BUITENLAND. werden hunne loffelijke pogingen door de aan wezigen niet minder gewaardeerd. Voor velen was het zeer welkomdat ditmaal het pro gramma een rijker afwisseling bood en no. 2 (Rondo in Es voor piano van F. Mendelssohn) werd met belangstelling verbeid. De verwach ting werd door de krachtige en in alle op- zigten geacheveerde voordragt nog overtroffen, en wij twijfelen er niet aan, of allen vereenigen zich in den wensch, later door de uitmun tende uitvoering der ouverture van de jubel cantate versterkt, dat onze concerten meer malen door dergelijke instrumentale solo's mogen afgewisseld worden. De uitvoeringen worden daardoor voor onze zangers en zangeressen ook eenigzins minder vermoeijend en de lust voor de muziek wordt er door opgewekt en aange wakkerd. Veroorloven wij ons de opmerking, dat de jubelcantate in ruimer en hooger lokaal nog aangenamer^effect moet maken, wij laten daarom niet na er bij te voegenhoe elk con cert, ook dat van gisteren, bewijst, dat onze zangvereeniging blijft winnen in kracht en vast heid en dat wij ons in het bezit van zoovele schoone en zich steeds ontwikkelende stemmen verheugen mogen, als schaarsch bij andere zang- vereenigingen zal worden aangetroffen. Een en ander is eene gelukkige ervaring ook voor onzen talentvollen directeur, wien de belang stelling van het publiek steeds in zijne moeije- lijke taak moge steunen. LI. Zaturdag heeft onder de gemeente Bier vliet deodslag van een 4'/.jarigen knaap plaats gehad. Twist tusschen diens grootvader en een paar arbeiders, de gebroeders Raas, gaf aan leiding tot deze betreurenswaardige daad. De verdachten Raas, zijn onmiddelijk aangehouden, bij den verslagene gebragt en na een voorloopig verhoor door den burgemeester, Dingsdag naar het huis van burgerlijke en militaire verzeke ring te Middelburg overgebragt. De Z.Zeesclie Cour. deelt mede uit Brouwers haven, 4 Maart. Gisteren trachtte C. S.alhier woonachtig, zich van het leven te berooven, door het toebrengen van eenige wonden met een mes, o. a. een snede in den hals. Ofschoon de laatste zeer gevaarlijk is, is de ongelukkige nog in leven. Langdurige ongesteldheid en daar uit voortgevloeide huisselijke onaangenaamheden schijnen de oorzaak te zijn van dit vreesselijke feit. Later ontvingen wij het berigt, dat de man aan de gevolgen van de bekomene wonden is overleden. Men schrijft uit HontenisseEen paar weken geleden werden bij een paar landbouwers in het zuidelijke deel dezer gemeente (Lamzwaarde), zoogenaamde brandbrieven ontvangenin welke zij met het in brand steken hunner schuren werden bedreigdindien zij niet spoedig zekere sommen gelds op daarbij aangewezene plaatsen legden. Die bedreiging schijnt, nu acht dagen geleden, herhaald te zijn, doch moet voor de briefschrijvers niet het door hen gewenschte gevolg hebben gehad. Zondag avond althans schijnt men met het ten uitvoer leggen van de gedane bedreiging een begin te hebben ge maakt. Ongeveer ten zeven uren bemerkte men een begin van brand aan den Zuid Oostelijken hoek der schuur van den landbouwer TIi. Kint, welke brand echter onmiddellijk met geringe moeite gebluscht werd. Maandag morgen ten ll'A ure werd in het Paleis voor Volksvlijt de vergadering over de middelen ter beteugeling der veepest voortge zet. De president, de heer Sarphati, opende de vergadering en deelde mede dat namens het comité lezing gedaan zou worden van het adres, den koning aantebieden. Verschillende stukken over het oprigten van een veefonds, het des infecteren der stallen enz., waren ingekomen. De meening was, dat de regering den regten weg ter beteugeling dezer gevreesde ziekte heeft ingeslagenmaar dat zij voor den goeden uit slag harer pogingen krachtdadiger moet te werk gaan. Na een kwartier