verschuldigd. Twaalf patriciërs van de aan zienlijkste geslachten hebben zich in eene her berg vereenigd en het oorbaar geacht toasten te drinken op Victor EmanuelItalië enz. Wanneer men let op den tegenwoordigen toe stand van den Romeinsehen adel, dan wordt men treurig aangedaan bij het bewustzijn, dat hem eene geheele verandering te wachten staat. Er zijn lofwaardige uitzonderingenmaar deze daargelaten, vindt men (bij den adel) overal zedelijke zorgeloosheid en onverschilligheid een volslagen gemis aan waardigheidwaaraan ganseh het beschaafde Europa zich moet ergeren. Twee groote verschijnselen kenteekenen het verval dier klasse: vooreerst de scheiding die zich meer en meer tusschen den adel en de geestelijkheid openbaart; in de tweede plaats het volstrekt gemis aan lust voor de krijgs dienst. In gewigtige oogenblikken als thans nu de. bloem van den Franschen adel de uni form der zouaven draagt, zijn er, wel geteld, in het geheele legerslechts twee Romeinsche edellieden. De Monde deelt dit mede als een resumé van de correspondenties, die hij uit Rome ontvangen heeftwelke berigten lip steeds de zorgvuldigste kritiek en schifting doet onder- ïtff? <>y De Oostenrijksche bladen beschouwen den oorlog met Pruissen als onvermijdelijk. Er zijn met de krediet-inrigting te Weenen contrac ten gesloten, tot het leveren van aanzienlijke hoeveelheden graan. Uit Oderberg meldt men langs telegrafi- sehen weg: De Oostenrijksche autoriteiten heb ben bevel ontvangen 0111 alle verlofgangers op te roepen. Gomongdo Toorlgton. I11 de vorige week is door M. Rooze te Neuzen, geslagt eeue vaars, oud 112 jaar. welke schoon aan den haak de hoogst zeldzame wigt had van 550 halve Ned. ponden. Men meldt uit Napels dat sedert eenige dagen de regenbakken en putten, in de nabij heid van den Vesuvius allen ledig zijn en men schrijft dit verschijnsel toe aan eene naderende uitbarsting van den berg. De kantonnale regering van Bern doet pogingen om het aantal kerkelijke feestdagen te verminderen en de bisschop van Bazel heeft daarop geantwoord, dat aan het verlangen in zekere mate kan worden toegegeven door het verleenen van spe ciale dispensatien. Een echtpaar te Luik leefde niet in de beste verstandhouding. Op zekeren dag ging de man henen en de vrouw bleef alleen in de ech telijke woniug; waarschijnlijk had hij gedacht dat zij ook vertrekken zou en toen dit niet geschiedde kwam hij met eene menigte mannen en vrouwen en liet door dezen zijne vrouw bij de haren uit de woning slepen. Men ging voort met haar te mishandelen tot eindelijk de politie kwam en de belhamels in verzekerde bewaring nam. Een zelfstandig naam woord zeide iemand, is alles wat men vatten, nemen kan; bijv. in de volzin: de kool brandt, wat is daarin het zelfstandig naamwoord wel, was het antwoord, de tang. Te Compiègne was dezer dagen des avonds eene talrijke menigte bijeengekomen, om ken nis te maken met den mathematicus Grandmatige welke bekend is door zijne Vaardigheid in het uit het hopfd rekenen. Zonder armen of beenen gebo ren, legde bij zich met zijn vierde jaar er op toe om rekenkundige vraagstukken op te lossen. Later leerde hij ook lezen en schrijven, ten spijt van zijn vader, die meende dat men minder medelijden met hem zou hebben, indien hij het lager onderwijs had genoten. Hij schrijft door middel van den mond en een kleinen toestel, die zich nabij den schouder be vindt. Hij lost de moeijelijkste rekenkundige vraag stukken met betrekking tot handel, financien en in dustrie op. Te Compiègne legde men hem vraagstuk ken voor, die door een gewoon rekenaar niet binnen een geruimen tijd zouden zijn opgelost, terwijl Grand- mange hiertoe slechts een oogenblik noodig had. Hem werden reeds 15 medailles door geleerde genootschap pen vereerd. Hij zal van stad tot stad, van dorp tot dorp trekken, om de kennis zijner mathematische theorie te verspreiden die hij le calcal a la vapeur noemt. Door J. Krijger, tuinman te Naaldwijk, zijn de eerste nieuwe aardappelenop den kouden grond geteeld, aan