uurs pauze deelde de president mede, dat het adres, den koning aan tebieden, ter teekening ligt. De heer Staring diende een voorstel in, waarin betoogd werd, dat afmaking als het afdoende middel moet worden beschouwd om de veepest te beteuge len en dat binnen 24 uren al het zieke en gezonde vee moet worden afgemaakt op den stal waar de ziekte uitbreekt. Hiertegen werd door verschillende sprekers het woord gevoerd. Nu de collecte voor den paus is afgeloopen, dringt de Tijd aan op het geven van geldelijke bijdragen voor de stichting van een katholiek seminarie te Rome, waar jeugdige Maronieten hunne godgeleerde studiën kunnen verrigten. De hoogwaardige pater Darauni abt en pro cureur-generaal van de maronistische St. An- tonius monniken, die te Amsterdam is aan gekomen, doet voor bovengemeld doel een beroep op de onuitputtelijk e liefdadigheid der Neder- landsche katholieken. De Tijd deelt heden het adres mede aan paus Pius IX, ter begleiding van de giften door de katholieken voor hem bijeengebragt. Het adres gaat uit van de redacteuren van het katholieke dagblad de Tijd te Amsterdam daar de ontwerpers het niet bestonden" om aan het geëerbiedigd opperhoofd der kerk een ongetee- ltend adres aan te biedendat zelfs jegens elk ander hooggeplaatst persoon onbetamelijk zou zijn en derhalve op Zijne Heiligheid toegepast, des te meer onvoegzaam zou zijn, naarmate de persoon van den paus hooger staat. ALGEMEEN OVERZIGT. Men schijnt zich in de Donau-vorstendom- men nog al gemakkelijk te kunnen troosten over de weigering van den graaf van Vlaan deren, om de kroon te aanvaarden. Althans men is rustig werkzaam, om een nieuwen kan didaat te stellen, waartoe naar het schijnt de prins van Leuchtenberg zal gekozen worden. Die kandidatuur heeft veel tegenstand te wachten, maar, gelukkig voor het land, gaat alles daar zeer kalm in zijn werk. Waarschijnlijk zal deze aangelegenheid aanleiding geven tot een vorsten- congreste Parijs te houden en zal Napoleon zijn lievelingsdenkbeeld verwezenlijkt zien. Omtrent de Elbe-hertogdommen kan niet veel anders worden gezegd, dan dat zij hoe langer zoo meer kans hebben, om geheel door Pruis- sen te worden ingeslokt. Oostenrijk kan zich tegenover de annexatie plannen van Pruissen weinig laten gelden en zoo de andere mogend heden niet tusschenbeiden komen, dan zijn de Sleeswijk-Holsteiners weldra te zamen bij Pruissen ingelijfd. Oostenrijk komt in nieuwe moeijelijkheden, omdat het aan de eischen van Hongarije niet kan en niet wil toegeven. Het laatste zou gaarne geheel op zichzelven staan een afzon derlijk bewind en eene eigen legermagt heb ben maar noch het een noch het ander is met Oostenrijks belangen overeentebrengen. Men voorziet dan ookdat de stellige weigering op dit punt, door het keizerlijk gouvernement al spoedig weder nieuwe botsingen zal verwekken. Frankrijk zit steeds bezwaard met de Mexi- caansche aangelegenheid. Van wege het Ameri- kaansche gouvernement is eene nota naar Parijs gezonden, waarbij verzekerd wordt, dat Ame rika omtrent Mexico onzijdig zal blijven, mits de Fransche troepen van daar worden terug geroepen. Langzamerhand komt Napoleon dus al meer in het gedrang van de eischen van Amerika, gesteund door het verlangen der Fransche natie zelveaan de eene zijde en de wenschen van keizer Maximilaandie eenen natuurlijken grond hebben, in de beloften eenmaal door Napoleon gedaan aan den anderen kant. In de Fransche kamer zetten de zoogenaamde volksvertegenwoordigers de discussien over het antwoord op de troonrede voort, met eenen ijver en belangstelling, die zou doen denken, dat zij iets konden uitrigten. En toch het eenige is, dat zij nu en dan iets onaangenaams aan de regering kunnen zeggenterwijl elk voorstel elk amendementdat