Z. M. aangeboden. üorls.elij l5_o Zalion. Goes 3 April1866. Bij den Quaestor der klassis is ontvangen: voor bet fonds ten beboeve der noodlijdende kerken en personen in ons vaderland: van Goes, 19,54'; van Yerseke, ƒ3,50; van Cats, ƒ2,50; van s'Gravenpolder, 2,05; van Baarland, ƒ1,30 en voor bet syno daal fonds ter voorziening in de geestelijke be hoeften: uit Waarden de som van vijftien gulden. Jfóurgerfijfien 8tcmD. Van 24 tot 31 Maart 1866. Gehuwd Geene. Geboren: 25. Cornelis Johannesz. v. Pieter van der Hoejf en Adriana Catharina Visser, den 31. Hendriks. v. Hendrik Janse en Maatje Bras. Adriaanz. v. Johannes Govers en Johanna Knuist. Overleden 24. Carolina Romhout, oud 68 j. jonged. 26. Madelaine Ilenriette Jeanneoud 3fd. d. v. Scipio de Laat de Kanter en Anna Char lotte Bonn. 27. Pieter oud 11/m., z. v. Pieter Proos en Dorothea Sloover. 29. Johannes Bap- tiste Arents, oud 50geh. met Adriana Levina Vertregt, 30. Marinasoud 10/d., z. v. Pieter Otte en Johanna Reijnhoud. GRAANBERIGTEN. GOES, 3 April 18G6. De aauvoer was lieden onbeduidend terwijl de omzet zieh tot vorige weekprijzen voor consumptie bepaalde. Meekrap. Zonder handel stil. BOTER 1.30 a 1,35 het N. ffi. EIJERS 2,60 a 2,80 de 100 stuks. AMSTERDAM, 4 April 1866, Koolzaad '/2 lager. Tarwe. Zonder handel. Rogge als voren. NEW-YORK, 24 Maart 1866. Meel eu Granen stille Markt. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 14 ct.lMasteluin brood. 12 ct. TarwenKropbrood 13 jRoggen brood 11 «ftööertentten. Heden overleed in den ouderdom van ruim 50 jaren mijn geliefde Echtgenoot, Vader en behuwd Vader, de Heer J. B. ARENTZ, in leven Mr. Zadelmaker alhier. Ieder die den overledene gekend beeft, zal beseffen, wat ik met mijne kinderen en behuwd kinderen in hem verlies. Uit aller naam A. L. VERTREGTWed. J. B. Arentz. Goes 29 Maart 1866. De affaire zal door de Weduwe met haar Zoonop denzelfden voet ivorden voort gezet. Gevoelig voor de eer en bijzondere onderscheiding, den ondergeteekende op zijnen 80sten verjaardag, zoowel door bet achtbaar bestuur en ingezetenen als van belangstellen den buiten zijne woonplaatsbewezenbe tuigd bij deze zijnen hartelijken dank voor dit blijk van algemeene deelneming en achting. Nisse, 30 Maart 1866. J. A. GEILL, Geneesheer. Al diegenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de, onder bet voorregt van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van MARINUS van WEELE, Korenmolenaar, gewoond hebbende en overleden te Waarde, den 17 Maart Heden, gelieven daarvan opgaaf en betaling te doen, ten kantore van den ondergeteekenden voor of op 1 Mei 1866. P. J. A. VAN DAM. MA R KTBER I CTEN. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag, 5 April 1866. Nederr. Werk. Schuld 2 Va Spanje, v/i Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4% ld. a 1000,1864, 5 Id. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2'/2 Id. Amst. (oude) 5 Id. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 Oude Metalliek Nationale ld. Div. in COUPONS. 60=/.,. 35'=/.,. 61%. 83'=/,,. 92%. 184%. 26%. 71'%,. 55 Va. 59%. 35%. 74'%,. 26,67= 27,97 11.775 De DIJKS-DIRECTIE van de WATERING HOEDEKENSKERKE, zal op DONDERDAG DEN 19 APRIL 1866, des voormiddags ten elf urein bet gemeentehuis te Hoedekenskerke, trachten aantebesteden De aanbesteding geschiedt bij inschrijving, opbod of afslag. Het bestek en de voorwaarden van aanbe steding zijn, zoolang de voorraad strekt op franco aanvraag tegen ƒ1,per exemplaar, verkrijgbaar gesteld bij de Boekbandelaars F. Kleeuwens Zoon, te Goes, terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Heer Dijkgraaf C. P. LENSHOEK van ZWAKE te 's Gravenpolder en den Opzigter der Wate ring J. KOLIJN, te Hoedekenskerke, door wel ken laatste Dingsdag en Woensdag den 17 en 18 April e. k. locale aanwijzing zal wor den gedaan. De Dijks-Directie voornoemd, C. P. LENSHOEK van ZWAKE, Dijkgraaf. J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, Ontv.-Griffier.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3