aan deze mishaagton verwijld wordt verworpen. Een amendement der linkerzijde omtrent de Elbe-hertogdommen ging door, omdat de regering er zich mede vereenigd had. De paus blijft nog altijd ongerust, schoon geld en manschappen hem in overvloed zijn toegevloeid. Hij heeft ten minste een gebed voorgeschrevendat gedurende de vasten eiken dag te Rome moet worden herhaald en waar van de aanhef is: Bescherm o Heer deze stad en laten uwe Engelen hare muren bewaken. Evenmin is de oppermagtige von Bismarck op zijn gemak en acht hij het raadzaam, om naar alle kanten een wakend oog te houden. Zoo is nu weder aan de autoriteiten herinnerd, dat zoo zij berigt ontvangendat hier of daar de organisatie van eene groote staatkundige bijeenkomst ondernomen wordt, daarvan onmid dellijk mededeeling moet geschieden. De oorlogzuchtige tijdingen uit Berlijn zijn al lager gestemd. Wel spreekt men er van, dat maatregelen genomen zijn, om het leger - terstond mobiel te kunnen verklaren, doch het gevaar dat zulks noodig zou zijn, vermindert; niet het minst omdat Oostenrijk aan geen oorlog voeren denken kan en Pruissens regering in eigen boezem de handen volheeft. Het Engelsche parlement is druk aan het redeneren, maar ditmaal niet over vraagstukken van algemeen of van overwegend belang. Yan den loop der zaken in Griekenland is in de laatste dagen niets bijzonders te melden de verwarring duurt er voort en de rust ligt nog in een zeer ver verschiet. Het Neue Fremdenblatt bevat een telegram uit Konstantinopelmeldendedat de Porte tengevolge van den strijd der partijen welke in de Donau-vorstendommen is ontstaan op grond van het Parijsche verdrag, volmagt ver langt tot interventie in die vorstendommen. Een daartoe bestemde krijgsmagt zal binnen acht dagen bij Widdin, Rustschuck en Silistria wor den geconcentreerd. Volgens het Vaterland eischt Pruissen van Oostenrijk voorloopige overdragt van het bestuur overHolstein aan de Pruissische regering.' De heer Rothschild heeft de rest der jongste Oostenrijksche leening, ten bedrage van 40 millioen, op zich genomen, tegen door hem gestelde en door de regering goedgekeurde voor waarden. Het Neue Fremdenblatt zegt dat Couza bij de groote mogendheden een protest heeft ingediend, wegens zijne verpligte abdicatie, terwijl hij de beschermende mogendheden heeft verzocht zijne regten te verdedigen. Het congres te Washington heeft besloten den naam der republiek te veranderen. Zij zal niet meer Vereenigde Staten van Amerika" heeten, maar den korten en veelbeteekenden naam Amerika" voeren. Aan de Pesther Lloyd wordt over de af zetting van vorst Couza het navolgende ge schreven. Circa een twintigtal mannenallen behoorende tot de aristocratie des lands, hadden den eed gezworen om den bloedzuiger" des lands te noodzaken af te treden of zeiven te sterven. Zij wonnen het meerendeel der le gerhoofden in het belang van hun complot en zij, die zich hiermede niet wilden inlaten, wer den op een feest genoodigd en daar gevangen genomen. Daarop begaf zich een zekere Golesco met 15 tot aan de tanden gewapende Polen naar het paleis van den vorst. De compagnie jagers, welke de wacht betrokken had, belette hun den doortogt nietmen liet hen zelfs ongehinderd passeren tot dat zij de vertrekken des vorsten genaderd waren. Zij waren ver- pligt een adjudant te knevelen en konden eerst toen het slaapvertrek binnen dringenwaar Couza zich met zijne maitressemevrouw Obre- noivitschbevond. Zij eischten kort en bondig, dat hij zich zou aankleeden; doch verhin derden, dat hij zijn uniform weder zou aan trekken. Hij moest zich bedienen van de klee deren die zij voor hem hadden medegebragt. Hier mede gereed zijndelegde men hem eene

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2